Το ξύρισμα της ημέρας: Μάιος 2018

Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ναι και σε εμένα κρατάει και μου αρέσει αλλά χωρίς menthol δεν λέει. Εγώ έχω βάλει κρύσταλλους σε όλα μου τα asl . Ακόμα και στα χειμερινά (εκτός ενός Bay Rum και του Old Spice Original ) . Βάζω λίγο στα χειμερινά όμως . Ίσα να με δροσίζει . Θεωρώ το menthol καταπραΰντικό !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
GeorgeBest
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 06 Μαρ 2018, 20:37
6
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 7895 times
Been thanked: 4992 times

Καλησπέρα
Savon Mystere AQUA DI TITANIA
OMEGA 10018
QSHAVE (3-2) με Gillette platinum#2
444
Gien X-Bold

Εικόνα

Πολύ γλυκό ξύρισμα για άλλη μία φορά απο την Q ;)

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 46 δευτερόλεπτα:
akis_peiraias έγραψε: 30 Μάι 2018, 22:10 Θεωρώ το menthol καταπραΰντικό !
Συμφωνώ για την καταπραϋντική ιδιότητα του menthol. Θα το δοκιμάσω.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Weber, Kai, Yaqi High Mountain, WSP, Fine.

Εικόνα

Weber-Kai όπως φούστα-μπλούζα.

Το πινέλο με τον ασβό High Mountain της Yaqi με κέρδισε. Μόνο που είναι λίγο scritchy. Είναι θέμα στρωσίματος ή θα παραμείνει έτσι;

Η μηχανή Rockwell 6s, ακόμα και στο επίπεδο 6, παραείναι smooth για τους καλοκαιρινούς μήνες που η επιδερμίς είναι πιο λιπαρή, και πάει στην άκρη. Στην άκρη πάνε και τα balms για τον ίδιο λόγο.

Ο ζεστός καιρός σηκώνει πιο επιθετικές μηχανές.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

* Stirling 22mm
* WSP Vetiver
* EJ -MR11
* Rapira SS #3
* Myrsol Antesol

Mετά από δέκα κάτι διαφορετικές μηχανές/κεφαλές που έχω δοκιμάσει σε διάστημα τόσων ετών,
έχω καταλήξει πως η συγκεκριμένη κεφαλή σε συνδυασμό με την συγκεκριμένη λαβή είναι η αγαπημένη μου.
Δεν λέω πως μου αρέσει μόνο αυτή,και οι υπόλοιπες που έχω κάνουν δουλειά και μου αρέσουν,αλλά
αυτός ο συνδυασμός είναι ο πιο βολικός,εύχρηστος και αποτελεσματικός για το μούτρο μου.

Και να φανταστεί κανείς πως η αυθεντική EJ με το δικό της χερούλι δεν μου έκαναν,γιατί η αίσθηση
και το αποτέλεσμα δεν ήταν τα επιθυμητά,και είχα σκοπό να την πουλήσω.Ευτυχώς που δεν το έκανα.
Η λαβή του Μάγγαρντ την μεταμόρφωσε,σε σημείο που όταν θέλω αποτέλεσμα μπόμπα να επιλέγω αυτήν.
Και η λεπίδα σε αυτή την μηχανή δουλεύει όπως πρέπει,κόβει και είναι γλυκιά.Στην 34C είναι αρκετά λιγότερο κοφτερή.

Ο συνδυασμός πινέλου-σαπουνιού δε,είναι χάδι για το πρόσωπο,βελούδινη απαλότητα και αίσθηση.

Το Μυρσόλ είναι αγαπημένο,οπότε δικαιολογείται η τακτική χρήση του.

Πλέον χρησιμοποιώ ελάχιστα από τα ξυριστικά που έχω διαθέσιμα,μιας και έχω κατασταλάξει στο τί μου αρέσει
και με βοηθά να ξυριστώ εύκολα και όμορφα.Ωραία η ποικιλία και η συνεχής εναλλαγή από ξύρισμα σε ξύρισμα
σαπουνιών,πινέλων,μηχανών κτλ,αλλά ένα πιο συμπαγές rotation,με προιόντα που με ικανοποιούν περισσότερο,
είναι η δική μου επιλογή.Αυτά ξέρω,αυτά εμπιστεύομαι,που λέει και η διαφήμιση.

Άντε και καλή μας τελευταία μέρα της Άνοιξης!
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

mengiorgos έγραψε: 30 Μάι 2018, 13:34 Το Pinaud Clubman μου φέρνει καλοκαιρινές διακοπές σε ελληνικό νησί σε αμμουδερή παραλία. Εννοείται ότι θα πάρω την μεγάλη συσκευασία για να μπορώ να τη λούζομαι. Καλοκαίρι είναι αφού!
Γιώργο ποιο Clubman έχεις;
Let the music play
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

ΠΑΕΙ ΚΑΙ Ο ΜΑΙΟΣ...

