Το ξύρισμα της ημέρας : Νοέμβριος 2017

Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Καλησπερα κύριοι.
Mühle R41
Feather #1
Omega 10012
Kent ss
Brut asl

Ένα μόνο πέρασμα αρκεί.
Το δεύτερο έγινε για να γίνει.
Υγειες.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

* Stirling 22mm
* Cella
* Qshave @6
* Voskhod #6
* Myrsol Antesol
* Herbana balm

Είναι κάτι φορές ρε παιδάκι μου που χωρίς να το περιμένεις και χωρίς να ξέρεις πώς και γιατί,αλλά πετυχαίνεις και γ%$@ τα ξυρίσματα.
Να,όπως εδώ καλή ώρα.
Ξουριστείτε.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Προβληματικο και απογοητευτικο το σημερινο. Με γενια 5 ημερων που ειχα να αφησω χρονια.

Αρχικα ο εξοπλισμος μου (Wilkinson) ειναι για καθημερινο - δεν τα εκοβε ουτε με Polsilver. Η σαβετα τα πηρε μεν αλλα το δερμα μου ερεθιστηκε για τα καλα... και η κρεμα Barbon δεν βοηθαει στα πολυ δυσκολα.

Με τη μουρη σαν το κωλο της μαιμους - ψαχνω αλλα σαπουνια, κατι σε μαλακο αλλα τα χρονια περνανε και τα μαλακά Ιταλικα ή τα Αμερικανικα artisan εχουν χασει πολυ απο το αρωμα τους αλλα και τη φρεσκαδα τους. Καταληγω παλι να διαλεξω αναμεσα σε Tabac ή MWF ή τα Ελληνικα απο τα δικα μας παιδια. Οκ τελειωσα με Tabac - αλλα ενταξει εχω βαρεθει.

Καιρος για αλλαγες - παω ξανα προς Γηραια Αλβιωνα και οπου βγει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Και μην ξεχνάς Ηρακλή ... πάντα υπάρχουν τα Proraso !!!

Εικόνα
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Σήμερα το πρωί στο πλαίσιο του καθημερινού μου ξυρίσματος:
- Progress @3 με Feather
- Samogue 2000 χοίρου
- Φαένα Σίκινος
- Κορρες asl

Ο αφρός βγήκε καταπληκτικός. Αρκετό φόρτωμα και μετά άπλωμα και δούλεμα στο πρόσωπο. Το Φαένα είναι πολύ καλό σαπούνι. Η Progress μετά από 5 ημέρες χρήση, μετά από παρατεταμένη χρήση της Variant για μήνες, είναι μεν αποτελεσματική αλλά πιο τραχιά από την Πάρκερ. Από Δευτέρα επιστρέφω στο μαντρί (στην Πάρκερ δηλ.)!

Καλό ΣΚ σε όλους.
tolis7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 00:17
7
Has thanked: 60 times
Been thanked: 328 times

herco έγραψε: 30 Νοέμ 2017, 22:26 Προβληματικο και απογοητευτικο το σημερινο. Με γενια 5 ημερων που ειχα να αφησω χρονια.

Αρχικα ο εξοπλισμος μου (Wilkinson) ειναι για καθημερινο - δεν τα εκοβε ουτε με Polsilver. Η σαβετα τα πηρε μεν αλλα το δερμα μου ερεθιστηκε για τα καλα... και η κρεμα Barbon δεν βοηθαει στα πολυ δυσκολα.

Με τη μουρη σαν το κωλο της μαιμους - ψαχνω αλλα σαπουνια, κατι σε μαλακο αλλα τα χρονια περνανε και τα μαλακά Ιταλικα ή τα Αμερικανικα artisan εχουν χασει πολυ απο το αρωμα τους αλλα και τη φρεσκαδα τους. Καταληγω παλι να διαλεξω αναμεσα σε Tabac ή MWF ή τα Ελληνικα απο τα δικα μας παιδια. Οκ τελειωσα με Tabac - αλλα ενταξει εχω βαρεθει.

