Το ξύρισμα της ημέρας : Μάρτιος 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

tasos72 έγραψε: 22 Μαρ 2018, 09:33
:occasion-partyblower: Γενέθλια της πεντάχρονης Θυγατρός μου την σήμερον και το σετ απ διαλεγμένο από εκείνην !! :occasion-birthday:


ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ
Κώστας
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Πολύχρονη! Να σας ζήσει! [mention]tasos72[/mention]
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zach
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 21:47
6
Has thanked: 1943 times
Been thanked: 1202 times
Ηλικία: 54

Πριν από λίγο, δηλαδή το πρωί:

pre floid oil
simpsons berkeley
tobs jermyn st sensitive skin sc
mercur 41c with ej de89 handle
treet dura sharp [1] / gillette nacet [2]
aloe - calendula - lavender
korres σφένδαμος

Η κρέμα της tobs είναι όντως για ευαίσθητο δέρμα. Έκανε τη δουλειά της, χωρίς ν' αφήσει ερεθισμούς. Το ξύρισμα ξεκίνησε με την treet και ολοκληρώθηκε με την nacet διότι η πρώτη δεν ήταν για μένα, σε αντίθεση με τη δεύτερη που μου κάθεται λουκούμι. Ευτυχώς το as "σκεύασμα" κάλυψε τα "κενά" της treet και όλα τελείωσαν ομαλά. Ούτε γάτα, ούτε ζημιά.

Καλή συνέχεια σε όλους.

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 24 δευτερόλεπτα:
Υ.Γ:
[mention]tasos72[/mention] , να τη χαίρεσαι.!
Όλα πρέπει να γίνονται όσο πιο απλά είναι δυνατόν, αλλά όχι απλούστερα.
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

:thankyou Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ ... :thankyou
... και όσοι έχετε τέκνα, εγγόνια, ανήψια (όπου δεν δίδει ο Θεός παιδιά δίδει ο διάολος ανήψια :d ) να τα χαίρεστε
+ οι "μπεκιάρηδες" να χαίρεστε τα τυχερά σας ;)

Άλλοι κάνουν εγγόνια στα 40+ τους :character-oldtimer: και μεις αμολάμε παιδιά !! :doh:
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Να σου ζήσει και να την καμαρώνεις όπως επιθυμείς [mention]tasos72[/mention] ! Δεν ξέρω για υιούς , αλλά οι κόρες με τους μπαμπάδες είναι άλλη μαγεία ... εμένα η δική μου με έχει κάνει αεροπλάνο που λέμε :lmao

Και για να είμια και On-topic :

Ξύρισμα Τρίτης απόγευμα :

- Ω 11574 Χοίρος που επιτέλους έστρωσε και αποδίδει ωραία , δεν κλέβει τη μαρέγκα και είναι απαλός σαν χάδι
- Straight Sheffield Swordplay 5/8
- Gillette British Ball-end Tech (full brass)
- Gillette Silver Blue blades
- Cella croap
- Korres K&G
- Brut a/s

Από την Τρίτη λοιπόν δεν έχω ξυριστεί γιατί κατάφερα να χαρακωθώ με το straight , με ένα πολύ καλό και βαθύ κόψιμο στο πάνω χείλος ...
Και μάλιστα έψαχνα το στυπτικό εκείνη την ώρα που ήταν στο βάθος του ντουλαπιού γιατί είχα να κοπώ έτσι άσχημα πολλά πολλά χρόνια , δεν φταίει το razor βασικά ένιωθα πιο σίγουρος σιγά σιγά, είχα και τα νεύρα μου, και επιβεβαιώθηκε ο κανόνας και φυσικά το ξυράφι με δάγκωσε άσχημα ... :violin:

Τα ξυριστικά όλα καταπληκτικά αλλά κάποιος το έγραψε προχτές θέλει ησυχία και να καθαρίζει το μυαλό από τις έννοιες και τους μπελάδες πριν μπει το straight .

Την Cella την έχω πάει σερί και δεν σπάω το rotation παρά μόνο το ΣΚ , έτσι για αλλαγή , καταπληκτική η Ιταλίδα και δεν τελειώνει η ρουφιάνα , έχω ρίξει πάνω από 40 ξυρίσματα και δεν παίρνει χαμπάρι . Εμένα πάντως δεν έχει κιτρινίσει - μην σας ξεγελάει το φως και οι κακές φωτό - είναι άσπρη σαν νυφούλα και την έχω ένα χρόνο κοντά.



