Το ξύρισμα της ημέρας: Ιανουάριος 2017

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Εικόνα

Δεν είμαι βέβαιος αν το σημερινό σπουδαίο ξύρισμα οφείλεται στον συνδυασμό Weber / Kai ή στο σαπούνι. Η πρώτη μου εντύπωση για το Route 66, εκτός απο την απόλυτη ονομασία του, είναι πως πρόκειται για ένα 'σοβαρό' σαπούνι που τα προσφέρει όλα: ωραία αρώματα (αν και κανένα πρωτότυπο), αξιοσημείωτες ιδιότητες χωρίς να διαθέτει κάποια σε υπερθετικό βαθμό, εν ολίγοις ένα ισορροπημένο εργαλείο ξυρίσματος.

Έχω βαρεθεί τους άρτιζαν/ημιεπαγγελματίες/χομπίστες (όπως θέλετε πείτε τους) σαπουνοποιούς που στην απέλπιδα προσπάθεια να ξεχωρίσουν τονίζουν υπερβολικά είτε τα αρώματά τους, είτε τη λασπουριά (slickness είναι ο πολιτικώς ορθός όρος), είτε τις συσκευασίες. Βέβαια -ας μην είμαι αχάριστος και προπετής- τα λέω αυτά εκ του ασφαλούς, αφού πρόλαβα για λίγο την εποχή των ισχνών αγελάδων όπου μονομαχούσαν μεταξύ τους κυρίως μόνο τα Tabac - Mitchell's με τις 3Τ κρεμούλες και τα απηρχαιωμένα sticks*. Σαφώς προτιμώ την σημερινή χρυσή εποχή του ΠΞ που διάγουμε όπου μπορούμε να διαλέξουμε μεταξύ εκατοντάδων το ένα καλύτερο απ' τ'άλλο ξυριστικών καλουδίων.

Το tip της ημέρας :character-oldtimer: : συστήνω Wickham 1912. Είναι διαμάντια που περνάνε κάτω απ'τα ραντάρ. Αντιλήφθηκα την αξία τους μετά απο 5-6 δοκιμές. Λογικές τιμές και εύκολα αποκτήσιμα.

* ντάξει ντάξει κι αυτά την δουλειά τους κάνουν :d
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Dr.Takero έγραψε:Καλημέρα στην παρέα και καλό μήνα!

Χθες το βράδυ επισκέφθηκα στο Γκάζι την έκθεση με θεματολογία 80s! Μεγαλείο!
Ξαναθυμήθηκα ωραίες στιγμές (και άσχημες) από την θρυλική εποχή της φράντζας και της χαίτης! Ανέβασα στη ΣΟΥΠΑ 2-3 φωτό για να σας μπριζώσω να επισκεφθείτε την έκθεση.

Μετά την επίσκεψη έριξα ξύρισμα ψύχους:

Προξυριστικόν: Γλυκερίνης Παπουτσάνη
Σάπων: Προράσο σανδαλόξυλον
Πινελίδιον: Ω 48
Ξυριστικό εγχειρίδιον: Μερκούρης της προόδου (3,5 και 1,5) με λεπίδα Περσόννα πλατίνα
Μεταξυριστικό τούβλον: 444
Μεταξυριστική λοσιόν: Προράσο σανδαλόξυλον

Μετά από έντονη αίσθηση καύσου σε σημεία πέριξ των περιοχών μυστηρίου (πιγούνιο, λαιμός) ακολούθησε επάληψη βαλσάμου ΚΟΡΡΕ με πιπέρι του βουνού.

Καλό μας μήνα!
Dr. "Πινελίδιον " το 48αρι? Με μια μικρή μετατροπή ως προς τη λαβή βάφεις τοίχο με δαύτο. ..
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Καλημέρα και καλό μήνα !!

Merkur Futur
Q-ball rb
Semogue 830
Strop Shoppe Baker Street (sample)
Fine l'orange noir asl
Osma asb

Δεύτερη χρήση της λεπίδας Q-ball και το αποτέλεσμα το ίδιο . Τραχύτητα και μέτρια κοφτερή , θα δοκιμάσω σε κάποια φάση και δεύτερη λεπίδα αλλά μάλλον αυτές οι λεπίδες δεν είναι για μένα.....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
panagiotis72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 17 Δεκ 2016, 10:44
7
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 1309 times
Been thanked: 1801 times
Ηλικία: 51

Dr.Takero έγραψε:
panagiotis72 έγραψε:
Dr.Takero έγραψε:Κάτι παίζει με τα Pinaud clubman. Είναι γκομενοδιώκτες!

