Το ξύρισμα της ημέρας: Αύγουστος 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Σχετικα με τις Personna74...Απο την αλλη μερια - ισως και να ειναι μια ακομα αφορμη για "θεοποιηση" προιοντων ξυρισματος. Ειναι πολυ κοφτερες, εχουν σωστη συμπεριφορα αρα ποιοτητα, εχουν αντοχη - αλλα δεν φτανουν αυτα για να ξυριστεις απολαυστικα. Εδω εχουμε συνφορουμιτες που εχουν κανει 20+ ξυρισματα με μια απλη "Ισραηλιτικη" personna. 4 δολαρια το ξυραφακι ? Μετα μη μας κανουν εντυπωση τα 2 χιλιαρικα της toggle...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Συμφωνώ με τον Ηρακλή.Πολλα απο αυτα που διαβάζω για τα vintage προϊόντα, φωνάζουν θεοποίηση απο μακρυά.. Κάτι σαν τις ιστορίες με τον Χατζηπαναγή στο ποδόσφαιρο που θα έπρεπε να παίζει στη Γιουβεντους, την Alfa Romeo quadrifoglio του '87ως την καλύτερη spiderπου βγηκε ποτέ στην παραγωγή, το καλύτερο καταΐφι της Ελλάδας που έφτιαχνε ένας παππούς το '80 στην τάδε πόλη.

ΥΓ για το καταΐφι παίζει να έχουν και δίκιο ;)
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Καλημέρα :happy-smileyflower:

Οκ, εδώ μιλάμε για καλή δροσιά. Τρέχουν τα μάτια και η μύτη, καθάρισε το είναι μου.

Δεν είναι ανυπόφορο, απλώς απο την παγωμάρα, η οποία εξαπλώνεται ύπουλα και λάου λάου, χάνεις κάπως την αίσθηση της επαφής της λεπίδας με συνέπεια τον κίνδυνο να παρασυρθείς και να πιέσεις περισσότερο την μηχανή.

Καλό να βρίσκεται ένα glacial στο καλοκαιρινό rotation, οι αρχαίοι όμως τα είπαν όλα με δυο λέξεις: μηδέν άγαν.


Εικόνα

Αποκλειστική χρήση του πινέλου τις τελευταίες μέρες, αργεί να στρώσει αλλά βλέπω βελτίωση. Μαλακώνουν οι άκρες, κρατάει πιο εύκολα τον αφρό, 'ανοίγει' το flow.

Rex: Ξεκινήστε αποταμίευση, βάλτε γραμμάτια, πουλήστε επιτέλους κείνο το χωραφάκι στο χωριό, πάρτε ξυριστοδάνειο, κάντε κάτι τέλος πάντων και δωρίστε την στον εαυτό σας, το δικαιούστε.

Wizamet Iridium Super, κοφτερή και γλυκύτερη απο την νεότερη εκδοχή της.

Alt Innsbruck. Όποιος δεν το έχει δοκιμάσει δεν ξέρει τι χάνει. Για να κυκλοφορεί στην πιάτσα -όπως και οι Ακουαβέλβες, τα Ολντσπάισια κλπ- απο την δεκαετία του 1930, κάτι λέει αυτό.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

TOBS Avocado
APShave SynBand
Fatboy @4
Astra SP #4
RRock Dead Sea


Εικόνα

@Vavous lovely photo dude
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Personna 74
Been there, done that.

Αν είναι απλά για να δοκιμάσεις ή να ξυριστείς μια φορά και να την βάλεις βιτρίνα, πάρε ένα δείγμα όπως οι προαναφερθείσες, να σου φύγει ο ... ατμός. :)

Επειδή οι λεπίδες είναι πολύ υποκειμενικό πράγμα, θα πω ότι για το δικό μου μούτρο είναι μια πολύ καλή, σχετικά ανθεκτική λεπίδα, γλυκούτσικια και κοφτερή. Η αίσθηση είναι παρόμοια με τις Personna Platinum.
Όσον αφορά τον τομέα της θεοποίησης της, δηλ την αντοχή, εμένα - με τα μαύρα ατσαλοσύρματα που έχω για γένια- μου έβγαλε 11 ξυρίσματα. Και πες άντε ότι πρόσεχα και την άλλη κόψη και έβγαζε 20. Ε και...
Σε Ιάπωνα, αραιοτρίχη Viking ή σπανό γενικώς, ναι βγάζει 80-90-150 ξυρίσματα :d

