Το ξύρισμα της ημέρας:Σεπτεμβριος 2016

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

SEYGUS - KAI - MIKE'S - PAV - FINE

Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

ΣΙγά μην καταφέρω και τα διαβάσω τόσο ψιλά γράμματα ο μπαμπόγερος, καλά που έβαλες φωτό :ugeek: :D
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Καλησπέρα σε όλους ...

- Pre Shave Veleiro Exfoliating Soap
- Σαπούνι ξυρίσματος MWF
- Πινέλο ξυρίσματος Vie Long Men's Only 2014 Edition Horse/Boar
- Safety Razor - Parker 26c - Open Comb
- Λεπίδα Gillette Nacet #1
- After Shave 444 Alum Block
- After Shave Balm Cien
- After Shave Lotion Harley Davidson

Αφού "ωριμασε" από τον Νοέμβρη του 14 που το αγόρασα, το έβαλα στο rotation...
Φοβερό, το λοιπόν, το MWF ...
Δεν έχω λόγια, όλα έχουν προειπωθει...

Τα αρώματα όλων των πρωταγωνιστών έδεσαν αρμονικά.
20160928_154035.jpg
Ο ένας όμως είπε να ξεχωρίσει και διαφορετικά...
Ως καταστροφέας νιπτήρων...
Cien ... o ένοχος ....
20160928_163733.jpg
Ο μη έχων μυαλό έχει ... τσέπη!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Χρήστο, το ίδιο ακριβώς έπαθα (πριν αρκετό καιρό) με το Semogue 830! Το δε πινέλο δεν έπαθε απολύτως τίποτα...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Καλησπέρα
GEM Junior 1912
GEM Stainless NOS
Semogue 830
Wickham 1912 ss parma violet
Proraso sandalwood asl

Υπέροχο το σημερινό ξύρισμα! Λεπίς και σάπων δώρα των φίλων Άγγελου(Link.2) και Αντρέα(Vavous), τους οποίους και ευχαριστώ.
Το ότι το wickham τιτλοφορείται 1912, όπως το έτος της πατέντας της Gem junior το αντιλήφθηκα μετά το ξύρισμα :D
Φανταστικό άρωμα (για την περιγραφή του δείτε καλύτερα το λινκ) που ταίριαξε ωραία με το asl. Το proraso με το βούτυρο karite προσφέρει πολύ καλή ενυδάτωση, αλλά σαν άρωμα στη δική μου μύτη έχει τραγικά μικρή διάρκεια...
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Καλησπέρα σε όλους,

28/09/16 PM
One pass shave*

Gillette NEW head & Mühle handle
Feather Hi-Sainless
Captain_hx lather bowl
Semogue OC 2-Band
Mitchell's Wool Fat**
Proraso Green

* Ένα πέρασμα δεν είναι αρκετό, αξύριστος έμεινα. Αν το έκανα κόντρα ίσως νατανε καλύτερα.

** Η διαφθορά στο μεγαλείο της!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Καλημέρα σε όλους!

Πριν από λίγο:

Feather AC + Pro Super #1
Ω «Άγιου Βασίλη»
***Savon Mystere Argos ***
Alum Block
Lemon Witch Hazel
DR Harris Arlington asl


Το σαπούνι παρελήφθη σήμερα. Μου το έστειλε ο kikos7 ο οποίος είναι και ο παρασκευαστής του. Το έστειλε και σε άλλους φίλους συνξυριστές με εντελώς τυχαία διαδικασία, γεγονός που εκτίμησα ιδιαίτερα. Το κουτάκι του είναι τύπου Castle Forbes, στο πιο μικρό. Η ετικέτα είναι πολύ όμορφη και άκρως Ελληνική, με έναν Αργίτικο πορτοκαλαιώνα. Το όνομα του σαπουνιού σε συνδυασμό με την ετικέτα την βρήκα πολύ επιτυχημένη. Στο κάτω τμήμα του bowl αναγράφονται τα συστατικά. Σε επόμενες εκδόσεις θα πρέπει να δοθεί προσοχή στην επιλογή του αυτοκόλλητου, καθώς με το ξέπλυμα του bowl ξεθωριάζει. Το σαπούνι είναι μαλακό. Η μυρωδιά θεϊκή, συγκρίσιμη σε ένταση με το αντίστοιχο σαπούνι του Mike. Δεν τσιγκουνεύτηκε τα αιθέρια έλαια ο φίλος συνξυριστής. Οι ξυριστικές ιδιότητες του σαπουνιού είναι καταπληκτικές, συγκρίσιμες με τα κορυφαία σκληρά και μαλακά σαπούνια του χώρου μας. Δεν σας κρύβω ότι ήμουν επιφυλακτικός πριν το χρησιμοποιήσω, αν και έχω εμπιστοσύνη στην άποψη του Ανδρέα (γενικώς) που το θεωρεί πάρα πολύ καλό σαπούνι. Και ήμουν επιφυλακτικός γιατί έχουμε συνηθίσει σε αυτή τη χώρα την τσαπατσουλιά, τη δηθενιά και τους ευκαιριακούς οπορτουνιστές. Βγήκα ψεύτης και πολύ το χαίρομαι. Ο φίλτατος kikos7 έκανε εξαιρετική δουλειά. Και ο συνδυασμός του επαγγέλματός του (που το σέβομαι αφάνταστα) με το μεράκι του να ασχοληθεί με την παρασκευή σαπουνιού ξυρίσματος, δίνει extra extra bonus στην απολύτως επιτυχημένη προσπάθειά του. Μετά χαράς θα ήθελα να αποκτήσω και όποιο άλλο σαπούνι δημιουργήσει ο φίλος μας.
Αγαπητέ Κίκο, σε ευχαριστώ θερμά για την τιμή που μου έκανες, ελπίζω να ανταποδώσω στο μέλλον, και θα χαρώ να σε συναντήσω από κοντά. :ty :ty :ty
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

Εικόνα
Πάντοτε Χαίρετε!
Δεν άντεξα! Η αιτία το νέο Savon!
Ήπια μηχανήματα, καθώς μόλις προ 36ωρών η Above the Tie SE1 παρέα
με μια Feather Professional Super πέρασαν και δεν άφησαν ίχνος.

