Μπραντυ / Κονιακ

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Άβαταρ μέλους
Lefty
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Φεβ 2013, 22:23
11
Τοποθεσία: Ωρωπος
Has thanked: 74 times
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 40

Ανοιγω αυτο το θεμα για να δώ ποιες είναι οι προτιμήσεις σας απο μπραντυ ή Κονιακ.

Προσωπικά είμαι λάτρης του metaxa 7* και προς τα Χριστούγεννα συνήθως χτυπάω ένα metaxa reserve για όσους το γνωριζουν. Ένα ποτυρακι στην περίπτωση μου συνοδεύεται απο καλή παρέα, σοκολατάκια, πορτοκάλι σε φέτες ή λεμονακι σε φέτες με λίγο ζάχαρη απο πάνω. Πολλές φορές το συνοδευω και με ζεστό τσάι μαύρο που παίρνω χύμα και όχι σε φακελακια ( μπορεί να φανεί περίεργο αλλα προσωπικά γούστα είναι αυτα).

Φυσικά προτείνετε ένα καλο πουρο και τζάκι.

Πιστεύω η παραπάνω διαδικασία θα έπρεπε να ακολουθείτε μετα απο ένα καλο ξυρισμα.

Πάντα φιλικά και με μετρο το ποτό.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Λευτέρη και εγω εχω κάποιο "κόλλημα " με τα cognac. Παλαιότερα με είχε πιάσει συλλεκτική μανία με αποτέλεσμα να μαζέψω αρκετά μπουκάλια απο τα οποία τα περισσότερα είναι σφραγισμένα. Μεταξύ αυτών είναι τα Hennesy XO & Paradis Extra , Courvoisier Extra , Frapin XO, Metaxa grand reserve, Remy Martin Louis XIII Cognac / Baccarat Crystal (To κενό μπουκάλι εννοείται απο ebay το οποίο γέμισα με απλό cognac :megagrin ) κλπ κλπ. Έπινα συνήθως Vsop απο Hennesy, Courvoisier , Otard , Remy Martin κ.α. Βέβαια ολα αυτά τις "καλές εποχές" οπου είχα ξοδέψει αρκετά χρήματα στην αγορά των προαναφερωμένων cognac. Δεν πρόλαβα δυστηχώς να αγοράσω το κενό μπουκάλι απο το θρυλικό Hennessy-Richard :cry Βέβαια μου άρεσε να πίνω και τα Μetaxa 5 & 7 αστέρων. Συχνά βέβαια με συνοδεία μαύρης σοκολάτας, μουσικής Jazz στο σπίτι η σε Jazz μπάρ . Χωρίς πούρα και τα τοιάυτα βέβαια όντας φανατικός αντικαπνιστής! :megagrin Τώρα βέβαια ξέρετε όλοι προς τα ποια κατεύθυνση κινούνται οι αγορές μου :smilie_bad_87 :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Lefty έγραψε:Ανοιγω αυτο το θεμα για να δώ ποιες είναι οι προτιμήσεις σας απο μπραντυ ή Κονιακ.
Ποια είναι η διαφορά;

(μην αρχίσετε το κράξιμο :megagrin )
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Lefty
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Φεβ 2013, 22:23
11
Τοποθεσία: Ωρωπος
Has thanked: 74 times
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 40

Να σου πω την αλήθεια δεν γνωρίζω απλα για να μην μπω στην διαδικασία να παρεξηγηθώ είπα να βάλω και τα δυο. Αν γνωρίζει κάποιος φυσικά ας μας λύσει την απορία.
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Το κονιάκ είναι μπράντυ .
Το μπράντυ δεν είναι όμως κονιάκ.
Το κονιάκ φτιάχνεται μόνο στην ομώνυμη πόλη της Γαλλίας.
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Τα πινω καθως καπνιζω και το πουρο μου αν και τωρα τελευταια εχω γινει ρουμακιας (παλαιομενα zakapa κλπ). Ενα πολυ καλο μπραντυ ειναι το Carlos I με παρα πολυ καλη σχεση ποιοτητας τιμης. Επισης θα σας προτεινα εαν δεν εχετε δοκιμασει παλαιομενο τσιπουρο Τσιλιλη να το δοκιμασετε οπωσδηποτε. Απιστευτο. Πινεται σαν μπραντυ με σοκολατες πουρα κλπ. Καταπληκτικο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Τα μπράντυ τα οποία μπορούν να φέρουν την ονομασία Κονιάκ είναι μόνο αυτά που παράγονται στα περίχωρα της ομώνυμης περιοχής, της Cognac δηλαδή, στη Νοτιοδυτική Γαλλία από όπου πήρε το όνομά του. Οπότε ολες οι περιοχές του κόσμου που παράγουν μπράντυ δεν εχουν το δικαίωμα να ονομάσουν Κονιάκ τα ποτά τους. Δλδ είναι κάτι σαν Προϊόντα Προστατευόμενης Ονομασίας Προέλευσης . Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει οτι αλλάζει μόνο το όνομα και πρόκειται για ίδιας ποιότητας προιόν. Καμία σχέση! Πχ το Richard Hennessy περιέχει πάνω απο 100 αποστάγματα ανω των 200 ετών.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Και εγώ δηλώνω λάτρης του καλού cognac, ιδιαίτερα το χειμώνα. Μάλιστα προχθες το βράδυ, παρέα με έναν φίλο, έπινα ένα Martell Napoleon. Πραγματικά ξεχωριστό!
Συχνά το συνδυάζω με σοκολάτα, σχεδόν πάντα με κλασσική μουσική και ένα βιβλίο. Ποτέ με πούρο, καθώς όπως ο Άρης δηλώνω φανατικός αντικαπνιστής!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Σε βλεπω κολημενο με τα Henessy Αρη και οχι αδικα. Πριν απο δυο χρονια ειχα την τυχη μαζι αλλους εννεα να παραβρεθω σε μια παρουσιαση απο την Henessy Ελλαδος. Εκει λοιπον αφου μας εδειξαν βιντεο με την ιστορια το πως γινεται η ολη διαδηκασια με τους γευσιγνωστες οι οποιοι ειναι μονο απο μια γενια κλπ δοκιμασαμε τρεια μπουκαλια. Δεν θυμαμαι να σου πω πια αλλα θυμαμαι τις τιμες. Το πρωτο 180 το δευτερο 480 και το τριτο 3000 (μπουκαλι πορσελανη κλπ). Λοιπον η διαφορα του πρωτου με το δευτερο τεραστια αλλα η του δευτερου με το τριτο σχεδον καμια. Μια φοβερη βραδια που εληξε με ενα μπουκαλι ρουμι και πουρα αφου εφυγαν ολοι και μειναμε τρια ατομα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
andreas_t
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 21 Ιαν 2013, 07:56
11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Αχχχ καιρό έχω να πιω ένα κονιάκ με συνοδεία σοκολάτας και πουράκι! Περιμένω να έρθει ένα camus special reserve το οποίο δεν έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει καλά λόγια... Ελπίζω να είναι όντως έτσι!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”