Το ξύρισμα της ημέρας: Σεπτεμβρίος 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Meissner Tremonia Warm Woods Paste
Razorock Plissoft
Ever-Ready 1912
Gem Stainless
Razorock The Stallion

Εικόνα

Σήμερα παρέλαβα δύο καινούργια προϊόντα, το ΜΤ Warm Woods και το Stallion, τα οποία και τα δύο έχουν ξεκάθαρα φθινοπωρινά-χειμερινά αρώματα. Γι' αυτό και αγοράστηκαν, χωρίς βέβαια να τα έχω μυρίσει πριν! :roll:

Ας ξεκινήσω από το Meissner Tremonia λοιπόν. Από την γυάλινη, απλή, αλλά ωραία συσκευασία του, και πλησιάζοντας αρκετά την μύτη μου, μου έρχεται ένα άρωμα μπαούλου, παταριού ή αποθήκης! Περίμενα να είναι περίεργο, αλλά όχι κι έτσι! Δεν είναι αποκρουστικό, αλλά δεν είναι και πολύ κοντά στα γούστα μου. Ευτυχώς, κατά τον αφρισμό φεύγει η πολλή μπαουλίλα, και όντως αρχίζουν να μυρίζουν ξύλα, αλλά όπως αναφέρεται και στην ονομασία του, είναι σκοτεινά, σαν βρεγμένα. Δεν ξέρω εαν στην συνέχεια θα αρχίσει να μου αρέσει περισσότερο. Πάντως δεν ξέρω κατα πόσο θα μείνει στην κατοχή μου.

Για απόδοση δεν θα πω κάτι ακόμα, καθώς για να σχηματίσω πιο σωστή άποψη πρέπει να κάνω κι άλλο ξύρισμα. Κι αυτό, γιατί έχει περίεργο αφρισμό. Ο αφρός είναι σαν να σπάει, αλλά τελικά δεν σπάει, οπότε το κράτησα λίγο στο νερό, με αποτέλεσμα το γλύστριμα να είναι καλό, αλλά το residual slickness όχι και τόσο. Για την τιμή του βέβαια (19 ευρώ τα 100ml), η απόδοση του επιβάλλεται να είναι, αν όχι κορυφαία, αρκετά καλύτερη από τον μέσο όρο. Θα δείξει στα επόμενα ξυρίσματα. Τα συστατικά του πάντως είναι εξαιρετικά! Βιολογικές καλλιέργειες κλπ, που εκτοξεύουν την τιμή του στα ύψη.

Όσον αφορά το Razorock Stallion, το είχα βάλει στο μάτι καιρό τώρα, αλλά δεν έχω ενθουσιαστεί και τόσο ούτε απ' αυτό. Άρωμα Oud, εμπνευσμένο από το Acqua di Parma Oud. Kαταρχάς, να πω οτι ταιριάζει γάντι με το Warm Woods. Δυστυχώς, ταιριάζει και στο άνοιγμα, μιας και βγάζει και αυτό μια κλεισούρα σε κάτι ξύλινο, η οποία ευτυχώς φεύγει γρήγορα, οπότε και γίνεται αρκετά καλύτερο. Όσο περνάει η ώρα, αρχίζει και θυμίζει το Proraso Wood & Spice. Εγώ θα το ήθελα να φέρνει πιο πολύ στο Saponificio Varesino Tundra Artica, αλλά δεν. Νομίζω, πάντως, οτι με τον καιρό θα μου αρέσει περισσότερο. Αν όχι, θα φύγει! Προς στιγμήν το Proraso Sandalwood ASL μου αρέσει περισσότερο.

Καλό ξημέρωμα να έχουμε, και προσοχή στην κακοκαιρία!
Νίκος
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:


