Το ξύρισμα της ημέρας : Μάρτιος 2018

Απάντηση
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
7
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Καλησπέρα,

Την Πέμπτη
* Preshave σαπούνι γλυκερίνης
* Sb Yaqi 24mm synthetic
* Sc Palmolive al mentolo
* Qshave (#3)
* Personna platinum #5
* Asb proraso green

Σήμερα
* Preshave σαπούνι γλυκερίνης
* Sb Yaqi 24mm synthetic
* Sc Palmolive al mentolo
* Str ERN "the crown & sword" 13/16
* Asb proraso green

Ειχα ξεχάσει στο ντουλάπι την πράσινη palmolive διοτι ηθελα να τελειωσω την πράσινη proraso. Εντάξει καμια σχέση θυμήθηκα ολους όσους μου την ειχαν προτείνει τοτε και ποσο ειχα ψαξει να την βρω στο Ηράκλειο (ειδικά την πρασινη, την κόκκινη την βρήκα πιο ευκολα τοτε) για τα δικα μου γούστα πολυ ωραιο άρωμα και γενικα ειπαμε ορισμός VFM. palm lather με το yaqi και δωστου! Ο λόγος βέβαια για τις palmolive!
Το δε straight έπειτα απο φρεσκάρισμα σε chromium oxide εκοβε και τον αερα :)

Καλο βραδυ και καλή εβδομάδα σε όλους
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Edwin Jagger Limes & Pomegranate
Semogue O.C 2band
Fatip OC + Voskhod #3
Cella ASL + L' Occitane Balm


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα ...

- Pre Shave Veleiro Exfoliating Soap
- Σαπούνι Dimitri's Bergamot
- Πινέλο Ωmega 10066 Boar
- Safety Razor - Merkur 23c - Closed Comb
- Λεπίδα Feather #3
- After Shave 444 Alum Block
- After Shave Βalm ATTITUDE Giorgio Armani
- After Shave Lotion Taylor of Old Bond Street Sandalwood
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

καλή εβδομάδα σύντροφοι

έχω μπει σε mode Feather Artisan SS και μέχρι να πάρω τα μέτρα της, έχω προσαρμόσει το σετάπ μου σε οτι πιο βοηθητικό για το δέρμα

λεπίδα Proguard μεχρι να ξεψαρώσω
πετσετούλα αχνιστή στη μούρη
Thater 4125 two band 30mm
Νuavia Blue ως pre-shave, σαπουνι και post-shave
Lucky Tiger tonic
Dominica Bay Rum asl
Jaipur Edt (by Boucheron)

η Nuavia δίνει προστασία σε σημείο παρεξηγήσεως... είναι τόσο παχύ και πως να το πω... λιπαρό το σαπούνι πάνω σου που νομίζεις ότι η λεπίδα δεν κόβει και παραπλανιέσαι σε δευτεροτρίτα περάσματα... αλλα και η μεταξυριστική αίσθησή της απίθανη.

δεν επέμεινα με το ξυράφι πάντως σημερα... φοβήθηκα τη ζέστη στο BB μάγουλο και υπάρχουν κατά τόπους ατέλειες... που θα πάει όμως, θα το μάθω.

μέχρι τότε, θα απολαμβάνω μόνο τις γλυκοπικάντικες μυρωδιές της Jaipur
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
zach
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 21:47
6
Has thanked: 1943 times
Been thanked: 1202 times
Ηλικία: 54

Πριν από λίγο (ήτοι το πρωί):

πλύσιμο με korres κρέμα (τσάι ολύμπου)
simpsons 46
tfs alluro
parker 68s
gillette nacet [1]
aloe-calendula-lavender
korres σφένδαμος

Η κρέμα του κορέ κάνει πολύ καλό και ευγενικό καθάρισμα. Το alluro απλώθηκε εύκολα με το simpsons και έβγαλε πρόσωπο γυαλί. Η πρώτη εντύπωση από το nacet είναι άριστη, θα μπορούσα να πω. Η ευκρίνεια είναι 2-3 επίπεδα πάνω από τα lord platinum, ενώ μου έδειξε ότι είναι το ίδιο φιλική, μην πω και περισσότερο, αφού θερίζει πιό εύκολα. Για το τέλος, το φτιαχτό as, σε άλλα επίπεδα και χωρίς ίχνος λιπαρότητας, παρά το λάδι καλέντουλας.

