Το ξύρισμα της ημέρας: Αύγουστος 2018

Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Σήμερα πρωί με ατσαλοσύρματα 2,5 ημερών

Custom painted -Azzuro Nuvola Pearl -VP boar 22mm brush
Sir Irisch Moos shaving cream
Eversharp injector type G
Schick Proline B20 #1 aka η ντροπή της Ιαπωνίας :P
Ethereal Nature Hyalouronic Acid 1% gel

Μέτριο ξύρισμα με 2,5 περάσματα. BBS στο πρόσωπο, απλά καλούτσικο στο λαιμό.
H ντροπή της Ιαπωνίας ξαναχτυπά. Λάθος και η επιλογή κρέμας αντί ενός καραtallow σαπουνιού.
Μικρά ματωματάκια σε λαιμό και πηγούνι. Κλείσαν αμέσως με κρύο νερό και το gel.
► Εμφάνιση spoiler

Να μπορούσα να ανεβάσω και την παλιοφωτό από το κινητό και τι στον κόσμο...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Καλησπέρα σας.

Σήμερα το πρωί.

PS Papoutsanis aromatics Tabac
SS Nivea shaving stick
SB Omega 10065 setola
SR Lord L6/Wilkinson sword
ASL Nivea cool kick

Μετά από πολύ καιρό ειπα να βγάλω το γουρουνίσιο από τη "ναφθαλίνη", να του δώσω κανα σβουρισμα να μην παραπονιέται.
Δεν βαριέσαι, τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου...στο πρώτο πέρασμα αρκετός αφρός, όλα καλά, στο δευτερο, αφρός απλά δεν υπήρχε (κυριολεκτικά), το πέρασμα εγινε σχεδόν μόνο με τη γλίστρα του σαπουνιού!
Μωρέ συνθετικό και πάλι συνθετικό...
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Εικόνα
Καλησπέρα στην παρέα, το αποψινό ξύρισμα περιλαμβάνει.
Ps all natural soap.
Ss De. Harris Windsor.
Sb badger.
Sr German 5/8.
Asb Korres.
Καλό βράδυ κύριοι.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Εικόνα

Το Nacet στο δευτερο ξύρισμα και με πιο ελαφρυά μηχανή ήταν πιο εύκολα διαχειρίσιμο.
Το Isola είναι κρίμα που δε βγαινει και σε απορρυπαντικό πληντυριου!
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Truefitt & Hill Apsley
Merambelo Silvertip
Rockwell 6c #5
Polsilver Super Iridium
ASL Terre d'Hermes Tύπου
Εικόνα
Επιτέλους, ανακάλυψα ASL με αρώματα τύπου, τα οποία για όποιον ενδιαφέρεται θα τα βρεί εδώ. Να πω οτι πριν παραγγείλω έστειλα μήνυμα στη σελίδα τους στο Facebook να ρωτήσω για τα συστατικά και η απάντηση ήταν άμεση, ενώ ο συνομιλητής ευγενικότατος!

Τα συστατικά είναι τα εξής: Acqua, Alcohol Denat, Menthol, Fragrance.

Τα πρώτα τρία αποτελούν την βάση, η οποία είναι έτοιμη, και απλά προσθέτουν την εσάνς (fragrance) που επιθυμεί ο καθένας. Αναπόφευκτα, λοιπόν, λόγω της σύστασής του, αλλά και τον αρωμάτων, θα το συγκρίνω με τα αγαπημένα μας Fine! Υπόψην οτι έχω παλαιότερη παρτίδα Fine, με το παλαιό μπουκαλάκι. Δεν έχω δοκιμάσει τις καινούργιες παρτίδες, αλλά έχω διαβάσει οτι τα αρώματα πλεον έιναι μικρότερης έντασης και διάρκειας... Τα φώτα σας πλιζ μίστερ @Vavous !

1) H ένταση και η διάρκεια του Fine είναι λίγο μεγαλύτερα. Ωστόσο, ένα μεγάλο πλεονέκτημα των "φτιαχτών", είναι οτι πολύ εύκολα μπορεί κάποιος να ζητήσει παραπάνω ποσότητα εσάνς στο δικό του ASL ή άρωμα γενικότερα.

