Ελληνικοί Ζύθοι (aka Μπύρες ή Μπίρες)

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Εδω μπλεξαμε!!πινω μπυρες σε βαθμο σχεδον αλκοολισμου ολο το χρονο!ειναι με διαφορα το αγαπημενο μου ποτο.μεχρι που ειχα φτιαξει κ δικη μου η οποια δεν πινοταν😄.στο θεμα μας τωρα.pils κ τα μυαλα στα καγκελα!!η ζεος ειναι ποιημα.απο αυτες που βρισκουμε στα μαρκετ η kaiser ειναι ο ερωτας μου,σκεφτητε οτι στοκαρα 80 κουτια οταν βγηκε με 40% εκπτωση πριν μια εβδομαδα!μετα πιστευω amstel pils κ μετα eza pils!!οι ποσοτητες που κατεβαζα ειδικα πριν αποκτησω το παιδι ηταν πραγματικα τεραστιες!απο lager η αλφα ειναι νοστιμη κ μαρεσει κ η πατρινη η μαμος.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Ακόμη μια Ελληνική μπύρα είναι η Φλαρος. Την είχα δοκιμάσει πέρισυ το καλοκαίρι (μαζι και μια φανταστική Gulden Draak) και είχε πολύ διαφορετική γεύση. Το είχα γράψει εδώ.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Κι εγώ μόνο pilsner πινω. Και φυσικά KAIZER. Κι εγω στοκαρω οταν βγαίνει σε προσφορά.Μου αρέσει η πικραδα που αφήνουν οι pillsner.
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Από μπύρες προτιμώ και εγώ τις pilsner. Δεν μπορώ τις μπύρες που γλυκίζουν, εκτός αν ειναι γλυκιές "επίτηδες", δηλαδή "χειμωνιάτικες" με επιγεύσεις μελιού, σοκολάτας, με πιο ψηλά ποσοστά αλκοολ τυπου Βελγίου, μοναστηριακές κλπ.

Από τις "ελληνικές" μεγάλες ζυθοποιίες θα προτιμησω κι εγώ την Kaiser της Αθηναικής και την Fischer της Ολυμπιακής. Και οι Εζα pils ειναι καλή όπως και η Pils Hellas. Mε αυτή τη σειρά προτίμησης. Tις "ελληνικές" νερόμπυρες lager απλά δεν τις πίνω. Και όσο κι αν φαίνεται περίεργο η πιο φτηνη τους Αλφα ειναι η πιο καλή στη γλώσσα μου.
Οι weiss ενώ ειναι καλές γευστικές μπύρες δεν μου κανουν ούτε κρύο, ούτε ζέστη και μπορώ να σας πω ότι η θολούρα της μαγιάς και η ελαφριά γλυκύτητα της βύνης σιταριού με χαλάει κάπως. Δεν θα την προτιμήσω ποτε μεταξύ αυτής και μιας pils.
Από σκούρες μπύρες θα προτιμήσω μια Guinness βαρέλι. Φυσικά ούτε λόγος για τις δικές μας σκούρες τυπου Fix dark κλπ.
Οι ελληνικές μικροζυθοποιίες εχουν κάποια "διαμαντάκια" αλλά ειναι εξαιρετικά μικρές ζυθοποιιες, και δεν τις βρίσκεις ευκολα και παντού, επίσης η τιμή τους "τσιμπάει" και δυστυχώς χάνουν το οποιο "πλεονέκτημα" έχουν σε σχέση με τις ξένες επίσης ποιοτικές pilsner.
Ετσι αν θελω να πιω πραγματική pils θα διαλέξω την πιο original που υπάρχει, την πρώτη, μία και μόνη Τσέχικη Pilsner από την ομώνυμη πόλη, Pilsner Urquell !!
Στην υγειά μας!! :obscene-drinkingcheers:
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Σωστοοοοοςς!!!!pilsner urquell κ τσ μυαλα στα καγκελα!!για εμενα η κορυφαια παγκοσμιως!!!👌
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Που την βρισκουμε αυτή;
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Εχει και στα ΑΒ φίλε. Όλα τα μεγαλα Σ/Μ υποθετω την εχουν.
Μπουκάλι εννοείται... μακαρι να ηταν βαρελι, άλλη φάση..
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Δεν πινω συχνά μπύρα (μόνο το καλοκαίρι) και δεν είμαι απαιτητικός. Συνεπώς αγοράζω μόνο ελληνικές μπύρες και μου αρέσουν όλες! Όπως είπε και ο [mention]Nomad[/mention], χάρηκα για το πρόστιμο που έφαγε ο νταβατζής για αθέμιτο ανταγωνισμό. Κάτι τέτοιες εταιρίες επικαλούνται την "ελεύθερη αγορά" μόνο όταν τους συμφέρει και κατά τα άλλα το παίζουν μονοπώλιο. Ποτέ ξανά μπύρα από δαύτους και ας πίνω κατουρόνερο.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Σήμερα ήπια την καλύτερη pils που έχω πιει προσωπικά με διαφορά από τις άλλες .
Λέγεται Canal Dive είναι της Κορινθιακής Ζυθοποιίας και αν βρεθείτε προς Κόρινθο και τα γύρω μέρη αξίζει να την δοκιμάσετε . Είναι όπως είπα pils και αφιλτράριστη , σαν την Alfa weiss, αλλά πολύ καλύτερη . Θα επικοινωνήσω με το εργοστάσιο να δω αν μπορώ να την βρω και Αττική να στοκάρω μερικές... :D

Εικόνα
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Καιρό έχουμε να γράψουμε εδώ...
Για πείτε την Επιλογή την έχετε δοκιμάσει;
Η ξανθιά είναι (ΠΟΚ) αυτό που γράφει: Εξαιρετική :)
Ναί είναι Πίλς, η άλλη η "πράσινη" Επιλογή είναι Λάγκερ



Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”