Μύλοι άλεσης καφέ

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Επειδή έχει αρχίσει να με ενδιαφέρει δειλά δειλά το θέμα, θα ήθελα να πείτε ποιους μύλους άλεσης έχει ο καθένας και έναν μικρό σχολιασμό.

:thnx
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Αυτόν αλλά τον πήρα μόνο για το μπρίκι
Κάνει μόνο για mokka pot και για γαλλικό αυστηρά (μετά το σχόλιο του digibill) νομίζω πρέπει να ανέβεις/ανέβω κατηγορία.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Υποθετω για εσπρεσσο. Αυτον που εχει ο Νικος εχω και εγω. Ειναι αξιοπιστος αλλα μετριος στο κοψιμο με την εννοια οτι δεν ειμαι συγουρος οτι κοβεται σωστα (το πιθανοτερο οχι). Απο οτι παντως εχω καταλαβει, διοτι εχω ασχοληθει παλαιοτερα, εαν δεν θελεις να διαθεσεις πανω απο 100-150 για μυλο καλλιτερος ειναι ο χειροκινητος απο πλευρας ποιοτητος κοψιματος.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Σωτά, παράληψή μου. Για espresso μιλάω. Νομίζω και εγώ ότι ένας χειρόμυλος θα ήταν καλύτερα, καθώς δεν έχω σκοπό να διαθέσω τόσα χρήματα (>50€).
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Αν ενδιαφέρεσαι για εσπρέσο, είναι μονόδρομος: Μύλος μηχανικός, βαρύς. Ελάχιστος ο Ascaso, περί τα 150 ευρώ. Και μετά ανεβαίνει 250, κλπ.
Χωρίς καλό μύλο, ΔΕΝ πίνεις εσπρέσο στο σπίτι.

Αν φτιάχνεις καφέ σε μπρίκι Μόκα ή φίλτρου, μπορείς και με μύλο χειροκινητο Ηario.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Προσυπογράφω το τελευταίο σχόλιο του Νίκου, και προσθέτω επιπλέον πως πολύ αξιόλογος χειροκίνητος μύλος -κατάλληλος και για μηχανή- είναι και ο porlex tall (με πέτρες άλεσης), κατά τη γνώμη μου καλύτερος από τον Ηario.

Αν δεν θες να διαθέσεις πάνω από 150 - 200€, ένας χειροκίνητος σαν τον porlex είναι μονόδρομος. Οι φτηνοί ηλεκτρικοί (Delonghi, izzy κλπ) δεν αλέθουν τον καφέ αλλά τον λιώνουν, δίνοντας ως αποτέλεσμα σκόνη χωρίς έλαια - πίνεις δηλαδή άνοστη λάσπη!

Με τον porlex και καλούς specialty καφέδες (TAF, Tailormade κλπ) ακόμα και στην ταπεινή εσπρεσιέρα μου των 130€ (AEG) πίνω απίστευτους καφέδες, πολύ πάνω από τον μέσο όρο του νεροπλύματος που σερβίρουν στην πλειοψηφία των καφετεριών...
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Βασίλη, για πόσες δόσεις αλέθει καφέ ο χειροκίνητος μύλος σου; Μπορείς να του βάλεις καφέ και για μία μόνο δόση;
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Χωράει περίπου 40 - 45 γρ κόκων καφέ. Μια συνήθης διπλή δόση εσπρέσο είναι 15 - 18 γρ. (οι μονές δόσεις συνήθως δεν προτιμώνται στις μικρές οικιακές εσπρεσιέρες, γιατί είναι μικρή η ποσότητα καφέ και εξαιρετικά μικρός ο χρόνος εκχύλισης, οπότε είναι αρκετά δύσκολο να πετύχεις σωστό αποτέλεσμα).
Μπορείς λοιπόν με τον porlex να βγάλει από μία μονή ως και περίπου 2 διπλές δόσεις με ένα άλεσμα.
Τώρα, αν εννοείς αν έχει δοσομετρητή, η απάντηση είναι όχι (κανένας χειροκίνητος δεν έχει απ όσο ξέρω). Βγάζεις τη δόση ζυγίζοντας τους κόκους.
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Xειροκινητο έχω τον Hario Skerton. Καλό άλεσμα για καφέ φίλτρου και μόκας.
Για εσπρέσο δεν νομίζω ότι τα καταφέρνει. Κι αν ναι, θα είναι πολύ κουραστικό... Δεν έχω δοκιμάσει

Για τους Porlex έχω ακούσει από γνώστες πολύ καλά λόγια.

Πάντως Βασίλη, για εσπρέσο εννοώ πολύ ψιλό άλεσμα, επαγγελματικό, για σπιτική μηχανή με επαγγελματικό portafilter και basket non-pressurized, π.χ. Gaggia Classic, Rancilio Silvia etc.
H AEG που αναφέρεις έχει pressurized φίλτρο-καλαθάκι, που απαιτεί λίγο πιο χοντρο κόψιμο του καφέ, περίπου σαν την μόκα. Εχουν περάσει καμπόσες από τα χέρια μου...

Βεβαίως ο φρεσκοαλεσμένος καφές κάνει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά σε οποιαδήποτε παρασκευή καφέ, και η διαφορά γίνεται ΤΕΡΑΣΤΙΑ αν είναι και φρεσκοκαβουρδισμένος και καλής ποιότητας!

Απειρες συμβουλές και γνώσεις μπορείτε να βρείτε στο φόρουμ greekespresso.gr, όπου έχουμε και μερικά κοινά μέλη.

Στο σπίτι για εσπρέσο χρησιμοποιώ έναν επαγγελματικό Mazzer Major, αγορασμένο μεταχειρισμένο (χωρίς την "καμπάνα" στην κορυφή, γιατί δεν χωράει στην κουζίνα!). Θηρίο. Δεν χαλάει ποτέ. Απλώς του αλλάζεις μαχαίρια μια στις τόσες.
Εικόνα
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο :thumbsup
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”