Το ξύρισμα της ημέρας: Ιανουάριος 2015

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 60
Επικοινωνία:

Μάχο, τι σημαίνει @4@2 στη ρύθμιση της progress;
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Καλημέρα,

Gillette Rocket & Bic Chrome Platinum
Custom Finest Badger (TGN)-Omega Handle
Truefitt & Hill Sandalwood, Cream
Penhaligon’s Endymion ASB
Penhaligon’s Endymion Cologne


Εικόνα

Εικόνα
Χάρης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4997
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22749 times
Been thanked: 7787 times
Ηλικία: 67

SharpRazor έγραψε:Μάχο, τι σημαίνει @4@2 στη ρύθμιση της progress;
Πρώτο πέρασμα στο 4, δεύτερο στο 2 ;)
Γιάννης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Αποστολη με προλαβε ο Γιαννης.οπως ακριβως το ειπε.το πρωτο περασμα(WTG)γινεται στο 4 και τα υπολοιπα δυο(XTG & ATG)γινονται στο 2.στο 1ο περασμα η μηχανη παιρνει το πιο πολυ stubble και στα υπολοιπα 2 what's left.
σημ.η κλιμακα της progress ξεκιναει απο το 0.5(στη μηχανη μου)και φτανει στο 5+.
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 60
Επικοινωνία:

Γ@μώ το off topic μου, συμπαθάτε με αλλά θα την κάνω την ερώτηση σε λάθος χώρο (πάλι):

Εγώ ξεκινάω και τελειώνω όλα τα περάσματα στο ίδιο νούμερο. Έχω μάλιστα την εντύπωση ότι αν ξεκινήσω με ψηλότερη ρύθμιση και μετά κατεβώ στο δεύτερο ή/και τρίτο χέρι, η μηχανή δε θα είναι τόσο αποτελεσματική, μια που σε χαμηλότερες ρυθμίσεις έχω την εντύπωση ότι το ξυραφάκι "κρύβεται" περισσότερο. Αερολογώ βέβαια, γιατί δεν έχω δοκιμάσει όπως προαναφέρω. Άρα, αν από το 6 της πρώτης γύρας, πέσω στο 4 ή 3 στη δεύτερη ή/και τρίτη, τι κερδίζω; Μικρότερη πιθανότητα ερεθισμού; Θα το πάρει αυτό το what's left που λες, στη χαμηλότερη ρύθμιση ή θα αρχίσω να πιέζω τη μηχανή νιώθοντας ότι δεν ξυρίζει; Έχετε δοκιμάσει ξύρισμα με ίδια ρύθμιση από την αρχή ως το τέλος με δυσάρεστα αποτελέσματα;
Αποστόλης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

δεν νομιζω οτι σ'αυτο τουλαχιστον ειμαστε off topic. μπορεις να ξυριστεις και με μια σκαλα(π.χ.4),απλα αν γυρισεις τη μηχανη σε πιο μικρη ρυθμιση στα επομενα περασματα μειωνεις τον κινδυνο ερεθισμου πολυ IMO.βεβαια καθε δερμα ειναι διαφορετικο οποτε μονο αν δοκιμασεις θα δεις τι σε βολευει πιο πολυ. ;)
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 60
Επικοινωνία:

Ελήφθη. Στο επόμενο ξύρισμα με ρυθμιζόμενη, θα κάνω μια δοκιμή. Ωστόσο, πρέπει να σημειωθεί ότι εγώ δίνω προτεραιότητα στο βαθύ ξύρισμα και κατά δεύτερο λόγο στους ερεθισμούς, ίσως αυτή η προοπτική να με αναγκάσει να μη συνθηκολογήσω με χαμηλότερη ρύθμιση που πιθανώς θα οδηγήσει σε όχι τόσο βαθύ ξύρισμα. Κι έπειτα, ο ερεθισμός καταπολεμάται με balm, asl, κρύο νερό, ενώ το γένια που δεν έχουν εξαφανιστεί από προσώπου γης, θα είναι εκεί την επόμενη μέρα να μου υπενθυμίζουν ότι πάλι θέλω ξύρισμα. Το συχνό ξύρισμα σε μένα προκαλεί μεγαλύτερο ερεθισμό από το βαθύ...
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

<offtopic>
Αποστόλη είναι εντελώς υποκειμενικό, αλλά λογικό: Όταν έχει η μηχανή να ξυρίζει πολλά γένια, η πιο επιθετική ρύθμιση ταιριάζει. Στο δεύτερο πέρασμα (αφού έχεις ήδη αφαιρέσει μια επιφάνεια δέρματος ήδη με το πρώτο πέρασμα), είναι λογική επίσης η λιγότερο επιθετική ρύθμιση διότι έχει και λιγότερα γένια να αφαιρέσει.
Εγώ πχ. ξυρίζομαι με Slim στο 9-5-1. Το τελευταίο πέρασμα είναι κόντρα. Δεν νομίζω να άντεχε το δέρμα μου τρίτο πέρασμα, κόντρα σε ρύθμιση 9. Ούτως ή άλλως δεν θα είχε να κόψει τόσα πολλά γένια.
</offtopic>
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 60
Επικοινωνία:

Καταλαβαίνω τι λες Δημήτρη. Όντως έχει λογική η χαμηλότερη σκάλα και πιθανότατα (για να μη πω σίγουρα) ό,τι έχει απομείνει να μη χρειάζεται γιαταγάνι αλλά κάτι πολύ πιο μαλακό. Ο υποκειμενικός παράγων _δέρμα_ πάντα παίζει ρόλο και φαντάζομαι ότι 10 διαφορετικά πρόσωπα θα έχουν 10 διαφορετικές αντιμετωπίσεις με το ίδιο setup. Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και ο αριθμός χρήσης του ξυραφιού. Η πέμπτη φορά στο 1 μπορεί να μην έχει καμία σχέση με την πρώτη φορά στο 1, όπου 1 θέτουμε τη ρύθμιση του τρίτου περάσματος (γιατί κι εγώ τρία περάσματα κάνω, ένα wtg, ένα atg και ένα γύρω γύρω σε ό,τι δεν έχει παρθεί).

Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω με τη Futur και με το ξυραφάκι της (πιθανώς 6η φορά) και τη μεθεπόμενη με την ίδια μηχανή αλλά με καινούριο Polsilver και θα δούμε πώς θα αντιδράσει ο BB.
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

ΧΘΕΣ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ...
Lord L6
Rapira nos
omega αυτό που ξεκολλάει η λαβή στο πίσω μέρος
Los Angeles Shaving Soap-vanilla eucalyptus mint
fine clean vetiver asl

H λεπίδα πολύ ωραία.Πρέπει να πάρω άλλες 200 να 'χω...Από τις πιο κοφτερές και γλυκές συγχρόνως!
Το σαπούνι απίστευτο.Από τα καλύτερα σαπούνια.Είναι επιπέδου dovo mint/eucalyptus και μυρίζει και παρόμοια.Αρωματικά μου θυμίζει trident δυόσμο αν και όταν ξεπεταγόταν η βανίλια αρωματικά γινότανε το κάτι άλλο.Τα πιο πολύπλοκα αρώματα είναι του LASS διότι είναι πολυεπίπεδα/πολύπλοκα.Δεν είναι να το σβουρήξεις παραπάνω το πινέλο διότι μετά ξυρίζεις ένα λόχο.Τραβάει νερό πολύ,μα είναι τέλειο.Δεν ξέρω αν σας το είπα το fine είναι guerlain vetiver στην ουσία απλά με δροσιά.Τέλειο.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”