Το ξύρισμα της ημέρας: Σεπτεμβρίος 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

- PS Aromatics Λεβαντα
- Proraso Green pre
- Palmolive Mentolo sc
- Muhle 81H3 Pure Badger
- Gilette blue3 #1
- ΑSL Reuzel
- EdC Arlington

H Reuzel εξαιρετική, ευτυχως την προλαβα μολις την ειχε φερει ο Γιώργος. Πρακτικη συσκευασια καλη περιποίηση και ελαφρυ αρωμα εσπεριδοειδων και ξύλου!! Οπου την πετύχετε δοκιμάστε την!
:clap:


- PS Aromatics Λεβαντα
- Proraso Green pre
- Palmolive Mentolo sc
- Muhle 81H3 Pure Badger
- Gilette blue3 #2
- ΑSL Proraso Green

Δροσσά!! :mrgreen:
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Σήμερα επικεντρώνομαι στα συστατικά του σετάπ και όχι στην καλλιτεχνική του απεικόνιση.

Razorock Gamechanger
Astra Keramik Platinum
Morris & Forndran L7 finest (2B)
Κερκίνη 5 Butters unscented
Κερκίνη Toner
Bulgari Blu asl

Εικόνα

Εν συντομία:
- Την συγκεκριμένη σύνθεση με τα βουτύρατα θεωρώ πολύ ανώτερη απο την βασική που προσφέρει ο Γιώργος. Η πρώτη εντύπωση ήταν θετικότατη, βοηθούσης της πινελάρας, ο αφρός έφτασε στην ιδανική του υφή ταχύτατα. Δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη αφού και η μηχανή είναι καινούρια, αλλά η πρώτη μου αντίδραση (και συνήθως σωστή) ήταν, οκ θα παραγγείλω ένα ολόκληρο δοχείο.

- Το τόνερ είναι σαν το Thayer's, δηλαδή νερουλό, αλλά πιστέψτε με η διαφορά στο αποτέλεσμα είναι η μέρα με την νύχτα. Το άρωμα χάνεται γρήγορα, μεγάλο προτέρημα για μένα που πάντα βάζω μετά κάποιο EdT. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

- Η κεφαλή είναι πρώτης ποιότητας με εξαιρετικό φινίρισμα (όχι και Wolfman βέβαια) ενώ η λαβή υποδεέστερης ποιότητας, μου θυμίζει πολύ τις Ινδικές Πάρκερ κλπ. Αίσθηση στο ξυρισμα σαν της 34HD όμως αρκετά πιο αποτελεσματική. Με την ΑΚΡ και το συγκεκριμενο σαπούνι βγήκε το DFS+ με 2,5 περάσματα. Ανετα για καθημερινή μηχανή εκτός αν είστε τύπος 'πολλά βαρύς και όχι' που θέτε Βάριαντ και Φουτούρ για το καθημερινό σας ξύρισμα! }:D

Α, και με την ευκαιρία (που μπήκε ο διάβολος μέσα μου σήμερα) πού είναι 'τα σημεία αναφοράς' MWF και τα Haslinger που μου εκθειάζετε ΟΕΟ;
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

T+S Sicily
Shavemac ATG2016
General SS
Feather Super Pro (2)
Razorock SMDF asl


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

theo's έγραψε: 21 Σεπ 2018, 22:38
...
Mühle R41 / Ikon Bulldog Handle & Gillette Wilkinson Sword Blade (1)
...

Μια από τις αποτελεσματικότερες ξυριστικές μηχανές η Mühle R41, αλλά με το συγκεκριμένο ξυραφάκι δεν ταίριαξαν.
Αν είναι τα Ινδικά (φτιαγμένα στην Κίνα) ξυραφάκια τα σε γαλάζιο κουτάκι, επόμενο ήταν.
Δώστα σε κανένα τοπογράφο/μηχανικό/σχεδιαστή κλπ να σβήνει στα "ριζόχαρτα",
ή κράτα τα για ελιές χαραχτές :D
Για ξύρισμα δεν κάνουν :naughty:
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

No photo today...
Αποτυχία το σημερινό ξύρισμα και όχι από κάτι που περιμένει κάποιος.
Η General έχει μπει στη θήκη της για να συναντήσει τον νόμιμο κάτοχο της, οπότε πάμε σε γνώριμα χωράφια.

Pre Ach britto.
Simpsons commodore x3 best
Wickham 1912 Russian leather
Merkur Futur (3)
Astra green (2)
Aqua velva
ASB Tabac

BBS κλασσικά στα 4 περάσματα με γενιά 20 ωρών περίπου.
Το άρωμα του σαπουνιού προς το ενοχλητικό με κάτι όξινο μέσα. Σαν κατουρημένο δέρμα ένα πράγμα.
Καμία σχέση με το αντίστοιχο asl.
Καλή προστασία και γλίστρημα, έδωσε ξύρισμα χωρίς nicks και ερεθισμούς... Χμμμ...
Ερεθισμούς από το ξυράφι τουλάχιστον.
Γιατί αφού τελείωσα, χωρίς να νιώθω κάτι μεν, το πρόσωπο μου απέκτησε κοκκινίλες σαν αυτές που μου κάνει το tabac! :(
Για αυτό και το asb.

