Το ξύρισμα της ημέρας : Νοέμβριος 2017

Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Σημερα το πρωι εδωσα μια δευτερη ευκαιρια στα νεοαποκτηθεντα extro -εχω εκφρασει τις εντυπωσεις μου.
Pre shave σαπουνι ελαιολαδου
Πινελο Mühle 39K257 silvertip fibre συνθετικο
Σαβετα parker SRX
Λεπιδα Perma Sharp
Extro Tabacco shaving soap
Extro Tabacco A.S. - Eau de toillette.

2η κ τελευταια φορα, πανε για ανταλλαγη!
Τις καλημερες μου προς απαντες.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Σιγά που δεν θα δοκίμαζα από σήμερα κιόλας το Myrsol, χεχεχε. Με γένια δύο ημερών (πάντα), προ διώρου.

Εικόνα

Παπουτσάνης Aromatics Musk
Wilkinson Sword soap stick
Omega 10005
Edwin Jagger DE89L
Personna Platinum (#1)
Myrsol Agua de Limon ASL

Ωραίο το Myrsol -δεν περίμενα κάτι λιγότερο. Το άρωμα του λεμονιού το βρίσκω αρκετά φυσικό και η γερή ποσότητα μενθόλης θα το κάνει must για το καλοκαίρι. Σήμερα... βέλαξα λίγο δέκα δευτερόλεπτα μετά την εφαρμογή, όταν έπιασε το πάγωμα, αλλά ύστερα από κανά τέταρτο της ώρας η επιδερμίδα του προσώπου ήταν μαλακή και αρκετά καλά ενυδατωμένη. Πολύ πρακτική και η πλαστική συσκευασία, δεν έχω πάρει άλλο Myrsol για να δω πώς είναι οι γυάλινες, αλλά μάλλον δεν θα τις προτιμούσα (αφού περιέχουν και λιγότερο προϊόν).

Το σαπούνι βγήκε από την πλαστική βάση και το έτριψα στα γένια από την κάτω μεριά, που δεν ήταν λεία, για να κρατηθεί περισσότερη ποσότητα στα γένια. Και πάλι ήταν λίγο μπελαλίδικη η διαδικασία μια και το σαπούνι γλιστρούσε από τα χέρια, αλλά κουτσά-στραβά πιστεύω ότι θα βγάλει καμιά δεκαριά ξυρίσματα ακόμα, πριν τα τελευταία κομμάτια του ενοποιηθούν με το Cella -το οποίο ήδη το φιλοξενεί ως αποθηκευτικό μέσο.

H Jagger πρόσφερε απαλό και αποτελεσματικό ξύρισμα, τόσο που με έκανε να αισθανθώ καλύτερα για την αναβολή της Parker 26c. Ειλικρινά, αν δεν μου 'χε μπει η ιδέα, δεν θα είχα κανέναν λόγο να αγοράσω άλλη μηχανή -έχει χάρη που η συγκεκριμένη open comb είναι φτηνή. Το Personna, τέλος, είναι το τελευταίο ξυραφάκι του πακέτου των δέκα που είχα πάρει πριν από τρία και πλέον χρόνια, με την πρώτη μου παραγγελία από το Well Shaved! Περνάει ο καιρός, αλλά και τα πλέον αναλώσιμα προϊόντα αργούν να τελειώσουν.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

  • Gillette New & Personna
  • Πινέλο MO 2016 HMW
  • C&S No.88 & Denim Gold
Όου γιέςς μπέιμπι!! 8)

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Καλησπέρα σας
pre mpanio
Kent inf silv
Lea stick
Lord +Derby #4
Menounos Levanta
korres K+G

το θέμα είναι ότι το στικ είναι βαλιουάρα στα λεφτά του(1.50 ευρώ) και εξηγώ το λαδεράρισμα:
μουλιάζω το στικ μαζί με το πινέλο,το περνάω σε βρεγμένο πρόσωπο, το λαδεράρω και πάνω στο πινέλο προσθέτοντας σταγόνες νερό πάνω του και όχι βουτώντας τις άκρες,βρέχω το χέρι μου και <απλώνω>το σαπούνι καλύτερα τώρα στο πρόσωπο,τώρα λαδεράρο πια με το πινέλο έως ότου το σαπούνι μου <φτιάξει>γραμμές στο πρόσωπο και τεστάρω με το δάχτυλο περνώντας σε ένα σημείο αν από κάτω <στέκει>το σαπούνι.
Ξύρισμα 15 λεπτών,ζητώ συγνώμη από τους παλιούς που τα γνωρίζουν αυτά αλλά λέω μας διαβάζουν και άλλοι.
Καλό μας βράδυ φίλοι.
Εικόνα
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Καλημέρα σας, χθεσινοβραδινό!

Preshave: Ζεστό μπάνιο
Brush: Yagi Tuxedo 28mm Synthetic
Razor: Bluebeards Revenge Shavette+
Polsilver Super Iridium (3)
Shaving Soap: Tabac
Aftershave: FLoid Mendolado Vjgoroso.

