Whisky - Whiskey

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Νίκο μια χαρά σας βλέπω. Να σε ρωτήσω, τι είναι το "γιοματαρι";
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Δεν το είχα ανοίξει. Γεμάτο πρώτη δοκιμή .
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Χαχαχαχα λέω και εγώ, μήπως είναι κανένα Γιαπωνέζικο που δεν ξέρω;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Χαχαχαχα εχεις δικιο τωρα που το λες ετσι ακουγιεται δεν το ειχα σκεφτει.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Moustardas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 27 Αύγ 2014, 16:12
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 287 times
Been thanked: 504 times
Ηλικία: 41

Χτες βραδυ βρέθηκα σε "μια παρέα", δοκιμάζοντας μερικά ιαπωνικά ουίσκι. Κατα τη διάρκεια της βραδιάς, διαπιστώσαμε την απίστευτη δουλειά που έχουν κάνει στην Ιαπωνία ακόμα και στον τομέα αυτό.

Κι ενώ οι Σκωτσέζοι δίνουν βάση ακομα και στο σχεδιασμό των μπουκαλιών τους, οι Γιαπωνέζοι επικεντρώθηκαν στο ίδιο το ουίσκι. Είδαμε μπουκάλια απλοϊκά, δίχως φανφάρες ή ανάγλυφα σχέδια. Στη θέση του φελού υπήρχαν βιδωτά καπάκια. Το χαρτί για τις ετικέτες, ακόμα κι η κόλλα που το συγκρατούσε, μαθαμε ότι ήταν ευτελής ποιότητας.

Δοκιμάστηκαν λοιπόν τα εξής 5 ουίσκι

Yamazaki 10
Εικόνα


Taketsuru Pure Malt
Εικόνα


Fujikai 10
Εικόνα


Taketsuru 17 Pure Malt
Εικόνα


Yoichi 10
Εικόνα




Είχα την τύχη, στην παρέα να παρευρίσκεται ο Νο.1 στην Ελλάδα, συλλέκτης Ιαπωνικών ουίσκι (κι ίσως Νο.3 στην Ευρώπη). Πέρα από τις απίστευτες γνώσεις που είχε και μοιράστηκε μαζί μας, έκανε τον κόπο να φέρει ένα μικρό δείγμα από τη συλλογή του, σημερινής εκτιμώμενης αξίας άνω των 500.000 €.

Karuizawa 12
Εικόνα


Ichiro 22
Εικόνα



Karuizawa 38
Εικόνα



Yamazaki 25
Εικόνα


Satsuma 20
Εικόνα
Κώστας
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Πωπω ζημιά...
Κλειστά τα βλέπω τα τελευταία, τα κρατάει για σπέσιαλ καταστάσεις;
Ποιό από τα "φτηνά" σου έκανε εντύπωση;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

θα βαζα κανα μπουκαλι στη τσεπη και θα την εκανα με ελαφρια πηδηματακια.απο ουισκι εχω μεσανυχτα αλλα ξερω να εκτιμω το καλο €υρω€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€ :D
Άβαταρ μέλους
Moustardas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 27 Αύγ 2014, 16:12
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 287 times
Been thanked: 504 times
Ηλικία: 41

dimitris έγραψε:Πωπω ζημιά...
Κλειστά τα βλέπω τα τελευταία, τα κρατάει για σπέσιαλ καταστάσεις;
Ποιό από τα "φτηνά" σου έκανε εντύπωση;
Για το κάθε ουίσκι που πίνω, κρατάω σημειώσεις. Τώρα δεν έχω το σημειωματάριο μαζί μου, θα απαντήσω αναλυτικά για το κάθε ουίσκι, αύριο. :">

Με σιγουριά μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε καθόλου το Fujikai, όπως και στους περισσότερους παρευρισκόμενους. Η μύτη του ήταν κάτι μεταξύ από δέρμα, μπαίνω σε τσαγκάρη, λάστιχο αυτοκινήτου, σανδάλια. Στο στόμα επικρατούσε το λάστιχο αυτοκινήτου, όπου έμενε για ώρα και χρειαζόταν αρκετό νερό για να φύγει. Ήταν τόσο άσχημο, που ταυτόχρονα ήταν και μοναδικό. Μοναδικά άσχημο XD

Τα σπέσιαλ κλειστά, δεν νομίζω να τα ανοίξει ούτε σε σπεσιαλ καταστάσεις. Το μπουκάλι με το κορίτσι απ'έξω, έχει κοντά στα 2500€. Το "ace of spades" κοστολογείται στα 15000€. Τράβαγα φωτογραφίες κι έτρεμε το φιλοκάρδι μου, μην τυχόν και μου φύγει κανα μπουκάλι απ΄τα χέρια. =o


ΥΓ. αν μπορεί κάποιος διαχειριστής να γυρίσει τις φώτο ώστε να φαίνονται κανονικά


Και μια οικογενειακή

Εικόνα
Κώστας
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Αφού σ' άφησε και τα κράτησες στο χέρι... γιατί μερικοί κοιμούνται με αυτά.

Το Karuizawa 1994-2006 μόνο ευτελές δε λες το χαρτάκι του. Είναι σχεδιασμένο από τον Dillese (ναι για τα περίφημα κωλ#@$ μάγουλα μιλώ...) 204 φιάλες και κρατάς την 140 ή την 149, η 204 δημοπρατήθηκε 1700Ε.

