Το ξύρισμα της ημέρας: Ιούνιος 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Καλημέρα και καλό καλοκαίρι

Χθες το βράδυ
  • Yintal Razor
  • Wilkinson Sword
  • Semogue 2013 SE
  • NSS Traditional Rose
  • Aqua Velva
Με την μηχανή ταιριάξαμε από την αρχή. Μου έχει δώσει 3 καλά ξυρίσματα με 3 διαφορετικές λεπίδες. Τα σαπούνια της Sharon δεν φιγουράρουν συχνά στα ΞτΗ και ούτε έχουν γραφτεί γι'αυτά διθυραμβικές κριτικές, αλλά είναι από τα καλά αρτισιανα και για μένα κατατάσσονται στα κορυφαία. Ευχαριστώ Αντρέα [mention]Vavous[/mention] που μου έδωσες την ευκαιρία να το δοκιμάσω.

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Καλό μήνα!

Standard ~ Feather
Mike's Vetiver ~ Maseto
Fine Vetiver

Εικόνα

Καταπληκτικό ξύρισμα χάρη στον συνδυασμό της Standard που δίνει βαθιά κοπή με την Φέδερ.
Σαπούνι Μάικ είχα ίσως και δυο χρόνια να χρησιμοποιήσω. Το συγκεκριμένο μου μύρισε (ίουου) χώμα και πατάτα απ' το κουτί αλλά κατά τη διάρκεια του λάδερ και μετά το ξύρισμα έμεινε στο δέρμα το καθαρό έλαιο βέτιβερ. Απλό και υπέροχο. Το κρατάω.
Θα πεταχτώ μάλιστα μέχρι το Άττικα να μου 'δειγματίσουν' τα κορίτσα λίγο Grey Vetiver του Tom Ford.
Cheers Γιάννη!
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GeorgeBest
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 06 Μαρ 2018, 20:37
6
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 7895 times
Been thanked: 4992 times

Καλήμέρα!
Καλό μήνα και καλό καλοκαίρι! 8) :auto-camptrailer:

Κερκίνη frosty lemon
Mucle silvertrip 33k257
Qshave(3-2) με Polsilver SI(#1)
444
Gien Ice
Εικόνα
Καλή συνέχεια σε όλους
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Vavous έγραψε: 01 Ιουν 2018, 07:49 Θα πεταχτώ μάλιστα μέχρι το Άττικα να μου 'δειγματίσουν' τα κορίτσα λίγο Grey Vetiver του Tom Ford.
Αχ αυτή η Τσιμισκή!
Αχ αυτά τα κορίτσια με τα testers!

Καλό μήνα!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51


Stirling "Sharp Dressed Man"
Zenith manchurian 28mm
Rockwell 6S @4 + Feather #5
Razorock SMDF
Tom Ford - Noir



Καλό καλοκαίρι και τυχερό για όλους μας

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

[mention]Dr.Takero[/mention]
+1
Σάββατο στην Τσιμισκή όλα τα καρντάσια και οι καρντασίνες έχουν βγει για βόλτα και γίνεται χαμός μιλάμε λες και έχεις πάει σε πανηγύρι της Αγίας Κομποθέκλας ! :lmao
Και μετά για γλυκό στον Αγαπητό και τέλος.

Και για το on-topic

Σημερινό πρωινό και πρωτομηνιάτικο ξύρισμα στο σπιτάκι μου πάλι

Yaqi 26mm Synthetic και πολλά ευχαριστώ στον συνξυριστή [mention]Vavous[/mention] που μΕ έδωσε το πινέλο :mrgreen:
Dendi Σέρβικο Orange-Mint
Gillette Slim Adjustable #4
Perma-Sharp #3
Aqua Velva (spain)

φωτό θα βάλω το απόγευμα
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Kαλημέρα και καλό μήνα !

• Μaggards 26mm synth.
• Htgam/Synergy Cavendish ~ "Το μισόχρονο σαπούνι" .
• Gillette Mach3
• Pitralon CH
• T&H Classic
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Truefitt & Hill N0.10
Omega S-Brush
Ever-Ready 1912
Gem PTFE
Myrsol Agua de Limon
Εικόνα
Kαλό μήνα και καλό καλοκαίρι να έχουμε!!!
Νίκος
NavalArchitect

Παρασκευή αργά το πρωί:

Κεφαλή Edwin Jagger, λαβή iKon Bamboo, Astra Superior Platinum (#2 και γειά χαρά)
Edwin Jagger 287 faux ivory 25mm XL Silvertip Fibre V2.0, face lather
Cyril R. Salter (tallow)
Mennen Skin Bracer

Εικόνα

Περίμενα σήμερα μπας κι έρθει το Pils, ώστε να το δοκιμάσω, αλλά ίσως το απόγευμα διότι είναι RM Int'l Tracked & Signed που σημαίνει πως έρχεται με ACS. Δεν πειράζει, τώρα που πήρα το ρίσκο κι έκλεισα εχθές το ζόρικο Timeless από τιτάνιο (full set συμπεριλαμβανόμενης βάσης ιδίου υλικού), καλύτερα νά'ρθουν όλα μαζί με το Nuavia black όπως και με το πολλά υποσχόμενο Oleo ώστε να γίνουν συνολικά και συνοπτικά οι δοκιμές.

