Το ξύρισμα της ημέρας : Δεκεμβριος 2017

Απάντηση
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Yaqi 24mm tuxedo
B&M Seville
Gillette Fatboy
Gillette Silver Blue #1
Floid Vigoroso
Kalliston bio balm

Το πινέλο πολύ δυνατό.Όμορφη και στο σωστό μέγεθος λαβή.
Στην αίσθηση όμως δεν με ενθουσίασε όπως θα ήθελα.Εξηγούμαι,είναι το καλύτερο σε κατασκευή συνθετικό που έχω.
Μασαζερό και το καταλαβαίνεις στη μούρη.
Πρώτο μου 24άρι εξάλλου,και όντως αυτά είναι τα mm που μου ταιριάζουν.Το 26άρι αρκετά μεγαλύτερο,
το 22άρι λίιιγο μικρότερο,εδώ είμαστε ταμάμ.
Αλλά βρε Τσεν μου,βρε χρυσέ μου Τσεν,τόση κόλλα τί την ήθελες;Σου περίσσευαν οι ούχου και δεν ήξερες τί να τις κάνεις;;
Κοινώς,αν ήταν χαμηλότερο το γκλουμπαμπ,θα άγγιζε το άριστο για μένα.
Παραμένει ένα πολύ πολύ καλό πινέλο,και αυτή είναι απλά η γνώμη μου,επειδή ακριβώς είχα συγκεκριμένες προσδοκίες.
Δεν γδέρνει,αλίμονο,και δεν είναι ενοχλητικό.Μόνο που προσωπικά το ήθελα τό ίδιο απαλό στις άκρες και λίγο περισσότερο στο θύσανο.
Ίσως από την επόμενη φορά να το συνηθίσω και να αλλάξει η γνώμη μου,ποτέ δεν ξέρεις.
Και ναι,είμαι φεισλαδεράς,τί να κάνουμε;
Και για πρώτο ξύρισμα δεν θα ταίριαζε τίποτα λιγότερο από τα κορυφαία για να το συνοδεύσουν.
Αν και πάλι τις εντυπώσεις έκλεψε η Fatboy,για να είμαι ειλικρινής.

Το Simpsons πάντως ελπίζω να μου έρθει στη βδομάδα πάνω (από τη στιγμή της παραγγελίας εννοώ,δεν ξέρω κάτι περισσότερο από εσάς)
Αλλά πάλι,το βλέπω πιο τσαμπουκαλεμένο στο backbone και ίσως να μην...δεν ξέρω...έχω χρόνο να αποφασίσω...
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Καλησπέρα σε όλους:

- Κρέμα Ξυρίσματος OSP Shogun
- Πινέλο Ξυρίσματος ToOBS Pure
- Safety Razor Merkur Progress (4,5)
- Λεπίδα Gillette Silver Blue [1]
- ASL ManDom
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

- PS Καραβάκι Παπουτσάνη
- Dimitri's Bergamot
- Πινέλο Muhle 81H3 Pure Badger
- Gilette Mach3 #13
-ASL Davidoff Cool Water


Εξαιρετική η λοσίόν παρ ολο που ειναι γνωστου οίκου!
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
Gogos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 18:45
7
Τοποθεσία: Αθήνα-Πολύγωνο
Has thanked: 6112 times
Been thanked: 3486 times
Ηλικία: 57

Καλημέρα σας,κύριοι!
Νωρίτερα σήμερα το πρωί:

-Maggard Razors MR11 +V3 Κεφαλή
-Astra sp#1
-Maggard Synthetic Marble handle
-Wickham Soap Co 1912 Cashmere
-Tabac asl

Λεπτή η ισορροπία μεταξύ νερού και απόδοσης του Wickham.Θέλει τόσο- όσο.Απ' τη μία να μη στεγνώσει κι απ΄την άλλη να μη σπάσει ο αφρός.Πολύ καλές ιδιότητες και πανέμορφο άρωμα.
Κοπάνισα και αρκετό Tabac στο τέλος και βουρ για τη δουλειά! 8)

