Dolce gusto μηχανή καφέ.

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Έχω μια μηχανή dolce gusto και αναρωτιόμουν αν ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να δεχτεί η μηχανή κάψουλες από άλλες μηχανές όπως Nespresso ή κάποια άλλη.

Ή αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλη μηχανή καλύτερη από αυτή που έχω σε θέμα ποιότητας και γκάμας γεύσεων.

Ευχαριστώ!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
dgn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 29 Δεκ 2011, 02:24
12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 18 times

Δεν μπορεί δυστυχώς. Το καλύτερο αποτέλεσμα θα το παρεις με μηχανή espresso σωστή (π.χ. Rancilio Silvia) και αντίστοιχο μύλο άλεσης.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Είχα κάποιους προβληματισμούς όταν ήταν να αγοράσω μηχανή:
- Η κάθε κάψουλα περιέχει 5,7 γρ καφέ όταν για να φτιάξεις σε επαγγελματική ή οικιακή μηχανή αλεσμένου καφέ, μονό, θέλεις 9 γρ. καφέ (με είχε προβληματίσει σχετικά με τον αν βάζουν κάποιου είδος πρόσθετο στον καφέ).
- Τιμή κιλού καφέ 5,7 γρ με 0,39€ (η χαμηλότερη) ισούται με 68,42€ / κιλό καφέ, όταν ακόμα και speciality καφές σπυρί έχει μία αρχική τιμή 40€/κιλό. Αυτό σημαίνει ότι 100 μονοί εσπρέσσο (Nespresso) πάνε 39,00-47,00€. Με βάση τα 9 γρ. το κιλό speciality σπυρί θα μας δώσει και εκείνο 111 καφέδες, άντε με τις απώλειες μύλου/ζύγισης ~105. Δεν δίνω παράδειγμα με καφέ συσκευασμένο κιλού γιατί μπαγιατεύει, δεν είναι φρεσκοκαβουρδισμένος κλπ αν και θα μπορούσε να μας δώσει μέχρι και τετραπλάσιους καφέδες με τιμή κιλού 10€, αλλά...
- Δεν έχει ακροφύσιο ατμού για καπουτσίνο (ζεστό), πρέπει να το συνδυάσεις με Aeroccino. Για φρέντο χτυπάς το γάλα διαρκείας με χαμηλά λιπαρά σε φραπεδιέρα (επιτραπέζια καλύτερα) με 1-2 παγάκια και είναι έτοιμο.
- Τώρα κάτι Illy κλπ με πλαστική κάψουλα, δεν θα τις προτιμούσα.

Για να ασχοληθείς με καφέ αλεσμένο, μύλο, πατητήρια κλπ θα δημιουργήσεις 2ο χόμπυ. Καφέ θα φτιάχνεις μόνο εσύ γιατί οι γυναίκες και πολλοί άντρες δε θέλουν να ασχοληθούν και να μπλέξουν, ζύγισε, πάτα (σωστά), χρονομέτρησε εκχύλιση, ρύθμισε κοπή στο μύλο, για να πάρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα και μόλις αλλάξεις ποικιλία καφέ άντε φτου και απ' την αρχή.

Τώρα τι έχω αυτή τη στιγμή, Saeco Poemia με αφαιρεμένο το Pressurised Portafilter (ένα ελατήριο που ξεκινάει η εκχύλιση του καφέ αφού ανέβει η πίεση από ένα όριο και πάνω που όμως σου βγάζει πάντα ένα ξανθό καϊμάκι και όχι το πιο σκούρο, καφέ που βγάζει τώρα), την είχα αγοράσει 90€. Μύλος ένας delonghi Kg79 που τον είχα πάρει πριν 5-6 χρόνια από Αγγλία 35€. Και τα 2 είναι εντελώς ερασιτεχνικά. Αλλά παίρνω ένα καλό γευστικό αποτέλεσμα αναλογικά. Πριν είχα τον μύλο και ένα Moka Pot Brikka. Με την Rancilio και ένα μύλο και με την Rancilio και τον δικό της μύλο. Νομίζω ότι όπως σε όλα τα χόμπυ ξεφεύγεις εύκολα προς τα πάνω. Ιταλοί με κάποια κομψοτεχνήματα και δεν τελειώνει ποτέ η αναζήτηση.
Η επόμενη γενιά μηχανών με λογισμικό, αναβαθμίσεις κλπ μοντέλα εκχύλισης διαφόρων τύπων μηχανών, λεβιέ, Ε61 κλπ από ~3000€ η μηχανή μόνο.