Θα γίνουν και οι πεντακόσιες Wizamet την Κυριακή, μόλις τακτοποιήσω τον άλλο 'κει έξω στα δάση της Alberta (Canada) που έχει αρχίσει να μυξοκλαίει επειδή τού'χει καθυστερήσει λίγο το πακέτο με το NOS New Forest που τού'στειλα πριν δυό βδομάδες. Είδες που η συλλογή από DG και Paladin πινέλα δεν σε κάνει υπομονετικό; Άντε και σου έβαλα και DE λεπίδες συν μία Noxzema μέσα δώρο, σφραγισμένη η κρέμα, από το MyMarket. Ο άλλος ο τσιγγούνης συνταξιούχος αναισθησιολόγος απ'το Seattle (που αγοράζει μεταχειρισμένα πιάτα σε flea markets με $1 και μετά πάει και τα βγάζει στο νήμα "Τί έφαγα") την πουλάει χρησιμοποιημένη $10 στο TSN την κρέμα...

Πάμε πίσω στο ξύρισμα. To Mennen τελειώνει κι αυτό, μετά να δούμε ποιό θα πάρει σειρά (Alt-Innsbruck, Speick Active, AV πάλι, δεν ξέρω, θα δούμε). Κατά τα λοιπά άλλο ένα βατό, σταθερό και εγγυημένο ξύρισμα. Κάποια στιγμή επίσης πρέπει να ανεβώ (ή να ανεβούμε, αν θέλει να έλθει κάποιος για παρέα) πάνω στα παιδιά στη Σαλονίκη, να δώσουμε παρουσία στον καφέ που κανόνισαν εκεί.... Τώρα για αύριο είμαι στο μεταίχμιο, με τις πιθανότητες να είναι σχετικά μικρές στο να ανέβω τελικά. Ίσως αργότερα, ως τα μέσα Ιουλίου, για να δούμε κι ένα παιχνίδι του Παγκοσμίου Κυπέλλου;

Με τούτα και με τ'άλλα λοιπόν, καλό μήνα.
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Καλησπέρα σε όλους και καλό καλοκαίρι!

Μετά από αρκετές ημέρες σιωπηρής παρακολούθησης λόγω εργασιακών εξελίξεων επανέρχομαι.
► Εμφάνιση spoiler
Επιστροφή λοιπόν στο φόρουμ με 2 ξυρίσματα των τελευταίων ημερών:

Τρίτη

- SS Mystic Water Soap - Coconut .
- SB Maggard 24mm Synthetic.
- ''SR'' Gillette Blue II (4).
- AS Osma Alum - Playboy Fire Brigade. Ανάλαφρο, νεανικό και ''συνθετικό'' άρωμα που παραπέμπει σε κάτι σαν αντιηλιακό... δε μ' ενθουσίασε, αν και δεν κρατάει πολύ. Σε στέρεη υφή ενυδατικής κρέμας, εφάμιλλο του Noxzema σε ιδιότητες και με τιμή 1,77 ευρώ είναι μια χαρά λύση και μου κάνει εντύπωση που δεν στοκάρεται σε όσα super market έχω κοιτάξει.

Εικόνα

Εχθές Πέμπτη

- P/S oil by merambelo.
- SS TFS - Agrumellάρα.
- SB Ω 11137.
- SR Lord L6 κεφαλή - EJ DE 89LBL λαβή.
- Ξεχωριστό κομμάτι για το ξυραφάκι... Lamix Platinum Plus. Τα έβαλα και στη φωτό για να σας εντυπωθούν στη μνήμη και να τα αποφύγετε... όλα είναι θέμα ΠΟΚ φυσικά, αλλά με όλον τον υπόλοιπο εξοπλισμό χιλιοτσεκαρισμένο, ένα από τα χειρότερα ξυρίσματα που θυμάμαι. Πρέπει να κόπηκα σε καμιά δεκαριά σημεία συνολικά, στο πρώτο πέρασμα (WTG). Πέταμα και συνέχεια με Lord για το επόμενο πέρασμα. Το ''made in Germany'' μας μάρανε...
- AS Osma Alum - 444 - Vitos After Shaving. Το Osma φρόντισε να σβήσει τις πληγές και το Vitos τις μνήμες που άφησαν τα Lamix.

Καλή συνέχεια!

Εικόνα
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”