Το ξύρισμα της ημέρας : Ιανουάριος 2016

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Καλημέρα !

✯ Plisson Synthetic
✯ Martin de Candre "Le Domino" ss
✯ Edwin Jagger 89L BL
✯ Polsilver Super Iridium
✯ Π-αγ-ω-μ-έ-ν-ο ❄ ν-ε-ρ-ό
✯ Κοrres II, asb
✯ Korres II, edp

Το πρώτο μου ξύρισμα για το 2016 ήρθε τη δεύτερη μέρα του έτους με το ίδιο ακριβώς set-up που αποχαιρέτησα το 2015.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27347 times
Been thanked: 38895 times
Ηλικία: 54

Εικόνα

Έχω όρεξη για φλυαρία σήμερα. Κρύο έξω και ζεστός καφές μέσα. Η λοιπή οικογένεια εξαφανισμένη. Τα τηλέφωνα και τα ηλεκτρονικά μηνύματα κάθε είδους έχουν επιτέλους σιγήσει. Η καλύτερή μου.

Πλύσιμο προσώπου πάντοτε και pre shave cream απαραίτητη το χειμώνα.

Σήμερα δοκίμασα το Lavanille των Barrister & Mann, η "λευκή" σειρά των οποίων είναι αυτή που προτιμώ απ'όλα τα άρτιζαν αμερικάνικα σαπούνια, περισσότερο ακόμη και από τα Mike's. Το Lavanille παρά την ονομασία του δεν μου θυμίζει βανίλια. Έχει δύσκολο και out of the box άρωμα και σκατουλί χρώμα, μου μυρίζει βέτιβερ και άργιλο αν και η ενδιαφέρουσα περιγραφή στο site άλλα αναφέρει. Όπως και τα αδελφάκια του της 'λευκής' σειράς είναι ένα σαπούνι που συγκεντρώνει όλες τις ιδιότητες που ζητάμε σε μια ιδανική για τα γούστα μου σύνθεση, ήτοι ευκολία αφρισμού, γλίστρημα, προστασία, ενυδάτωση, αίσθηση, έντονο άρωμα που διαρκεί, χωρίς να έχει κάποια σε υπερθετικό βαθμό. Εάν ληφθεί υπόψη και η τιμή (χωρίς τα μεταφορικά εννοείται) που κυμαίνεται από 16 ως 20 δολάρια θα μπορούσε να είναι το μόνο σαπούνι (το bayrum) που θα κρατούσα αν μου έβαζε κάποιος το πιστόλι στον κρόταφο και με εκβίαζε να ζήσω από τούδε και στο εξής μόνο με ένα. Σημειωτέον: του χρόνου μπορεί να λέω τα ίδια για κάποιο άλλο σαπούνι... Ειρήσθω εν παρόδω ότι τα σαπούνια της σειράς Latha της εταιρείας τείνουν προς την υφή της καουτσουκένιας λάσπης και μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι και η PAA έκανε reformulation στα σαπούνια της προς αυτήν την κατεύθυνση αλλά και η γενική τάση στα νεότερα αμερικάνικα άρτιζαν είναι αυτή. Φανταστείτε ότι κάνετε lather με λιωμένο τυρί γκούντα. Ο ένας αντιγράφει τον άλλον στη βλακεία.* Γνωμίτσα μου πάντα και με το συμπάθιο, προφανώς αρέσουν σε πολλούς αυτού του είδους τα μαλακά ελαστικά σαπούνια.

Το Semogue 1470 έχει το τέλειο μέγεθος για μένα και ωραία λαβή, όμως δεν με έχει κερδίσει. Δεν ξέρω αν θα έχω την υπομονή να το χρησιμοποιήσω πολλές φορές μέχρι να διαπιστώσω αν αξίζει κάτι. Ένα προϊόν αν είναι καλό φαίνεται με την πρώτη. Έτσι δεν είναι; Και τα φτηνά χοιρινά της Ωμέγα θέλουν στρώσιμο και βρωμοκοπάνε αλλά με την πρώτη χρήση καταλαβαίνεις ότι κάνουν δουλειά.

Η Merkur 34G με τη λεπίδα Rapira Sweedish Supersteel αποτελεί έναν συνδυασμό που μου δίνει πάντα καλά και απροβλημάτιστα ξυρίσματα. Μετά από άνω των 25-30 δοκιμών δεν βάζω άλλη λεπίδα στην 34.

