Το ξύρισμα της ημέρας : Σεπτέμβριος 2017

Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Merkur Futur (3)
Gillette Silver Blue (5)
Omega 46711 in fibra sintetica HI-BRUSH
Pannacrema Namaste Shaving Soap
Malizia Uomo Vetyver AsTl



Εικόνα

:hellas2
Γιάννης
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

* Stirling 22mm
* Cella
* Fatboy @5
* Voskhod #1
* Floid blue

Μερικές παρατηρήσεις.
1)Επίσημη πρώτη για τη fatboy στο πρόσωπό μου.Επιτέλους,μετά από πολυυυύ καιρό στη wishlist,
και ατελείωτες ώρες αναζήτησης στο λιμάνι και κατ΄ιδίαν συζητήσεις με αγαπητά μέλη του φόρουμ,η υπομονή μου ανταμείφτηκε.
Είναι σε πολύ καλή,και κάτι παραπάνω,κατάσταση.Και όμορφη και από κοντά,όπως και στις φωτογραφήσεις της.
Το λοιπόν.Η μηχανή -για μένα- ξυρίζει τρομερά.Στο 5,και για τα 3 περάσματα.Λένε πολλοί πως ουσιαστικά είναι η Slim με άλλη λαβή.
Επειδή έχω και τις δύο,μπορώ να πω πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει.Και δεν αναφέρομαι στο αποτέλεσμα,που ήταν η μέρα με τη νύχτα,
αναφέρομαι στην αίσθηση.Η Fatboy είναι ήπια στο δέρμα,αλλά συνάμα κοφτερή και α-πο-τε-λε-σμα-τική.
Καμία σχέση με την εξαδέρφη της δηλαδή,που με όποια λεπίδα κι αν τη δοκίμασα,σε όποια ρύθμιση,ήταν απλά ΤΡΑΧΙΑ.
Με έγδερνε συνέχεια,ανεξάρτητα από την πίεση που ασκούσα στο ξύρισμα.Με αποτέλεσμα,να αρχίσω να αναρωτιέμαι,
αν όντως θέλω να δοκιμάσω τη fatboy,επηρεασμένος και από τα σχόλια περί ομοιότητάς τους.

2)Ό,τι χρησιμοποίησα σήμερα ανήκει στο πρώτο ράφι του ξυριστικού χρηματιστηρίου.Αν και το Floid,λόγω καιρού,
δεν ήταν και η πλέον ενδεδειγμένη επιλογή.Θα σταθώ λίγο στη λεπίδα.
Την είχα πάρει σε 100άδα,χωρίς δοκιμή προηγουμένως.Εντελώς τυφλή αγορά.Είναι η λεπίδα πασπαρτού για μένα.
Κάνει φοβερά δίδυμα με όποια μηχανή κι αν την έχω ζευγαρώσει,δεν μπουκώνει,διαρκεί και δεν την φοβάμαι μήπως
μου βγει σκάρτη.Σχέση ποιότητας/τιμής/αντοχής/κοπής υπεράριστη.
Την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια απ'το πρώτο μέχρι το τελευταίο ξύρισμα.

3)Το παράρτημα των αγοραπωλησιών του φόρουμ είναι εξαιρετικά χρήσιμο και μπορεί κανείς να βρει προιόντα
που δεν θα έβρισκε ή δεν θα δοκίμαζε σε άλλη περίπτωση.Και πολλές φορές σε τιμή χάρισμα.Μην το υποτιμάτε τα νεότερα μέλη.
Έχω αγοράσει από 5-6 άτομα,εξαιρετικά πράγματα,σε εξαιρετική κατάσταση.Και από άλλους τόσους,και περισσότερους,
έχω δεχτεί ευγενικές χορηγίες,και γενναιόδωρες προσφορές από Κυρίους του φόρουμ.Τους ευχαριστώ όλους.