Barrister&Mann Seville & Elite Razor badger

Ever Ready 1912 & GEM stainless

Vitos ASL

Εικόνα

Το Seville είναι σε όλα του ένα καταπληκτικό σαπούνι! Πολλοί απο εσάς το ξέρετε σιγουρα πολύ καλύτερα απο εμένα. Αφρίζει χωρίς κόπο, γλυστραει κατά αλλα και μετά το ξύρισμα. Το αρωμα του απλά απερίγραπτο αλλά ταυτόχρονα δεν έχω και την εμπειρία να το περιγράψω. Old school μυρωδιά, καθαριότητα..έχω ένα δείγμα σε μπολ καλυμμένο με τούλι στο μπανιο που συνεχεια περνάω και το μυρίζω. Θα ήθελα αυτο το δείγμα να μη τελειώσει ποτέ! Σε συνδυασμό με το πινέλο που περνάει αέρας απο το πρόσωπο κάνουν την lathering ρουτίνα πραγματική ευχαρίστηση.
~
Η Ever Ready ... μετά απο καιρό απεκτησα λεπίδες για αυτη,
καθώς στην Ελλάδα ήταν ( και μάλλον είναι ) σταθερά out of stock.
Ήταν το πρώτο μου ξύρισμα με αυτη και πραγματικά ξεπέρασε τις οποίες προσδοκίες.
3 περάσματα, πολύ διασκεδαστικά, χωρίς προβλήματα. Το αποτελεσμα ένα ξύρισμα πολύ βαθύ (επιπέδου R41 και PAA slant) αλλα με μια retro μελαγχολία που προσωπικά λατρεύω.. κατά το ξύρισμα το μυαλό ταξίδευε στα '30s. Μετά το ξύρισμα έκανα σκέψεις ότι η 1912 είναι μηχανή για τα βαθια γεραματα. Αξιόπιστη σχεδόν 100 χρόνια τώρα, γιατι όχι αλλα λίγα...
~
Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους και ας μη κρυβόμαστε πλέον.. Καλό μας χειμώνα!
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Καλημέρα στους κυρίους.

Rex Ambassador (ρύθμιση 4 για WTG και XTG, 2 για κόντρα και 1 για το πέρασμα του μπαρμπέρη), ξυραφάκι Λ.Δ.Γ. Triton R3, Βιβλικό πινέλο High mountain badger της Saponificio Varesino (ο καλύτερος θύσανος που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής), Eufros Jabonman και Toner Κερκίνη Ylan Ylang.

Τελευταία χρησιμοποιώ και το Myrsol Emulsion για preshave, βλέπω μια κάποια διαφορά μόνο στο πρώτο πέρασμα.

Εικόνα

-----
Ωπα της! Τι πινελάρα είναι αυτή και μας την κρύβεις Τάσο; @ElGreco

Παρατηρώ ότι πολλοί δεν θεωρείτε το πινέλο ως σημαντικό παράγοντα του ξυρίσματος. Κακώς!
Καίριος ο ρόλος του. Τόσο στην δημιουργία του τέλειου αφρού όσο και στην αίσθηση στο πρόσωπο.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Silksmoke 28mm
PAA Pumpkin
Fatboy
Schick
Thayers lavender
Herbana balm

Τελευταία δεν θέλω άρωμα στα άφτερ μου και χρησιμοποιώ το τόνερ της Thayers,πριν το θαυματουργό Herbana.
Και, εντάξει, σαπούνια άοσμα κυκλοφορούν κατά κόρον, αφτερσειβ όμως; Τί επιλογές έχω; Και μιλάω για κανονικά άφτερ, με οινόπνευμα,απλά άοσμα.
Καλό χινόπωρο να'χουμε.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Καταρχήν , Χρόνια πολλά σε όλους τους Κυριάκους ( έχω κ εγώ γιο και πατέρα)

Άντε τώρα να αγιάσεις. :angry-tappingfoot: Μας Μοστράρουν εδώ οι "usual suspects κακοήθεις διαφθορείς" τα Plisson , S.V , Elite κλπ... και μας βάζουν στα καρφιά...( τι καρφιά δλδ , κάτι πρόκες νααααααα, μετά συγχωρήσεως..) :angry-jumpinganger:

Και αν τα Plisson είναι ένας "ες αεί ανεκπλήρωτος έρωτας", για το πινελο της Varesino που ειναι και η καψουρα μου μαζι με την μηχανη της Timeless, άρχισα να μαζεύω ήδη χρήματα...

De Vergulde Hand
SOC boar
Fatip OC + KAI (3)
Razorock Dead Sea


Πρώτη δοκιμή για το Ολλανδικό "Χρυσό Χέρι" δανεικό απο τον φίλτατο Τάσο @ntasaef4 , και μπορώ να πω οτι αυτό το σαπούνι δεν είναι μόνο "Χρυσό Χέρι" αλλά και "Χρυσή Ευκαιρία" !! Αψογο σε ΟΛΑ του ! Άρωμα - αφρισμος - γλιστρα - post shave , με τιμή στα 3-4 ευρώ στα μεγαλα μαγαζια της Ολλανδιας !!!!!!! Απίστευτο παίδες..ο TFS της Ολλανδίας

Το Γουρουνοπίνελο απέδειξε άλλη μια φορά γιατί θεωρείται και ΕΙΝΑΙ το κορυφαίο στον κόσμο.