Γιατρέ τι έγινε και είμαι φανατικός των Pinaud???. Γιατί έτσι?? :) :D
Εδώ εμπλέκεται το σλόγκαν από την 80s διαφήμιση του asl DENIM: "Για τον άντρα που δεν χρειάζεται να προσπαθήσει πολύ".
Προφανώς ανήκεις στην κατηγορία αυτή και μπορείς να φοράς τα DENIM και τα Pinaud Clubman με τα ίδια θετικά αποτελέσματα (κάτι σαν τα ΓΕΝΟΣΗΜΑ!).
..ε οχι μην το λες ετσι...αλλα απο την στιγμη που μου αρεσει ενα αρωμα θα το υπερασπιστω πανω μου με οποιοδηποτε τροπο :D ..αν τοσο πολυ ομως χαλαει τα κοριτσια, ε τοτε παω πασο και θα το βαζω στις μοναξιες μου να το χαιρομαι με την ησυχια μου :D :D XD ...ααχ γυναικες..εξουσια
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Vavous έγραψε:Εικόνα

Δεν είμαι βέβαιος αν το σημερινό σπουδαίο ξύρισμα οφείλεται στον συνδυασμό Weber / Kai ή στο σαπούνι. Η πρώτη μου εντύπωση για το Route 66, εκτός απο την απόλυτη ονομασία του, είναι πως πρόκειται για ένα 'σοβαρό' σαπούνι που τα προσφέρει όλα: ωραία αρώματα (αν και κανένα πρωτότυπο), αξιοσημείωτες ιδιότητες χωρίς να διαθέτει κάποια σε υπερθετικό βαθμό, εν ολίγοις ένα ισορροπημένο εργαλείο ξυρίσματος.
Φαντάζομαι ότι κατά το ξύρισμα θα άκουγες άσματα των rednecks!

Let the music play
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

H αλήθεια είναι ότι μπήκαμε στο Φλεβαρη.. ;)
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Gogos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 18:45
7
Τοποθεσία: Αθήνα-Πολύγωνο
Has thanked: 6112 times
Been thanked: 3486 times
Ηλικία: 57

Καλημέρα,κύριοι:
Χθες:


-Savon mystere "Cuba"
-RazoRock Black Hawk
-Feather Artist Club Professional #2
-Men's only 2016 HMW
-444 after shave
-Floid μαύρο

Δεύτερο ξύρισμα με το Hawk και λεπίδα Feather Professional.Ίδια αίσθηση με την πρώτη φορα.Δηλ. βαθύ ξύρισμα

αλλά τραχύ.Παραδόξως, κόπηκα και σε τρία-τέσσερα σημεία που γενικώς δεν το συνηθίζω.Θα συνεχιστούν οι δοκιμές

με άλλες λεπίδες Feather και kai που μου έδωσαν ο Γιάννης (Foxtrot) και ο Δημήτρης (kikos7).To "cuba"πολύ καλό

σαπούνι, ευτυχώς βόηθησε την "δύσκολη" κατάσταση.Αρωματικά είναι πιο κοντά στα προσωπικά μου γούστα απ'το

ομόσταυλό του "Argos.Μου αρέσει πολύ η μενθόλη χειμώνα-καλοκαίρι. :clap:

Εικόνα
«οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ»
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Φαντάζομαι ότι κατά το ξύρισμα θα άκουγες άσματα των rednecks!
Tim McGraw μόνο

Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

αφού πρόλαβα για λίγο την εποχή των ισχνών αγελάδων όπου μονομαχούσαν μεταξύ τους κυρίως μόνο τα Tabac - Mitchell's με τις 3Τ κρεμούλες και τα απηρχαιωμένα sticks*. Σαφώς προτιμώ την σημερινή χρυσή εποχή του ΠΞ που διάγουμε όπου μπορούμε να διαλέξουμε μεταξύ εκατοντάδων το ένα καλύτερο απ' τ'άλλο ξυριστικών καλουδίων.
Διαφωνω καθετα με αυτο - αλλα ισως ειναι και μια εξαιρετικη αφορμη για κουβεντα σε μελλοντικο σχετικο thread :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εχθές το βράδυ και με γένια 36 ωρών (1,5 ημέρας περίπου) που αρχίσαν και γρατσουνάγανε αισθητά στο χέρι, και με την θέληση να ανεβάσω λίγο την ψυχολογία μου άρπαξα τα άρματά μου τα ξυριστικά...
pre shave sandalwood proraso red
ss fine sandalwood
omega 80080 και κατά παράβαση της συνήθειάς μου για face το έβαλα σε bowl lathering
3 σταγόνες αιθέριο έλαιο σανταλόξυλου μέσα στο μπωλ
(ακολούθησε χτύπημα αλύπητο και λίγο λίγο νερό ώσπου έγινε ένας αφρός απίστευτου όγκου και υφής. Άρωμα εξαιρετικής έντασης και "ωριμότητας". Άφρισε ο τόπος όλος κυριολεκτικά και μύρισε σε όλο το σπίτι.
rockwell 6s/2
feather ξυραφάκι καινούργιο
χωρίς ορατό κόψιμο εφαρμογή after shave sandalwood fine με λίγα τσουξιματάκια
και τέλος μετά κανα τέταρτο asb sandalwood dr harris.

Ένα πέρασμα στη φορά της τρίχας με πολύ πολύ προσοχή (feather gar) και δύο κόντρα με εξίσου τεταμένη προσοχή (ειδικά το πρώτο). Και λίγο τοπικά σε δυο τρείς παράξενες και κρυφές γωνιές να καθαρίσει το πρόσωπο και να γίνει σαν ποπός βρέφους. Να πω εδώ ότι ακόμη και τώρα αυτή τη στιγμή παρά το ότι αχνά έχουν αρχίσει να σκάνε μύτη οι πρώτες τρίχες, η εικόνα του δέρματος είναι κυριολεκτικά βελούδινη.

Και σήμερα το πρωί το μαξιλάρι μύριζε σανταλόξυλο
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”