Whisky - Whiskey

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
John B
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Φεβ 2017, 11:24
7
Has thanked: 13 times
Been thanked: 21 times

Χαίρετε!

Μπορείς να πας σε Talisker και να μείνεις ευχαριστημένος, ωστόσο να ξέρεις ότι είναι αρκετά ιδιαίτερο, με διακριτές και έντονες γεύσεις και αρώματα.

Προσωπικά προτείνω Oban 14 yo. Αν επίσης θες να πάς σε κάτι λιγότερο καπνιστό ή θαλασσινό, προτείνω Cragganmore 12yo.

Ακόμη, αν κάνεις μια περιγραφή του προφίλ που φαντάζεσαι, ίσως πέσουμε πιο κοντά σε αυτό που θες...
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 45

Thanks !!! Βασικά θα ήθελα κάτι απαλό (!!!) για αρχή. Να κοιτάξω και Glenfiddich . Ίσως το 15άρι που διάβασα καλά λόγια...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Leandros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 11 Μαρ 2017, 08:02
7
Been thanked: 6 times

Έχε υπόψη σου πάντως οτι τα χρόνια παλαίωσης στα single malts δεν αποτελεί σοβαρό κριτήριο επιλογής, όπως είναι στα blended. Δηλαδή το όσο πιο παλιό τόσο πιο καλό, έχει περισσότερη λογική στα blends.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Λέανδρε γιατί το λες; Εγώ γνωρίζω ότι είναι το αντίθετο. Στα Single malt ότι βγαίνει από το βαρέλι μπαίνει στο μπουκάλι (θεωρητικά) αλλά στα Blend συνήθως βαφτίζουν το ουίσκι ανάλογα με το πιο παλιό συστατικό του, το οποίο μπορεί να είναι σε αναλογία πολύ μικρή.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Leandros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 11 Μαρ 2017, 08:02
7
Been thanked: 6 times

Δημήτρη, στα blends η ηλικία που αναγράφεται (π.χ. 12άρι μαύρο johny), είναι η ηλικία του νεώτερου ουισκιού που είναι παρόν στο τελικό αποτέλεσμα (δηλαδή τα ουίσκια που έχουν διαλεχθεί για να φτιάξουν το blend είναι τουλάχιστον 12 ετών).

Δες τι λέει και η Wikipedia: Most blended whiskeys do not list an age, although the regulations governing its production in some countries specify a minimum aging requirement. All spirits in a Canadian, Scottish, or Irish whiskey must be aged at least three years, and any age statement refers to the minimum age of the spirits used in the blend.

Σωστά λες οτι τα ακριβά συστατικά είναι συνήθως πολύ μικρά σε αναλογία (π.χ. johny μπλέ που λέει οτι έχει και ουίσκι 50 ετών μέσα). Απλά λόγω πολυπλοκότητας των blend (καλά όχι και πάντα), τα πολλά ουίσκι που χρησιμοποιούνται για την δημιουργία του ενός βοηθάει να είναι, καταμέσο όρο, πάνω απο 10 ετών, έστω και στις ελάχιστες αυτές πσοότητες. Αντίθετα, σε single malt καταστάσεις, τα χαρακτηριστικά του ουισκιού επειδή είναι πιο "αγνά και ακατέργαστα" αναδεικνύονται πιο εύκολα, χωρίς να χρειάζεται να ωριμάσουν για αρκετό καιρό (ίσως εξαιρούνται εδώ τα malts με proof πάνω 50-55% που είναι βαριά έτσι και αλλιώς).

Καταλαβαίνω οτι η παραπάνω εξήγηση δεν είναι επιστημονική, αλλά η μικρή εμπειρία που έχω και αυτά που έχω διαβάσει κατα καιρούς μου έχουν διαμορφώσει αυτή την πεποίθηση.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Το βραδινό μου ποτό...

Εικόνα
Χάρης
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Πρίν τά Χριστούγεννα, προμήθειες !! Τό ένα τό δοκιμάσαμε ... !!

Εικόνα
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Σκέφτομαι να πάρω για τις γιορτές το Talisker 10y.o. ή το Talisker skye. Τα έχει δοκιμάσει κανείς να μου πει διαφορές και τι προτείνει;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Καμιά πρόταση για του πληβείους?

Το "teacher's highland cream", που είναι σε προσφορά 12€ σε Βασιλόπουλο και Σκλαβενίτη, πίνεται?
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Εικόνα
Ερχονται χριστουγεννα
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”