2) Το παραπάνω ASL είναι αρκετά λιγότερο λαδερό από το Fine. Όμως, έχει μια μικρή λαδίλα. Διαβάζοντας λίγο για τα αρώματα τύπου και τις εσάνς που χρησιμοποιούνται σε αυτά, μιας και το είχα πάντα απορία, νομίζω πως κατάλαβα γιατί τα Fine έχουν αυτή την αίσθηση λαδίλας. Προέρχεται, μάλλον, από τα έλαια από τα οποία αποτελούνται οι έτοιμες εσάνς.

3) Μυρίζοντάς το από το μπουκαλάκι, το ASL τύπου δεν θυμίζει και πολύ Terre, λόγω μυρωδιάς οινοπνεύματος. Ακριβώς το ίδιο που συμβαίνει και με το Fine.* Ωστόσο, μόλις το βάζεις στα χέρια σου και μετά στο πρόσωπο σκάει το γνωστό άρωμα! Είναι απειροελάχιστα διαφορετικό από το L'Orange Noir.

4) Κάψιμο έχει λιγότερο από το Fine, αλλά έχει, ενώ το δεύτερο είναι λίγο πιο δροσερό προφανώς λόγο μεγαλύτερης ποσότητας μενθόλης.

5) Τιμή δεν χρειάζεται να σχολιάσω...

* Το δικό μου Fine πλεόν δεν μυρίζει απλά οινόπνευμα, αλλά έχει ένα βαρύ άρωμα σαν κρασί χωριάτικο βαρελίσιο! Δεν ξέρω εαν μύριζε πάντα έτσι και το καταλαβαίνω τώρα λόγω διακοπής καπνίσματος... Μυρίζοντάς το από το μπουκάλι όλα αυτά. Στο πρόσωπο μυρίζει κανονικά. Έτσι νομίζω τουλάχιστον! Ελπίζω μην μυρίζω σαν οινοποιείο όταν το βάζω!

Υ.Γ. Μιας και ανέφερα την διακοπή καπνίσματος, σας εγγυώμαι οτι η γέυση και η όσφρηση, εαν το κόψετε, θα βελτιώνονται συνεχώς και θα φτάσουν σε απίστευτα επίπεδα που ούτε θυμάστε καν! Πλέον ξανασυστήνομαι με τα φαγητά... Είναι λες και τα τρώω πρώτη φορά! Κόψτε το παλιοριμάδι!!!
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Υπόψην οτι έχω παλαιότερη παρτίδα Fine, με το παλαιό μπουκαλάκι. Δεν έχω δοκιμάσει τις καινούργιες παρτίδες, αλλά έχω διαβάσει οτι τα αρώματα πλεον έιναι μικρότερης έντασης και διάρκειας... Τα φώτα σας πλιζ μίστερ @Vavous !


Ευχαρίστως τέκνον μου:
Η πρώτη παρτίδα Fine με τα νέα μπουκάλια είχαν πράγματι αδύναμα αρώματα. Όμως επανήλθαν.

Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Nomad έγραψε: 29 Αύγ 2018, 18:26
Επιτέλους, ανακάλυψα ASL με αρώματα τύπου, τα οποία για όποιον ενδιαφέρεται θα τα βρεί εδώ. Να πω οτι πριν παραγγείλω έστειλα μήνυμα στη σελίδα τους στο Facebook να ρωτήσω για τα συστατικά και η απάντηση ήταν άμεση, ενώ ο συνομιλητής ευγενικότατος!
Τα περισσότερα αρωματάδικα έχουν αυτή την δυνατότητα σε κρέμες/γαλακτώματα σώματος, body spray και after shave.

Nomad έγραψε: 29 Αύγ 2018, 18:26 Τα συστατικά είναι τα εξής: Acqua, Alcohol Denat, Menthol, Fragrance.


