Οινος ευφραινει καρδιαν.

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

επειδη νομιζω οτι δεν υπαρχει νημα για τον οινο(κρασι)ανοιγω ενα.
ποια κρασια σας αρεσουν,ποτε πινεται και με τι τα συνοδευεται? το χειμωνα πινω μονο κρασι συνοδεια φαγητου.το καλοκαιρι πινω και κρασι και μπυρα,θελω ομως και τα 2 να ειναι κρυα,αλλιως δεν πινω.μου αρεσουν τα περισσοτερα κοκκινα ελληνικα κρασια και απο λευκα μονο η ρετσινα.παρακατω μερικα κρασια που τα θεωρω κορυφαια και παγκοσμιου κλασης.
11minos.jpg
krasi.jpg
oikoumA.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Όταν πάω χωριό θα ποστάρω φωτογραφίες με το σπιτικό κρασί που φτιάχνουμε οικογενειακώς, το βαρέλι, τα σύνεργα και όλα τα σχετικά. Βγαίνει όμορφο κοκκινέλι χωρίς πρόσθετα και άλλες αηδίες και όσο κρατήσει. Πίνεται εύκολα και όταν είμαι χωριό σαν νεράκι... :megagrin
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εδω ανοιγεις ενα πολυ μεγαλο θεμα. Το κρασι ειναι το παθος μου πολυ πριν το ξυρισμα. Τα τελευταια δεκα χρονια πρεπει να εχω δοκιμασει πανω απο τριακοσιες ετικετες. Δεν θυμαμε ποτε ηταν η τελευταια φορα που ηπια το ιδιο κρασι δυο φορες. Αυτο με εμαθε να ψαχνω πρωτα το παραγωγο . Υπαρχουν στην Ελλαδα φοβεροι παραγωγοι που εχουν κανει αλματα τα τελευταια χρονια και δεν τους βρισκεις στα σουπερ μαρκετ αλλα ουτε και σε πολλες καβες διοτι απλα οι ψαγμενες καβες αγοραζουν ολη η πολυ μεγαλο μερος της χρονιας.

Φυσικα οταν μιλαμε για κρασι μιλαμε για κοκκινο διοτι εκτος των ιδιοτητων του για την υγεια εχει και την μαγεια της μεταλαξης απο γουλια σε γουλια. Αλλαζει οταν αναπνευει αλλαζει οταν το πινεις με σωστο φαγητο.

Δεν πινω καθημερινα αλλα πολυ συχνα ανοιγω ενα μπουκαλι με την γυναικα η και με φιλους λιγοστους που θελουν να το πιουν σαν εμπειρια και να το εκτιμησουν. Αλλες φορες με φαγητο αλλα τις περισσοτερες με cold cuts και τυρια. Και φυσικα το τελος της βραδιας επισφραγιζετε γευστικα με παλιομενο ρουμι στον κοσμο του οποιου εχω μπει εδω και τρια χρονια.

Απο τα ξενα τρελενομαι για τα ισπανικα,Ιταλικα και εχουν αναιβει παρα πολυ τα τελευταια χρονια και τα Πορτογαλλικα. Απο Γαλλια εχω λιγη εμπειρια. Αυστραλια επισης ειναι μια πολυ καλη χωρα με το syrah της.

Απο το σουπερ μαρκετ ενα εγγυημενο κρασι και παραγωγος ειναι ο Μεγας Οινος του Σκουρα. Ο κ. Σκουρας ειναι εξαιρετικος. Οι αλλοι εξαιρετικοι δεν υπαρχουν στα ραφια. Να μην μιλησομε βεβαια και για τις συνθηκες αποθηκεθσης κρασιου στα σουπερ μαρκετ.

Αυτα τα ολιγα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

πολυ καλα κρασια παροτι δεν ειναι γνωστο βγαζουν και οι ΗΠΑ,προς καλιφορνια μερια.napa & sonoma valley.κυριως cabernet αλλα και merlot.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ξεχασα να αναφερω, για συτο λεω οτι ειναι τεραστια συζητηση αυτη χωρις τελος, την Χιλη και την Αργεντινη. Απιστευτη σχεση ποιοτητας τιμης. Οτι βρειτε σουπερ μαρκετ χιλη η αργεντινη σε grand reserve δοκιμαστε το. Μην σας παραξενεψει οτι εχει 8-10 ευρω αντε 12 το πολυ.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Κατ' εμέ το κρασί είναι ένα από τα καλύτερα ποτά. Πηγαίνει σχεδόν με όλες τις περιστάσεις, είναι ευρέως διαδεδομένο ανά τον κόσμο και ευκολόπιοτο. Ποτέ δεν λέω όχι σε ένα καλό κρασί.