Καιρος για αλλαγες - παω ξανα προς Γηραια Αλβιωνα και οπου βγει.
εγω που ειμαι σχετικα νεουδι στο ΠΞ την βγαζω με proraso και cella και η μουρη ειναι μια χαρα...απο αυτα που εχω διαβασει σε φορουμ-blogs κλπ...εχω καταλαβει μακρια απο δηθεν αρτισανους που μοσχοπουλανε απλα σαπουνια...λιγες ειναι οι περιπτωσεις που αξιζουν αλλα επειδη παλι τρεχαγυρευοπουλος ειναι η φαση με τελωνεια κλπ μενουμε ευρωπη οπως λες :D
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν φταιει καποιο σαπουνι που ερεθιστηκε το προσωπο μου - εχω διαφορα δερματικα. Η βλακεια ηταν που ξεχάστηκα χωρις ξυρισμα 5 μερες και δεν εχω κρατησει μηχανες που με 1-2 περασματα θα ειχαν κανει τη δουλεια. Προσθετα, ανακαλυψα και οτι τα μαλακά σαπουνια που εχω κρατησει δεν ειναι πλεον στη κατασταση που τα θυμομουν.

Νεες αγορες και ξεπαραδιασμα λοιπον...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Χαιρετώ την παρέα-και καλό μήνα
με γένεια 2 ημερών, έκτακτο
Σάπων ελαιολάδου-καλεντουλας
kent inf sil
Cella
Wilkinson+Persona #3
Korres K+G
Menounos Polo

όταν στο δυσκολότερο σημείο στο πηγούνι <καθαρίζω>άνετα λόγο του πατινάζ και της προστασίας της Cella με ενάμιση περασματάκι της βγάζω καπέλο,αυτό το συναντώ και με το Haslinger και με τα σαπούνια του Kikos7.
Μετά από πολλές εφαρμογές τω asl+asb καταλήγω: σε σχεδόν βρεγμένο πρόσωπο μετά το κρύο νερό πρώτα balm και σε λίγο ότι κάτσει από asl,edt κλπ,απλώνονται ευκολότερα ενυδατώνεται σφόδρα η επιδερμις και...έγινες!
Δια της παρούσης συμπαρίσταμαι σε κάποιον που είχε προσφάτως μια ξυριστική αστοχία,υπάρχει και το ξεμάτιασμα! :dp
Καλό μας απόγευμα.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Καλησπέρα!
✔ Dusy kabinett rose ss
✔ Yaqi La Sagrada Familia
✔ Qshave #4,5 , # 3,5
✔ Rapira Swedish SS ( 1 )
✔ Denim Musk asl
✔ Korres II balm
Το πινέλο είναι σε στυλ Chubby από άποψη διαστάσεων και με θύσανο 24/53 είναι πολύ δυνατό .
Το balm είπα να το δοκιμάσω με το στυλ που βάζουν το 444 . Έβαλα μια ποσότητα στη χούφτα και από πάνω έριξα το asl ... το αποτέλεσμα ήταν το σκληροπυρηνικό (από άποψη οινοπνεύματος ) Denim έγινε άκρως περιποιητικό και πολύ καλά ανεκτό, το δε balm απορροφήθηκε τελείως από το δέρμα ....
Καλό απόγευμα!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ωραια ξυρισματα βλεπω. Τωρα που ειπατε Κικος και μη μου πειτε παλι οτι ειμαι off topic, Τεταρτη παιρνω πξ.

Βαλτε μου like.Κατω απο 20 το θεωρω αποτυχια.

Ηρακλη. Προφανως και δεν ειμαι σε θεση να σε συμβουλεψω λογω τεραστιας διαφορας τεχνογνωσιας και εμπειριας ΑΛΛΑ παρε μια fatip grande για να μην ξεπαραδιαστεις κιολας και απο σαπουνι θα πρότεινα το unscented του phoenix & beau. Και το προβατακι θα σε βοηθησει. Ειχα κι εγω τετοια θεματα,αν δεν προσεξω ακομη εχω. Σε φαση να μη μπορουσα να βγω εξω την ιδια μερα η να ετσουζε ολο το προσωπο.

Επισης εγκρινω στο ξεπαραδιασμα. Κανε μου και τη χαρη να παρεις και τις nacet. 7 ημερων γενια και δεν καταλαβα τι με χτυπησε.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”