Το ξύρισμα της ημέρας: Σεπτεμβρίος 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

βαλε κ καμια φωτο μεσα στην αυλη Νιονιο...
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

Ξυρίσματα 2 ημερών:

- PS Aromatics Λεβαντα
- Proraso Green pre
- Palmolive Mentolo sc
- Muhle 81H3 Pure pBadger
- Gilette blue3 #18
- ASLProraso Green

Δροσσά και απόλαψις λέμε! :mrgreen:
____________

- PS Aromatics Λεβαντα
- Proraso Green pre
- Palmolive Mentolo sc
- Muhle 81H3 Pure pBadger
- Gilette blue3 #19
- ASB Prοraso White travel size
- EdT Drakkar Noir

XD

Η Drakkar ειναι blast from the past, δεν θυμαμαι διαφορές με το άρωμα απο τα 80ς παρα μονο οτι δυστυχως έχει πολύ μικρότερη ένταση και διάρκεια πλέον Γιατρέ μου! :'(
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Καλημέρα σε όλους,

- Gillette Sensor Excel #1
- NSS Traditional Rose
- Omega 651 Silvertip
- Echt Kolnisch Wasser No.4711

Η σενσορ είναι μια μηχανή που θα σε ξυρίσει, μέχρι εκεί όμως, ο βαθμός απόλαυσης του ξυρίσματος, σε σύγκριση πάντα με τα παραδοσιακά εργαλεία, είναι χαμηλός.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

S.Mystere "AdTitania"
Omega 6550 Premium
ikon X3 slant + Ti RusDrunkBear
Gillette Platinum #1
AdParma Colonia ASL


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:



Simpson's Commodore X3
Stirling Spice
Colonial General VS Razorock Hawk
Feather Professional (1)
Old Spice (India)

Εικόνα




Spicy setup για το χθεσινό ξύρισμα για να κονταροχτυπηθεί το γεράκι με τον στρατηγό.
Φόρεσαν από μία καινούργια Feather Pro και ανέλαβε ο στρατηγός την αριστερή και το γεράκι την δεξιά πλευρά.
Κατ' αρχάς Schick VS Feather σημειώσατε 1. Η Schick πιο κοφτερή αλλά και πιο smooth από την Feather, ένοιωθα την Feather να σκαλώνει ακόμη και με τον στρατηγό που ξέρω πως συμπεριφέρεται με τη Schick.
O General έδωσε πιο βαθύ ξύρισμα, ένα καθαρόαιμο BBS χωρίς κόπο και με ένα πέρασμα λιγότερο από την Hawk.
Η Hawk θα δώσει πιστεύω και αυτή με τον καιρό καλό BBS μιας και ερεθισμό δεν είχα με καμία από τις δύο.
Έχει μεγαλύτερο learning curve και λόγω απαιτήσεων στη γωνία αλλά και λόγω βάρους που δεν σε "οδηγεί".

Το σαπούνι της Stirling πολύ καλό χωρίς να ανταγωνίζεται τα κορυφαία B&M και Declaration σε κάτι, αλλά είναι πάρα πολύ κοντά σε όλα.
Σε άρωμα, κοντά στην Old Spice, αλλά όχι και τόσο πετυχημένα.
Πέρασε αλλά δεν ακούμπησε, παρ' όλα αυτά, πολύ καλό και με διάρκεια.

Και για το τελείωμα, η Old Spice από την Ινδία η οποία δεν έχει καμία σχέση με το νερόπλυμα που έχουμε εδώ στην Ελλάδα.
Πάρα πολύ κοντά στο παλιό άρωμα, με διάρκεια κολόνιας και extra περιποιητική.
Πρέπει να έχει μενθόλη αν και χειμωνιάτικο άρωμα, γιατί έχει τρελό kick αν και σε απροβλημάτιστο ξύρισμα.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν περιεχει μενθολ - απλα εχει υπερβολικο οινοπνευμα για old spice - κατα τα αλλα ειναι οντως κοντα στη παλια μυρωδια. Πολυ καλη αγορα ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Μενθόλη δεν μυρίζει σίγουρα.
Αυτό που σκέφτομαι (και μυρίζω) είναι μήπως η κανέλα δίνει αυτό το kick, σε συνδυασμό με το οινόπνευμα.
Μιλάμε για επίπεδα μουδιάσματος και δυνατό kick επιπέδου Dapper Dan και LEA.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7513 times
Ηλικία: 52

Καλημέρα Κύριοι!

