Το ξύρισμα της ημέρας - Δεκέμβριος 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
8
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 54

Χαίρετε κύριοι,

σήμερα το μενού περιελάμβανε:

- General brass
- Feather professional
- Yaqi Cashmere 28 (φοβερό)
- LPL apricot
- Vitos ASL

με τον απαραίτητο σεβασμό σε νέο ( αν και στρατηγός) "μηχανάκι" τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά, και βέβαια με ηρεμία χωρίς βιασύνη ( 30 λεπτά για ξύρισμα προσώπου και κεφαλής) τα πάντα γίνονται ευχάριστα και αποδοτικά! Η χαρά γίνεται μεγαλύτερη βέβαια όταν η σπανιότητα/συλλεκτική αξία του αντικειμένου συνδυάζεται με την αποτελεσματικότητα αλλά και την οπτική ευχαρίστηση με τη χρήση του. Είναι και Πέμπτη οπότε το Σαββατοκύριακο είναι κοντά οπότε όλα βαίνουν καλώς!!!
Καλή συνέχεια και καλή εργασία σε όλους!
Φιλικά,
Νίκος Omegasnik.
Χρόνου φείδου!
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Καλημέρα σε όλους!

Ημέρα "Wilkinson" σήμερα.

- Papoutsanis aromatics Lavender
- Wilkinson sword ss (vintage)
- Omega S-10018
- Wilkinson sword classic razor
- Wilkinson sword blade
- Aqua Velva asl (EU/Fr)


Το σαπούνι ξερό πολύ καιρό, ίσως και χρόνια, με το νεράκι άφρισε και φόρτωσε το πινέλο αλλά μετά στο πρόσωπο ο αφρός λεπτός, ελαφρύς και όχι για πολύ. Χρειάστηκε ξανά λίγο φόρτωμα για το δεύτερο πέρασμα. Παρόλα αυτά το ξύρισμα απροβλημάτιστο με καλή γλίστρα, λεμονάτο άρωμα και καλό χωρίς τραβήγματα post shave. Η Aqua Velva δεν πολυταίριαξε, είναι πιο γλυκιά αν και μπλε, το σαπούνι θέλει κάτι πιο όξινο...

Καλή συνέχεια.
-
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Σε ευχαριστώ πολύ Αντώνη. Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές πηγές. Μάλλον θα το αγοράσω, σε silvertip, για να έχω άποψη.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Jimbo έγραψε: 13 Δεκ 2018, 10:33 Τάσο, για το σαπούνι, (και κρέμα) θα συμφωνήσω απόλυτα! Ποτέ δεν με κάλυψαν.
Θα μπορούσες όμως να πεις δυο λόγια για το πινέλο? Είναι στα σχέδια μου για αγορά, αλλά με ανησύχησες τώρα...
Χαχαχαχα
Χοντρουλη λεω την μηχανή...( gillette fatboy !) :scared-shocked:

To πινελο ειναι ΥΠΕΡπολυτιμο για μενα :romance-heartbeating: :romance-hearteyes:
Νομιζω οτι γυρω στα 75-80 ευρω ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει εκει εξω.

ΟΡΜΑ του λοιπον
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

αχαχαχα, όντως, fatboy είναι αυτό! Πως να το αναγνωρίσω έτσι ανάποδα? :D
Βαράω λοιπόν, και ο θεός μαζί μας!
NavalArchitect

Mühle R89 Twist & Astra Superior Platinum.
Mühle 35K256.
MWF; face lather.
Brut Oceans.
Wickham Soap Co. 1912 soothing post-shave balm, Unscented.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

Εικόνα

Phoenix & Beau Pall Mall
Yaqi moka synthetic 24mm
Rockwell 6s (6-4)
Polsilver SI (1)
Kerkini lemon toner
Floid mentolado vigoroso


Απολαυστικό ξύρισμα με γένια 5 ημερών. Με την 6η πλάκα στην Rockwell τα μάγουλα και ο λαιμός ήταν καθαρά από το πρώτο πέρασμα, αλλά το μουστάκι - πιγούνι ήθελαν ακόμα λίγο δουλίτσα. Στο δεύτερο, όμως, πέρασμα με την 4η πλάκα δεν έμεινε τίποτα. Η rockwell με polsilver για μένα είναι ιδανικός συνδυασμός, με ξυρίζουν απαλά και βαθιά.

