Το ξύρισμα της ημέρας: Σεπτεμβρίος 2018

Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Καλησπέρα σας!
✔️ PAA Cavendish ss
✔️ Yaqi 24mm barberhandle
✔️ Κεφαλή Maggard oc V2 + Yintal λαβή
✔️ Polsilver SI (2)
✔️ HTGAM Cavendish tonic
✔️ Floid vigoroso asl
Το σαπούνι σχημάτισε το γνωστό " δαχτυλίδι του θανάτου" στο πάτο του μπωλ πράγμα που σημαίνει ότι "μετράει" ξυρίσματα για το τέλος του. :D
Καλή εβδομάδα σε όλους μας!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

Εικόνα
Πάντοτε Χαίρετε!
Τα πάθη της βροχής...

Πινέλο Men's Only 2016 HMW
I Coloniali Crema Da Barba Per La Rasatura all'Olio di Mango
Merkur 11C HD open comb & Personna Med-Prep (5)
I Coloniali Dopobarba Idra-Riparatore

Το σαπούνι είναι μια ντίβα, σε αποζημιώνει όμως με έναν φανταστικό αφρό που έχει το πιο ασυνήθιστο άρωμα.
Η merkur 11c ήπια μηχανή αλλά έδεσε πολύ καλά με την Personna Med-Prep! Όλα τέλεια!
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Καλησπέρα σε όλους !!!

- PreShave: Γαϊδάρας Milk Soap
- Σαπούνι: Ωmega Eucalyptus Classic Cream
- Μηχανή: Merkur 23c
- Λεπίδα: Feather #2
- Πινέλο: Vie Long 13062 Horse
- AfterShave: 444 Alum Block
- AfterShave Balm: Vifrex
- AfterShave Lotion: ΕΠΑΜ. Μενούνος Λεμόνι + menthol crystal
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Καλησπέρα σας:

- Σαπούνι Ξυρίσματος Stirling Spice
- Πινέλο Ξυρίσματος BeeJay's Faux Amber
- Safety Razor Ikon Standard B1
- Λεπίδα Gillette SIlver Blue [1]
- ASL Lustray CoachMan

Καλή Εβδομάδα να μας ξημερώσει!
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Tzimisce έγραψε: 27 Σεπ 2018, 08:32 Αυτό και η Spin Span ένα πράγμα.
Μήπως Δημήτρη να άνοιγες ένα νήμα για αυτό να το θάψεις... ε, να του κάνεις ένα review μην το πάρει και κανένας άλλος;
Ή αν υπάρχει να μεταφερθούν τα μηνύματα εκεί;
Εδώ θα χαθούν και θα έχουμε και άλλα θύματα. :D
Μιχάλη μιλώντας για το μπωλ σαπουνιού (αλλά όπως λένε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για να κάνεις μαρέγκα με κρέμα) της fine έχουν ειπωθεί πολλά αρνητικά γι αυτό. Προεξάρχουσα ένσταση η έλλειψη καπακιού και η αδυναμία λόγω κατασκευής να βρεθεί καπάκι. Μόνο όπως είπα με νάϋλον και με λαστιχάκι στερέωση. Ένα άλλο μείον είναι ο μικρός σχετικά χώρος για την παραγωγή αφρού και το γύρισμα του πινέλου όπου αν το πινέλο είναι μεγάλο υπάρχει ένα θέμα που θέλει κατάλληλο χειρισμό. Κατά τα άλλα είναι ποιοτικότατη κατασκευή και υλικό και βολεύει για σταθερό πιάσιμο με το χέρι που δεν κρατάει το πινέλο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mitsos την 30 Σεπ 2018, 22:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

paratairosexthros έγραψε: 29 Σεπ 2018, 09:12
Τελευταία δεν θέλω άρωμα στα άφτερ μου και χρησιμοποιώ το τόνερ της Thayers,πριν το θαυματουργό Herbana.
Και, εντάξει, σαπούνια άοσμα κυκλοφορούν κατά κόρον, αφτερσειβ όμως; Τί επιλογές έχω; Και μιλάω για κανονικά άφτερ, με οινόπνευμα,απλά άοσμα.
Καλό χινόπωρο να'χουμε.
Έχω ακούσει ότι ένα είναι το lucido asl.Ενα αλλο που έχω ακούσει το thayers αλλά δεν είναι καθαρό lotion.

