Το ξύρισμα της ημέρας : Ιανουάριος 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Gogos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 18:45
7
Τοποθεσία: Αθήνα-Πολύγωνο
Has thanked: 6112 times
Been thanked: 3486 times
Ηλικία: 57

Σπύρο,πες μας αν θες εντυπώσεις απ' το πινέλο!

Προστέθηκε μετά από 18 λεπτά 51 δευτερόλεπτα:
Tzimisce έγραψε: 19 Ιαν 2018, 10:04 @akis_peiraias το καταλαβαίνω απόλυτα.
Απλά τα συγκεκριμένα μου έκαναν τρομερή εντύπωση.
Σε WTG και μου τραβούσαν τις τρίχες αντί να τις κόψουν. :hb
Και όταν δοκιμάζω καινούργιο ξυραφάκι κάνω προετοιμασία στα όρια της σχιζοφρένειας.
Μιχάλη,όπως είπε κι ο Άκης, δεν υπάρχει πιο υποκειμενικός παράγοντας στο Π.Ξ απ' τη λεπίδα.Βάλε στην άκρη αυτές που θεωρείς ότι δεν σου κάνουν και δοκίμασέ τες πάλι αργότερα,όταν θα έχει εξελιχθεί η τεχνική σου στο ξύρισμα περισσότερο.Τότε για κάποιες μπορεί να αλλάξεις γνώμη.Πολλά προϊόντα που έχουμε απορρίψει στα πρώτα μας βήματα, αργότερα τα εκτιμάμε καταλαβαίνοντας ότι έφταιγε η τεχνική μας.Απ' την άλλη δοκίμασε άλλες κοφτερές λεπίδες γιατί αυτές μπορεί να σου ταιριάζουν περισσότερο.Προσωπικά οι Personna μού δημιούργησαν ερεθισμούς περισσότερο από κάθε άλλο ξυραφάκι όσες φορές τις χρησιμοποίησα και με οποιαδήποτε μηχανή.
«οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ»
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

[mention]Gogos[/mention] επειδή οι personna μου κάνουν βαθύ ξύρισμα, για αυτό και δεν τις πετάω.
Στο πρώτο τους ξύρισμα είναι φοβερές, από το δεύτερο και μετά ξεκινάνε οι ερεθισμοί.
Ερεθισμοί που αν κάνω face lathering είναι πολύ χειρότεροι!
Θα αφήσω το δέρμα μου να χαλαρώσει για 1-2 ημέρες χωρίς να το πάρω κόντρα και βλέπουμε.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Χαίρετε !
Με γένια σχεδόν τριών ημερών λόγω ίωσης :
✔ Pannacrema San Francesco ss
✔ Yaqi Tuxedo like 24mm barber handle
✔ Parker Variant ( #5, 2 X #4 )
✔ Polsilver SI ( 1 )
✔ Suavecito Bay Rum asl
Η Parker με το Polsilver θέρισε αλύπητα τα γένια . Άνετα στο δεύτερο χέρι μπορούσα να σταματήσω , αλλά όταν έχεις χρόνο και ησυχία στο σπίτι γιατί να το κάνεις?
Το αποτέλεσμα εξαιρετικό και κυρίως χωρίς κανένα μα κανένα ερεθισμό !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
NavalArchitect

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28005 times
Been thanked: 29305 times
Ηλικία: 64

Εικόνα


Zenith.506U
Tallow+Steel.Maya ss
Fatip.grande
Shark.super.chrome
Razorocl.xXx asl



Τελικά η Fatip είναι η μόνη μηχανή που στο 1/3 των ξυρισμάτων μου δημιουργεί ερεθισμούς στην κόντρα. Ασχετα με ποιά λεπίδα χρησιμοποιώ.
Ο manchurian της Zenith, έχει στρώσει πλέον και αποδίδει τα μέγιστα. Ιδιαίτερα πυκνός, τον αφήνω πάντα 15 με 20 λεπτά να μουλιάσει πριν το ξύρισμα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

[mention]Tzimisce[/mention] Στρατηγε Μιχαλη εχω πετυχει personna πακετο που η μια πλευρα εκοβε η αλλη καθολου. Παρολαυτα στο κοντρα στις τραβαει γιατι
1. Δεν ειναι πολυ κοντα τα γενια εκει απο τα προηγουμενα περασματα
2. Ειναι πολυ επιθετικη η γωνια που δινεις αθελα σου στο κοντρα χωρις να το καταλαβαινεις και πιεζεις ταυτοχρονα.