Το πινέλο (σύντομα θα βάλω review γι' αυτό στο κανάλι) είναι κάπως bulky που λένε και οι Αμερικάνοι, Μεγάλη λαβή με γωνίες, κάπως αφύσικη για το χέρι και πάνω της κολλημένος ένας μικρούλης θύσανος. Παρόλα αυτά τον κόλλησαν λίγο πιο μέσα και ενώ έχει μαλακές άκρες έχει αρκετά καλή ραχοκοκκαλιά. Το σαπούνι της Phoenix & Beau δεν χρειάζεται ιδιαίτερες συστάσεις. Είναι barbershop με εσπεριδοειδή, λεβάντα, λουλούδια και βρύα δρυός. Καθημερινό σαπούνι που δεν είναι ούτε δύσκολο στο να συνδυαστεί aftershave - εδτ ούτε στο να το βαρεθείς εύκολα.

Επίσης, πρώτη χρήση του floid! Μετά το toner του Γιώργου έβαλα γενναιόδωρη ποσότητα floid. Στην αρχή ένιωσα ένα μικρό γαργαλητό, αλλά μετά μου ήρθε μια δροσιά, απίστευτο! Πολύ ωραία αίσθηση και μπορώ να πω ότι άλλαξε και λίγο το άρωμα, γιατί από το μπουκάλι είναι πολύ μεγαλίστικο, παλιομοδίτικο και γλυκό. Πάντως, ως άρωμα είναι πιο γλυκό σε σχέση με το pall mall, αλλά πιστεύω ότι ταιριάζουν.
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Εικόνα

Και ναι! Έπεσε κ στα δικά μου χέρια το θηρίο R41!

Είχα τεράστια προσοχή στην όλη διαδικασία του ξυρίσματος. Έκανα όση ώρα κάνω για ξυριστώ με φαλτσέτα. Βέβαια στο τέλος με αντάμειψε με ένα πολύ καλό κ βαθύ ξύρισμα. Ελπίζω στο επόμενο ξύρισμα να της έχω πάρει τον αέρα (δλδ να κοπώ) κ να μην έχω μόνο μερικές κοκκινίλες.

Κλασσικά όπως κάνω με τις φαλτσέτες μου βάζω λίγο alum block για να δω αν έχω κάνει καλή δουλειά.

Είναι πολύ καλύτερη από οτι περίμενα. Αλλά δεν είναι για κάθε μέρα.

Αποτέλεσμα: Ναι την κρατάω (παρότι δεν το περίμενα) και θα δώσω δρόμο στις Fatip που με ξυρίζουν πολύ άσχημα....
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Σήμερα το βράδυ δοκιμή του tabac για δεύτερη φορά.

Ach britto
AOS Silvertip
Tabac
Merkur 34c
Feather (2)
Tabac asb

Πολύ καλό το ξύρισμα για γένια 24 ωρών και για την merkur αλλά λίγη ώρα μετά, φούντωσε το πρόσωπο μου.
Σίγουρα αλλεργική αντίδραση, οπότε στεγνώνει και πάει στην άκρη.
Κρίμα, γιατί είναι φοβερό σαπούνι, αλλά ok, θα ζήσω...
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Λιγη ωρα μετα και αλλεργικη αντιδραση ειναι δυσκολο Μιχαλη - αν σε ενοχλουσε θα το εκανε απο το πρωτο περασμα. Αν οντως ευθυνεται το ξυρισμα σου και οχι κατι αλλο που εβαλες μετα - τσεκαρε το tabac asb, που ετσι και αλλιως απορροφαται σε βαθος.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”