Μπύρα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Εγώ νομίζω πως είδα και μία μουσάτη κοπέλα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

μετα το μουσι,δεν εχει γυρισμο. :D
Conchita-Wurst-host-eurovision.jpg
:xp1 :megagrin :hystericalbs1 :btt2
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

dimitris έγραψε:Τελευταία πίνω Ελληνική μη-παστεριωμένη μπύρα Ζέος:
Εικόνα

Από τότε που την δοκίμασα έχω πάθει πλάκα. Καμία σχέση με τις κανονικές μπύρες του εμπορίου!
(γνώμη μου βέβαια)
Οι μπύρες της Ζεος είναι πραγματικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ !!!!

Το πλαστικό μπουκάλι στην απαστερίωτη με χαλάει, αλλά είναι φοβερή !!!
Ελληνική μικροζυθοποιΐα, την "τρέχει" ξένος όμως, τα σιτάρια που εισάγει είναι συγκεκριμένης καλής ποιότητος
και δεν έχει καμία σχέση με ότι κυκλοφορεί, τουλάχιστον από Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Ρε παιδιά μοιραστείτε μαζί μου την πληροφορία για το που θα βρω την συγκεκριμένη !
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αν και έχω πολύ ευαίσθητο στομάχι, η μπύρα δεν με πειράζει, μάλλον μου κάνει και καλό (με το φαγητό, ή φαγωμένος). Όμως έχω προσέξεις ότι καλύτερα λειτουργούν οι Weisse ενώ ακολουθούν lager και Pilsner. Κάποια στιγμή ήπια μια μοναστηριακή Trappes καιο με πείραξε πάρα πολύ. Κάποιος φίλος μου είπε ότι κάτι συμβαίνει με την ζύμωση σε αυτές τις μπίρες και δεν ενδείκνυται για ευαίσθητα στομάχια. Σχετικά με τις φρέσκες μη παστεριωμένες ξέρει κανείς τι παίζει; Γενικά γνωρίζει κανείς τι εννόησε ο γνωστός μου ότι κάποιες ζυμώσεις μπορέι να πειράξουν το στομάχι;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Απόστολε και εγω εχω πρόβλημα ευαισθησίας στο στομάχι αλλά η Corfu Beer Real Ale που ήπια (και πίνω :megagrin ) η οποία είναι φρέσκια , απαστερίωτη και αφιλτράριστη δεν με πείραξε καθόλου. Δοκίμασα και την μαύρη αλλά ηταν λίγο βαρύτερη . Η ξανθοκόκκινη είναι απίστευτη !
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Τωρα που ημουν κατω, ειχα παει στη Βεροια για .. οικογενειακους λογους, και καποια στιγμη βγηκαμε με την μελλουσα κ. Συντονιστου, τον αδερφο της και την κοπελα του για κανα ποτο. Δεν θα πω σε ποιο μαγαζι πηγαμε, για ευνοητους λογους. Με προτεινανε παντως την Ionian Epos, ως "απαιχτη, που παιζει πολυ". Mπυρα με μελι. Μπυρα. Που λεει ο λογος. Μιαμιση γουλια ηπια. Αυτο το πραγμα δεν πινεται, αν εισαι λατρης της παραδοσιαξης μπυρας. Δεν αφριζει, εχει 7,5% αλκοολ, πραγμα απαραδεκτο για μπυρα, εκτος και αμα εισαι βαρεμενος. Εχει μια παραξενη γλυκια γευση η οποια θαβει τις αλλες γευσεις και σε κανει να αναρωτηθεις: "Τι σκατα πινω τωρα;" Παντως οσοι την πινανε εκει, και ειχε οντως αρκετους, ηταν κατηγορια "κλαρινογαμπρος", με πιο θηλυκες κινησεις χεριων και σωματος και απο μοντελο πασαρελας!! Κακιες, αλλα ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ! Παλι καλα που δεν την πληρωσα! Απο πισω ειναι ετσι.

Απο τις πιο απαραδεκτες μπυρες που θελουν να λεγονται μπυρες! Ιδια κατηγορια με Kaiser, Amstel και Heineken! :beah

Για καλη τους τυχη ειχανε Paulaner Weißbier.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ωραιες οι μοναστηριακες, οι κοκκινες, οι μαυρες, μια χαρα μπυριτσες ειναι ολες αλλα με Αμστελ, Χενινγκερ, Καιζερ, Σπατεν και Λεβενμπροι μεγαλωσαμε και δεν μας χαλασε. Τωρα πια δεν πινω αλλα μου λειπει καποιες φορες κανα κουτακι Λεβενμπροι :-)
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

[youtube][/youtube]
ποσοι θυμαστε αυτη τη διαφημιση?lowenbrau η μπυρα που εμαθε τον κοσμο να πινει!
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Για την παραπάνω ένας γνωστός μου έλεγε οτι ήταν το νερό της πηγής που έκανε τη διαφορά. Μετά την χάλασαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”