Θα δοκιμάσω και δεύτερη φορά φυσικά πριν βγάλω το συμπέρασμα μου αλλά δεν βλέπω κάποιον άλλο παράγοντα που να φταίει.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

Χθεσινοβραδυνό ξυρισματάκι με πολλά νέα προϊόντα. Χθές μόλις γύρισα από την δουλειά με περίμενε ένα πακέτο της yaqi και είπα να τα δοκιμάσω γιατί και εγώ σαν μικρό παιδί δεν μπορούσα να κρατηθώ. Περισσότερα για αυτά στο ανάλογο νήμα! 8)

Το πινέλο είναι το mysterious space με τον 24mm silvertip badger. Είχα πάρα πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω πινέλο με φυσική τρίχα και συγκεκριμένα ασβού. Πλούσιος θυσανός και πυκνός ο οποίος άνοιξε διάπλατα μόλις έκανα δυο- τρεις πλύσεις με σαμπουάν και μετά δυο bowl lathers πριν ξεκινήσω να το ακουμπήσω στο πρόσωπό μου. Kατά την διάρκεια του αρχικού καθαρισμού έχασα καμιά δεκαριά τρίχες, αλλά η εταιρία το θεωρεί αυτό φυσιολογικό. Κρατάει πολύ σαπουνάδα και η αίσθηση στο πρόσωπο είναι απαλή, βελούδινη. Βολική λαβή και το loft είναι, για μένα, στο ιδανικό μήκος.

H ξυριστική μηχανή είναι η double open comb που έχουν. Βαριά με ιδιαίτερη λαβή, αρκετά grippy και ωραίο φινίρισμα χωρίς ατέλειες που μπορούσα να δω. Το βάρος της είναι στα 96 γρ και το μήκος σχεδόν 10 εκ. Λίγο πιο βαριά από τις περισσότερες με κέντρο βάρους περισσότερο προς την λαβή. Από όσο είδα έχουν και την ίδια σε πιο λεπτή λαβή με περίπου 50γρ βάρος και μια άλλη με πολύ πιο χοντρή στα 200γρ.

Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι πως όταν η λεπίδα κάθεται στους δύο οδηγούς ευθυγράμμισης δεν κουνιέται καθόλου, κάτι το οποίο δεν είναι τόσο συνηθισμένο σε κεφαλές μαζικής παραγωγής από zinc alloy. Η αίσθηση αυτής της μηχανής στο πρόσωπο θυμίζει μια ήπια ed89 αλλά είναι πολύ πιο αποτελεσματική και λόγω του σχεδιασμού της δεν "καθαρίζει" όλο το στρώμα αφρού με την μια αλλά αφήνει και λίγο για buffing.

Το σαπούνι που επέλεξα είναι το blue barbershop της RazoRock, το οποίο είναι αντιγραφή του floid blue. Μια ωραία, ελαφριά, καθαρή κιτρώδη και λουλουδένια μυρωδιά. Το είχα πάρει τον Ιούνιο αλλά δεν το χρησιμοποίησα πάνω από 2-3 φορές. Μαζί με το epsilon blue έκαναν ωραίο ζευγάρι και αφήνουν το δέρμα ενυδατωμένο. Συνήθως μετά το ξύρισμα το δέρμα μου είναι λίγο πιο αφυδατωμένο και έτσι αυτή η ελαφρά λιπαρότητα που αφήνει το epsilon είναι ότι πρέπει. Μετά από 1-2 ώρες το ξεπλένω και το δέρμα μου, τουλάχιστον τώρα το καλοκαίρι, δεν αναζητά balm.

Απολαυστικότατο ξύρισμα και η βδομάδα έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο!

RazoRock Blue Barbershop / Yaqi mysterious space silvertip 24mm
Yaqi double open comb / Polsilver Super Iridium (1)
Epsilon Blue Mediterranean

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Εικόνα
Καλησπέρα στην παρέα, πριν λίγο επί Ελληνικού εδάφους.
Ps ντους.
Ss SV manna di Sicilia.
Sb Badger.
Sr Japanize.
Asb Kores.
Καλό σαββατόβραδο κύριοι.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλημέρα σας,

~ Rex Ambassador από @3,5 έως 1,5@
~ Personna - Tungsten 74 ⑭
~ DcShaving - Tuxedo 24mm
~ Smooth Operation - Mastic & Lavender
~ Thayers - Lavender
~ Fine - Lavender Pour Homme


Υγιαίνετε & Ευημερείτε.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καλησπερα σας

- Γλυκερινης Παπουτσανη
- PAA Bakelite Slant OC
- Gillette Nacet
- Kent Infinity Silvertex
- Dimitri's Bergamot
- Omega alum
- Pashana Original Cologne

Σπανιο αλλα σημερα εκατσε το BBS :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Καλημέρα!

- MWF
- Maseto Shaving 2-band
- Muhle R95
- Personna Platinum [1]
- 444
- Epsilon Blue asl

Επίκειται συνάντηση με τους φίλους λίγο αργότερα και έκανα μια υπέροχη ξυρισματάρα! Η Muhle είναι η αγαπημένη αυτής της περιόδου, την αναζητώ όλο και πιο συχνά γιατί μου δίνει βάθος και γλύκα απίστευτη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”