Το ξύρισμα της ημέρας - Νοέμβριος 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Vavous έγραψε: 17 Νοέμ 2018, 09:32 Καλημέρα κύριοι,
Είχα να μείνω μια βδομάδα αξύριστος από φοιτητής. Έχασα στοίχημα με τον γιο οπότε έκανα πράξη την αξυρισιά που του είχα τάξει αν έμπαινε με την πρώτη στην πρώτη σχολή επιλογής του (Μαθηματικό Θεσσαλονίκης). Προσπάθησα να αποφύγω αυτό που έταξα, φευ όμως. Μακάρι να χάνω συνέχεια τέτοια στοιχήματα.
Πάντα τέτοια Ανδρέα. (τα ευχάριστα εννοώ, όχι τις αξυρισιές χαχα)

PS: Karve ε?...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καλησπερα σας

- Razorine
- Treet Durasharp
- Semogue 830
- Williams Ice Fresh sc
- Williams Aqua Velva asl

Εχουν στρωσει πλεον τα χερια μου - ουτε μπερδευομαι με το ποια μερια της Razorine κοβει + οτι η μεταξενια κοντρα της ειναι οτι καλυτερο εχω παρει σε ξυρισμα. Τι να πω ? Εκλεισα απο hardware μια και καλη. (το πολυ πολυ να παρω και την ορειχαλκινη να ειμαι κομπλε)

Αντρεα, βλεπω οτι εχουμε και το ιδιο πινελο!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

@herco, είναι all time classic το πινέλο...
Ακριβώς αυτό που θέλει η faccia μου, με λίγο (έως αρκετό) τσίμπημα!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21668 times
Been thanked: 4017 times
Ηλικία: 47

Πριν λίγα λεπτά:
Σαπούνι: Tabac
Πινέλο: 24' συνθετικό handmade
Μηχανή: Schick G type με λαβή handmade
Ξυραφάκι: Schick platinum
Aftershave: Russisch leder
Οχι απο τα καλύτερα ξυρίσματα σήμερα αν και το περίμενα απο το πρωί καθώς θα δοκίμαζα την g schick για την οποία έφτιαξα τη λαβή και γιατί θα επανέφερα στο ξύρισμα το tabac. Αρχίσαμε όμως στραβά καθώς παρατήρησα ενα μεγάλο ράγισμα στο γυάλινο δοχείο του tabac και μου χάλασε τη διάθεση. Η σαπουναδα δημιουργήθηκε εύκολα αλλά ήθελε περισσότερο νερό με αποτέλεσμα να είναι πολύ πηχτή και να μην γλιστρά καλά. Η μηχανή με ξεγέλασε με το μικρό της βάρος και ξεκίνησα πιέζοντας την στο πρόσωπο με αποτέλεσμα να αποκτησω μερικούς ερεθισμούς. Μου φάνηκε λίγο επιθετική και σίγουρα περισσότερο επιθετική από την αδερφή της schick (Μ20;) που έχω. Όταν βρήκα όμως τη γωνιά της και μείωσα την πίεση, τα πήγαμε καλά. Το aftershave πανομοιότυπο με το tabac έτσουξε λίγο αλλά τώρα απολαμβάνω την μυρωδιά του. Καλό βράδυ!
Εικόνα
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Καλημέρα,
  • Gillette New LC on iKon SE
  • Gillette 7 O'clock Black Ninja
  • Simpsons Captain
  • Smooth Operator Smoked Wood
  • Floid Mentolado Vigoroso
Καλή Κυριακή να έχουμε!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10567
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26480 times
Been thanked: 25944 times

Καλημέρα!

- MWF
- Epsilon Synthetic
- Parker Variant @5+
- AKP [1]
- 444
- Epsilon Blue asl

Πρώτη φορά χρησιμοποιώ συνθετικό πινέλο και μπορώ να δηλώσω ότι μου άρεσε όχι απλά πολύ, πάρα πολύ. Το συγκεκριμένο πινέλο έχει ιδανικές αναλογίες για τα γούστα μου (54/26 θύσανο και 45mm λαβή), με μια πολύ όμορφη και εργονομική λαβή στο αγαπημένο μου χρώμα (μπλε βαθύ). Ο θύσανος είναι καταπληκτικός (silvertip fibre), αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιεί τους ίδιους με την Muhle που θεωρείται από τους πρωτοπόρους στα συνθετικά. Μου θυμίζει πολύ τους 2-band, απαλότητα και έντονη ραχοκοκκαλιά. Αλλά πιο απαλό από το 2-band. Η μόνη διαφορά (πρακτικά) που είδα είναι στο φόρτωμα σε σχέση με τους ασβούς, μου έδειχνε να φορτώνει πιο αργά (χρειάστηκε παραπάνω φόρτωμα) αλλά ο αφρός που έδωσε ήταν 3Α!