Ωστοσο επειδη υποψιαζομαι και κατι αλλο αν και δεν πρεπει να ειναι αυτο, πες μας,πως ακριβως δουλευεις το floid?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Γιατρέ μου δεν ξέρω τι παίζει και μου κάνουν το πρόσωπο σαν τον κώλο της μαϊμούς.
Το σίγουρο είναι ότι δεν έχω εμπειρία για αρχή.
Όταν παίρνω κόντρα δεν έχω καθόλου τρίχες γιατί είναι το τρίτο πέρασμα.
Ότι παίζει να πιέζω είναι το μόνο σίγουρο στην κόντρα.
Δεν βοηθάει η βαρύτητα βλέπεις...
Το floid το απλώνω και κάνω μασσάζ, κυρίως κόντρα στην τρίχα.
Αλλά κατέληξα έτσι.


Εικόνα
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Πρώτα απ'όλα μην απογοητευεσαι. Δευτερον, δεν είναι τίποτα το τραγικό αυτό που βλεπω. Εχω κααααααανει εγώ χειρότερα στο παρελθον. Καθόμουν και πιεζα με feather μεσα.Αλλά έτσι μόνο θα μάθεις.

Το ότι δεν βλέπεις τρίχες εσυ δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Υπάρχουν. Γι'αυτό και στις τραβάει. Το floid δε δουλευει στα τελευταία περασματα αν δεν ξαναβαλεις. Φευγει με το νερό στο πρωτο περασμα. Αντε το πολυ να μείνει στο δευτερο.

Δοκίμασε μια φορά που δεν ειναι να ξυριστείς να παρεις τη μηχανη, να μη βάλεις λεπίδα μεσα και να την περασεις κόντρα στο προσωπο σου. Περνά τη σε όλα τα σημεία σα να ξυριζεσαι κανονικά. Θα πρεπει η πιεση σου να είναι τέτοια ώστε να αισθάνεσαι ίσα ίσα τη μηχανη στο προσωπο. Επίσης οταν βάλεις λεπιδα θα έχεις κλειδωμένο το χέρι όταν βρεις τη γωνία και για κανένα λόγο δεν πρεπει να κουνάς τον καρπό. Μονο ολόκληρο το χερι.

Η εμπειρία θα έρθει και όταν θα έρθει θα δεις τι αποτελέσματα θα έχεις. Μέχρι τότε ένα Speick Balm θα πρεπει να βρίσκεται στο den σου. Ξέρω τι σου λέω..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Tea or shave?

Beume.Be - APShaveCo tuxedo
Merkur progress - Gillette SB
TOBS Jermyn

Τρομερή κρέμα η Beume.Be και και το πινέλο εθιστικο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Καλησπέρα κύριοι,κάνοντας μπάνιο και σε κέφια μου ήρθε στο μυαλό και το έκανα μετά ίσως και από χρόνια,
σάπων Παπουτσανης γλυκ
kent inf silv
Cella
Lord+Gilette sb#1
Μενουνος Λεμονι+μενθολ κρύσταλλοι
Κορρες K+G

στο τρίτο χέρι έκανα μια κόντρα επική,σούζα το πρόσωπο,άλλη αίσθηση,ξυπνάν όλα τα αγγεία,ευφορία,η Μενουνος μετά απόλαυση,γνήσια μπαρμπέρικη αυθεντική μυρωδιά,εντάξει η κόντρα δεν είναι ψωμοτύρι αλλά στο που και που σε φτιάχνει.
[mention]Roadrunner[/mention] φίλε περιμένω τα final remark σου για το MWF για να πάρω το τραίνο για Πειραιά.
Να'μαστε όλοι καλά να ...κοντράρουμε,καλό βράδυ!!!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”