Για την Ιταλίδα τι να πεις? Ερωτοτροπώντας με τον Γιαπωνέζο , μ' έκανε συμμέτοχο στην "Αυτοκρατορία των αισθήσεων"
(όσοι δεν έχετε δει πότε την ταινία , πραγματικά αξίζει να την δείτε...)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Κι εγώ έχω πατέρα και πρωτότοκο γιο Κυριάκους! χρόνια τους πολλά λοιπόν, να ζήσουν οι απανταχού Κυριάκοι.

----
Διονύση, τα μόνα δυο αλκοολούχα που ξέρω είναι το Stirling asl και το Γιαπωνέζικο Lucido. Εκτός του είναι δύσκολα προσβάσιμα, δεν τα βρήκα και τόσο περιποιητικά. Τα χάρισα αμφότερα.
Μακάρι η Fine να βγάλει κανένα No Bite ή έστω ένα Mosquito Bite.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Σήμερα ένα φρεσκάρισμα για το άρωμα του σαπουνιού και μόνο.

Ach Brito
Omega 48
Razorock Hawk
Feather Pro
ToOBS Sandalwood ASL
και για σαπούνι...
Tallow & Steel Moroco

Όχι, προς Θεού!
Αν γράψω κάπου ότι ξυρίστηκα με το Moroco να ξέρετε ότι με έχουν απαγάγει και σας κάνω σήμα!

Για σαπούνι το Stirling Nag Champa!
Τα Stirling τα ξέρω σαν σαπούνια, αλλά αυτό είναι ένα άρωμα που (πολύ κακώς) δεν πήρα! :'(
Και μου ήρθε σε δείγμα να με τιμωρήσει
Το άρωμά του καθαρά ανατολίτικο, Ινδικό θα έλεγα, ίδιο με κάτι καταπληκτικά αρωματικά sticks που είχα βρει.
Συγκεκριμένα, αυτά

Εικόνα

Άψογο ξύρισμα με τρία περάσματα, περιμένω με αγωνία τα Schick να ησυχάσω από SE λεπίδες, η Hawk μαθαίνεται, αλλά δεν νομίζω ότι θα φτάσει ποτέ τα επίπεδα της General σε εμπειρία.

Το Ach Brito από ότι λένε δεν το ξεβγάζεις.
Εγώ κάνω ότι μου έρθει εκείνη τη στιγμή.
Αν το ξεβγάλεις νιώθεις διαφορά μόνο στο πρώτο πέρασμα, αν όχι, σχεδόν σε όλο το ξύρισμα.
Όμως νιώθω ότι χαλάει την ποιότητα του αφρού, οπότε το αποφεύγω στα δείγματα που δεν είναι τόσο εύκολο το lathering όσο αν έχεις ολόκληρο το puck.
Και το άρωμά του βρε παιδί μου... δεν αντέχεται!
Το πορτοκαλί τουλάχιστον που έχω.

Καλό Σαββατοκύριακο και να χαίρεστε τους Κυριάκους και τις Κυριακές σας!
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

paratairosexthros έγραψε: 29 Σεπ 2018, 09:12 Τελευταία δεν θέλω άρωμα στα άφτερ μου Τί επιλογές έχω; Και μιλάω για κανονικά άφτερ, με οινόπνευμα,απλά άοσμα.
Καλό χινόπωρο να'χουμε.
Διονυση εχεις διαβασει τη συνθεση των οινοπνευματικων λοσιον 70 βαθμων που πουλανε τα σουπερμαρκετ και φαρμακεια για οικιακη/φαρμακευτικη χρηση ?

Ειναι τα ιδια με αυτα των aftershave, χωρις χρωμα και αρωμα - γραφουν συνηθως πανω οτι κανουν και για απολυμανση μετα το ξυρισμα - ριξε μια ματια ;)
Εικόνα
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Α,δεν είχα ιδέα Ηρακλή,σε ευχαριστώ πολύ.
Θα περάσω Δευτέρα να ρίξω μια ματιά!
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27828 times
Been thanked: 29054 times
Ηλικία: 64

Εικόνα


Ωmega.80097
I.Coloniali.mango ss
Merkur.34c
Polsilver.super.iridium
Pashana.Original asl



Ξεχασμένο το Coloniali εδώ και κανά χρόνο, βγήκε στην επιφάνεια. Ομορφο άρωμα, γρήγορος αφρισμός, καλή προστασία.
Οτι πρέπει γιά ξύρισμα ημέρας. Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν θα το έβαζα να κάνει παρέα με την R41.....
Το Pashana τα σπάει. :D
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”