Wickham Parma Violet
Yaqi 2-Band Moka 26mm
Rockwell 6S @4 + Feather #4
Myrsol "F"/Extra
Tom Ford - Noir De Noir EdP


Πρώτη του σαπουνιού σήμερα και οφείλω να ομολογήσω ότι είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ και Vegan παρακαλώ.
Καλή γλίστρα και προστασία (οχι σαν του δικού μας S.M βέβαια..) , εύκολος αφρισμός , ωραίο άπλωμα και σταθερός αφρός, το δε Post-shave είναι ένα βελούδο..
Το πινέλο αφού χθες το καθάρισα 3 φορές με σαμπουάν , σαπούνι γλυκερίνης και Dettol, σήμερα το μούλιασα 10 λεπτά σε ζεστό νερό και η βρώμα δεν έλεγε να φύγει !!
Έχασε 3-4 τρίχες συνολικά απο εχθές, ο θύσσανος είναι πυκνός (όχι όμως σαν του Μασέτο) άλλα είναι πιο απαλός, κάνει πολύ ωραίο άνοιγμα στο face lathering και στο άπλωμα και κάτι μου λέει ότι θα τα πάμε πολύ καλά οι 2 μας από δω και πέρα.
Λίγο Βαριά η λαβή του όμως η ομορφιά του σχήματος και το χρωματικό παιχνίδισμα, τέρπει τις αισθήσεις μου...

Ο συνδυασμός Rockwell 6S + Feather είναι αυτήν την στιγμή για μένα, ο κορυφαίος για καθημερινό ξύρισμα 2 περασμάτων.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Dr.Takero έγραψε:
mengiorgos έγραψε: 30 Μάι 2018, 13:34 Το Pinaud Clubman μου φέρνει καλοκαιρινές διακοπές σε ελληνικό νησί σε αμμουδερή παραλία. Εννοείται ότι θα πάρω την μεγάλη συσκευασία για να μπορώ να τη λούζομαι. Καλοκαίρι είναι αφού!
Γιώργο ποιο Clubman έχεις;
Το απλό νομίζω, δεν ξέρω αν λέγεται original. Σε δειγματάκι το χω και σκέφτομαι να πάρω τη μεγάλη συσκευασία, όπως και καμιά άλλη έκδοση. Η προβολή του στο δέρμα μου είναι κανένα 2ωρο βαριά, παρόλα αυτά οι αναμνήσεις που ξυπνά το κάνουν τοπ καλοκαιρινό.Εικόνα Εικόνα
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Χαίρεται κύριοι
pre ντους
Kent inf silv
Αrko comfort sc
Ed Jagger με λαβη Lord # Wilkinson clasik+Astra pl #1
Tea trea witch hazel
Brout Oceans
Astral cream

Jagger,δεύτερη και τελευταία μαζί της ,
Arko με παραεντυπωσίασε,έδεσε και με την Brout,(θα της δώσω και δυο χάπια μενθόλης),μου άρεσε αυτή η ξούρα περιέργως.
Καλό απόγευμα και καλή δύναμη.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27821 times
Been thanked: 29044 times
Ηλικία: 64

Εικόνα


SOC.bristle
Stirling.Sandpiper ss
iKon.103.Shavecraft
Astra.Keramik
Fine.Italian.citrus asl



Πρώτη δοκιμή γιά το discontinued Astra Keramik. Ωραία λεπίδα, μαλακή και αποτελεσματική, αλλά τίποτε το φοβερό από κει και πέρα.
Kai, Gillette και Polsilver παραμένουν ψηλά στις προτιμήσεις μου. Η συγκεκριμένη μου φαίνεται πως είναι στο ίδιο επίπεδο με Personna, Astra SP, Shark chrome, Sputnik. Ολες κατάλληλες γιά επιθετικές μηχανές. Μία δοκιμή σε merkur 34 θα δείξει αν έχει κάποια προσόντα παραπάνω.

Τελικά όταν ένα προϊόν στο ΠΞ σταματήσει να παράγεται, γίνονται μυθικά και όλοι μας ψάχνουμε να βρούμε τα τελευταία κομμάτια.
Παράδειγμα η Kolynos που ανέφερε χτες ο [mention]bill3377[/mention]. Ωραίο άρωμα, καλές ιδιότητες, αλλά σίγουρα υπάρχουν καλλίτερες κρέμες στην αγορά.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Merkur Futur (2,5)
Gillette silver blue (2)
Figaro sapone da barba
Mens Only Shaving Brush
Norina Eau de Cologne Fougere


:hellas1
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”