Το Ξύρισμα της ημέρας: Φεβρουάριος 2013

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Καλησπέρα!! Πριν απαο λίγο....

Gillette vintage Aristocrat rhodium plated
Persona (2#)
SOC 2 Band badger
MWF
ASL Floid
ASB Aqua di parma.

Αυτήν την φορά είχαμε face lathering. Δεν είχα κανένα πρόβλημα με το MWF. Με την Aristocrat αν και ημουν αρκετά προσεκτικός (μάλλον οχι οσο θα έπρεπε) είχα 2-3 σημεία με razor burn. Είναι η μόνη μηχανή που μου τα προκαλεί. Αν δεν ηταν αυτή δεν θα ήξερα τι ήταν το razor burn . Κάνει φανταστικό ξύρισμα αλλά θέλει (τουλάχιστον στο δικό μου δέρμα) μ-η-δ-ε-ν-ι-κ-ή πίεση.Σχεδόν να παίρνεις τα γένια "αεράτα" Λίγο να ξεφύγεις στην έκατσε την κοκκινίλα...Κατά τα άλλα όλα καλά!! :dance3
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 426 times

Omega #41
EJ 89
ASP(5)
Proraso Sandalo e burro di karite
444
Alt Innsbruck

Έκανα ένα μικρό σημαδάκι στην κεφαλή της μηχανής που θες βέβαια μικροσκόπιο για να το δεις....αλλά εγώ το βλέπω.
Με βλέπω να αγοράζω άλλη! :shocking
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Πριν πολλές ώρες:
- Pre-Shave Benessere Orange-Mint
- Σαπούνι Ξυρίσματος Klar Kabinett
- Πινέλο Ξυρίσματος Semogue 620
- DE Merkur 985cl
- Λεπίδα Dorco ST-300 [2]
- ASL Floris No89
- EDT Floris No89

Ακολούθησε μάζωξη παλαιών συμπολεμιστών, της σειράς 294 απο το ένδοξο 95 Τ.Υ.ΕΘ.

dimitris έγραψε:Γύρισα από ένα επιτυχές ταξίδι στην Ιταλία και το γιόρτασα με ένα ξύρισμα ωραιότατο...
Με άδεια χέρια γύρισες...? :confused
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Χτες βραδυ πριν απο μια ωραια κρασοπουροκατανυξη.

Proraso Pre
Semogue 2020
Nanny's hard soap
Wade & Butcher 6/8 Special No1
Avene Fluid
444
Ach Brito Lavanda
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εικόνα
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Fotakas έγραψε:
dimitris έγραψε:Γύρισα από ένα επιτυχές ταξίδι στην Ιταλία και το γιόρτασα με ένα ξύρισμα ωραιότατο...
Με άδεια χέρια γύρισες...? :confused
Άσε Φώτη ήταν ταξίδι αστραπή. Ούτε ένα Proraso σανδαλόξυλο σαπούνι δεν μπόρεσα να πάρω.
Αλλά μην φοβάσαι, μάλλον θα ξαναπάω σε ένα μήνα και τότε θα κανονίσω να έχω περισσότερο χρόνο.
:ninja_hide :ninja_hide :ninja_hide
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Ντροπη Δημητρη δεν είναισυμπεριφορα αυτη ενος wet shaving alcoholic :hystericalbs1 :hystericalbs1 :hystericalbs1
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Χθες το βράδυ...

Omega 10018
Speick stick τριμμένο
Gillette slim adjustable
Personna Platinum
Old spice asl

Έπαιξα με μεγάλους αριθμούς στις ρυθμίσεις, 9 στο πρώτο και 6 στην κόντρα! Εξαιρετικό αποτέλεσμα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Πριν απο λιγο:

Σαπούνι: MWF
Πινέλο: SOC boar
Μηχανή: Gillette slim adjustable #9 & Μerkur 34 c hd
Λεπίδα: Feather #7 και στης δυο
ASL: Aqua Velva
444
ASB: oriflame balm soothing

Λοιπον συμπερασματα τεστ: ισχυει οτι ειχε γραφτει και στο προηγουμενο ξυρισμα
Πρωτα αποτελεσματα πειραματος μεχρι τωρα. Ξυριζομαι με δυο μηχανες slim και 34, το μισο προσωπο με την μια και το αλλο μισο με την αλλη. Χρησιμοποιώντας τις ιδιες λεπιδες ( feather ), η ρύθμιση στη είναι ίδια σε όλα τα περάσματα. Η 34 κανει πιο βαθυ ξυρισμα απο την slim με την ρυθμιση στο 3. Με ρυθμιση 4 και 5 κανει το ιδιο. Σημερα δοκιμαστικε με ρυθμιση στο 7 και αρχισε να δειχνη τα δοντια της οχι τρομερη διαφορα αλλα στο χερι την καταλαβαίνεις. Στο χερι μου φαίνεται οτι μου καθεται πιο καλα η 34. Μου δινει την εντυπωση οτι εχει καλύτερο ζυγισμα και πιο ευκολο χειρισμο στα δυσκολα σημεια ειδικα στο μουστακι κατω απο την μυτη. Ισως λογω της διαφορετικης σχεδιασης της κεφαλης, στην 34 ειναι πιο λεπτη ενω στην slim λιγο πιο χοντρη και πιο καμπυλωτη απο την πανω μερια. Το πειραμα δεν εχει τελειωσει ακομα θα συνεχιστει.
Στην ρυθμιση 9 η slim κανει σαφως πιο βαθυ ξυρισμα και φυσικά είναι πολύ πιο επιθετική.
Ολα ειναι δρομος
NavalArchitect

Δευτέρα 18/2

Dorco Pace XL
Omega No. 98
Valobra Menthol
D.R. Harris Arlington after shave lotion
Prada Infusion D'Homme after shave balsam

Τελικά έβαλα το Dorco το καλό, με τις 6 λεπίδες, σήμερα. Πρέπει να κάνω ένα συγκριτικό τεστ και με τα τρία, τα δύο Dorco δηλαδή και με το Wilkinson Schick 5. Ωραίο, και για να ομολογήσω μου έδωσε μία αίσθηση ξεκούρασης και αλλαγής από το ξύρισμα με DE.