4)Και μια τελευταία συμβουλή για τους καινούριους της ξυριστοπαρέας.Μην βασίζεστε αποκλειστικά στο γούστο κανενός,
όσο πεπειραμένος και αν είναι στο πξ,σχετικά με προιόντα που βάζετε στο μάτι.Σε αυτό το φόρουμ όλα υπόκεινται στο YMMV ή απλά ΠΟΚ.
Αν οι 99 στους 100 εδώ επαινούν ένα σαπούνι πχ,δεν σημαίνει ότι το ίδιο σαπούνι θα το επαινέσετε και εσείς.
Και να μην μιλήσω για μηχανές ή λεπίδες,που εκεί κι αν γίνεται ο χαμός.Αντικειμενική μπορεί να είναι η ποιότητα ενός προιόντος,
όχι όμως και η αποτελεσματικότητα,η απόλαυση στη χρήση,και η συμβατότητα με το μούτρο σας.Μπορεί να είναι περισσότερες οι πιθανότητες κάτι που άρεσε -ή δεν άρεσε- στην πλειοψηφία να αρέσει ή να μην αρέσει και σε εσάς,αλλά σίγουρο δεν θα είναι ποτέ.
Οπότε,αν δεν δοκιμάσετε κάτι οι ίδιοι,μην προδικάζετε ότι θα είναι καλό ή κακό πάνω σας,απλά επειδή το είπαν οι περισσότεροι ή και όλοι οι υπόλοιποι.

Καλό σας βράδυ.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5898
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27338 times
Been thanked: 38869 times
Ηλικία: 54

:text-+1: :text-goodpost:
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3112
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27980 times
Been thanked: 29282 times
Ηλικία: 64

paratairosexthros έγραψε: 29 Σεπ 2017, 22:13 ........................
4)Και μια τελευταία συμβουλή για τους καινούριους της ξυριστοπαρέας.Μην βασίζεστε αποκλειστικά στο γούστο κανενός,
όσο πεπειραμένος και αν είναι στο πξ,σχετικά με προιόντα που βάζετε στο μάτι.Σε αυτό το φόρουμ όλα υπόκεινται στο YMMV ή απλά ΠΟΚ.
Αν οι 99 στους 100 εδώ επαινούν ένα σαπούνι πχ,δεν σημαίνει ότι το ίδιο σαπούνι θα το επαινέσετε και εσείς.
Και να μην μιλήσω για μηχανές ή λεπίδες,που εκεί κι αν γίνεται ο χαμός.Αντικειμενική μπορεί να είναι η ποιότητα ενός προιόντος,
όχι όμως και η αποτελεσματικότητα,η απόλαυση στη χρήση,και η συμβατότητα με το μούτρο σας.Μπορεί να είναι περισσότερες οι πιθανότητες κάτι που άρεσε -ή δεν άρεσε- στην πλειοψηφία να αρέσει ή να μην αρέσει και σε εσάς,αλλά σίγουρο δεν θα είναι ποτέ.
Οπότε,αν δεν δοκιμάσετε κάτι οι ίδιοι,μην προδικάζετε ότι θα είναι καλό ή κακό πάνω σας,απλά επειδή το είπαν οι περισσότεροι ή και όλοι οι υπόλοιποι.

Καλό σας βράδυ.
Πραγματικά από τις καλλίτερες συμβουλές γιά νέους και παλαιούς ξυριστές. :handgestures-salute:
Μην ξεχνάμε ότι το πρόσωπο του καθενός δεν είναι ίδιο με των άλλων και σε θέματα γεωμετρίας αλλά κυρίως σε ph.
Εχω απορρίψει σαπούνια και κρέμες που γιά άλλους είναι εκπληκτικά και το αντίθετο.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
giorgos_66
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 18 Αύγ 2017, 07:26
6
Has thanked: 12 times
Been thanked: 69 times
Ηλικία: 57

Καλημέρα σε όλους τους φίλους!
ARKO κρέμα ξυρίσματος
Gillette slim adjustable (1 πέρασμα στο 5 και δυο στο 9)
Ξυραφάκι Merkur (δώρο μαζί με την Merkur 41C κι είπα να το δοκιμάσω δεν είναι άσχημο!)
444
Κολώνια Μενούνος "ΎΔΩΡ ΚΙΝΙΝΗΣ" σαν after shave
Gillette slim adjustable + Feather only!
Άβαταρ μέλους
Gogos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 18:45
7
Τοποθεσία: Αθήνα-Πολύγωνο
Has thanked: 6112 times
Been thanked: 3486 times
Ηλικία: 57

Καλημέρα σας, κύριοι!