Παλαιότερα είχα προτίμηση στα λευκά κρασιά, με τα χρόνια τα γούστα μου άλλαξαν και προτιμώ τα κόκκινα (και ιδιαίτερα τα ξηρά) κρασιά.

Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ιδιαίτερος γνώστης, οπότε δεν έχω και κάποια συγκεκριμένη προτίμηση ποικιλία κρασιού.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

image.jpg
image.jpg

Κοκκινελι (δικό μου) και τυρί με πιπεριά από Χωριο ! :megagrin
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Antonis έγραψε:Κατ' εμέ το κρασί είναι ένα από τα καλύτερα ποτά. Πηγαίνει σχεδόν με όλες τις περιστάσεις, είναι ευρέως διαδεδομένο ανά τον κόσμο και ευκολόπιοτο. Ποτέ δεν λέω όχι σε ένα καλό κρασί.

Παλαιότερα είχα προτίμηση στα λευκά κρασιά, με τα χρόνια τα γούστα μου άλλαξαν και προτιμώ τα κόκκινα (και ιδιαίτερα τα ξηρά) κρασιά.

Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ιδιαίτερος γνώστης, οπότε δεν έχω και κάποια συγκεκριμένη προτίμηση ποικιλία κρασιού.
Αντωνη ουτε και εγω ειμαι γνωστης(υπαρχουν αραγε τετοιοι).στο κρασι δεν νομιζω οτι χωραει επιστημη(θα βριζουν οι sommeliers).εγω πινω (με μετρο παντα 2-3ποτηρακια)οτι μου αρεσει και με ευχαριστει γευστικα και πνευματικα.η ρετσινα φερειπειν μου αρεσει παρα πολυ και ας θεωρειται απο μερικους ως out of fashion. εχω φαει σουβλακια με ρετσινουλα ,ουτε και εγω δεν ξερω ποσες φορες.το κρασι ΙΜΟ ειναι το καλυτερο ποτο, σε ανεβαζει και σωματικα και πνευματικα.παντα βεβαια και αυτο με μετρο.
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
10
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

Τεραστιο θεμα ανοιξες Macho, λατρευω το κρασι απο μικρος.
Μεγαλωμενος στα Μεσογεια, η εποχη του τρυγου ηταν μεγαλη γιορτη σε ολα τα χωρια...

Καποια στιγμη το κρασι ηταν αγαπημενο χομπυ. Εψαξα, διαβασα αρκετα και σε περιοδικα και σε βιβλια. Εκει που ημουν σχεδον ετοιμος να παω σε κατι σεμιναρια που οργανωνονται κατα καιρους, ηρθε τουμπα η κατασταση και μας το αφησε στη μεση το χομπυ.
Εχω δοκιμασει αρκετα κρασια (μονο ελληνικα, ειναι ισως το μονο προϊον που με καλυπτει η ελληνικη παραγωγη και με το παραπανω), εχω επισκεφθει εκθεσεις οπως και οινοποιεια σε διαφορες περιοχες της χωρας.
Εδω και αρκετα χρονια, στο σπιτι πινω μονο κρασι και τσιπουρο ή τσικουδια. Εξω μπορει και καμια μπυρα το καλοκαιρι αλλά σπανια.
Εχω καταληξει στις ποικιλιες που μου αρεσουν.
Απο κοκκινα το αγιωργιτικο και το ξινομαυρο και απο λευκα τα σαντορινιά και το μοσχοφιλερο.
Προτιμω τα κοκκινα σαφως.

Επισης μου αρεσουν και τα γλυκα κρασια, απο μοσχατο. (απο ολες τις περιοχες οπου παραγονται, με ιδιαιτερη προτιμηση στα σαμιωτικα).
Αντωνης
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Για όσους ενδιαφέρονται, προσεχώς
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”