Ποιον εσπρεσσο για καφετερια?

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Καλημέρα σε όλους!

Εχω τον εξης προβληματισμό.
Ειμαι στη διαδικασία επιλογής ενός καφέ που θα πωλείται σε καφετέρια.
Οι επιλογές ειναι βασικά δύο.

Buondi Prestige ή Premium
Prestige
Premium

Lavazza Oro (πιθανότατα)
Lavazza Oro


Ο λόγος επιλογής αυτων των δυο καφέδων ειναι η παροχή του εξοπλισμού και του service.

Εχω δοκιμάσει τον Buondi σε διαφορετικές μηχανές και από διαφορετικούς baristas, τον εχω ακόμα και στο σπίτι. Θα δοκιμάσω σημερα και τον Lavazza, διαφόρα χαρμάνια όχι μόνο τον Oro.

Ειναι γνωστό ότι ο Lavazza ειναι ο πιο γνωστός και κλασικός, ο Νο1 καφές στην Ιταλία με πάνω από το 50% της αγοράς. O προβληματισμός μου ειναι ακριβώς αυτός. Μήπως δηλαδή, επειδή γενικά ειμαστε γνωστά "ψώνια", σνομπάρουμε τον Lavazza με το σκεπτικό ότι ειναι ενας κλασικός μεν, αλλά "πολυφορεμένος" καφές (ως μάρκα) αφού τον βρίσκεις ακόμη και στο σουπερμαρκετ, και δεν ειναι τόσο "αγνωστος" (άρα στο μυαλό των πελατών όχι τόσο "ψαγμένος").
Θα ήθελα λοιπόν τις απόψεις σας και τις γνώμες σας. Θα εκτιμούσα αν γράφατε ενα-δυο σχόλια για τους ίδιους τους καφέδες, ποιον προτιμάτε (αν τους εχετε πιει), όπως επίσης και τη αποψή σας σχετικά με τον παραπάνω προβληματισμό μου. Εσείς θα πηγαινατε σε καφετέρια που σερβίρει καφέ που τον βρίσκετε ακόμα και στο σουπερμαρκετ ή όχι??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Προστέθηκε μετά από 8 λεπτά 27 δευτερόλεπτα:
Να πω επίσης ότι η μηχανή (Wega), to service και ολος ο υπόλοιπος εξοπλισμός καθώς και τα συνοδευτικά θα ειναι με χρησιδανειο.
Εννοείται ότι ο barista ειναι barista με μεγαλη εμπειρία.

Λοιπόν πηγα και δοκιμασα και τις επαγγελματικές ποικιλίες του Lavazza. Ο Oro που ανεφερα ως υποψήφιος παραπάνω δεν υπάρχει στην επαγγελματική γκαμα της Lavazza.
Τα επαγγελματικά χαρμάνια ειναι μεταξύ άλλων: Pienaroma 100% arabica, Gold Selection (80/20), Top Class (80/20) & Crema e Aroma (50/50).
Ο Pienaroma εχει φανταστικά αρώματα, ειδικά στον ζεστό, αλλά λόγω 100% arabica εχει αρκετή οξύτητα (λεμονίζει) που προσωπικά δεν προτιμώ. Ο Gold Selection ειναι πιο ισορροπημενος για τα γούστα μου. Επίσης στον φρεντο λόγω ελλειψης robusta που βγαζει περισσότερη καφεινη, "σπάει" γρήγορα λόγω του πάγου. Το ιδιο συμβαινει στους περισσότερους κατοσταρηδες.
Οι τιμές Lavazza & Buondi ειναι παρόμοιες, το ερώτημα ειναι εσείς ποιον θα επιλέγατε να πιειτε αν πηγαινατε για καφέ?
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Εγώ κυνηγάω συνήθως τον Hausbrandt, αλλά τον μπλε (Gourmet) τον έχουν ελάχιστες καφετέριες.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Κοίτα πολλές καφετέριες έχουν Lavazza. Πολλές τον κάνουν μάπα.
Δεν ξέρω αν είναι η τεχνική κ οι οδηγίες που έχουν από την εταιρία/τι εσπρεσσιέρα δίνουν κτλ.