To Ace of Spade ( αν μου έδειχνες το Clubs θα έβαζα χακερά να βρει που είσαι... :dt :dt :dt ) κρατάς από ότι βλεπω την 50-59 από τις 120 συνολικά. Η δημοπρασία του 2014 έδωσε την 5η περίπου 11000Ε. Πέρα από το κόστος αγοράς σε δημοπρασία των παραπάνω, δεν υπολογίζεται το κόστος ασφάλισης και μεταφοράς της φιάλης σε πολλές περιπτώσεις ανάλογα τον bider η αξία πλησιάζει το 20-25% της αξίας της φιάλης.
Για όποιον θέλει πραγματικά να διαβάσει για τα Ιαπωνικά εδώ.

Τι να πώ... αντιλαμβάνεσαι ότι βρίσκεσαι με παρέα περίεργη :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Μου θύμισες τη σκηνή από το Lost με το MacCutcheon 60 ετών (είναι φανταστική μάρκα, ενοούν προφανώς το Macallan 1951) που ο Desmond ζητάει το χέρι της κόρης του Charles Widmore και ο Widmore βγάζει δυο ποτήρια και το μπουκάλι περιγράφοντας τα πολλά επιτεύγματα του ναυάρχου Anderson MacCutcheon (σαν προσωπικότητα) ενώ αφήνει να κυλίσει μόνο στο δικό του ποτήρι το ουίσκυ και όχι στου Desmond, λέγοντας του ότι η αξία της γουλιάς που πίνει, αξίζει πολλά παραπάνω από τα χρήματα που βγάζει σε ένα μήνα ο Desmond και φυσικά ότι έιναι ανίκανος να παντρευτεί τη Πηνελόπη...

Κοινώς αγαπητοί μου συμφορουμίτες αναρωτηθείτε γιατί ο Μουστάρδας αξίζει να πιεί τζάπα γουλιά 220Ε; Φυσικά και κάνω πλάκα Μουστάρδα από το εγκεφαλικό που πήγα να πάθω...

Ευχαριστώ που με έκανες να τα δω μόνο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 20 Απρ 2016, 04:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
Moustardas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 27 Αύγ 2014, 16:12
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 287 times
Been thanked: 504 times
Ηλικία: 41

Επειδή αναφέρθηκε ο FotisPi στην ετικέτα του Karuizawa, αυτό με το ξέκωλο γκομενάκι, απλά να αναφέρω πως η συγκεκριμένη ετικέτα, είναι φτιαγμένη από το ίδιο χαρτί που φτιάχνεται το γιέν. (όπου γιεν: ιαπωνικό χαρτονόμισμα κι όχι κάποιο περίεργο ουίσκι :P )




Yamazaki 10 ετών

40 αλκοολικοί βαθμοί
Τιμή Ολλανδίας : 180€ (στην Ελλάδα δύσκολο να βρεθεί)
Χρώμα : χρυσό
Δάκρυα : σχετικά αργά (όχι τα πιο αργά που θα συναντήσεις σε ουίσκι)
Μύτη : βανίλια, ώριμο ροδάκινο, λευκόσαρκα φρούτα
Στόμα : ροδάκινο, ξηρό πικραμύγδαλο
Επίγευση : μέτρια προς καλή


Taketsuru Pure Malt (N.A.S.)

43 αλκοολικοί βαθμοί
Τιμή : 50-60€
Χρώμα : μελί
Δάκρυα : γρήγορα
Μύτη : τύρφη, ξύλο, σοκολάτα, κεράσι, δέρμα
Στόμα : τύρφη, δυόσμος(?), βοτανικά στοιχεία
Επίγευση : μικρή
* Το συγκεκριμένο δημιουργείται από Yoitsi & Miyagikyo, χωρίς να γνωρίζουμε το ποσοστό % του καθενός


Fujikai 10 ετών

43 αλκοολικοί βαθμοί
Τιμή : 55-60 €
Χρώμα : -
Δακρυα : -
Μύτη : δέρμα, σόλα, μπαίνω σε τσαγκαράδικο, βενζοϊκά στοιχεία
Στόμα : δέρμα, καπνό, γρασίδι
Επίγευση : καλή
* Όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ, το συγκεκριμένο ήταν τόσο χάλια, που δεν μπήκα καν στον κοπο να γράψω χρώμα και δάκρυα
**Το συγκεκριμένο ουίσκι είναι άγνωστης απόσταξης κι άγνωστης εμφιάλωσης χρονολογικά


Taketsuru 17 ετών

43 αλκοολικοί βαθμοί
Τιμή : περίπου 170 €
Χρώμα : κεχριμπάρι
Δάκρυα : μέτρια
Μύτη: γλυκός καπνός, καραμέλα, βουτυρώδες
Στόμα : ροδάκινο, πιπέρια (κόκκινο+?)
Επίγευση : μέτρια


Yoichi 10 ετών

45 αλκοολικοί βαθμοί
Τιμή : 130 €
Χρώμα : κεχριμπάρι
Δάκρυα : αργά
Μύτη : εκλεπτυσμένη τύρφη, αλάτι, θάλασσα
Στόμα : βοτανικά στοιχεία, αποξηραμένα φρούτα
Επίγευση : καλή
Κώστας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”