Whisky - Whiskey

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Λόγο του ότι το παλιό νήμα χάθηκε!
Το επαναφέρω εδώ ως παράθεση!
Slur έγραψε: Νομίζω αυτό το ποτό αξίζει ένα δικό του ξεχωριστό νήμα.

Αυτή τη στιγμή απολαμβάνω ένα single highland malt scotch whisky και συγκεκριμένα το Glenmorangie όχι το standard αλλά το Madeira wood finish.

Εικόνα

Μεγάλη απόλαυση …
Αλλά ας μιλήσουν οι ειδικοί:

[youtube][/youtube]
Apostolos έγραψε: Παλιά έπινα πολύ ουίσκι. Πλέον έχω περάσει σε άλλα ποτά. Αγαπημένο ήταν το Balantines. Είχε μια ιδιαίτερη γεύση που δεν την είχε άλλο. Ξέρει κανείς που οφειλόταν;
Ζητώ συγνώμη...
Παρακαλώ συνεχίστε την συζήτηση!

:danke
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 16 Δεκ 2012, 12:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δάσκαλε που δίδασκες και το νόμο δεν εκράταγες... ;)
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Συγνώμη είμαι λάτρης του Chivas Regal αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω το εν λόγω ουίσκι.Ποια είναι η τιμούλα του?Το βρίσκεις σε supermarket?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί μου το είχανε δωρίσει και μάλιστα πριν πολύ καιρό.
Προχθές ήπια το τελευταίο ποτήρι :megagrin

Εγω δεν είμαι ειδικός στα ουίσκι πάντως.
Αφού γνωρίζεις καλά του Σίβας θα χαιρόμουν να έβλεπα ένα ποστ με 2-3 σχόλια δικά σου όταν έχεις χρόνο.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Το συγκεκριμενο ειναι απο τις πολυ καλες μαρκες, με Lagavulin, Talisker και καποιες ακομα που δε θυμαμαι, αν και με το θεμα εχω ασχοληθει καθαρα σε θεωρητικο επιπεδο! :xp1
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μπααα δε το χω με τα ποτά.Πίνω απο όλα , απλά λόγω μεγαλης νοθείας το Chivas δε μου προκαλεί πονοκεφάλους το πρωι.Δε εχω κάτσει να διακρίνω αρώματα κτλπ.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

ειδα δει πριν καιρο ενα ντοκιμαντερ για whisky και συγκεκριμενα για το glenfiddich,πρεπει να ειναι πολυ καλο και πολυ ιδιαιτερο.εχει πιει καποιος?
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Έχω πιει πολλές φορές glenfiddich και μου άρεσε αρκετά.
Δεν μπορώ να σου κάνω κριτική τώρα γιατί έχει περάσει πολύς καιρός και δε θυμάμαι τίποτα.
Αν ξαναπιώ θα πω δυο λόγια.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

To Glenfiddich είναι malt και κατα την γνώμη μου απο τα πιο ιδιαίτερα ποτά!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Δύσκολη μέρα σήμερα παιδιά. Ούτε να ξυριστώ δεν έχω κέφι.
Johnnie Walker Black label λοιπόν και χαλάρωση.


Εικόνα
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν φίλε Slur και λοιποί θα σας διηγηθώ μια ιστορία με ουίσκι η οποία είναι πραγματική και ίσως γελάσετε, μου έχει μείνει στο μυαλό και πως να μη μείνει με τέτοια άτομα που υπάρχουν.
Είμαι εδώ στη Λάρισα και γιορτάζει ένας πρώτος ξαδερφός μου, μου λέει ξάδερφε σήμερα θα πάμε στα μπουζούκια.Πάμε στα μπουζούκια συνολικά 4-5 άτομα.Λέει ο ξάδερφος θα ανοίξω ένα Johnnie Walker Blue label έτσι επειδή μια φορά γιορτάζω!Του είπαμε στην αρχή ότι είναι ακριβό , πάρε κανα πιο φτηνό κτλπ.Επέμενε ο ξάδερφος , έρχονται και κάτι κορίτσια (απο το πνευματικό κέντρο) στο τραπέζι.Το μπουκάλι πριν 4-5 χρόνια το χρεώνανε γύρω στα 300-350 ευρώ αν θυμάμαι καλά, φέρνει το μπουκάλι και τα υπόλοιπα ξυροκάρπια.Και τι κάνει το άτομο, αφου έβαλε 3-4 παγάκια και απο το ουίσκι παίρνει τη κόκα κόλα και το συμπληρώνει μέχρι πάνω.Τον κοιτάω και τον αφήνω να δω τι θα πει.Μου λέει , ρε συ μ@λακα ξάδερφε δεν είναι τίποτα αυτό το ουίσκι, δε βλέπω να έχει διαφoρά με το απλό Johnnie :scream !!
Πές μου εσύ που κατατάσσεις αυτό το άτομο, ιερόσυλο,τσομπάνο, χαζό , γίδι πές μου που :lachtot ?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”