Προετοιμασία:
• Korres σιτάρι/wheat σαπούνι προσώπου/face soap
Μέσα και τρόπος:
• Pincel de Barba Semogue Excelsior 1800
• Savon Mystère "Argos"
• Mühle Rasierapparat R89 Grande groß
• Feather New Hi-Stainless (5)
• WTG, ATG, XTG
• After Shave Lotion δεν χρειάστηκε!
• Aēsop Mandarin Facial Hydrating Cream
Αποτέλεσμα:
Κάλλιον!

Ο Σάπων του φίλου μας Δημήτρη aka kikos7 ήταν η αιτία και η αφορμή βεβαίως να έχω ένα μεταμεσονύχτιο πρώτο ξύρισμα.

Η συσκευασία πολύ καλή και η ετικέτα όμορφη με κυρίαρχα χρώματα το πορτοκαλένιο και το κρόκινο.
Όπως και τα χρώματα έτσι και τα αρώματα, πολύ λίγο λουλουδάτα , περισσότερο φρουτώδη, γλυκὰ, έντονα καὶ κυρίαρχα κι επί πλέον ερεθιστικά και καθαρά.
Κυρίαρχο άρωμα όπως αναφέρει και ο Άγγελος aka Link.2 το πορτοκάλι (portus cale). Έντονο και το Κίτρον για μένα. Όταν το σαπούνι φορτώθηκε στο πινέλο και απλώθηκε στο πρόσωπο είχα την αίσθηση ότι εκτός από τον πορτοκαλεώνα της Αργολίδας οσφράνθηκα και κάτι σαν ένα μικρό λιβάδι της Προβηγκίας με λεβάντες. Μυστήριο. Αρωματικά το σαπούνι για μένα είναι διακριτικό και πλήρες. Θα συμφωνήσω επίσης ότι για tallow soap συμπεριφέρθηκε περισσότερο ως φυτικό. Ένα σύγχρονο μινιμαλιστικό σαπούνι με συστατικά φυσικά και ιδιότητες μαξιμαλιστικές.

Το πινέλο μικρό κατάλληλο για χρήση απευθείας στο πρόσωπο,κάτι που δεν έκανα αφού χρησιμοποιήθηκε μπωλ.
Αφρός πολύ καλός, υγρός ελαφρά, επί τούτου καθότι το δέρμα χρειαζόταν ενυδάτωση λόγω της προ 36ωρών ξούρας. Μεταξυριστικές ιδιότητες άψογες αφού ένα έχω να πω, δεν χρησιμοποίησα asl γιατί δεν υπήρξε κανένας ερεθισμός.
Η Aēsop χρησιμοποιήθηκε περισσότερο για να δέσει αρωματικά η όλη ιεροτελεστία.

Ευχαριστώ για την ευφορία! Συνεχίζεται... ;)
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Όποτε καθυβρίζω το MWF σας πιάνει το πατριωτικό και μου τα βγάζετε όλοι απο κει που τάχετε ξεχασμένα!
Καιρό έχω να δω κανα Valobra στο SOTD. Σας έχω πει πόσο χάλια και υπερεκτιμημένα τα βρίσκω; }:D :d
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Ονομάστε το υποκίνησιν, ή ονομάστε το ΔιαΦθοΡάΝ....

Έχω 1 ερώτηξη: με Valobra shaving stick, μετράει;

(Δεν έχω κι' άλλο ο άνθρωπας...)





Added in 12 minutes 59 seconds:
theo's έγραψε:
Κυρίαρχο άρωμα όπως αναφέρει και ο Άγγελος aka Link.2 το πορτοκάλι (portus cale). Έντονο και το Κίτρον για μένα. Όταν το σαπούνι φορτώθηκε στο πινέλο και απλώθηκε στο πρόσωπο είχα την αίσθηση ότι εκτός από τον πορτοκαλεώνα της Αργολίδας οσφράνθηκα και κάτι σαν ένα μικρό λιβάδι της Προβηγκίας με λεβάντες. Μυστήριο.

Εκτός από τα εσπεριδοειδή κάτι έχει-κάτι έχει.

Εκτός αν το ανεπαισθητο αυτό δευτερογενές/τριτογενές άρωμα προκύπτει εμμέσως και ακουσίως του σαπωνοποιού από τον συνδυασμό των αιθερίων ελαίων με κάποιο άλλο συστατικό: το έχουμε ξαναδεί αυτό....






Added in 3 hours 13 minutes 5 seconds:
Εικόνα

` MWF tallow ss
` Epsilon by Vie-Long 27:50 brown horse
` JA Henckels TwinWorks Solingen 9/16 half hollow French point
` Νερό ψυγείου
` La Toja asb sensitive skin (not shown)
` La Toja (new) asl


[N>S] + [S>N] + touchups = DFS+++
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”