Το ξύρισμα της ημέρας: Οκτώβριος 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Καλησπέρα

ΞΤΗ

Τρίτη 09-10-2018 πρωινό

Wickham's 1912 Scottish heather
Yaqi 26mm synth
Gillette Super Slim Twist
Polsilver SI #3
Splash
Wickham's 1912 Scottish heather balm
Myrsol Don Carlos asl

Εικόνα


Το Scottish heather σαπούνι παίρνει την ονομασία του από το ομώνυμο φυτό - την δική μας καλούνα και αποτελεί το φυτό -σύμβολο της Σκωτίας . Είναι ένας θάμνος που φυτρώνει αυτοφυής σχεδόν παντού σε εκείνα τα μέρη και ειδικά στα ξερά και φτωχά εδάφη , και είναι υπέροχο θέαμα να βλέπεις μια ανθισμένη πεδιάδα με φόντο τα Glens και να νομίζεις πως βυθίστηκες σε κάποιο από τα βιβλία του Tolkien .

Εικόνα


Οι Σκωτσέζοι το χρησιμοποιούν δια πάσαν νόσον και φτιάχνουν μέχρι και παραδοσιακά μικρά σκουπόξυλα με αυτό .
(η μάνα μου όταν ζούσαμε πάνω έφτιαχνε και εκείνη στεφάνια και τα κρέμαγε στις πόρτες) :(

Το σαπούνι είναι σίγουρα γλυκό - πράσινο , αλλά φέρνει και μυρωδιές από γλυκάνισο και από την Σκωτσέζικη Καλούνα και μυρίζει σαν σκίνος - αρκετά κοντά στο ξυλώδες μέρος του μαστιχόδενδρου. Αφρίζει πολύ γρήγορα και κάνει ένα καλό μεταξένιο lather με μεγάλη ολισθηρότητα. Σε μετα-ξυριστική αίσθηση αφήνει το δέρμα πολύ μαλακό και απαλό.

Η Slim Twist είναι μια πολύ mild μηχανή που θα δυσκολευτεί να δώσει BBS , αλλά με λίγη προσπάθεια και 3 1/2 περάσματα και τη βοήθεια της Polsilver έδωσε ένα αξιοπρεπές ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς, όχι όμως BBS. Δεν είχε νόημα να πιέσω παραπάνω θα ζόριζα το δέρμα μου άδικα.

Το matching balm του σαπουνιού έχει την ίδια μυρωδιά και είναι φανταστικό. Σε μορφή συμπυκνωμένης γέλης χρειάζεσαι ελάχιστο για να καλύψεις το πρόσωπο αφού μόλις ζεσταθεί λίγο , απλώνεται και απορροφάται αμέσως χωρίς ίχνος. Το μόνο αρνητικό που του βρίσκω είναι το μικρό μέγεθος (50ml) και η σχετικά τσουχτερή τιμή του .

Η γλυκιά πρασινάδα του Don Carlos δένει πολύ όμορφα με το γλυκόπικρο άρωμα του Balm και τελικά δίνουν ένα πάρα πολύ καλό και δυνατό σύνολο που σίγουρα ανήκει στα "ψηλά ράφια".

Ένας κορυφαίος Βρετανός τραγουδιστής και μουσικός που έφυγε και αυτός πολύ νωρίτερα. :(



Τετάρτη 10-10-2018 Πρωινό

The Goodfellas Smile - Furiah
Zenith Boar bristle
Fatip Piccolo
Rapira Platinum #1
Homemade Preshave oil
splash
Korres K&G balm

Εικόνα


Το σαπούνι της Ιταλικής εταιρίας είναι νέο στο χώρο (σαν rebadging - είμαι σχεδόν σίγουρος πια Ιταλική εταιρία το παράγει αλλά προς στιγμή είναι ζήτημα άνευ σημασίας ) .
Το άρωμα είναι πολύ βαθύ και δυνατό - από τα πιο δυνατά αρώματα που έχω μυρίσει και παραμένει με διάρκεια πολύ ώρα μετά το ξύρισμα και είναι πραγματικά υπέροχο. Ζεστό αριστοκρατικό ταμπάκο , ξυλώδεις νότες, μέλι και δέρμα ποτισμένα με σοκολάτα , βανίλια και μπράντι . Σίγουρα δεν είναι για όλες τις μύτες - αρκετοί θα το θεωρήσουν βαρύ και ίσως πολύ επίσημο και είναι καρφωτό χειμωνιάτικο .