Χθες βράδυ:

-Merkur Progress #2,5
-Polsilver Super Iridium #3
-Smooth Operator μαστίχα & λεβάντα
-Men's only 2016 HMW
-Apivita ενυδατική κρέμα με κάρδαμο & πρόπολη

Καλο Σαββατοκύριακο σε όλους και καλή αντάμωση σε όσους έρθουν αύριο στην συνάντηση της Αθήνας!
«οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ»
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Καλημερα!
Σημερα εκανα μια προσεκτικοτερη προετοιμασια. Αντι να κανω απλα καλο μασαζ με το Proraso ή δυο γυρους απλωματος του σαπουνιου, ακολουθησα την προτροπη πολλων φιλων στο forum: Πρασινο σαπουνι ως preshave, μασαζ με το χερι, και τον χρονο του. Πραγματικα καταλαβα τι απομακρυνε και τι κοπο θα γλιτωνω απο εδω κ περα (λογω λιπαρης επιδερμιδας).
Μια ακομη αλλαγη ηταν και στον αριθμο και τροπο των περασματων. Αγαπητοι, εφοσον εχετε διαθεση και χρονο, αξιζει να δοκιμασετε 1.στη φορά των τριχων, 2. Καθετως προς αυτες και 3. Κοντρα. Εως τωρα εκανα το 1 κ το 3, αφηνοντας πολλα μερεμετια που εξαντλουσαν την επιρρεπη επιδερμιδα μου στους ερεθισμους.
Τελος, να ευχαριστησω κι εγω τον paratairosexthros για τις παρατηρησεις του κ που τονιζει την υποκειμενικοτητα των αναγκων της διαδικασιας.
-pre shave πρασινο σαπουνι
-Omega S Brush συνθετικο pure
-Proraso κοκκινο
-Shavette Parker SRX
-Brut after shave (πρωτη φορα το μυριζω και το χρησιμοποιω...μονιμοποιηθηκε.)
Θα εκτιμουσα αν μου επεσημαινε καποιος τον λογο που οι δημοσιευσεις μου ειναι εγκεκριμενες τρεις (τεσσερις με την παρουσα) και εχουν ληφθει υπ'οψιν οι δυο. Παιζει ρολο που η μια ηταν στα του καπνισματος (Πιπες);
Καλη ανταμωση αρχες του Οκτωβριου που θα με βρει με λιγο διαφορετικο εξοπλισμο. Η παραγγελια για cella, πινελο Mühle 39K257 Silvertrip Fibre - και Tabac stick αποσμητικο (παλι!) εχει δοθει.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Κάβειρος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 04 Μαρ 2017, 15:08
7
Τοποθεσία: Stuttgart
Has thanked: 126 times
Been thanked: 374 times
Ηλικία: 49

Σήμερα είχα παρόμοιο setup με τον Gogo:
Smooth operator smoked wood χτυπημένο με
Φαενα manchurian
Progress με λεπίδα bic
Apivita asb
Πολύ ωραία ξούρα
Καλημέρα σας
Καλοί μου άνθρωποι!
panagiotis1992
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2014, 20:36
9
Has thanked: 173 times
Been thanked: 224 times

Καλησπέρα, πρωινό ξύρισμα και σήμερα, διότι δεν πρόλαβα να ξυριστώ χθες...Ξεκίνησα με πλύσιμο προσώπου με πράσινο, επιτραπέζιο σαπούνι, διαδικασία των τριών λεπτών. Ύστερα, έκανα face lathering με κρέμα Nivea, σε πινέλο Wilkinson(4E, Σκλαβενίτης), διαδικασία των τεσσάρων λεπτών. Ο μεγάλος, όμως, πρωταγωνιστής είναι το ξυράφι Gillette Blue 3, το οποίο δεν αφήνει τρίχα για τρίχα...Κλασσικά, ξεπλύθηκα με παγωμένο νερό, σκουπίστηκα ταμποναριστά με μια πετσέτα και εφήρμοσα after shave balm Nivea, για ανακούφιση. Μετά από 5 λεπτά, χρησιμοποίησα και 2 ψεκασιές του αρώματος Guerlain L'Homme Ideal(edt).
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Καλησπέρα,
  • ER 1912 on iKon SE
  • GEM Stainless #2
  • MO 2016 HMW
  • Faena Philosoap
  • Old Spice + 444
captain_hx έγραψε: 29 Σεπ 2017, 19:48Το Φαένα είναι κορυφαίο σαπούνι που όμως απαιτεί πολύ δουλειά με το πινέλο για να δημιουργήσει ποιοτικό αφρό.
Το σαπούνι λάδαρε πολύ εύκολα όταν το φόρτωσα σε στεγνό πινέλο, αντιθέτως, όταν φόρτωσα με την ιταλική μέθοδο δεν πήρα καλό λαδερ.

:hellas3

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”