Εικόνα

Καλά ξυρίσματα σε όλους !
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
NavalArchitect

DLC-Yaqi head, Albion handle LE (by Trident Razors), Merkur blade (#1 και στο δι**λο)
APShave Co. SilkSmoke 28mm Butterscotch swirl
Martin de Candre
Aqua Velva
Truefitt & Hill
'Classic' asb

Εικόνα

Κακό ξύρισμα, επιθετική η κεφαλή, ενάμιση πέρασμα με το ζόρι.
Εξαιρετικό το lather με τα APShave Co. και MdC, αλλά αν το ξυράφι (safety razor) σε σκίζει, δεν σώζεσαι ό,τι κι αν κάνεις.

H φωτογραφία δεν είναι δική μου, αλλά ενός τύπου από το ATG, σε συγκεκριμένο σχόλιο του οποίου βασίστηκα σχεδόν εξ'ολοκλήρου και παρήγγειλα τα δύο APShave Co. που έχω αποκτήσει ως τώρα. Το σχόλιο που μου είχε κάνει, σε συζήτηση για συνθετικά πινέλα, ήταν το εξής:

"...Modern day synthetics are better brushes. I guess I should say YMMV.

I started wet shaving at University in Scotland in the 90’s and have amassed numerous Somerset Simpsons, Isle of Man Simpsons, Rooney Heritage (Sabini), Shavemacs, Thaters and on. Most are boxed and stored away for my two sons. I occasionally will use a nice two or three band and love Lee’s Heritage hair but mainly use the most recent synthetics.

Why? Better prep, lather and face feel from these new synthetics. They just produce better lather than the expensive badgers mentioned above and I spent years with high end badgers. Even the artisan synthetic handles (Wolf Whiskers as one example) are now matching and sometimes surpassing high end badger handles.

One new offering are the wonderful SilkSmoke synths from APShaveCo below. Smokey in appearance they are a hybrid between the Tuxedeo’s and the Cashmere’s. Amazing synthetic
...."
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

[mention]tasos72[/mention] Tάσο να την χαίρεστε! Να είναι πάντα γερή και δυνατή!
Νίκος
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
7
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Καλησπερα χθες το βραδυ
pre σαπουνι γλυκερινης
ss derby
sb yaqi 24mm
str sheffield witness eye 6/8
asb proraso white
[mention]tasos72[/mention] να τη χαιρεσαι την κορουλα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλήσπερα σας.!

~ Musgo Real - Lime & Basil
~ Parker - Variant
~ Gillette - Stainless Red
~ DcShaving - 24mm Tuxedo
~ Dapper Dragon - Pomegranate
~ Thayers Toner - Rose Petal
~ Fine - L'Orange Noir
~ Herbana - Unscented


[mention]tasos72[/mention] Χρόνια της πολλά και καλά.!
[mention]Akist[/mention] Περαστικά σου Άκη.!

Υγιαίνετε & Ευημερείτε.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28046 times
Been thanked: 29307 times
Ηλικία: 64

[mention]tasos72[/mention] να χαίρεσαι την κούκλα σου ! :D

Εικόνα


Razorock.plissoft
Extro.Del.Don ss
Parker.26c
Treet.dura.sharp
Klar.klassik asl


Πρώτη δοκιμή γιά το σαπούνι της Extro σήμερα, όχι και τόσο πετυχημένη, από δικό μου λάθος.
Αρχικά το άρωμα είναι υπέροχο με καλή ένταση, που κρατάει και στην διάρκεια του ξυρίσματος. Λουλουδάτο, ανοιξιάτικο, διακριτικό, κάπου μου μυρίζει και βανίλια.

Δεν έβρεξα το σαπούνι σήμερα πριν το ξύρισμα, με αποτέλεσμα, να γίνει σωστός αφρός (εμφανισιακά) μεν(μετά από πολύ προσπάθεια), ο οποίος όμως δεν κρατούσε πολύ ώρα στο πρόσωπο. Τα 3 περάσματα τελείωσαν σε χρόνο ρεκόρ, αναγκαστικά, γιά να προλάβω.
Η προστασία πολύ καλή, απλά καλό γλίστρημα και residual slickness, ενυδάτωση μέτρια, αλλά εδώ μπορεί να φταίει ο κακός αφρός.

Διψασμένο σαπούνι, την επόμενη φορά θα τα πάμε καλλίτερα. :)
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”