Καλή συνέχεια σε όλους.
Όλα πρέπει να γίνονται όσο πιο απλά είναι δυνατόν, αλλά όχι απλούστερα.
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

merambelo έγραψε: 18 Μαρ 2018, 23:10 των γιαπωνεζων 日本 ανθρωπων 人
Σε κατακανά-χιραγανά είναι Νιχόν (Nippon που λένε οι φραγκολεβαντίνοι) η Ιαπωνία , όταν προστεθεί και το τρίτο γράμμα (το τζίν) γίνεται Νιχοντζίν που είναι ο Ιαπωνέζος , σε καντζί πρέπει να ψάξω τα βιβλία.

<ο Έλλην στα Ιαπωνικά λέγεται ΓκιρισαΤζίν >
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
NavalArchitect

Gillette Aristocrat 1947 (replated, platinum finish) & Wilkinson (vintage, #1)
APShave Co. 28mm SilkSmoke Butterscotch swirl
MdC
Aqua Velva
Truefitt & Hill
'Classic'
Prada Infusion d'Homme EdT

Εικόνα

Αρκετές αλλαγές ώστε να δοκιμαστούν κάποια πράγματα. Κατ'αρχάς, το Aristocrat κάνει πολύ καλή δουλειά. Το replating δεν δείχνει τέλειο σε φινίρισμα αλλά προσωπικά μου φτάνει - σημασία για τον υπογράφοντα έχει η πρακτικότητα και λειτουργικότητα, κι όχι το να κάθεται κάτι σε μία συλλογή.

Από ό,τι έχω δοκιμάσει ως τώρα, το APShave Co. 28-άρι SilkSmoke κάνει απόλυτο 'ματσάρισμα' με το εν λόγω σαπούνι. Φορτώνει καταπληκτικά, και με δεδομένη την ικανότητα του MdC να μη θέλει πολύ φόρτωμα η όλη διαδικασία είναι πολύ ομαλή κι ευχάριστη.

Το balm δεν μου κάνει. Πολύ δυνατό, θέλει μικρή ποσότητα για να δουλέψει όσο καλύτερα γίνεται, όμως προσωπικά δεν μου αφήνει το δέρμα όπως η ενυδατική κρέμα της Noxzema. Όλα αυτά βέβαια χωρίς να παραβλέπουμε πως κάλλιστα το Αγγλικό balm δύναται να φέρει πολύ καλύτερα συστατικά ως προιόν. Τα ίδια και για το άρωμα Prada. Πολύ ωραίο, αλλά τουλάχιστον στο συγκεκριμένο ξύρισμα το Neroli που έχει μέσα δεν ταιριάζει ούτε με τη λεβάντα του MdC ή του T&H, όπως κι ούτε και με το 'μπλε' της AV. Μικρό 50-άρι μπουκάλι είναι ούτως ή άλλως για ταξίδι.

Οι δοκιμές θα συνεχιστούν εντατικά για λίγο ακόμη, υπάρχουν συγκεκριμένα σαπούνια που θα ήθελα να δω με συγκεκριμένα πινέλα. Μόνο έτσι θα μπορέσω να κάνω fine-tune σε ό,τι έχω κρατήσει. Το ότι ξυρίζομαι κάθε δύο μέρες (και σπανίως κάθε τρεις) δεν επιταχύνει τα συμπεράσματα.

Εικόνα

Εικόνα
Salter, Haslinger, Cella; Arko, Valobra, AoS.

Το APShave Co. 28mm SilkSmoke ματσαρίστηκε απόλυτα με το MdC, όπως το μισόκιλο Vitos αλλά και το Cella ματσαρίστηκαν τέλεια με το άλλο APShave Co. (30mm Tuxedo). Αυτό το Vitos είναι άλλο από τα 400gr. που είχα στη συνάντηση στο Τιτάνια και μετέπειτα εφύτευσα στο πλαστικό κρεμ μπωλ από το Jumbo. Είμαστε στο σπίτι όπου σχεδόν καθημερινά ξεπροβάλλει κάποιο μισόκιλο Cella, Vitos, TFS από κάποια γωνία και ζητά να το βάλω σε ένα μπωλ και να το κάνω test lather.... Και να φανταστεί κανείς ότι έσω πάντα έτοιμος να δώσω παραγγελία για το κιλό της Antica (£30 στο Connaught) αλλά και για το Ιταλικό cold-pressed veggie κιλό coconut που έχει το TVBShaving....