Σε κάποια φάση θεοποιήθηκαν οι ρωσικές 7 o'clock "spetsnaz blue", φυσικά αφού διακόπηκε η παραγωγή τους.
"Οι πιο γλυκές και κοφτερές", "φοβερές" κτλ κτλ
Χάρη στον Τηλέμαχο, ήρθε στα χέρια μου ένα δείγμα. Ετυμηγορία? Απλά μια καλή λεπίδα αισθήσεως Personna Platinum με όμορφο περιτύλιγμα.
Οπότε, χαλαρά με τα vintage και τις θεοποιησεις, εκτός αν είναι του απολύτου γούστου μας κάτι και το βρούμε μόνο σε νορμάλ τιμή.

Προστέθηκε μετά από 19 λεπτά 54 δευτερόλεπτα:
ΥΓ: Τί ωραία πράγματα βλέπουν τα ματάκια μας.
Cobra, REX, vintage Gillettes και όχι μόνο, πανέμορφα πινέλα, χρώματα και αρώματα...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Χαίρετε !
✔ Aztlan ss by @kikos7
✔ Yaqi space 26mm fun
✔ Parker Variant (#4 + 2X#3 )
✔ Gillette Nacet (4)
✔ Brut original (mentholated)
✔ Φαένα balm , amber and musk
Υπέροχο ξύρισμα !
Η Parker είναι επιθετική μηχανή (ειδικά πάνω από το #3 ) , αν μαζί της τηρήσεις την βασική αρχή της μηδενικής πίεσης (εγώ ίσα ίσα τη στηρίζω με το μικρό δάχτυλο από κάτω ) θα σου δώσει άνετα BBS χωρίς κανένα ερεθισμό, αν πάλι ξεχαστείς και πιέσεις. .. θα σε δαγκώσει σίγουρα!
Καλό απόγευμα !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Χαιρετώ,χθεσινό εορταστικό
Ω 18
La toja stick
DLC yaqi doc+Persona pl@5
Tea trea wich hazel
Herbs of Bulgaria levanda+444gel
χθες μου φέρανε δώρο ένα τύπου Aqua di Gio, Balm,(σκέφτηκα ότι θα ταιριάξει με το <Titania>του γιατρού,δεν το έβαλα,από μυρωδιά πολύ καλό και φτιάχνει asl ξεκινώντας από λίγα ml,εδω
σας αφιερώνω το ασμα και παλι ευχαριστω για τις ευχες σας
Καλο απογευμα!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Από Κυριακη μέχρι σήμερα Παρασκευη, 3 ξυρισματα:

- PS Aromatics Λεβαντα
- Ingram Cool (EG)
- Muhle 81H3 Pure Badger
- Gilette Blue3 #1
- ASB Faena Λεβαντα
- EdT Windsor


- PS Aromatics Λεβαντα
- Ingram (UK)
- Muhle 81H3 Pure Badger
- Gilette Blue3 #2
- ASL Vilfrex + Emperor

Τέλος ο Αυτοκρατορας, ευτυχώς προνόησα και πήρα και 2ο από τον Γιώργο , πριν εξαντληθεί. :D


- PS Aromatics Λεβαντα
- Ingram (UK)
- Muhle 81H3 Pure Badger
- Gilette Blue3 #3
- ASL Vilfrex + Proraso Green


Μετα την εφαρμογη της λοσιον (μαζι με το Vilfrex) εμφανιστηκαν 3 4 κοψιματακια στο λαιμο τα οποια με την αμεση εφαρμογη του βαλσαμου της Φαενα, εξαφανιστηκαν Γιατρε μου!!!
any shave you can walk away from, is a good shave!
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Φαίνεται ότι εχω μεινει στο Καλοκαίρι, δεν εχω συνειδητοποιήσει ότι μπήκε πια το Φθινόπωρο. Δεν μας αφήνει κι ο καιρός να το αντιληφθούμε...

Από λάθος το σημερινό ΞτΗ το εγραψα εδώ.
Φυσικά το εσβησα και το μετέφερα στη σωστή εποχή... :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”