Σαν λίγα σχόλια για σήμερα θα πω τα εξής: πολύ καλό σημείο το βελτιωμένο βάρος του αλλά και το φινίρισμά του. Το βάρος είναι αυξημένο σε σχέση με όλα τα Fusion κλπ. τα οποία (μιλάω για την έκδοση χωρίς μπαταρία) έχουν πάρα πολύ ελαφρύ χερούλι (handle) και αυτό χαλάει πολύ την όλη διαδικασία. Ακόμη και στις εκδόσεις με μπαταρία, πάλι το βάρος στο χερούλι δεν είναι ομοιόμορφα κατανεμημένο.

Θυμάμαι 1-2 χρόνια πριν στο TSR, με τον εκκεντρικό Vinny, που είναι φανατικός των cartridge razors και λέει συνέχεια τί καταπληκτικό ξύρισμα που κάνουν. Για μένα η αλήθεια, μετά το σημερινό ξύρισμα, κρύβεται κάπου στη μέση. Είχα να ξυριστώ από Σάββατο μεσημέρι, οπότε σχετικά αρκετά γένια. Αυτό για ένα safety razor στην περίπτωσή μου είναι στήσιμο για ιδανικό ξύρισμα.

Έκανα σαπουνάδα με το Νο. 98 και το Valobra, η κρέμα άριστη στην κυριολεξία, το Dorco κάθεται πάρα πολύ καλά στο χέρι (σαν grip, βάρος και ισορροπία) και η αίσθηση του ότι ξαναπιάνεις cartridge δεν είναι τόσο πρωτόγνωρη όσο άλλες φορές που είχα όταν μετά από πολύ καιρό ξανάπιασα Gillette Fusion (ProGlide δεν θυμάμαι να έχω δοκιμάσει για να είμαι ελικρινής).

Θα το ήθελα να στομώνει κατάτι λιγότερο, ίσως όμως να ήταν και το ελάχιστα παραπάνω σαπούνι στο μίγμα νερού+Valobra. Είμαι σίγουρος πως με γένια 3-4 ημερών δεν θα τα πήγαινε πολύ καλά, θα στόμωνε συνεχώς, κάτι το οποίο δεν είναι ωραίο και δυσκολεύει την όλη διαδικασία. Για γένια μιας ημέρας όμως, είναι πολύ καλό.

Έκανα δύο περάσματα, αν και το δεύτερο πέρασμα ήταν πιό πολύ επικουρικό (παρ'όλα αυτά πιστεύω πως χρειαζόταν). Δεν είχα ερεθισμούς μετά στα γνωστά (για μένα) σημεία (βλέπε λαιμός), και επίσης δεν βλέπω προς το παρόν να έχω ingrown hairs. H μικρή πίσω λεπίδα (για να πιάνεις τα δύσκολα σημεία στο μουστάκι κλπ.) κάνει μιά χαρά δουλειά.

Τώρα, στα σημαντικά: το ξύρισμα. Έχοντας δοκιμάσει το ίδιο setup την περασμένη εβδομάδα (πινέλο, σαπούνι) στο ίδιο (ποιοτικά) νερό, το σημερινό ξύρισμα ήταν κάπου στο 90-95% (αποτελεσματικότητα) του αντίστοιχου ξυρίσματος με iKon SK9 open comb και καινούργια λεπίδα Wilkinson (Γερμανική). Το πρόσωπο νιώθει καλά, πολύ καλά, και γύρω στις 7 ώρες μετά το ξύρισμα τα γένια μεγαλώνουν περίπου το ίδιο όπως και με το DE.

Το μεγάλο μειονέκτημα βέβαια του Dorco είναι το ότι δεν ξέρουμε πόσες φορές ακόμη μπορεί να χρησιμοποιηθεί το συγκεκριμένο ξυραφάκι, όπως κι επίσης το ότι τα ανταλλακτικά cartridges είναι πολύ ακριβά. Τα 8 XL έχουν περίπου 14 Ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Για μένα που θεωρώ πιό μεγάλη ευκολία αλλά και πιό υγιεινό το να αλλάζω λεπίδα DE κάθε ένα ή δύο ξυρίσματα, το cartridge razor δεν είναι ιδανικό.

Παρ'όλα αυτά, το ξύρισμα που έκανα σήμερα ήταν πολύ ξεκούραστο, διασκεδαστικό και μιά πολύ ωραία αλλαγή. Στα πρόσθετα θετικά η χρήση όταν ταξιδεύει κανείς και δε θέλει να τσεκάρει βαλίτσες (ειδικά όταν περνά από χώρες με δύσκολα αεροδρόμια, π.χ. Ιταλία). Η αίσθηση του Pace XL στο χέρι είναι η καλύτερη που είχα ποτέ από cartridge razor και γι'αυτό το λόγο μάλλον θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ που και που, ειδικά όταν είμαι με 24 ωρών γένια και θέλω να αποφύγω ερεθισμούς (οι οποίοι με το DE μου συμβαίνουν πυκνά-συχνά σε ένα συγκεκριμένο σημείο στο λαιμό).

Συγκριτικό και φωτογραφίες με το άλλο Dorco (ένα επίπεδο χαμηλότερο μοντέλο) όπως και με το Wilkinson Schick Hydro 5 θα ακολουθήσουν σύντομα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”