Σε υφή είναι πολύ μαλακό οπότε δεν χρειάζεται πλατσούρισμα , λίγες σταγόνες ζεστό νερό πάνω του και σβούρισμα με καλά στυμμένο πινέλο και σταδιακά προσθέτω σταγόνες στο puck. Με περίπου τριάντα περιστροφές έδωσε ένα καταπληκτικό αφρό για 4+ περάσματα που είχε πολύ καλή κάλυψη και προστασία. Post shave δεν πρόλαβα να το αφήσω για ώρα γιατί έβαλα το Balm .

Η fatip piccolo σάρωσε τα πάντα σε τρία περάσματα και έδωσε ένα φανταστικό BBS δέρμα χωρίς ερεθισμούς - αυτή είναι η μια εκ των 2 διδύμων fatip που έχω - η άλλη είναι σε καλά χέρια (δοκιμή σε σπίτι συμφορουμίτη ).

Στο τελευταίο (κόντρα ) πέρασμα χρησιμοποίησα και ελάχιστο pre-shave oil για δοκιμή , αλλά δεν μπορώ να πω πως είδα σοβαρή διαφορά. Έπεται πειραματισμός με λάδια και ιξώδη μέχρι να βρω κάτι να κάνει όντως διαφορά. Σίγουρα το ότι δεν είχα τον παραμικρό ερεθισμό είναι στα συν.

Ακόμα η Ιταλοί δεν έχουν βγάλει asl και αυτό το σαπούνι χρειάζεται κάτι σε cavendish , tobacco oud η κάτι σχετικό.

Κοντινότερο του είναι το PAA Cavendish αλλά δεν το έχω και προτίμησα να μην βάλω asl . Έφτασα στο γραφείο και 2 ώρες μετά έπιανα καλά τη μυρωδιά στο δέρμα μου. Έχω πάθει την πλάκα μου κυριολεκτικά όχι μόνο λόγω απόδοσης , αλλά και λόγω τιμής (θα έρθει μέσα στις επόμενες μέρες στον Πειραιά). Σαπούνι δυναμίτης.

Με τον ίδιο ξεκινήσαμε , με αυτόν θα τελειώσουμε ... ανεβάστε το Volume.


Καλά ξυρίσματα σε όλους !
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

Εικόνα
Πάντοτε Χαίρετε!
Ινδιάνικο καλοκαίρι...


Simpsons Chubby 2 - Best Badger
Faena Summer Edition 2018 LE soap
Merkur 37c Slant & Personna Med Prep (4)
Speick Men After Shave Lotion

...και το κατάλληλο σαπούνι!. Πολύ καλό σε όλα τα επίπεδα, ιδιαίτερα στο θέμα της προστασίας και των μεταξυριστικών ιδιοτήτων.
Η μηχανή συνεχώς με εκπλήσσει ευχάριστα ειδικά όταν ζευγαρώνει με κατάλληλο ξυραφάκι.
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Καλημέρα σε όλους !!!

- PreShave: Γαϊδάρας Milk Soap
- Σαπούνι: Mitchell's Wool Fat (MWF)
- Μηχανή: Merkur 23c
- Λεπίδα: Feather #5
- Πινέλο: Vie Long Men's Only 2014 Ed. Horse/Boar 09/39
- AfterShave: 444 Alum Block
- AfterShave Balm: Faena Aegean
- AfterShave Lotion: Fetih Sport Red Line

Το ΜWF και το Faena ASB είναι ο ορισμός του ... Ηighlander !!!