Προστέθηκε μετά από 33 λεπτά 22 δευτερόλεπτα:
Προσθέτω και άλλο ένα...
Gatsby aftershave lotion.Λενε και για αυτό αλλά δε νομίζω.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Τελευταίο του Σεμπέμπερ μετά από το ματς-μούφα του Θρύλου.

Savon Mystere AquaDTitania
APshave tuxedo
Futur + Dorco Titan
Asl Old Spice classic

Καλό μήνα!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

άλλαξε ο μην.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Καλησπέρα σε όλους ,

Επιτρέψτε μου να δημοσιεύσω το ποστ στο νήμα του Βοηδρομιών μήνα γιατί είναι ξυρίσματα του τελευταίου ΣΚ. Αν ο mod κρίνει πως είναι απαραίτητη η μετακίνηση ,συγχωρείστε με που βγάζω "εξτρά λάντζα" ...

Σάββατο 29-09-2018

Proraso Sandalwood soap
Zenith B07 boar bristle brush
Gillette Single Ring
Bluebird blades #1
Homemade splash
Natura Siberica Yak & Yeti balm

Εικόνα


Λοιπόν ....αυτό είναι ένα από τα χειρότερα ξυρίσματα που έχω κάνει ever. :(

Δεν φταίει επ' ουδενί το σαπούνι που έκανε ότι μπορούσε , φταίει πως το δέρμα μου τις τελευταίες ημέρες με την υγρασία και τις εξωτερικές εργασίες (καθώς και ένα μικρο-κρυολόγημα που ακόμα με τριγυρίζει) έχει εμφανίσει σημάδια "κόπωσης¨να το πω απλά.
Συνήθως έχω "γουρουνόδερμα" και δεν καταλαβαίνω τίποτα αλλά αυτές τις μέρες έχω κάποια σημάδια και το μάγουλα μου είναι σαν την όψη του πορτοκαλιού.
Το βασικότερο είναι πως πήρα αψήφιστα τα σημάδια και χρησιμοποίησα μια λεπίδα (που μάλλον έχω ξαναδοκιμάσει αλλά δεν θυμάμαι το αποτέλεσμα) - την Bluebird που μου έκανε αμέσως ερεθισμούς στο πρώτο χέρι. Αντί να σταματήσω και να αλλάξω λεπίδα συνέχισα το δεύτερο χέρι και χειροτέρεψα την κατάσταση . :character-jason:
Στο τρίτο πέρασμα (κόντρα) έβαλα μια feather (τέταρτη χρήση) οι οποίες δεν είναι και οι αγαπημένες μου λεπίδες αλλά αυτή είχα μπροστά μου εκείνη την ώρα και είχα αργήσει να ξεκινήσω για τη δουλειά.

Κυρίως όμως είχα εκνευριστεί με το πινέλο . :violin:
Είχα να βγάλω χοίρο από το ντουλάπι τρεις κοντά μήνες και η συγκεκριμένη Ευρασιατική sus scrofa έκλεψε και έσπασε τη σαπουνάδα 2 φορές. Μιλάμε για μεγάλη κλέφτρα και θα υποβάλλω μήνυση για την κλοπή της μαρέγκας μου. Γουρουνίσιοι τρόποι που λέμε . :mrgreen:
Κακήν κακώς τελικά έβγαλα ένα lather (αφού πήγα πέρασμα τρίτη φορά στο puck) και έχω πραγματικά προβληματιστεί με την χρήση των χοίρων (και την δική μου αμφισβητήσιμη ικανότητα) και αν θα τους συνεχίσω. Μερικές δοκιμές αργότερα αφού πιάσει να χειμωνιάζει για τα καλά , και η θα τους συνεχίσω η θα φύγουν .Τεμπέλιασα με τα συνθετικά τελικά.

Κατάφερα λοιπόν και προκάλεσα μεγάλο ερεθισμό στο δέρμα μου και ούτε το splash μπορούσε να κάνει τίποτε (παρόλο που είναι full αμαμελίδα και αλόη μέσα) . Επιστράτευσα ένα balm που δεν το χρησιμοποιώ συχνά λόγω μυρωδιάς (γενικά τα Balm μόνο χειμώνα θα τα βάλω η αν έχω ερεθισμό άσχημο) , είναι όμως από τα πολύ καθαρά προϊόντα παραγωγής και κάπως μάζεψα το πράγμα. :angry-extinguishflame:

After Shave απέφυγα να βάλω μήπως και χειροτερέψει η κατάσταση.



