Τί καφέ πίνετε;

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.

Τί καφέ πίνετε;

Espresso
34
31%
Espresso Freddo
12
11%
Cappuccino
15
14%
Cappuccino Freddo
5
5%
Νες καφέ
2
2%
Φραπέ
5
5%
Ελληνικός (ή Τούρκικος)
24
22%
Irish, Latte και λοιποι πιο σπάνιοι καφέδες
1
1%
Φίλτρου
9
8%
Δεν πίνω καφέ
4
4%
 
Σύνολο ψήφων: 111
spyoly
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 06 Μαρ 2011, 14:26
13
Been thanked: 12 times

Παντα ημουν λατρης του καλου καφε με προτιμηση της διαδικασιας french press ιδιαιτερα για το σπιτι , φυσικα με φρεσκους κοκους και μηχανη αλεσης.Το οτι δεν υπεκυψα στην αγορα καλης μηχανης espresso ηταν οτι ηθελα λογω προτιμησης τον καφε σε μεγαλη κουπα και μεγαλη ποσοτητα, βεβαια ολες οι μεχρι τωρα γνωστες μεθοδοι πλην του καλου espresso παντα αφαιρουσαν ενα ποσοστο απολαυσης-γευσης.
Κανω τον προλογο για να καταληξω στη τελευταια μου ανακαλυψη(μερικων μηνων) που λεγεται aeropress.
Ενημερωθηκα για την μεθοδο αυτη απο το B&B και απο την στιγμη που το δοκιμασα πινω πλεων τον καλυτερο και ευκολοτερο στην παρασκευη καφε...
Θα ηθελα να ξερω εαν και αλλοι εχουν δοκιμασει τη συγκεκριμενη μεθοδο και φυσικα τα σχολια τους.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Θα μπορούσα να πω πως δεν πίνω καφέ, αφού μέχρι και προσφάτως δεν έπινα.

Τώρα τελευταίο όμως λόγο δουλειάς (ωραρίων και πίεσης) πίνω.
Δεν είμαι γνώστης στον καφέ προσωπικά για μένα όλοι οι καφέδες είναι λίγο πολύ ίδιοι...
Αυτός όμως που διαλέγω να ποιώ στην δουλειά (από μηχάνημα) είναι το late machiato.
Στην ουσία δεν είναι τόσο καφές όσο γάλα με καφέ.
Γάλα ζεστό κάτω μια τζούρα (εσπρέσο;;;) στη μέση και μετά αφρόγαλα.
Με 2 φακελάκια ζάχαρη και 2 φακελάκια creamer (γάλα σε σκόνη;;;) μπορώ να τον ποιώ και πάλι τον μισό. :hystericalbs1

Τι να κάνω; δεν είμαι του καφέ! :megagrin
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

3-4 επιλογές πιστεύω θα ήταν καλύτερα, μιας και αλλάζουν με την εποχή ή την ώρα οι επιλογές! Το καλοκαίρι πχ πίνω Freddo espresso, γιατι το γαλα με χαλαει οταν κατεβανει στον κρύο καφέ. Το χειμώνα cappuccino, αλλά τα πρωινά και στο στρατό ειδικά ελληνικό!
Εικόνα
NavalArchitect

spyoly έγραψε:Παντα ημουν λατρης του καλου καφε με προτιμηση της διαδικασιας french press ιδιαιτερα για το σπιτι , φυσικα με φρεσκους κοκους και μηχανη αλεσης.Το οτι δεν υπεκυψα στην αγορα καλης μηχανης espresso ηταν οτι ηθελα λογω προτιμησης τον καφε σε μεγαλη κουπα και μεγαλη ποσοτητα, βεβαια ολες οι μεχρι τωρα γνωστες μεθοδοι πλην του καλου espresso παντα αφαιρουσαν ενα ποσοστο απολαυσης-γευσης.
Κανω τον προλογο για να καταληξω στη τελευταια μου ανακαλυψη(μερικων μηνων) που λεγεται aeropress.
Ενημερωθηκα για την μεθοδο αυτη απο το B&B και απο την στιγμη που το δοκιμασα πινω πλεων τον καλυτερο και ευκολοτερο στην παρασκευη καφε...
Θα ηθελα να ξερω εαν και αλλοι εχουν δοκιμασει τη συγκεκριμενη μεθοδο και φυσικα τα σχολια τους.
Τώρα το είδα, δεν το γνώριζα. Θα το δοκιμάσω!
kostasg17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 13 Ιουν 2012, 22:37
11
Been thanked: 6 times

Το ειδα και εγω , απλή διαδικασία , αραγε εχει διαφορά με τον καφε καφετιερας ?
Υπαρχει και το ιαπωνικο hario , αυτο οντως αξιζει εχω δοκιμασει , την ιδια ιδεα πανω κατω χρησιμοποιουν
spyoly
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 06 Μαρ 2011, 14:26
13
Been thanked: 12 times

Πρεπει να συμπληρωσω οτι δεν χρησημοποιω πλεων τα χαρτινα φιλτρα της aeropress αλλα μεταλικα τα οποια αφηνουν περισοτερη γευση (oil...?)να περασει απο μεσα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 12 Νοέμ 2012, 07:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Ενσωμάτωση συνδέσμου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Εγώ καπουτσίνο (περισσότερο) και φίλτρου (λιγότερο) το χειμώνα. Το καλοκαίρι καπουτσίνο φρέντο (περισσότερο) και φραπέ (πολύ λιγότερο) .Στάνταρ 2 καφέδες την ημέρα .Καμιά φορά μπορεί να γίνει και ένας, αλλά ποτέ τρείς .. :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Εγώ από την άλλη , πολλές φορές πίνω και 5-6.
Αλλά ΠΟΤΕ έναν :mad
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Καθημερινές διπλό cappuccino 2 φορές στην ημέρα

Σάββατο και Κυριακή ελληνικό μερακλίδικο διπλό

Σπάνια και σχεδόν καθόλου βράδυ ή απόγευμα.
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
PanosMcfarley
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 21 Σεπ 2013, 20:53
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Ανάλογα την εποχή, την ώρα και τη διάθεση. Το καλοκαίρι πίνω συνήθως Freddo Espresso ή Freddo Cappuccino (τι πρωτότυπο!), ενώ τον χειμώνα - από τα μέσα Φθινοπώρου για την ακρίβεια - πίνω αυστηρώς ζεστό καφέ, με ιδιαίτερη προτίμηση στον καφέ φίλτρου και τον νες καφέ - σπανιότερα. Τα πρωινά προτιμώ τον ελληνικό καφέ.
Τον φραπέ τον χρησιμοποιώ μόνο σε περιόδους δυσκοιλιότητας - αυτός δεν είναι καφές, είναι διάλυμα γαστρεντερίτιδας.
Ἠξεύρω ὅτι οὐδεὶς τολμᾶ ποτε ν᾿ ἀτενίσῃ ἐντὸς ἑαυτοῦ, ὡς εἱς βαθύ καὶ ἀπύθμενον φρέαρ, πρὸς ὃ ἰλιγγιᾷ ἡ ὅρασις. Κατοπτρίζεσθε μᾶλλον ἐν τοῖς πράγμασι τοῦ πλησίον καὶ εὐλόγως πράττετε - Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

http://www.diktuoideon.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”