Πάντως, επειδή πλάτειασα αρκετά θυμάμαι πριν μερικά χρόνια στη δουλειά κάποιοι κατά σειρά (ετών) όπως εμφανίστηκαν αγόρασαν και έλεγαν αντίστοιχα και για την ποιότητα Tassimo (2004) -> Dolce Gusto (2006) -> Nespresso, what else που λέει και ο Γιώργης, (2011).
Αντρέα πιστεύω από κάψουλες, καλύτερες όλων είναι οι Nespresso, οπότε αναγκαστικά αγοράζεις και αντίστοιχη μηχανή.
Αυτές τις μέρες εδώ στην Ελλάδα καλύτερες τιμές για μηχανές έχει ο Κωτσόβολος σε σχέση το επίσημο κατάστημα της Nespresso.Άντε με γεια :D
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Την μηχανή την έχω χρόνια, δεν είμαι φανατικός του καφέ ούτε και πίνω ιδιαίτερα.
Τώρα πρόσφατα άρχισα να πίνω (τα τελευταία 4-5 χρόνια) για να με ξυπνάει λόγο της κούρασης που αισθάνομαι από "φυσικού" μου.
Οι καφέδες που πίνω συνήθως είναι ή Late machiato ή τώρα τελευταία έβγαλε ένα νέο καφέ η Nescafe.

Εικόνα
Με πρόσμιξη κάποιου εσπρέσο με γεύση πχ φουντούκι (άλλης εταιρίας)
Εικόνα

Απ ότι βλέπετε η ένταση τους δεν είναι ιδιαίτερα υψηλή. Δεν θέλω δυνατές γεύσεις. Ούτε και να κάθομαι να ασχολούμαι με τον καφέ περισσότερη ώρα απ όση θα κάνω για να τον πιω. :D

Οπότε έλεγα μήπως υπάρχει κάποιος μετατροπέας που θα έκανε τις κάψουλες Nespresso να μπαίνουν στην θήκη της Dolce.
Βρήκα έναν μετατροπέα. Αλλά έπεσα θύμα της χαράς μου και της βιασύνης μου καθώς είναι για καφέδες μίας γερμανικής εταιρίας.
Οπότε έμεινα με τον μετατροπέα στο χέρι και πλήρωσα ο βλάκας 30 ευρώ. 60 € είχα πάρει πριν πόσα χρόνια την Dolce μου! :D

Οι τιμές του καφέ σε κάψουλες είναι ακριβές συμφωνώ. Αλλά δεν πίνουμε πολλούς καφέδες οπότε δεν μας καίει τόσο.
Εκτός των άλλων προσπαθούμε να αγοράζουμε τις κάψουλες όταν τις έχουν σε προσφορές. Πρόσφατα τις είχε τα 3 κουτιά 10 ευρώ.
Όπου συνήθως το κουτί του Flat white έχει 4.70 +-
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
9
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Ανδρέα όπως θα είδες η Dolce Gusto δεν είναι συμβατή με κάψουλες Nespresso. Εγώ αυτές τις μηχανές τις θεωρώ κατά βάση βραστήρες νερού για την παρασκευή μιας περιορισμένης ποικιλίας και ακριβών στο τέλος ροφημάτων. Αν θέλω κακάο παίρνω κακάο, σοκολάτα, σοκολάτα κλπ
Από την άλλη η Nespresso βγάζει έναν αποδεκτό καφέ espresso σε ένα λογικό κόστος, καθώς όλο και περισσότερες εταιρίες βγάζουν συμβατές κάψουλες,. Ο ελάχιστος απαιτούμενος χρόνος και η ευκολία της παραγωγής του καφέ είναι τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα. Μειονέκτημα όπως είπε και ο Νίκος ότι όλες οι κάψουλες ακόμα και αυτές που τις βαφτίζουν για lungo έχουν 7γρ καφέ. Πολύ καλύτερος καφές από τους instant αλλά και κατά πολύ χειρότερος από μία μηχανή με προδιαγραφές για σωστό espresso και φρέσκο κομμένο κόκκο σε μύλο.
Προσωπικά από τις σκόνες της Dolce Gusto, προτιμώ έναν Latte με φρέσκο γάλα και μία ή δύο κάψουλες Nespresso.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ανδρέα, αν δεν θέλεις να πας ψηλά, νομίζω ότι καλύτερο καφέ θα φτιάξεις με μπρίκα (μόκα) αγκαλιά με ένα φτηνό μύλο (ακόμη και ο delonghi των 40 ευρώ κάνει) πάρα με τις κάψουλες.
Θα σου βγει ένα κόστος της τάξης των 60 ευρώ, αλλά θα το αποσβέσεις σε ένα δύο μήνες.
Θα μου πεις, δεν είναι espresso, είναι μόκα.
Μα ούτε οι κάψουλες βγάζουν espresso και ο καφές που θα πιεις θα είναι πολύ ανώτερος.
Πρόσφατα και εγώ έκανα τη βλακεία να ψάξω, δοκίμασα ότι κυκλοφορεί σε κάψουλες και κατέληξα να δώσω κοντά 800 ευρώ για σετ.
Βέβαια στο σπίτι πίνουμε δυόμιση κιλά καφέ τον μήνα, οπότε η nespresso θα μου κόστιζε το σετ μου κάθε 3 4 μήνες.
Και δεν θα έπινα τον καφέ που πίνω τώρα...
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”