Το ξύρισμα της ημέρας : Οκτώβριος 2017

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πανω που θα εγραφα οτι και ο συνηγορος και o πελατης εχουν περασει τα MDC / MWF γενεες δεκατεσσερις :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Το MDC ούτε και εγώ το θεωρώ τιτανομέγιστο. Καλό ναι (με πολυ καλό post shave κυρίως ). Εξαιρετικό όχι .... να ανησυχω? χρειάζομαι συνήγορο ? :D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Kαλημέρα !

Maggards 26mm
Chiseled Face Sandalwood
Gillette Blue 3
Denim Musk
Korres Calendula & Ginseng


Το setup γνωστό και τα αρώματα σε πολλούς οικεία. Να μείνει λίγο νερό στο πινέλο να καραμελώσει το σαπούνι στις πρώτες στροφές αλλιώς δε θα έχει σώμα ο αφρός και μετά προσθέτουμε ελάχιστο ακόμα και όσο χρειάζεται για να μη μας λασπώσει. Splay το βαρύ και φουσκωμένο 26άρι στο πρόσωπο, να ρουθουνίσουμε το σανταλόξυλο και το Felce Azzura από το ντους ακόμα μας κουκουλώνει. Πέρασμα-πλύσιμο και το δεύτερο χέρι στο lathering πάντα το απολαυστικότερο απ'όλα. Το πινέλο δίνει για 5 αν θέλετε. Παίρνω 3, καμιά φορά κρατάω το 4ο μόνο για να το ξεπλύνω με κρύο νερό, πετάω το 5ο.
Αftershave. Πάντα μυρίζουμε το μπουκάλι, λες και δε το ξέρουμε, αλλά είναι κόλλημα. Στις παλάμες, στο πρόσωπο και ανάσες.. Υπέροχα.
Βalsam. Η τελευταία πινελιά και ανοίγουμε τη πόρτα να δραπετεύσουν τα αρώματα στα δωμάτια.
Θεσπέσια. ;)


Ο Κορρές πάντως άρχισε να κάνει τα πρώτα σκουϊτ ( λέτε να φταίει που είναι ληγμένο ; XD ) και έχω άλλο ένα γεμάτο στο ντουλάπι.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Ηρακλή ,μας κρατάς φακελωμένους όλους :lmao :lmao :lmao
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27824 times
Been thanked: 29053 times
Ηλικία: 64

Vavous έγραψε: 29 Οκτ 2017, 10:49..........
Αμφιταλαντεύομαι με το MdC. Είχα ένα Fougère και το έδωσα, έκανα revisit μετά κανα χρόνο δοκιμάζοντας δείγματα απ' όλα τα υπόλοιπα αρώματα. Δεν μου κάνει για μεγάλο σαπούνι, τι να πω. Εγώ είμαι στραβός ή όλοι οι υπόλοιποι που το θεωρούν τιτανομέγιστο σάπωνα;
Αντρέα, εγώ το είχα πάρει. Μετά από 6 -7 ξυρίσματα το έδωσα επίσης. Ούτε εμένα μου "κάθησε". Πέραν του φοβερού αρώματος και και του αφρού που γινόταν μόνος του σχεδόν, δεν του βρήκα κάτι άλλο. Δεν είμαστε στραβοί. Απλά δεν έκανε γιά μας. ;)

Εικόνα


Semoque.2020
Phoenix.sandalwood ss
Merkur.37c
Rapira.Swedish.supersteel
Fine.sandalwood asl