Εδώ και λίγες μέρες χρησιμοποιώ alum block μετά το ξύρισμα και πριν βάλω after shaves. Το συγκεκριμένο της Πορτογαλικής 444, τσούζει λιγότερο από κάνα δυο άλλα που είχα δοκιμάσει παλιότερα (Osma και ένα ονόματι Crystal Clear) και αφήνει το δέρμα βελουδένιο. Αμέσως μετά το ξέπλυμα του, ρίχνω χούφτες λοσιόν, ενδεχομένως δε πολύ αργότερα -όταν έχει κρύο- και κάποιο balm. Τα alum block είναι και εξαιρετικά αποσμητικά. Χρόνια τώρα τα χρησιμοποιώ ως τέτοια ενώ με την πρόσφατη ενασχόληση με το ΠΞ ανακάλυψα και τη χρήση τους ως στυπτικών.

Οι Fine είναι από τις καλύτερες mid range priced λοσιόν και συνιστώνται ανεπιφύλακτα.

* Όπως και με τα ρολόγια. Το δικό μου Tag Heuer έχω να το φορέσω χρόνια γιατί όταν το είχα πάρει προ κρίσης ήταν της μόδας οι μικρότερες (φυσιολογικές) διάμετροι, και όχι τα σημερινά καντράν - πιατάκια του καφέ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Καλημέραα
Μπρρρρ Τουρτούριζος (όπως έλεγε κάποτες η Αΐνα Μάουερ)

Χθες βράδυ αργά, άρα 2 του μηνού , άρα εδώ γράφουμε...

Matador Toro Mastiff Corto
Shark Stainless
Semogue Mistura
Maca Root
ASL Proraso

Matador, te amo mucho :D
Άβαταρ μέλους
Constantinos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 28 Δεκ 2015, 22:04
8
Τοποθεσία: Ωρωπός
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times
Ηλικία: 55

Εικόνα

Καλημέρα και από εμένα. Σήμερα το πρωί και πίνοντας το καφεδάκι μου διάβαζα διάφορα εδώ στο forum.
Το αποτέλεσμα.....
Πήγα και έριξα ένα ξυρισματάκι χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος....
Μήπως έχω αρχίσει να εθίζομαι...????

:D :D :D :D :D :D :D
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά,

Ξυράφι: 6/8” Thomas Turner & Co. Cutler to His Majesty
Πινέλο: Vie-Long Men's Only Limited Edition
Σαπούνι: TFS Hercules
Μετά το ξύρισμα: Aqua Velva (US)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Καλησπέρα σας. Πρώτο ξύρισμα του 2016 και για μένα, πριν από δύο ώρες περίπου.

Tabac Original shaving soap
Omega 10005
Edwin Jagger DE89L
Rapira Swedish Supersteel (#2)
Φαένα Oriental Spicy ASL + Arko Cool ASC

Τα παραμπέρδεψα τα αρώματα, αλλά το τελικό αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27994 times
Been thanked: 29304 times
Ηλικία: 64

Εικόνα

Ωmega.10018
Bea stick
Muehle.R89
Lord.super.stainless
Floid.mentolado.vigoroso asl

Τι Bea, τι Lea (κατά το τι Λωζάνη τι Κοζάνη). Το μόνο που διαφέρουν είναι το περιτύλιγμα. Κατά τα άλλα, ίδια σύνθεση, ίδιο άρωμα απορρυπαντικού, ίδιες άριστες ιδιότητες στο ξύρισμα (tallow rules), πάμφθηνα και τα δύο. Οταν ξαναταξιδέψω θα είναι η πρώτη επιλογή.

Μπορεί να μην τα βρήκα με το super chrome της Lord, αλλά το super stainless με αποζημίωσε.
Γιάννης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Υγεια σε ολους.

*papoutsanis glycerine soap
*parker24c oc
*wilkinson sword
*kent vs30
*v.valobra
*felce azzurra emulsion
3xwtg/xtg/atg/bbs/sdw/Απολαψη ασουμε!
001.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
NavalArchitect

EJ / Super Iridium
Shavemac custom
Cella
Faena

Εικόνα
geok
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 13:44
11
Has thanked: 134 times
Been thanked: 81 times
Ηλικία: 48

Merkur 41c
Astra platinum
Semogue 1470
Musgo real classic scent
ASL Musgo real scent.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”