To υπερ-ικανό και σπάνιο boar/badger mix Caravella της Semogue θα πάει με το discontinued AoS στο ξύλινο μπωλ (tallow), ενώ το δυνατό 4125/3 της H.L.Thäter θα πάει με το σκληρό unscented (tallow) της Valobra το οποίο χωρά τέλεια στο ξύλινο μπωλ από το Connaught. Επροχθές έκλεισα άλλο ένα ίδιο 4125/3 της H.L.Thäter, αυτή τη φορά σε faux ivory handle. Αλλάζεις, πουλάς, αγοράζεις, δοκιμάζεις, ώστε να φέρεις τη συλλογή εκεί που θες.

Το μικρό Ω 10005 μου το έκαναν δώρο την περασμένη εβδομάδα. Ματσαρίστηκε τέλεια με το νέο 70-άρι (σε gr.) tallow soap της Cyril R. Salter, που κι αυτό μου έκαναν δώρο. Κλασικό Βρετανικό σαπούνι με ζωικό λίπος, φθηνό, μυρίζει λεβάντα και λαδεράρει εξαιρετικά.... Εδώ έδεσε ένας συνδυασμός και για ταξίδια, στο πλαστικό της Valobra με το βιδωτό καπάκι - εύκολα κι ωραία. Το σαπούνι της Cyril R. Salter βγαίνει και σε puck των 100gr, πάλι tallow. Προσοχή διότι υπάρχουν δύο παλαιές εκδόσεις 56gr. ή/και 99gr. οι οποίες είναι veggie.

Το Arko στο όμορφο ξύλινο μπωλ Mama Bears μου το είχαν κάνει κι αυτό δώρο, πριν από 7 χρόνια. Νά'ναι καλά ο άνθρωπος. Ακούραστο σαπούνι το Τούρκικο, αρκεί να μην σας απωθεί η σχετικά δυνατή μυρωδιά. Εδώ θα δούμε, 80mm εσωτερικό άνοιγμα το ΜΒ μπωλ με το Νο. 98 της Ω να είναι μεγάλο για φόρτωμα. Θα δούμε. Περιέλαβα στη φωτό και την γρανιτένια βάση από το Ισραήλ (με Haslinger μπλε) κάποιας Μαρίας Μαγδαληνής τέλος πάντων, η οποία έφτιαχνε και σαπούνι ξυρίσματος με ελαιόλαδο. Τα είχα πάρει στην Ιταλία, το σαπούνι δεν έλεγε πολλά, η βάση όμως γίνεται καλή για μόνιμο lathering, αν ταιριάζει στο μπάνιο σας και χωρά και το σαπούνι φυσικά.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

ειναι (απλά) κάντζι και τα τρια παραπανω συναδελφε

παρεπιπτόντως:

日本 ισον Ιαπωνια

日 ισον ήλιος

本 ισον πηγή

άρα σε ελευθερη μεταφραση

Ιαπωνία ισον η χωρα απο την οποία αναβλύζει ο ήλιος

εξ ου και το: η χωρα του Ανατελλοντος Ηλίου

δεν την λεμε έτσι για γούστο, ειναι το ονομά της αυτο...
per ardua ad astra
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Κωνσταντίνε πάντα δίνεις πολύ χρήσιμες πληροφορίες για όσα χρησιμοποιείς.
Και φαντάζομαι πολλοί ακόμα τις εκτιμούν,εκτός από μένα.
Θέλω να σε ρωτήσω για το APShave το 28άρι.Έχεις γράψει ότι έχει περισσότερη κόλλα από το 30άρι tuxedo.
Eπειδή όμως δεν έχω εμπειρία από τα πινέλα του συγκεκριμένου,μπορείς να υπολογίσεις πόση κόλλα
βρίσκεται στη βάση του SilkSmoke;Είναι 10mm,15,20;
Και επίσης,πόσο πολύ ανοίγει;Είναι 28mm,που θεωρητικά σημαίνει πως μπορεί να έχει υπερβολικό splay,
ειδικά για κάποιον με μικρό/μέτριο πρόσωπο.Θεωρείς πως θα ήταν πρακτικό για όσους βολεύονται με ένα 24άρι πχ;
Κάθε ένας είναι διαφορετικός βέβαια,αλλά με βάση τη δική σου εμπειρία,θα το πρότεινες σε όσους η συλλογή τους
αποτελείται από μικρότερα knots;
Ευχαριστώ.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

[mention]Randyman[/mention] Super η Ingram (η Αιγυπτία) ... Δροσιά δροσιά δροσιά ...
Πιστεύω να απόλαυσες ένα δροσερότατο ξύρισμα :)
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”