Κυριακή 30-09-2018

Haslinger προβατάκι
ApShave Co uBrush Silksmoke
Gem 1912 - Gem (personna) Ptfe blade #5
Homemade splash
Faena "philosoap " balm



Εικόνα

Μετά το μακελειό του Σαββάτου ήθελα να αποφύγω το ξύρισμα ώστε να ηρεμήσει το δέρμα μου , αλλά έπεσε "σύρμα" από δουλειά και έπρεπε να φύγω αξημέρωτα (ο "Zorba the Greek" έδωσε πάλι ρέστα) .

Ντούς . mild εξοπλισμός με σαπούνι απλό και καθαρό χωρίς περιπλοκότητες. Το ίδιο και για το balm .
Δύο περάσματα άνευ κόντρας για να πάρω ένα Dfs ξύρισμα να πάω για δουλειά.

Το γέλιο είναι πως ξαφνικά μπαίνει στο μπάνιο η σύζυγος και με βλέπει μέσα στους αφρούς να ψιλομουρμουράω ...

Σύζυγος- "Χριστιανέ μου τι μουρμουράς ξημερώματα στο μπάνιο ;"
- "Βλέπω μια ταινία και σχολιάζω το σενάριο... Τι θες να κάνω ρε αγάπη; Δεν βλέπεις ; Ξυρίζομαι... "
Σύζυγος- "Μια ώρα είσαι μέσα κοντεύω να κατουρηθώ . Έξι έχει πάει η ώρα."
- "Αγάπη ... μου χαλάς το Ζεν ειλικρινά ... βγαίνω , κάνε γρήγορα γιατί θα σπάσει η σαπουνάδα... "
Σύζυγος- "Καλά τι είναι η σαπουνάδα να σπάσει , κρέμα απολέπισης η μαρέγκα μην τυχόν και κόψει ; " :scared-shocked:
- "Δεν με καταλαβαίνεις με τίποτα ρε γυναίκα...."
Σύζυγος- "Τι να καταλάβω καλέ ; Άντε τελείωνε και βγες από το μπάνιο... "

Δεν μας καταλαβαίνουν .... :( :'(

Το ξύρισμα πήγε πολύ καλύτερα όμως από το Σαββατιάτικο και έφυγα σφαίρα για τη δουλειά. Βρήκα και βουλιαγμένο το αμάξι της γυναίκας μου στην πίσω πλευρά κάτω από το παράθυρο. Δεν ήταν από χτύπημα αυτοκινήτου η μηχανής . Κλωτσιά από τα παλιόπαιδα ήταν που βγαίνουν από ένα παραδίπλα μπαράκι και είναι ντίρλα. Να φύγετε ρε . Να πάτε άλλου. :violin: Άντε να τρέχω στο φαναρτζή από βδομάδα .

Τες πα έφυγε και ο Βοηδρομιών του 2018 με μπόλικα ξυρίσματα και με καταιγίδες , και τυφώνες και τρεχάλες έκτακτες.

(όπως καταλαβαίνετε τα βιβλία που ποστάρω στις φωτό αντικατοπτρίζουν σκέψεις και συναισθήματα , παρόλα αυτά είναι καλά βιβλία , προτείνονται άφοβα στους βιβλιοφάγους)

Καλά ξυρίσματα σε όλους !

:helt
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Tzimisce έγραψε: 29 Σεπ 2018, 19:35 @Tony το Jimmy Choo Man υπάρχει σε balsam.
Μιχάλη δεν γνωρίζω, ούτε και έχω μυρίσει ποτέ την κολόνια του Jimmy Choo Man, εικάζω πως, αν μοιάζει με το άρωμα του Valley of Fire θα είναι μπόμπα, αν λέμε... :)

Πάντως αυτός ο Μεφιστοφελής σε συμφωνία με τον Φάουστ σίγουρα θα το έβρισκε, :omg όμως η αλήθεια είναι πως, εγώ δεν κοπίασα καθόλου, όλα τα εύσημα πάνε στον φίλο Ruds, και εδώ ας σκεφτούμε, πόση δύναμη μπορεί να έχει απλά μία ιδέα, ενός μέλους και το αποτέλεσμα της, με την συνεργασία πάντα, νομίζω είναι ότι καλύτερο.!

Και ως μία ιδέα για επεξεργασία σκέψης... 8)
Αυτοί το έκαναν, εμείς δεν μπορούμε άραγε; :hellas3
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”