Την Κυριακή το μεσημέρι έκανα ένα σπέτσιαλ ξύρισμα καθότι καλεσμένος σε γάμο φίλου! (και στα δικά μας οι ανύπαντροι }:D )

Πρη μπανάκι με αφρόλουτρο ΚΚ LAB Aventus (το γνωστό ζωάκι με την κοινή σε μας καταβολή :) )
SS D.R. Harris Windsor
ΑPShave tuxedo
GEM
Asl + Edt D.R. Harris Windsor
Έβαλα μισό κιλό κολόνια πηγαίνοντας στο Δημαρχείο και άλλο ένα μισόκιλο πριν μπω στον χώρο της δεξίωσης...
► Εμφάνιση spoiler
Let the music play
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Καλημέρα καλημέρα
pre την σαπουνάδα του στίκ στο πρόσωπο με τα χεράκια μου(παίζει τα χέρια μου να είναι από silvertip και πάνω)
Ω 18
Derby stick
DLC yaqi d oc+Gillette sb@3
Korres lime
Menounos lemon menthol
τίποτα σπουδαίο, εκτός από μια εξαιρετική ξούρα
Καλό απόγευμα,
(γιατρέ λες τις επόμενες συναντήσεις να τις κάνουμε στο ΕΛ Βενιζέλος;)
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Ξύρισμα Δευτέρας 17-09-2018 :

Derby Stick
Yaqi 26mm Synth
Gillette Slim Adjustable (M-1967) #6 (wtg,xtg) #6(atg)
Wilkinson Sword blade #1
Homemade splash mentholated
Aqua Velva (spain)


Το σαπούνι της Derby (όπως και Arko, Blueness, La Toja και Palmolive) είναι τριμμένο σε πήλινο μπολάκι που με βολεύει πολύ- πρώτα δέκα με δεκαπέντε σβούρες στο μπολ και μετά δούλεμα του σαπουνιού στην παλάμη με προσθήκη νερού σιγά σιγά.
Αν δεν σε προσβάλλει η μυρωδιά του (εμένα μου φαίνεται πιο έντονο το κίτρο από το αντίστοιχο Arko αλλά δεν με πειράζει καθόλου) είναι πολύ καλό σαπούνι με εύκολο και γρήγορο lather και καλό γλίστρημα .
Δεν έχει τις post shave ιδιότητες των σαπουνιών που κοστίζουν δεκαπλάσια χρήματα αλλά κάποιος που έχει σχετικά στεγνό δέρμα θα λύσει το πρόβλημα με ένα balm.

Φρέσκο wilkinson στη slim , ρύθμιση στο #6 - δύο περάσματα , κατέβασμα στο #3 για την κόντρα , λίγα τελειώματα στα πλάγια χαμηλά στο λαιμό και BBS απλά και φίνα.

Η slim adjustable είναι πολύ καλή μηχανή με ισορροπημένο βάρος (κοντά 70 γραμμάρια) και το μέγεθος του handle ταιριάζει καλά στο χέρι μου.
Μαζί με μια παλιά Mekur Progress 500 είναι οι καλύτερες adjustable στο ντουλάπι μου.
Παρατράγουδο όταν την είχα αγοράσει δεν γνώριζα πως αφού σφίξουμε το bottom handle χρειάζεται κι άλλο σφίξιμο (περίπου μισή στροφή ακόμη) με αποτέλεσμα το ελατήριο κάτω από το καπάκι δεν ήταν υπό ένταση και είχα επικά "παράσημα" στα πρώτα ξυρίσματα.
Εγώ προσωπικά τη θεωρώ καλύτερη από την Fatboy (και επίσης ποτέ δεν κατάλαβα όλο το hype που δημιουργήθηκε για το "χοντρό αγόρι" ) αλλά ymmv πάντα.

Εικόνα

Ξύρισμα Τρίτη 18-09-2018 :

Razor Master Pekka soap
Yaqi 26mm Synth
Fatip Testina Gentile
Wilkinson Sword blade #2
Macrovita Balm Cotton&Hop
Balea Fresh AS


Το σαπούνι της φινλανδικής εταιρίας χρειάζεται "μελέτη" για να αποδώσει τα μέγιστα , είναι περίεργο γιατί κάνει γρήγορα πολύ ογκώδη lather αλλά αεράτο και το hand lather δεν μου πολυάρεσε . Με μια δεύτερη δοκιμή με πιο στεγνό το πινέλο βελτιώθηκε αλλά σίγουρα πρέπει να του δώσω σερί ξυρίσματα. Η μυρωδιά λένε πως είναι aquatic - εγώ θα πως πως είναι απλά φρέσκια ανοιξιάτικη καμία σχέση με το aquatic της Omega (θα μου πεις έχεις πάει σε λίμνη στη Φινλανδία να μυρίσεις ; όχι ... )

Η closed comb έκδοση της Fatip είναι μια πολύ καλή μηχανή για τα χρήματα που κοστίζει και αν θέλεις ένα καλό mild-aggressive ξύρισμα θα σε αποζημιώσει - 2 περάσματα (wtg, xtg) - δεν υπήρχε λόγος για κόντρα σήμερα και πήρα ένα πολύ καλό dfs ξύρισμα για να πάω στη δουλειά. Η wilkinson λεπίδα γλύκανε σήμερα και μου άρεσε περισσότερο.
Το balm της macrovita ήταν από τα καλύτερα που είχαν βγει εκείνη την εποχή (είναι άνω δεκαετίας και παραγόταν σαν out-source καλλυντικό από εταιρία που είχα σχέση και έκανε re-brand η macrovita) για το καινούργιο Cotton&Hop δεν γνωρίζω.



Εικόνα

Καλά ξυρίσματα σε όλους !
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”