Πρώτη δοκιμή σήμερα γιά το σανδαλόξυλο της Fine. Αριστες ιδιότητες όπως όλα της εταιρείας.
Βέβαια το menthol που έχει καλύπτει το άρωμα του σανδαλόξυλου. Δεν είναι άσχημο, αλλά δεν νομίζω ότι είναι πετυχημένο αρωματικά, όπως τα περισσότερα της Fine.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

paratairosexthros έγραψε: 29 Οκτ 2017, 09:00 Ρε παιδιά, τί καιρός είναι αυτός ;Βγείτε και χαρείτε τον στις εξοχές. Και μας λέγανε για βροχές και παγωνιές. Την επόμενη φορά με τέτοιες προγνώσεις εγώ θα ετοιμαστώ για θαλασσίτσα :happy-sunshine: :happy-smileyflower:
Και για δω τα ίδια λέγανε αλλά τελικά μόνο μερικές σποραδικές βροχές έκανε. Ευτυχώς που δεν ακούσαμε τους μετεωρολόγους και εξορμήσαμε οικογενειακός στον Πρωταρά όπου κάναμε το μπάνιο μας στην θάλασσα. Και τι καλύτερο από μια ξούρα μετά την θάλασσα;

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καλησπερα σας

- Dalan Antique Daphne soap1
- Wilkinson Classic
- Lion Super Stainless2
- Omega S10108 red
- Blueness stick3
- Alum
- Gummy Sailing asl4


Οθωμανικο μεν, απολαυστικοτατο δε :D

1 Τα Dalan Antique εχουν ιδιαιτερα καλη φημη ως καθημερινα σαπουνια σωματος - ειχε γραψει για το συγκεκριμενο ο Γιαννης (yiannischris) στο thread για τα "Σαπουνια για Ανδρες". Μαζι με εκεινο που μου ειχε δωσει ο Δημητρης (Kikos7) στην κοπη της πιτας φετος, ειναι οτι καλυτερο εχω χρησιμοποιησει - δεν γιατρεψαν τα δερματικα μου - αλλα πρωτη φορα ειδα εμφανη διαφορα στο κνησμο. Το συγκεκριμενο Dalan δεν ειναι φυσικα Δαφνοσαπουνο τυπου Χαλεπιου - εχει μικρη περιεκτικοτητα Δαφνελαιου, ομως κανει δουλεια στο καθημερινο ντους και η μυρωδια του αν και ελαφρια ειναι μεγαλο κολλημα.

2 Τα Lion δεν ειναι τα καλυτερα φτηνα Τουρκικα ξυραφακια (αυτα ειναι τα Concorde) αλλα κοβουν οσο πρεπει γενια ημερας σε μια ηπια μηχανη.

3 Υπαρχουν και αλλα sticks το ιδιο καλα (και καλυτερα αν θυμηθουμε τα Camelot) με το ARKO. Το Blueness με την χαμηλη τιμη του, τον πολυ καλο αφρισμο του και την μυρωδια του που θυμιζει TOBS StJames ειναι μεσα σε αυτα.

4 Αν θες ενα "παλιακο" Marine asl που με 10 ευρω εχει τον ατελειωτο (700ml) και σε ξελασπωνει οταν ξεμενεις απο το αντιστοιχο ΑΧΕ - εισαι εδω.
Εικόνα
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Πού πας και τα βρίσκεις ρε μπαγάσα Ηρακλή ;
Μόνο εσύ θα μπορούσες να τα δοκιμάσεις αυτά.
Μας δίνεις χρήσιμες πληροφορίες όμως.Συνέχισε να τα ξεθάβεις.

:obscene-drinkingcheers:
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αυτή τη σειρά των Gummy asl την είχα δει , έχει νομίζω 3 - 4 γεύσεις αλλά δεν ξέρω ποιο είναι τι ... αλλά αν αυτό που λέει ο Ηρακλής μοιάζει με το AXE Marine θα είναι ενδιαφέρον και καλοκαιρινό ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

PS: Σαπούνι γλυκερίνης
Σαπούνι: Proraso κόκκινο
Gillete Sensor Excel (ένας φίλος από τα παλιά)
Πινέλο: Semogue 1305
ΑSL: Floid Vigoroso
ASB: Korres K&G

Και όλα καλά!

Το σαπούνι και το Balsam μπήκαν την εβδομάδα που μας πέρασε στη συλλογή. Το Korres αξεπέραστο.
Καλή εβδομάδα σε όλους μας!
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”