Ελληνικοί Ζύθοι (aka Μπύρες ή Μπίρες)

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Μετά από την προτροπή του Ηρακλή να φτιάξουμε ένα θέμα και να μην
τα γράφουμε στην "σούπα" γιατί θα χαθούν εκεί μέσα ξεκινάω βάζοντας τον
χάρτη με τις Ελληνικές μπίρες. ΓΙα γράψτε, ποιάν ή ποιές έχετε πιεί και
ποιές οι εντυπώσεις σας;;
Προσωπικά κι επειδή μου αρέσουν οι Pils πάρα πολύ, πολλές φορές (γιατί πίνω και Lager και άλλες)
προτιμώ την Kaiser και Pils Hellas. Η Κάϊζερ θα με πείτε είναι Αυστριακή... Όμως φτιάχνεται
απόσο ξέρω από Ελληνικές πρώτες ύλες και εδώ, στην Ελλάδα...Την Pils Hellas δεν την έχει στο χάρτη... :(
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Δεν πινω πολλη μπυρα. Γιατι δεν πινω γενικως πολυ, αλλα γιατι κυριως το καλοκαιρι περα απο την αρχικη δροσια, με ζεσταινουν πολυ.
Υπαρχουν ομως μερικες αγαπημενες.
Erdinger weiss και μαυρη.
McFarland
Chimay blue και λιγοτερο red


Τα τελευταια χρονια και ειδικοτερα μετα απο ξεναγιση στο εργοστασιο της Βεργινα (συγχρονες πεντακαθαρες εγκαταστασεις, φιλοξενο και πολυ καταρτισμενο προσωπικο, ξεκαθαρη πολιτικη ως επιχειρηση). Μιλα κυριως ομως το πολυ καλο προιον.
Βεργινα weiss (καλυτερη απο πολλες αντιστοιχες ξενες) και καλη σταθερη σε ποιοτητα lager.

Βορεια wit ενα κλικ κατω απο τη Βεργινα weiss
Αλη weiss δεν μου εκατσε καλα. Ποιοτικη αλλα αρκετα καπνισμενη προς το ψαριλα -πως ειναι η amstel free...

Οπως θα καταλαβατε εχω μια πετρια με της πιο δυνατες και τις επαναζυμωσης.

Επισης πιστευω οτι υπαρχει κενο ποικιλιας, ποιοτητας και γευσης, στην υποομαδα των χωρις αλκοολ μπυρων.
Εκτός θέματος
Ψηφιζω δε απροκαλυπτα υπερ των πραγματικα Ελληνικων (Και πληρως Ελληνικης ιδιοκτησιας μικρων Ζυθοποιειων)
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Και άλλος πρότεινε την Vergina weiss red και δεν την έχω δοκιμάσει. Μου βάζετε ιδέες... :think: :think: :think: :think: :whistle: :whistle: :whistle:
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

[mention]Νώντας[/mention] και εγώ προτιμώ τις Pils αλλά δεν λέω όχι και στις άλλες ... :D ωραία Pils είναι και η Έζα στο χρυσό κουτάκι ...

(κάποιος καλός mod να μεταφέρει και τα χθεσινά άρθρα από τη Σούπα ? )
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Άκη, όπως λέει και ένας γνωστός "μπυρόνι να είναι και ας είναι ότι είναι..." :lmao :lmao
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Δεν πίνω συχνά μπύρα, αλλά οταν πιω, πλέον, κατα 99% θα προτιμήσω μικρότερες ελληνικές ζυθοποιίες. Οι Septem είναι οι αγαπημένες μου, ειδικά αυτή με το μέλι. Μέτα έρχεται η Νήσος που είναι επίσης εξαιρετική. Η Βεργίνα Weiss είναι όντως πολλή καλή μπύρα.

Επίσης, χάρηκα για το πρόστιμο που είχε φάει η Αθηναίκή Ζυθοποιία από την Επιτροπή Ανταγωνισμού, για τις πρακτικές αθέμιτου ανταγωνισμού που εφάρμοζε. Φυσικά όχι από κακία, και αν αυτό το πρόστιμο είναι αφορμή να χάσει την δουλειά του έστω και ένας υπάλληλος, θα είναι άσχημο. Αλλά κάποια στιγμή πρέπει να λειτουργήσει η δικαιοσύνη σε αυτή τη χώρα, και αυτό το πρόστιμο ας είναι το έναυσμα ώστε να εκλείψουν τέτοιες κουτοπόνηρες πρακτικές.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

akis_peiraias έγραψε: 21 Ιούλ 2018, 13:46 @Νώντας και εγώ προτιμώ τις Pils αλλά δεν λέω όχι και στις άλλες ... :D ωραία Pils είναι και η Έζα στο χρυσό κουτάκι ...

(κάποιος καλός mod να μεταφέρει και τα χθεσινά άρθρα από τη Σούπα ? )
Πολύ καλή!!
Και γενικά οι ελληνικές όσες έχω δοκιμάσει είναι πολύ καλές και μάλλον καλύτερες αισθητά από τις περισσότερες τουλάχιστον της αθηναικής ζυθοποιίας. Και το λέω αυτό μετά λόγου γνώσεως που έχω πιει ένα τάνκερ (χαχαχαχα) ουζοτσιπουρόμπυρα!!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Πολύ ευαίσθητη χορδή άγγιξε ο [mention]Νώντας[/mention] ... Προσωπικά αγαπώ την μπύρα, την πίνω όλο το χρόνο και είναι ''το ποτό μου''.

Όσον αφορά το ζητούμενο του θέματος, υπάρχουν πολλές που δεν έχει ο χάρτης και είναι οι περισσότερες - τουλάχιστον - ποιοτικότατες.
Από τις πιο ευρέως διαδεδομένες ΒΙΟΣ 5, Alfa Weiss, Fix Weiss, Volkan (από Σαντορίνη και οι 4 ποικιλίες πολύ καλές), Yellow Donkey (από Πάρο νομίζω), Chios Beer (Smoked Robust τύπου porter εξαιρετική...), Marea (ale με απίστευτης αισθητικής ετικέτα), Septem (ιδίως I.P.A. και Red Ale), Corfu Beer (τη Weiss τους έχω δοκιμάσει), Brink's (από Ρέθυμνο οργανική), Voreia (η Stout πολύ καλή), Ήπειρος Μικροζυθοποιϊα (για να παινέψουμε και την πατρίδα), Πειραϊκή, ΖΕΟΣ φυσικά, η οποία ΖΕΟΣ βγάζει και μία από τις καλύτερες lager που έχω πιει ποτέ στη ζωή μου (και έχω δοκιμάσει άπειρες), την Argos Star... από μπύρα πάμε πολύ πολύ καλά, όρεξη να 'χει κανείς να δοκιμάζει!

Υπάρχουν ένα σωρό ακόμα που ξεχνάω τώρα, αυτές μου έχουν μείνει περισσότερο.
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
drumpa78
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 24 Οκτ 2013, 23:05
10
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 3392 times
Been thanked: 2120 times
Ηλικία: 45

ΣΤΑΛΑ(ΙΩΆΝΝΙΝΑ), ΒΕΡΓΊΝΑ weiss,ΧΙΟΣ beer!!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Παιδιά μη ξεχνάμε και την Κυπριακή ΚΕΟ. .. Όταν είχα πάει Κύπρο την είχα υπερκαταναλώσει... :D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”