Γενικά όσες έχουν Hausbrandt, Portioli, Buondi, Dimello, Kimbo έχουν καλύτερο καφέ.

Αν κ πιστεύω είναι περισσότερο η τεχνική που παίζει ρόλο.

p.s. μερικές μέρες που έμεινα στην Ρώμη έπινα από μαγαζί μικρό γωνιακό που είχε αυτόν. Εμένα ήταν στα γούστα μου.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Στο σπίτι πίνω lavazza. Έξω είναι αλήθεια ότι τραβάνε το μάτι οι ταμπέλες "ψαγμένων" εταιρειών, που δεν βρίσκεις σε SM, αλλά τελικά αυτό που μετράει στο τέλος είναι ο καφές που έχεις στο φλιτζάνι-ποτήρι σου. Αν σκεφτούμε ότι οι περισσότερες αλυσίδες καφέ δουλεύουν με espresso ιδιωτικής ετικέτας (noname, ασχέτως των φαντεζι ονομάτων που τους δίνουν), δεν βλέπω γιατί να μην προτιμούσα κάποιον από lavazza, Buondi. Πιστεύω πως για την επιλογή μεταξύ των 2, μετράει πολύ και η γνώμη του barista, να τους δοκιμάσει στην εκχύλιση ο ίδιος και φυσικά και εσύ ως αποτέλεσμα.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Αναμεσα στους δυο που αναφερεις προτιμώ τον lavazza. Να στο πω απλα αν δυο καφετέριες διπλα διπλα πουλούσαν buondi και lavazza θα έμπαινα σε αυτη με τον lavazza... απο εκεί και πέρα περίπου σε αυτο το εύρος τιμής και ο illy θα μπορούσε να είναι μια επιλογή ασφαλης καθώς είναι αρκετα mainstream και καλύπτει πολύ κόσμο..

Για τις premium επιλογές που αναφέρθηκαν παραπάνω ( με σχεδόν διπλάσια βεβαια τιμή ανα κιλό ) εκτός απο τον gourmet hausbrandt υπάρχει ο caffè del Doge απο τη Βενετία που είναι κορυφαία επιλογή πραγματικά αν και στη χώρα μας δεν έχει περπατήσει ιδιαίτερα. Είναι ακριβός και όχι αναγνωρίσιμος όποτε καταλαβαίνω γιατι ένας ιδιοκτήτης καφετέριας θα πάει προς τον Hausbrandt gourmet, αλλα ειδικά στη ζεστή του παρασκευη είναι καλύτερος για εμένα απο τον gourmet. Δυστυχώς η κάψουλα του για nespresso μηχανες απο την αλλη δε δίνει το αποτελεσμα που θα περίμενε κανεις.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Τώρα για επαγγελματική επιλογή καφέ είναι λίγο δύσκολο να προτείνω. Παίζουν φαντάζομαι ρόλο υποστήριξη, τί παρέχουν, κλπ κλπ.
Γευστικά εγώ προτιμώ μονοποικιλιακούς (λεμόνι, εσπρεριδοειδή), όμως σε σχέση με εμένα ξέρω πολύ περισσότερους που δεν τους αρέσει κάτι τέτοιο και προτιμούν το "χαρμάνι" 100% Arabica (για Placebo λόγους όσοι δεν τον πίνουν σαν espresso). Ανάλογα τη δυναμικότητα θα μπορούσες ίσως να έχεις 2 μύλους, 1 για τους espresso και 1 για τους cappucino (ώστε να έχεις χαρμάνι με robusta) που να μην χάνεται λόγω του γάλακτος ο καφές. Όλα αυτά σε ένα θεωρητικό επίπεδο. Ίσως αν επιλέξεις εταιρεία με διάφορες ετικέτες να μπορείς να αλλάξεις χαρμάνι, ανάλογα τί φεύγει καλύτερα. Φαντάζομαι θα σε κατευθύνουν και από την εταιρεία. Επίσης το κόστος του καφέ ώστε να μπορείς να "κινηθείς". Πάντως οι ετικέτες στα μαγαζιά είναι θέμα. Σου βάζει ετικέτα Lavazza και δεν ξέρεις ποια ποικιλία πίνεις. Ένα μαγαζί στη Λούτσα το καλοκαίρι άλλαξε από Lucaffe σε Lavazza. Προτιμούσα Lucaffe.
AfterGR
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Μάι 2018, 12:42
5
Been thanked: 90 times

