Τί καφέ πίνετε;

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.

Τί καφέ πίνετε;

Espresso
34
31%
Espresso Freddo
12
11%
Cappuccino
15
14%
Cappuccino Freddo
5
5%
Νες καφέ
2
2%
Φραπέ
5
5%
Ελληνικός (ή Τούρκικος)
24
22%
Irish, Latte και λοιποι πιο σπάνιοι καφέδες
1
1%
Φίλτρου
9
8%
Δεν πίνω καφέ
4
4%
 
Σύνολο ψήφων: 111
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

http://www.pare-dose.net/?p=150" onclick="window.open(this.href);return false; λεει μεσα για το βασιλειο της Καφφα
Στην Αιθιοπια καποτε υπηρξε Ελληνας βασιλιας εν ονοματι Κηφευς "Βασιλιάς της Αιθιοπίας, γιος του Βήλου και σύζυγος της Κασσιεπείας. Κόρη του ήταν η Ανδρομέδα"
Στα Λατινικά Cepheus ενω στα Δωρικα δηλαδη στην περιοχη της Σπαρτης το Κηφευς το προφεραν ως "Καφευς".
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
ανδρεας
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 20 Αύγ 2012, 13:59
11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Λατρέυω την γεύση του καφέ αλλα δυστυχώς η καφεΐνη με πειράζει πολύ :shocking . Πίνω 1 με 2 φίλτρου στη δουλεία χωρίς καφεΐνη. Σπίτι μόνο ελληνικό άμα και όταν κάτσω να πιώ καφέ. Χειμώνα καλοκαίρι το ίδιο. Φραπέ έχω να πιώ πολλά χρόνια. Πολυ σπάνια και κάνα καπουτσίνο έξω.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Στα νεύρα σε πειράζει ή στο στομάχι;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
ανδρεας
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 20 Αύγ 2012, 13:59
11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Στα νεύρα. Τρέμουν τα χέρια μου εαν αρχίσω καθημερινά τους ελληνικούς που λατρεύω.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Έναν latte ή φίλτρου το πρωί στο σπίτι (συνήθως με αλεσμένο καφέ από εμένα) και περίπου 1-2 espresso στη δουλειά (με μηχανή nespresso).

Μεγάλη ανακάλυψη ο καφές!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Σχετικό με το νήμα


Πιείτε τον καφέ και φάτε την κούπα…


Αν δεν σας αρέσει και τόσο η ιδέα να πίνετε τον καφέ σας σε χάρτινο ή πλαστικό ποτήρι, δεν σας αδικώ καθόλου. Και η γεύση του ροφήματος αλλοιώνεται και το σύνολο των σκουπιδιών αυξάνεται! Δεν θα ήταν, λοιπόν, καλύτερα εάν μπορούσατε να απολαύσετε καλύτερη γεύση αλλά και να περιορίσετε παράλληλα τα σκουπίδια; Η λύση βρίσκεται σε ένα ευφάνταστο οικολογικό trend που τρώγεται! Ή αλλιώς σε ένα βρώσιμο… μπισκοτο-φλιτζάνι για τον καφέ σας! Μια εταιρεία καφέ με οικολογικές ανησυχίες -και πιο συγκεκριμένα η ιταλική φίρμα Lavazza- φαίνεται πως αποφάσισε να φέρει την αλλαγή.

Εικόνα

Πώς; Δημιουργώντας το λεγόμενο «Cookie Cup», που δεν είναι τίποτα άλλο από μια εδώδιμη κούπα καφέ που κατασκευάζεται από μια μπισκοτένια ζύμη! Μάλιστα, καλά διαβάζετε. Κούπα του καφέ από μπισκότο που… τρώγεται! Σχεδιαστής της ο Enrique Luis Sardi από τη Βενεζουέλα, ο οποίος θέλει να φέρει επανάσταση στην καφεστίαση! Η πρωτότυπη και -κυρίως- λαχταριστή κούπα είναι φτιαγμένη από ζύμη μπισκότου και εσωτερικά έχει μια ειδική επικάλυψη από ζάχαρη, η οποία λειτουργεί μονωτικά αλλά και ως φυσικό… γλυκαντικό.


πηγή
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Πινω παντα ελληνικο τωρα πια. Παλια επινα ελληνικο στο σπιτι και εσπρεσο εξω αλλα δεν πινετε ο εσπρεσο που φτιαχνουν. Ειδικα οταν τον πινεις σκετο. Ευτυχως τον φραπε τον εχω κοψει χρονια.


Nikos
Sent from my iPad using Tapatalk
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ωχ Πάνο, δε το ήξερα αυτό!!Τα έχει δει κανείς πουθενά?Σιγά :ninja_hide όμως μη με ακούσει ο Γιάννης η ο Νίκος!!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Thanos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 02 Μάι 2011, 12:38
12
Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times

Εδώ και κανένα 6μηνο στο σπίτι πίνω σχεδόν αποκλειστικά espresso. Οταν είμαι εξώ, ανάλογα με το τι αξιοπρεπές φτιάχνει το μαγαζί που βρίσκομαι... εκτός από espresso.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Ακριβώς το ίδιο εφαρμόζω κι εγώ!
Αν και χθες που συναντηθηκα για λιγο με έναν γνωστό, ξεγελάστηκα και ζήτησα εσπρεσσο.
Με μια γρηγορη ματια στο φλυτζάνι μου φανηκε αξιοπρεπής η εκχύλιση...Δυστυχώς μολις δοκίμασα... Ήταν παρούσα σε όλη της την ένταση, γευση καμένου ελαστικού!
Γιάννης B.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”