Το ξύρισμα της μέρας: Μάρτιος 2016

Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

-ps Παπουτσάνης Καραβακι
- κρέμα Nivea sensitive
-Πινέλο Muhle 81H3 Pure Badger
- Frankenrazor (λαβή+κεφαλή 41c και κλειστό χτένι από EJ DE89L) Feather #13
-ASL Χ-Βοlt

η Νιβεα δουλευεται πολύ εύκολα και κανει καλό kαι πηχτό αφρό. Η παρουσία διμεθικόνης στο μυαλό μου 'αντισταθμίζεται' με το εκχυλισμα χαμομηλιού-αμαμελιδας κι αποτελεί πιθανότατα αυτήν την στιγμή το πιο εύκολα προσβάσιμο προϊόν Π.Ξ. στην χώρα, Gia to X-Βολτ οτι και να πω ειναι λίγο!
any shave you can walk away from, is a good shave!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

george644 έγραψε: Eιμαι ευχαριστημενος και με τα σαπουνια Proraso.Eιναι φθηνα,μαλακα για γρηγορο φορτωμα και απλωμα στο προσωπο και προστατευουν.
ομοιοπαθης.μηπως να φτιαχναμε κανα proraso club; να πουμε και στον Ηρακλη μηπως και θελει να γινει μελος. :d :D XD :'(

Added in 2 minutes 31 seconds:
akis_peiraias έγραψε:
george644 έγραψε:Eγω στις δοκιμες που κανω μεχρι 3 ξυρισματα τα χρησιμοποιω.Εχω διαβασει οτι τα περισσοτερα συγχρονα ξυραφακια μετα τα 3 ξυρισματα πεφτουν.Ελαχιστα στεκονται.
Και εγώ Γιώργο το ίδιο κάνω . Τρία ξυρίσματα και φούντο . Έτσι και αλλιώς τα μόνα που δεν κοστίζουν είναι τα ξυραφάκια . Ποιος ο λόγος να δίνεις ένα σκασμό λεφτά στα σαπούνια στις μηχανές σε aftershave και κολώνιες και να κρατάς ένα ξυραφάκι μέχρι να τα φτύσει ? Αφού αυτό που κάνουμε το κάνουμε για την απόλαυση μας ... αξίζουμε κοφτερό ξυραφι κάθε φορά νομίζω
χρησιμοποιω μια λεπιδα personna platinum chrome εδω και 2 εβδομαδες(παω για τριτη).ξυριζει οπως την πρωτη μερα :) .
σημ.δεν τοκανω απο τσιγκουνια.καθαρη περιεργεια.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εικόνα

Καιρό είχα να ξυριστώ με εξαιρετικό σαπούνι. Πραγματικά έμεινα με την απόδοση του, και είναι απόδειξη ότι ένα καλό σαπούνι δεν χρειάζεται απαραίτητα tallow, αλλά σωστή συνταγή και καλά συστατικά.

Επίσης έχω εντυπωσιαστεί με το Plisson. Ότι σαπούνι και να πιάσει, κάνει αφρό χωρίς προσπάθεια!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

cella shaving. 3η βδομαδα καλα κραταει.παμε για μηνα.υπεροχο. 8)
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

dimitris έγραψε:Εικόνα

και είναι απόδειξη ότι ένα καλό σαπούνι δεν χρειάζεται απαραίτητα tallow, αλλά σωστή συνταγή και καλά συστατικά.
Δημήτρη συμφωνώ μαζί σου 100% !!! :)
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

macho έγραψε:
george644 έγραψε: Eιμαι ευχαριστημενος και με τα σαπουνια Proraso.Eιναι φθηνα,μαλακα για γρηγορο φορτωμα και απλωμα στο προσωπο και προστατευουν.
ομοιοπαθης.μηπως να φτιαχναμε κανα proraso club; να πουμε και στον Ηρακλη μηπως και θελει να γινει μελος. :d :D XD :'(

Added in 2 minutes 31 seconds:
akis_peiraias έγραψε:
george644 έγραψε:Eγω στις δοκιμες που κανω μεχρι 3 ξυρισματα τα χρησιμοποιω.Εχω διαβασει οτι τα περισσοτερα συγχρονα ξυραφακια μετα τα 3 ξυρισματα πεφτουν.Ελαχιστα στεκονται.
Και εγώ Γιώργο το ίδιο κάνω . Τρία ξυρίσματα και φούντο . Έτσι και αλλιώς τα μόνα που δεν κοστίζουν είναι τα ξυραφάκια . Ποιος ο λόγος να δίνεις ένα σκασμό λεφτά στα σαπούνια στις μηχανές σε aftershave και κολώνιες και να κρατάς ένα ξυραφάκι μέχρι να τα φτύσει ? Αφού αυτό που κάνουμε το κάνουμε για την απόλαυση μας ... αξίζουμε κοφτερό ξυραφι κάθε φορά νομίζω
χρησιμοποιω μια λεπιδα personna platinum chrome εδω και 2 εβδομαδες(παω για τριτη).ξυριζει οπως την πρωτη μερα :) .
σημ.δεν τοκανω απο τσιγκουνια.καθαρη περιεργεια.
Ναι, υπαρχει και το Excalibur club που τα μελη του δοκιμαζουν τις λεπιδες μεχρι να λιωσουν,που λεει ο λογος.Μαλλον ομως
εχουν μεγαλη πειρα αυτοι.