Φίλε μου όλοι οι καφέδες που είπες είναι σκουπίδια, πανάκριβοι μπαγιάτικοι χωρίς γεύση

Σε ενδιαφέρει να φτιάξεις speciality καφέ που εντέλει εκτός από 100 φορές καλύτερος, είναι και φθηνότερος;
Αν σε ενδιαφέρει πες μου
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Φιλε AfterGR, αυτο δεν ηταν ευγενικο.

Αν θες να κανεις μια εμπορικη προταση στον Ηλια, καντο με pm - μην προσβαλεις ομως οσους πινουν τα προαναφερθεντα "σκουπιδια" ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

+1 @herco
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Έτυχε και πήρα το σεμινάριο barrista μπάς και ανοίξω και αυτή την επαγγελματική πόρτα.
Έχω ψάξει τον καφέ και μπορώ να σου πώ 2-3 κινήσεις που μπορείς να κάνεις.

Καταρχήν δεν ξέρω αν το έχεις ψάξει ή απλά πήγες στο ντούκου και ρωτώντας.
Αυτές τις μέρες πραγματοποιήθηκε το athenks coffe expo.Δεν ξέρω αν πήγες όμως.Ήθελα αλλά δεν μπόρεσα να πάω.

Σε γενικές γραμμές από τους πολύ mainstream καφέδες(illy,dimelo,lavazza,buondi,ipanema,jacobs,danesi,portioli,hausbrandt) o πιο καλός είναι ίσως ο gold hausbrandt και μετά πιο πίσω ο lavazza.

Όταν όμως μιλάμε για καφέ και επαγγελματικά θα σου πρότεινα ως πολκύ ποιοτικό και με καλά deals:Delmocca που έπαθα πλάκα και Mrs Rose επίσης ειδικά αν το καφέ είναι Bistro,vintage κ.ο.κ ο τελευταίος είναι must.
Κάνουν καλα deals!!!
Ξεχωριστή γεύση έχει και ο Barberra που εισάγει ο δάσκαλός μου στο σεμινάριο.Και ο ίδιος ως διανεμέας κάνει καλά deals.Λόγω και όλας ο,τι ο καφές του έχει αρκετό arabica αλλά όχι βραζιλίας(βραζίλια έχει ο illy,ipanema κ.λ.π για αυτό ξυνίζουν λίγο).Κρατάει παραπάνω από ο,τι οι πιο πολλοί καφέδες και για αυτό τρέχει πολύ σε beach bars ο καφές του.

Έχω ακούσει εξαιρετικά σχόλια για τον καφέ Lamborghini τον οποίο φέρνει η gt company στην Ελλάδα.Σαν brand θα κάνει σε πολλούς κλίκ να το ξέρεις.

Τέλος θα σου συνιστούσα να αποφύγεις τους Έλληνες microroasters όπως distretto,taf(αρκετά καλός),cocus γιατί στην Ελλάδα κάνουν πολύ κακό roasting και πολύ φθηνό σε ποιότητα.Απέφυγε την ψαγμενιά.

Για ό,τι άλλο θές εδώ είμαι...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”