Συσκευή για Espresso

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Κύριοι καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω μια συσκευή για να πίνω κανένα espresso στο σπίτι. Επειδή όμως δεν ψήνομαι για την αγορά κανονικής (ηλεκτρικής) μηχανής, προσανατολίζομαι στην αγορά ενός από αυτά τα "μπρίκια", όπως της Bialetti:
Εικόνα

ή της Pezzeti:
Εικόνα

Ήθελα όμως να ρωτήσω πρώτα, αν έχει κανείς εμπειρία από την χρήση τους. Υπάρχουν τυχόν περιορισμοί? Η ποιότητα του καφέ απέχει πολύ από αυτήν του καφέ από κανονική μηχανή?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Εγώ δεν μπόρεσα ποτέ να κάνω καλό espresso με τέτοια μηχανή.

Έβγαινε πάντα νερουλός και καιμάκι μηδέν !!

Ίσως να έκανα κάτι λάθος ...δεν ξέρω.
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Η καλλιτερη λυση ειναι aeropress Φωτη.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
chris82
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 19 Φεβ 2013, 01:45
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 410 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 41

Βασικά δεν κάνουν εσπρέσο αυτού του είδους μπρίκια αλλά μόκα. Καιμάκι μην περιμένεις να δεις αφού οι πιέσεις που φτάνει είναι πολύ κατώτερες σε σχέση με μια μηχανή. Με λίγο πειραματισμό θα πάρεις γευστικό καφέ αλλά οχι τον εσπρέσο που κάνει η μηχανή.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Επειδή έχω τέτοιο μπρίκι (αυτό είναι ουσιαστικά), έχω να σου πω τα εξής:

-Καϊμάκι δεν γίνεται, τουλάχιστον με το δικό μου, που είναι αλουμινένιο και της πλάκας. Σε κάποια πιο σοβαρά που είδα στο youtube, βγάζαν καϊμάκι. Γενικά η μέγιστη πίεση που ανεβάζουν είναι 1.5 bar, οπότε δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο (από ότι διάβασα, χρειάζεται τουλάχιστον πίεση 15 bar)

-Ο espresso έχει γεύση καμμένου καφέ, καθώς πρέπει το νερό να έρθει σε σημείο βρασμού (>100 C) για παραγωγή καφέ, ενώ από αυτά που διάβασα, η σωστή θερμοκρασία είναι στους 82 C. Πρακτικά όντως έχει διαφορά όταν κάνω στην μηχανή (έτη φωτός καλύτερος) σε σχέση με το μπρίκι.

-Υπάρχει φθορά στο εσωτερικό λάστιχο στεγανοποίησης και την σίτα, τουλάχιστον στο δικό μου που επαναλαμβάνω είναι της πλάκας και δεν είναι και τόσο εύκολο να βρεις ανταλλακτικά.

-Είναι αρκετά πιο χρονοβόρο από την μηχανή.

-Το καθάρισμα είναι πολύ πιο μπελαλίδικο (γιατί έχει πολλά κομμάτια για καθάρισμα).
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Αντώνη το αλουμίνιο χαλάει τη γεύση του καφέ και γι'αυτο ίσως είχες την αίσθηση του καμμένου.
Παλαιότερα χρησιμοποιούσα συχνά τετοια καφετιέρα με καλά γευστικά αποτελέσματα, αλλά , όπως λέει και ο Χρήστος, δεν είναι espresso.
Αν δεν πίνεις συχνά espresso στο σπίτι, μια καλη λύση με φτηνή μηχανή, πολύ ακριβό καφέ, αλλά κορυφαίο αποτέλεσμα είναι η nespresso.
Χάρης
dgn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 29 Δεκ 2011, 02:24
12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 18 times

Αν και μια βόλτα από το greekespresso.gr θα σε διαφωτίσει (είμαστε και άλλα μέλη εκεί) κι εγώ δεν θεωρώ ότι θα πιεις αποδεκτό καφέ με το μπρίκι...
Πάρα πολύ σημαντικό θεωρώ το να έχεις φρεσκοψημένο (δες tailormade.gr και cafetaf.gr) και φυσικά φρεσκοαλεσμένο καφέ (γιατί όχι με μύλο χειρός δες Hario - Porlex) μαζί με κάποιο εξοπλισμό που θα σου δώσει καλό φλυντζάνι (π.χ. Aeropress, Hario V60, κτλ.)
Για να πιεις espresso όμως θα πρέπει να πας ενα βήμα παραπέρα...

Άποψη μου είναι να ΜΗΝ ασχοληθείς με κάψουλες κτλ καθώς προσωπικά θεωρώ τα αποτελέσματα κάτω του μετρίου και θα αναζητήσεις ο ίδιος καλύτερο αποτέλεσμα σύντομα.
Μια βόλτα από τα barista.gr και barista-shop.gr θα σου δώσουν μια εικόνα για πιο αξιόλογα πράγματα σε ότι έχει να κάνει με εξοπλισμό.

Και τέλος για μένα ο συνδυασμός μύλου Ascacο i2 (ή κάποιου μεταχειρισμένου Mazzer Super Jolly που υπάρχουν σε αφθονία αν ψάξεις λίγο) και μιας Gaggia Classic (δες και amazon.co.uk για αυτή) θεωρώ ότι θα σε καλύψει ΠΑΡΑ πολύ καλά.

My 2 cents :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dgn την 09 Ιαν 2014, 20:35, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Harry έγραψε:Αντώνη το αλουμίνιο χαλάει τη γεύση του καφέ και γι'αυτο ίσως είχες την αίσθηση του καμμένου.
Παλαιότερα χρησιμοποιούσα συχνά τετοια καφετιέρα με καλά γευστικά αποτελέσματα, αλλά , όπως λέει και ο Χρήστος, δεν είναι espresso.
Αν δεν πίνεις συχνά espresso στο σπίτι, μια καλη λύση με φτηνή μηχανή, πολύ ακριβό καφέ, αλλά κορυφαίο αποτέλεσμα είναι η nespresso.

Πλέον έχω κανονική συσκευή για καφέ και έχω βρει την υγειά μου. Αλλά κάποια φορά που χρειάστηκε να την ξαναχρησιμοποιήσω, η διαφορά ήταν χαοτική.

Ενδεχομένως βέβαια, να παίζει ρόλο και η ποιότητα του μπρικιού, γιαυτό και ξαναλέω ότι η δικιά μου είναι της πλάκας.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Βασικά, το κυριώτερο μου θέμα αυτή την στιγμή είναι η έλλειψη χώρου, οπότε η αγορά κανονικής μηχανής και μύλου φαντάζει μάλλον αδύνατη. ΠΟλύ περισσότερο αν χρειαστούν και άλλα παρελκόμενα(φλυτζάνια κλπ).

Δευτερευόντως δεν μπορώ να μπλεχτώ και με άλλο "χόμπυ"...
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
dgn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 29 Δεκ 2011, 02:24
12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 18 times

Μπορείς να ξεκινήσεις τμηματικά Φώτη π.χ. μόνο μηχανή με φορητό μύλο.
Αν ο χώρος είναι θέμα και θέλεις κάτι που θα αποθηκεύεται μετά νομίζω ότι φορητός μύλος με Aeropress ή V60 θα δώσει αρκετά καλά αποτελέσματα
Αυτό είναι και το setup μου στα ταξίδια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”