Πρώτα θα φύγω εγώ από τον μάταιο τούτο κόσμο και μετά αυτά ... :angelic-flying: :angelic-halofell: :angelic-halo: :omg
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Kerkini "Argan"
Maseto finest 26mm
REX Ambassador @4-4-3
Polsilver (3)
Razorock SMDF


Νομίζω ότι η ρύθμιση της μηχανής στο 4, είναι οτι πρέπει για καθημερινό ξύρισμα με κλειστά τα μάτια !
Το σαπούνι του Γιώργου τα πήγε καλά, απλά στέγνωνε πιο γρήγορα απο οτι θα ήθελα ο αφρός και η γλίστρα του καθώς και το residual slickness μου φάνηκε πως είναι πιο κάτω από το "eve" που είχα δοκιμάσει. Θα ξαναδοκιμαστει βέβαια και σε γένια 48 ωρών, να καταλάβω ακόμα καλύτερα τις ιδιότητες του.
Η αγαπημένη λοσιόν έχει ακόμα 3-4 σταγόνες, οπότε αύριο μάλλον, θα πρέπει να επισκεφτώ τον Kosmosman για να στοκάρω εφεδρική (..είπαμε, είναι η μοναδική που θέλω να έχω ανά πάσα στιγμή, 2-3 μπουκαλάκια, έτσι , για να νιώθω ασφάλεια.. XD )

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nvlass
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 11:52
5
Has thanked: 12 times
Been thanked: 203 times
Ηλικία: 48

Καλημέρα σε όλους
Σήμερα δοκίμασα την Feather AS-D2 για πρώτη φορά
Ίσως να είναι καλή για καθημερινή χρήση καθώς πρέπει να ξυρίζομαι καθημερινά λόγο δουλειάς
Το σαπούνι πολύ καλό εύκολο στο δούλεμα πλούσιος αφρός
Το πινέλο είναι από τον Vavous που αγόρασα και είναι το πιο ακριβό στην συλογή μου!


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

@Nvlass Τουμπανο εισαι..

Το ενα καλυτερο απο το αλλο ειναι ολα οσα εχεις στην φωτο !!!!

( εκτος απο εκείνο το μικρο βαζάκι που γράφει Προ-Ράσο, δλδ πριν να βάλεις το ράσο...που σημαίνει μην ξυρίζεσαι "dude", Παππάς είσαι ..άχρηστο σου είμαι anyway... :lmao )
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Αριστοκρατικό σετάπ Νίκο @Nvlass . Ιδανικό το Θέτερ για το MdC, λίγο φόρτωμα θέλει το σαπούνι για να αποδώσει τα μέγιστα.
Με γειά!
------------


Myrsol Emulsion pre
Gamechanger 0.64
Astra Keramik
Turtleship Lime
Shavemac 2B 24mm
Old Spice Lime


Εικόνα

Το δέυτερό μου Turtleship. Άριστα σαπούνια με απλές και καθαρές μυρωδιές. Απλώς δεν είναι hype.

Το διαμαντάκι σήμερα είναι η λοσιόν. Πήρα και μια με το κλασσικό άρωμα που είναι ότι πιο κοντινό στην παλιά καλή μυρωδιά, πριν δηλαδή εξαγοράσει την εταιρεία η Procter&Gamble και τα ισοπεδώσει όλα. Η συγκεκριμένη παράγεται στην Ινδία υπό την άδεια της P&G οπότε είναι το καλό το πράμα. Στο λιμάνι με λίγα ευρω και δωρεάν μεταφορικά. Κρατείστε την παραγγελία κάτω απο 20 ευρώ για να περάσει "τελωνειακώς ελεύθερο".
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Wickham 1912 "Cashmere"
APShave Silksmoke
Parker 26c
Polsilver SI
Aqua Velva

Εικόνα

Απόλαυσις! 8)
Νίκος
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Καλημέρα Καλημέρα
Ω 97
LPL Abricot
Lord+Gillette sb@5
Korres K&G
Speick asl
ο σάπων μου έδινε οσφρητικές ριπές :shock: μετά το ξύρισμα παρέα με το asl
όλα πρίμα το λέει και αυτο
Καλή συνέχεια!!!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Εικόνα

Η Gibbs adjustable σε ρύθμιση Ν-4-4 έδωσε ένα πολύ εύκολο BBS με Astra SP και αν είχα τη δυνατότητα θα την αγόραζα αυριο το πρωί! Δανεική κ αυτη σύντομα φεύγει μαζί με αλλα καλούδια hardware.

Felce Aromatica...mooooolto aromatica. Στα έξοδα πάλι σύντομα για την αγορα του αντίστοιχου ASL-B. Φανταστικό αρωμα, μια χαρά γλυστριμα, ίσως αφηνει λίγο αφυδατωμένο το δερμα μετά αλλα με το ΑS σιγουρα κάνει θαύματα.

Ωραία πράγματα!
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”