Τελευταίο ξύρισμα με το Tabac για το μήνα Νοέμβρη και έχω να πω ότι μετά από αυτά τα 7 ξυρίσματα, μου πρόσφερε πολύ καλά ξυρίσματα, κάθε ξύρισμα και μια απόλαυση. Απο τα καλύτερα σαπούνια που έχω δοκιμάσει.

Το πινέλο για πρώτη χρήση μου φάνηκε ογκώδες, μέχρι να το συνηθίσω πιστεύω, πλην όμως με πολύ μαλακή τρίχα και μου πρόσφερε απλόχερα απεριόριστο αφρό.

Καλό ξημέρωμα σε όλους!!
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27347 times
Been thanked: 38895 times
Ηλικία: 54

Πολύ με παιδεύει αυτό το Φαένα, σήμερα μόλις, μετά απο δεκαπέντε ξυρίσματα πέτυχα τον τέλειο αφρό. Tώρα εφάνη το μεγαλείο του σάπωνος.
Εργαλείο για πραγματικούς μερακλήδες. ΤΟΠ ΤΟΠ ΤΟΠ.

Standard razor
Kai blade
Faena Philosoap
Morris & Forndran
Razorock Santa Maria Del Fiore

Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Καλημέρα σέ όλους από τήν Πολωνία

Muhle R89Twist
Perma Sharp (2)
L&L Grooming Original Soap
Semogue 2000
Tom Ford Neroli Portofino
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

Χθεσινο ξυρισμα:

- PS Καραβάκι Παπουτσάνη
- Lime&Lemon ΤΟΒS sc
- Πινέλο Muhle 81H3 Pure Badger
- Gilette Mach3 #11
-ASL Don Draper Green


Το 'κακο πλαστικο΄ με σωστη προετοιμασια και κρεμα και οχι τενεκεδοαφρο μια χαρα ξυρίζει Γιατρέ μου!

Η κρεμα πολυ καλή και σε προηγουμενη επισκεψη μου στον Πειραια πηρα ενα σωληναριο TOBS grapefruit μιας και το σωληναριο
lemon&lime τελειωνει Γιατρε μου. :dp Ειμαι καλα, για το καλοκαιρι το πηρα!

Η Τσεχικη λοσιον ειναι εξαιρετικός κλωνος της Αμερικανικης (την Ιταλικη λοσιον δεν την εχω δοκιμασει) Skin Bracer με μεγαλυτερη ενταση και διαρκεια και αρωμα ελαφρως γλυκυτερο και soapy. Δεν εβαλα κολωνια μετα, κρατησε μια χαρα και οσο περνουσαν οι ωρες ο soapy χαρακτηρας αναδυόταν κι η αισθηση talc εμενε! Για όσους αρεσει το Μεννεν ειναι must Γιατρέ μου! :mrgreen: :handgestures-thumbupright:
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
spyroslufc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 15 Σεπ 2017, 11:20
6
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 3563 times
Been thanked: 1166 times
Ηλικία: 43

Καλησπέρα!
Ξύπνησα νωρίς νωρίς σήμερα για να απολαύσω χωρίς αποσπάσεις το ξύρισμα μετά το ντουζάκι.

-Beau Mec Ice Blue sc
-Omega 10810
-Qshave butterfly
-Gillette Silver Blue(2)
-Beau Mec Ice Blue asl

Το καταευχαριστήθηκα!
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27993 times
Been thanked: 29304 times
Ηλικία: 64

Εικόνα


SOC.2band
WhollyKaw.fougere.bouquet ss
iKon.ShaveCraft.103
Astra.superior.platinum
Fine.fresh.vetiver asl



Το σαπούνι το πήρα από τον Αντρέα (thanks Vavous !), ως ανταλλαγή με κάποιο δικό μου.
Ηταν καλή ευκαιρία να δοκιμάσω και αυτόν τον Αμερικάνο artisan. Υπέροχο άρωμα, άριστες ιδιότητες. :D
Βέβαια δοκιμάζοντας πολλά, σιγά σιγά χάνω την μπάλα. Δεν μπορώ πλέον να πω με βαβαιότητα ποιό artisan είναι καλλίτερο ή χειρότερο από ένα άλλο.
Οι ιδιότητες λίγο πολύ είναι το ίδιο καλές με μικροδιαφορές μόνο. Αλλωστε οι περισσότεροι χρησιμοποιούν τα ίδια συστατικά περίπου και υποθέτω πως παίζουν με τις ποσοστώσεις στις συνταγές.

Από την μικρή μου εμπειρία με artisan σαπούνια, μπορώ να πω πως value for money είναι τα Stirling. Ικανή ποσότητα, καλή τιμή και πολύ καλές ιδιότητες με πληθώρα αρωμάτων γιά όλες τις μύτες.
Σε εκτίμηση έχω και τα Phoenix, που καταφέρνουν ότι και τα υπόλοιπα, ένα άριστο ξύρισμα δηλαδή, χωρίς την προσθήκη ζωικού λίπους.

Τέλος κανένα απ 'όλα αυτά δεν φτάνει τα HTGAM (Synergy). 8)
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”