Το ξύρισμα της ημέρας : Απρίλιος 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Yintal brass
Gillette Platinum
MRed/LPL LE 2band
Wickam's English Rose
Organic Rosewater
Faena Private Reserve balsam

Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
NavalArchitect

Σάββατο:

RazoRock Mamba (Barberpole handle) & PolSilver Super Iridium (#1)
Edwin Jagger 877 synthetic 25mm
CRSW 'Fragile Confusion' (sample)
Aqua Velva
Wickham Soap Co. soothing post shave balm, Unscented
Ferragamo Incanto Pour Homme (από F amenity kit της Singapore Air)

Εικόνα

Καθαρίζει χωρίς να πάρεις χαμπάρι, το Mamba. Με καλή λεπίδα, δεν πιάνεται. Ούτε ερεθισμοί, ούτε τίποτα. Δοκίμασα και με shim, αλλά δεν χρειάστηκε να ανεβάσω την επιθετικότητα (η έξτρα λεπίδα επιτρέπει περισσότερο εύρος στροφής στη λαβή). Full stainless steel σε αυτά τα χρήματα, με τέτοια ικανότητα, δεν βρίσκεις.

Πολύ ικανό το σαπούνι, χαρακτηριστικό της Βορειο-Αμερικάνικης σχολής, φυσικά. Σούπερ γλίστρημα και τα λοιπά. Η μυρωδιά αρκετά ελαφριά, δεν ήταν κάτι το ξεχωριστό. Το balm της Wickham πολύ καλό, διάφανο σε χρώμα, σαν gel.

Εικόνα
Shimming.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

[mention]NavalArchitect[/mention]
Κων/νε το σαπούνι το έχω στο μάτι εδώ και ένα εξάμηνο..έχω ακούσει τερατώδη πράγματα για το γλίστρημα και το post shave του. :shock:
Απλώς είναι πάρα πολλά τα λεφτά για να το παραγγείλω και θα περιμένω μάλλον να το φέρει κανένας Ευρωπαίος. :confusion-shrug:
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Είχα 4-5 απο δαύτα, οκ καλά είναι, δε λέω, αλλά αν ήταν τόοοοσο καλά θα τα βλέπαμε και στα SOTD καμιά φορά. ;)
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Ανδρέα αναφέρομαι στην σειρά "GLIDE", την τελευταία φόρμουλα τους η οποία διαφημιζεται ως πολύ πολύ δυνατή.
Δεν πολυεμφανίζονται γιατί δεν υπάρχουν στην Ευρώπη, ενώ πλέον η αποστολή από Αμερική συνεπάγεται πολύ υψηλές χρεώσεις τελωνείου και μεταφορικά άνω των $22,5 !!!
NavalArchitect

Παιδιά για να είμαι ειλικρινής δεν είναι κάτι για το οποίο αξίζει να χάνουμε τον ύπνο μας.
Είναι τόσα μα τόσα πολλά τα artisan σαπούνια που όσο και να προσπαθήσει κανείς δεν είναι εύκολο να δοκιμάσει το κάθε τι.

Το συγκεκριμένο δεν έχει καν ιδιαίτερη μυρωδιά, στο lathering βέβαια απεδείχθη πολύ καλό, όπως και στο ξύρισμα.
Από 'κει και πέρα, το κάθε τι σε αυτό το χόμπυ έχει τα δικά του ιδιαίτερα χαρακτηρηστικά.

Εμένα για παράδειγμα μου ήλθαν επροχθές 3-4 σαπούνια, ε, αυτό το Angel της Grooming Dept. κάθομαι στο γραφείο μπροστά στον υπολογιστή, τα πινέλα μου είναι ένα μέτρο μακριά (αερίζονται στο ράφι) και το σαπούνι αυτό 2 μέρες τώρα μου έχει σπάσει τη μύτη. Ένα test lather έκανα και η μυρωδιά είναι τόσο ξεχωριστή, που σηκώνομαι από την καρέκλα κάθε δύο ώρες και πάω να μυρίσω το πινέλο. Δεν έχω ξανασυναντήσει κάτι τέτοιο σε σαπούνι ξυρίσματος. Ήθελα να ξυριστώ σήμερα με αυτό, πήρα στο μπάνιο δύο σαπούνια, δύο πινέλα, και δύο safety razors, αλλά το CRSW δεν με άφησε....

Δηλαδή όσο κι αν προσπαθήσει κανείς, υπάρχει πολύ υλικό για δοκιμή και απόλαυση. Το θέμα είναι να απολαύσεις χωρίς να δίνεις ένα κάρο χρήματα για τον Ευρωπαικό ληστρικό Φ.Π.Α. Σε αυτά τα είδη, που είναι πιό εύκολα διαθέσιμα στη Βόρειο Αμερική, ένα ταξίδι ας πούμε κάθε 18 μήνες βγάζει τα χρήματά του και με το παραπάνω. Μόνο από τα ρούχα, τα ηλεκτρονικά αλλά και τα ξυριστικά που θα πάρει κανείς, έχει γλιτώσει πάνω από τα διπλά σε σύγκριση με το αν τολμούσε να αγοράσει τα ίδια στην Ευρώπη.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Εδω και κανα μηνα ξυριζομαι αποκλειστικα με το proraso το κοκκινο(ψυχαναγκασμος).την εχω καταβρει αφανταστα.αντε να το τελειωσω μπας και ξυριστω και με τιπτις αλλον.💈
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27824 times
Been thanked: 29051 times
Ηλικία: 64

Εικόνα


Epsilon.2band
Acqua.di.Parma ss
Gillette.New.Shortcomb
Gillette.7o'clock.Sharpedge
Acqua.di.Parma.colonia.intensa asl



Από την στιγμή που έμαθα τα χούγια του Epsilon, το "λαδεράρισμα" (sic) μαζί του, είναι φανταστική εμπειρία. :D
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Gogos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 18:45
7
Τοποθεσία: Αθήνα-Πολύγωνο
Has thanked: 6112 times
Been thanked: 3486 times
Ηλικία: 57

Χαίρετε,κύριοι!
Σήμερα το πρωί:

Εικόνα

-Merkur Progress 500 #3
-Perma-Sharp super #2
-Yaqι 24mm Sagrada Familia
-Φαένα Μύρτιλο
-Floid Black asl
-Apivita asb
:whistle:

Καλό Σαββατοκύριακο!
«οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ»
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας!

~ Face Shop - Home made
~ Rex - Ambassador SS
~ Gillette - Nacet Stainless
~ Custom handle - SilkSmoke 28mm
~ Smooth Operation - Mastic & Lavender
~ Thayers toner - Lavender
~ Fine - Lavender Pour Homme
~ Stirling - Unscented


Εις πείσμαν και γινάτι πολλών, οι δοκιμές συνεχίζονται, και η Rex εξακολουθεί να με εκπλήσσει τόσο που, ίσως τελικά κερδίσει ένα δικό της νήμα, και μία μόνιμη θέση 3αδας στο ροτέισον μου, ίδωμεν... ζωγράφισε εχθές και με την Nacet, πάντως μέχρι στιγμής για εμένα είναι ένα φινετσάτο εξαιρετικό ξυριστικό εργαλείο.!!!

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους.!
Υγιαίνετε & Ευημερείτε.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”