Added in 17 minutes 17 seconds:
Εικόνα

Γεια σας
Σημερα το πρωι

Proraso pre barba
Valobra σαπουνι
VigSheng finest 26mm
EJ 89bl
Shark s chrome (#1)
ASL Malizia Vetyver

Καιρο ειχα να δοκιμασω πινελο ασβου και το απολαυσα.Πολυ γρηγορο φορτωμα με το μαλακο Valobra.Πρωτο ξυρισμα με το Shark sc και πηγε πολυ καλα.Μου θυμισε το Personna platinum.Κοντα ειναι και το Shark sc.Στο προσωπο μου παντα.Οτι ειπα για τα σαπουνια Proraso ισχυει και για το Valobra.Ακριβοτερο το Valobra αλλα με λιγο φορτωμα κανει καταπληκτικο αφρο.Και προστατευει.

Added in 8 minutes 57 seconds:
akis_peiraias έγραψε:
george644 έγραψε:Eγω στις δοκιμες που κανω μεχρι 3 ξυρισματα τα χρησιμοποιω.Εχω διαβασει οτι τα περισσοτερα συγχρονα ξυραφακια μετα τα 3 ξυρισματα πεφτουν.Ελαχιστα στεκονται.
Και εγώ Γιώργο το ίδιο κάνω . Τρία ξυρίσματα και φούντο . Έτσι και αλλιώς τα μόνα που δεν κοστίζουν είναι τα ξυραφάκια . Ποιος ο λόγος να δίνεις ένα σκασμό λεφτά στα σαπούνια στις μηχανές σε aftershave και κολώνιες και να κρατάς ένα ξυραφάκι μέχρι να τα φτύσει ? Αφού αυτό που κάνουμε το κάνουμε για την απόλαυση μας ... αξίζουμε κοφτερό ξυραφι κάθε φορά νομίζω
2 φορες εκανα 4ο.Με Big Ben και Αστρα SP.Kαι τις 2 ειχα ερεθισμους και τραβηγματα.Μπορει να ειναι τα γενεια μου τετοια... Δεν ξερω...Απο τοτε μονο 3 φορες το καθε ξυραφακι...

Added in 11 minutes 30 seconds:
macho έγραψε: cella shaving. 3η βδομαδα καλα κραταει.παμε για μηνα.υπεροχο. 8)
Ειχα παει Ιταλια περσι το καλοκαιρι και δεν ειχα ιδεα τοτε.Ολα τα λεφτα στις μακαροναδες τα εφαγα.Τωρα που μια φιλη πηγε Γερμανια της ειπα να μου φερει το Tabac.Για να δουμε...
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27828 times
Been thanked: 29054 times
Ηλικία: 64

Εικόνα


Semoque.2020
Pannacrema.Lavandotto ss
Parker.26c
Treet.platinum
Alpa.378 asl

Πολύ όμορφο άρωμα το lavandotto, κρίμα που δεν βλέπω να ξαναπαράγεται. :(
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26273 times
Been thanked: 25719 times

Καλησπέρα!

- Maca Root sc
- Edwin Jagger super badger
- Actuel Shavette
- Personna Platinum [?]
- 444
- Μενούνος Λεμόνι EDC

Τα συμπεράσματα (εκ των αποτελεσμάτων) σταθερά όλα αυτά τα χρόνια. Η Maca Root είναι εξαιρετική κρέμα (προστασία, περιποίηση, ενυδάτωση, γλίστρημα) και οι σαβέττες είναι κατώρα ξυριστικά προϊόντα κατ' εμέ. Τελεία και παύλα.

Να με συμπαθάτε οι "σαβετιανοί", αλλά η προσωπική μου εμπειρία με τις σαβέττες αυτό δείχνει σταθερά. Φυσικά αυτές που έχω χρησιμοποιήσει δεν είναι και κάτι το αξιόλογο, αλλά δεν μου κάνει και κέφι να ασχοληθώ παραπάνω μαζί τους.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

+1 για την Maca Root
ΓΙα δε τα ξυρίσματα που κάνει ο καθένας με κάθε λεπίδα, εγώ πολλές φορές
μερικές λεπίδες που συνήθως χρησιμοποιώ 4 φορές, τις "πάω" κι ένα πέμπτο ξύρισμα.
Γιατί; Μου φαίνεται πως στο 3-4-και πέμπτο είναι πιό γλυκές από το 1ο και 2ο.
Astra SP, Voskhod, Blue Diamond. Αυτές συνήθως.
ΤΙς Bic Chrome τις "πάω" και 6. ΤΙς δε Feather και 8...

Να γράψω και το σημερινό setup άν και θα χρησιμοποιηθεί σε κανα δίωρο περίπου,
άρα άνευ εντυπώσεων για το νέο απόκτημα (Τελικά της TFS είναι το Pino SIlvestre;;)

Matador Toro Mastiff Corto
Astra SP #2
Omega 97
Pino SIlvestre σαπουνάκι
και απότι είδα απο τη μυρωδιά του μάλλον ASL θα έχουμε ΜΕΝΝΕΝ ή Proraso;; Θα δούμε
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

(Τελικά της TFS είναι το Pino SIlvestre;;)
Ε ναι :P
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”