Υγιαίνετε!
«οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ»
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Καλημερίζω όλο τον κόσμο
pre σάπων Παπουτσανις γλυκ
kent inf sil
Rose of Bulgaria
Wilkinson +Persona
Korres k+G
Menounos Τριαντάφυλλο

Εξαιρετικότατη η κρέμα,η υφή της μετά το λαδάρισμα με καλυπτικότητα,προστασία και γλίστρημα.Το πρόσωπο ταμάμ μετά,
για 1.60 ευρω δεν το συζητάμε,άρωμα καθαροτριανταφυλένιο.
Καλά να είμαστε!
Εικόνα
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Καλησπέρα κύριοι,

Χτες βράδυ:
Pre: Proraso λευκό
SS: Tabac stick
Μηχανή: Parker 24c
Ξυραφάκι: Persona Platinum
Πινέλο: Omega 80097
Alum: Osma
ASB: Proraso Aloe Vera + Vitamin E

Είχα λίγο καιρό να χρησιμοποιήσω το 80097 και είχα ξεχάσει τι πινελάρα είναι! Πλούσιος πυκνός αφρός, ωραίο μασάζ στο πρόσωπο και δεν κράταγε σχεδόν καθόλου αφρό (είναι αρκετά στρωμένο). Ενώ αυτό το έρμο το 610 παλεύω να το στρώσω τόσο καιρό αλλά μετά από 25 τόσα ξυρίσματα είναι ακόμα ιδιότροπο! Back to Omega, το χρησιμοποίησα για face lathering αλλά μια χαρά κάνει και για μπολ (αν κι έχω να το δοκιμάσω καιρό). Στρώσιμο θέλει σίγουρα αλλά ένα εύλογο διάστημα, δεν παίρνει και τόσο καιρό. Δεν μπορώ να πω, έχουν κι οι χοίροι τις αρετές τους, δύσκολα τους βγάζω απ' το rotation (κι αν τους βγάλω λίγο καιρό μετά τους ξαναεκτιμώ). Εντωμεταξύ το 80097 έχει και μικρή λαβή που εκτιμώ ιδιαιτέρως για face lathering. Και το 610 έχει ακόμα καλύτερη (γι' αυτό δεν το παρατάω) αλλά έλα που δε στρώνει!

Το Tabac σταθερή αξία, άμα του πάρεις τον αέρα δίνει μια χαρά όγκο (στην αρχή το είχα παρεξηγήσει!). Εκτός αν χρησιμοποιείς άστρωτο 610 (πού θα μου πάει, θα στρώσει δε θα στρώσει; Αλλά έχω αρχίσει να βαριέμαι). Α δοκίμασα και ATG μετά από καιρό. Γενικά δεν το προσπαθώ γιατί έχω ευαίσθητο δέρμα και δύσκολα αποφεύγω τα κοψίματα με ATG (ειδικά με την 24c - αν και μ' αρέσει πολύ σα μηχανή όταν τη χρησιμοποιώ κόντρα με δυσκολεύει περισσότερο από άλλες λόγω της γωνίας της). Τώρα όμως το πήγα πολύ απαλά και στα δύσκολα σημεία (ειδικά κάτω απ' το πηγούνι) δεν επέμεινα. Αποτέλεσμα; Κανένα κόψιμο, ελάχιστοι ερεθισμοί. Μπορεί να μην είχα το απόλυτο BBS στα δύσκολα σημεία που λέγαμε αλλά μικρή σημασία έχει: το ξύρισμα ήταν απολαυστικό και σαφώς βαθύτερο από "σκέτο" WTG + XTG που κάνω συνήθως.

Το Proraso ASB το χρησιμοποίησα χτες πρώτη φορά. Για να είμαι ειλικρινής περίμενα καλύτερο άρωμα (κρίνοντας απ' την αντίστοιχη κρέμα που μ' αρέσει πολύ) αλλά ήταν σχετικά αδιάφορο. Σαν αποτελεσματικότητα όμως ήταν πάρα πολύ καλό: εξαφάνισε και τους ελάχιστους ερεθισμούς που είχαν μείνει απ' το ξύρισμα. Βέβαια δε νομίζω να αντικαταστήσει τα "αγαπημένα" Κορρές και Speick αλλά σίγουρα θα το ξαναδοκιμάσω.