1) H ένταση και η διάρκεια του Fine είναι λίγο μεγαλύτερα. Ωστόσο, ένα μεγάλο πλεονέκτημα των "φτιαχτών", είναι οτι πολύ εύκολα μπορεί κάποιος να ζητήσει παραπάνω ποσότητα εσάνς στο δικό του ASL ή άρωμα γενικότερα.
Το επιτρεπτό ποσοστό αιθερίων ελαίων ή αρωματικών ελαίων (σύμφωνα με αυτά που προτείνουν τα βιβλία αλλά και site πωλήσεων συστατικών σαπουνιών, καλλυντικών και αρωμάτων είναι 1-3%) για να αποφευχθούν αλλεργίες και ερεθισμοί. Τα δε υγρά καλλυντικά πρέπει να ανακινούνται κάθε φορά πριν τη χρήση τους. Προσοχή ειδικά με αυτά που πάνε στο πρόσωπο.
Όλα τα "sensitive" προϊόντα είναι χωρίς άρωμα...
Nomad έγραψε: 29 Αύγ 2018, 18:26 2) Το παραπάνω ASL είναι αρκετά λιγότερο λαδερό από το Fine. Όμως, έχει μια μικρή λαδίλα. Διαβάζοντας λίγο για τα αρώματα τύπου και τις εσάνς που χρησιμοποιούνται σε αυτά, μιας και το είχα πάντα απορία, νομίζω πως κατάλαβα γιατί τα Fine έχουν αυτή την αίσθηση λαδίλας. Προέρχεται, μάλλον, από τα έλαια από τα οποία αποτελούνται οι έτοιμες εσάνς.
H λαδίλα ή κάτι το κολλώδες είναι επίσης γλυκερίνη ή στη χειρότερη propylene glycol που έχει η έτοιμη βάση μέσα. Στην καλύτερη θα μπορούσε να είναι είναι και λίγο τζελ αλόης.

Εννοείται δεν είμαι αρνητικός. Έχω φτιάξει και εγώ σπιτικό asl με οινόπνευμα 70%, γλυκερίνη, αλόη και αρωματικό έλαιο και δουλεύει μια χαρά.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
GeorgeBest
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 06 Μαρ 2018, 20:37
6
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 7895 times
Been thanked: 4992 times

Καλησπέρα στην παρέα.

Baume.Be
Muhle 33K257 Silvertip
QSHAVE [4-3]
ASTRA Platinum
RR Don Donato

Εικόνα
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Όντως τα περισσότερα αρωματάδικα φτίαχνουν αυτά που λες και after shave, απλά μέχρι τώρα έβρισκα μόνο Balm και όχι Lotion. Γι' αυτό ανέφερα το συγκεκριμένο κατάστημα, το οποίο το βρήκα διαβάζοντας αντίστοιχα θέματα στο ελληνικό φόρουμ του Fragrantica, και είδα να το προτείνουν για την ευγένεια και εξυπηρέτηση των ιδιοκτητών, καθώς και για την ένταση και διάρκεια των αρωμάτων. Για το τελευταίο (για όσα καταστήματα ισχύει αυτό) δεν κάνουν κάποια μαγεία, απλά δεν τσιγκουνεύονται το ποσοστό εσάνς που βάζουν.

Σωστά αναφέρεις για το ποσοστό αρωματικών ελαίων, αλλά φαντάζομαι οτι θα το γνωρίζουν (επιβάλλεται να γνωρίζουν) οι ιδιοκτήτες αρωματάδικων, και δεν θα κάνουν κάτι επικίνδυνο, οτι και να ζητήσει ο πελάτης.

Όσον αφορά τα συστατικά, εαν η βάση έχει γλυκερίνη ή προπυλενογλυκόλη δεν θα έπρεπε να αναφέρεται; Από τον νόμο επιβάλλεται να αναφέρεται. Βέβαια, κανονικά πρέπει να αναφέρονται και οι αλλεργιογόνες ουσίες που υπάρχουν στην εσάνς (fragrance), αλλά πολλές φορές δεν αναφέρονται.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

Εικόνα
Πάντοτε Χαίρετε!
Τα καλύτερα!

Simpsons Chubby 2 - Best Badger
Smooth Operator Mastic & Lavender Handmade shaving soap
The Cobra Classic & Kai - ProTouch (9)
ASL faena Greek Skinos
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”