Η Parker μου έδειξε σήμερα γιατί είναι top στις προτιμήσεις μου, με την Astra έκανα ένα εξαιρετικό ντουέτο! Σε συνδυασμό με το Mitchell's, η μηχανή έκανε πατινάζ και ένιωθα σαν να μην είχα λεπίδα μέσα. Το δε Epsilon όπως έχω ξαναπεί είναι παρόμοιο αρωματικά με την AV, καλοκαιρινό μεν αλλά πολύ περιποιητικό και σήμερα το χάρηκα που το έβαλα. Τι να πω, σε όλα του άψογο το σημερινό ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Χαίρετε!!
Μετά από πρωινό ζεστό μπάνιο πάω να κάνω και ένα ξύρισμα βέβαια με γένια κοντά οφείλω να πω(1 1/5 ημερας)
Δεν ξέρω τί με έπιασε και βάζω μια λεπίδα Feather κίτρινη και την τοποθέτησα σε ένα κινέζικο TTO ξυράφι σαν αντίγραφο παλιάς Gillette μοιάζει...
Αφού το δέρμα μου ήταν έτοιμο και άπλωσα και αφρό καλό πάω να ξυριστώ και τί να αντικρύσω??
To Τagging και το τσίμπημα από τo ξυράφι ανελέητο..Έκανα 2 απόπειρες το αφήνω και συνέχισα με ένα Gillette Βlue και έτσι έλαβε τέλος ένα αρκετά υποσχόμενο ξύρισμα...
After shave NIVEA blue..
Tί να έφταιξε;;
Με την κινέζικη ξαναξυρίστηκα και δεν σκάλωνε έτσι...
Λέτε τα feather να μην κάνουν για τέτοιες μηχανές ΤΤΟ?
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Feather έχεις ξαναχρησιμοποιήσει??? Αν ναι πως ήταν? Επίσης αν έχεις κάνει ξύρισμα με Feather στο παρελθόν και ήταν καλή έχε στο νου σου ότι ίσως έπεσες στην εξαιρετικά σπάνια για feather περίπτωση κακιάς λεπίδας.... Το να μην κάνει η λεπίδα σε TTO μηχανές αποκλείεται. Όλες οι λεπίδες double Edge είναι για όλες τις αντίστοιχες μηχανές, επίσης η ίδια η Feather κατασκευάζει ΤΤΟ μηχανή, την Feather Popular
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

@akis_peiraias:Mε feather ξυρίζομαι αρκετά συχνά στην Εdwin Jagger και στην Μerkur slant που έχω ταίριαζε γάντι!!! απλά πρώτη φορά την έβαλα σε ΤΤΟ γνωρίζοντας ότι βγάζει και η ίδια ΤΤΟ μηχανές και είπα να τη χρησιμοποιήσω κι εκεί...
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ξύρισμα με γένια 36 ωρών.
Οριακά αλλά επιτυχημένο bbs, που μόνο λίγες μηχανές καταφέρνουν.

Floid preshave oil
MdC vetyver
Omega 10065
Colonial General SS
Schick proline
Floid black

Χρησιμοποιήθηκε η miss piggy για να σπάσει το δείγμα του MdC, και να θυμηθώ και λίγο τις χαρές ενός καλά στρωμένου χοίρου.
Το σαπούνι έχει τα κουμπιά του.
Η πρώτη μου επαφή με το MdC fougere σε δείγμα από τον Δημήτρη @kikos7 με απογοήτευσε, ειδικά στο post shave του.
Ένοιωθα σαν να είχα κάνει lifting!
Αφού διάβασα και πειραματίστηκα κατέληξα ότι θέλει λίγο σαπούνι και χαλαρό lathering.
Αν σκεφτείς ότι θέλει πολύ λιγότερο από 1 γραμμάριο για 4 περάσματα, μιλάμε για καλό vfm για την τιμή του!
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”