Δεν ξέρω αν φάνηκε, αυτό το 610 έχει αρχίσει και μ' εκνευρίζει! Το χρησιμοποιώ μπας και στρώσει, αλλά κρατάει ένα σωρό αφρό. Το αφήνω λίγο καιρό αλλά μετά θυμάμαι αυτή τη λαβή και τον κοντό θύσανο που δείχνει ιδανικός για face lathering και ξαναπροσπαθώ. Διάβασα ότι θέλει καμιά 60αριά ξυρίσματα. Δεδομένου ότι ξυρίζομαι κάθε 2-3 μέρες μιλάμε για πολύ καιρό ακόμα!! Sorry για το offtopic αλλά το σκεφτόμουν χτες κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος οπότε θα μπορούσε κάποιος να πει ότι ήταν μέρος της ... διαδικασίας :)
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Φίλε [mention]FSword[/mention] ,αν είσαι του μπαλμ,όπως κατάλαβα,για δοκίμασε το Herbana και το Kalliston.
Μπορεί,μπορεί λέω,να κατέβουν μια -δυο θέσεις στην κατάταξη ο Κορρές και το Speick.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ανάβεις φωτιές :) Επίτηδες δεν κοιτάζω άλλα balm, αλλά αφού τα ανέφερες...!
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Χαίρετε, χαίρετε. Με γένια δύο ημερών (παρά κάτι ωρών) πριν από λίγο:

Εικόνα

Παπουτσάνης Aromatics Musk (pre-shave)
Wilkinson Sword shave stick
Omega 10005 (χοίρος)
Edwin Jagger DE89L
Derby Premium (#1)
Old Spice Wolfthorn ASL

Μια και ο FSword από πάνω αναφέρθηκε στα γουρουνοπινέλα του, να επαναλάβω για άλλη μια φορά τη γνώμη μου. «Δώστε χρόνο στους χοίρους σας και θα ανταμειφθείτε». Ναι, είναι ωραίο χόμπι, θες διαρκώς να δοκιμάζεις καινούρια πράγματα όταν είσαι στην αρχή, αλλά και τα πινέλα χοίρου θέλουν πολλές χρήσεις για να στρώσουν και να μεγαλουργήσουν. Θα περάσει ο καιρός των 60-70-100 ξυρισμάτων, αν δεν το σκέφτεσαι συνεχώς και απλώς κάνεις τη δουλειά σου με το πινέλο.

Για το σαπούνι, άργησα λίγο να το μοστράρω σε φωτό, αλλά μετά το ξύρισμα έχει λιγοστέψει ακόμα περισσότερο από αυτό που βλέπετε. Τα δέκα ξυρίσματα που είχα πει τις προάλλες τα βγάζει (έξι απέμειναν), αλλά η χρήση του γίνεται όλο και πιο προβληματική. Ισως αν τις επόμενες δυο-τρεις φορές έχω τα ίδια, να το πιέσω στη λακούβα του Cella για να κολλήσει και να το αποτελειώσω εκεί -παίρνοντας super lather.

Για το Derby Premium θα γράψω ύστερα από μερικά ξυρίσματα στο οικείο τόπικ, αλλά η πρώτη εντύπωση ήταν θετικότατη. Βέβαια αυτό δεν πρέπει να το λάβουν σοβαρά υπόψη όσοι δεν τους κάνουν τα Extra, μια κι εμένα (και) τα Extra είναι από τα αγαπημένα μου.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27993 times
Been thanked: 29304 times
Ηλικία: 64

Εικόνα


Razorock.ivory
D.R.Harris.sandalwood sc
Merkur.34c
Gillette.platinum.NOS.#4
Fine.santal.absolut asl



To gillette μιά χαρά τα πάει και στο 4ο ξύρισμα. Τα μόνα ξυραφάκια που τα πηγαίνω μέχρι τα 5 (όχι ότι δεν πάνε μέχρι τα 10) είναι τα Kai, που ταιριάζουν παντού.
Ολα τα υπόλοιπα μετά από 2 το πολύ 3 χρήσεις φεύγουν.
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”