Καφες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Δημητρη το ψησιμο του εσπρεσο ειναι αρκετα απαιτητικο και χρειαζεται τεχνογνωσια , να εχεις υποψιν σου οτι καποια στιγμη μετα το καβουρδισμα πρεπει να ψυχθει με αερα σε συγκεκριμενη φαση του ψησιματος.
Οι καφεδες που πινω τωρα ειναι New York και Μrs Rose.
Και μην ξεχνατε το σημαντικοτερο στοιχειο για καλο εσπρεσο ειναι ενας καλος μυλος χωρις καλο μυλο καφες γιοκ . Απο οταν αγορασα τον Mazzer καταλαβα την διαφορα με τον Ascaso που ειχα.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Λοιπόν αγόρασα ένα μηχάνημα ποπ κορν, προμηθεύτηκα πράσινο καφέ και προχτές έψησα 100γρ.
Το συμπέρασμα είναι ότι θέλει αρκετή προσοχή και δοκιμές για να βγάλεις αξιοπρεπή καφέ. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι όμως ότι δεν υπάρχει ποικιλία ωμού καφέ στην Ελλάδα και το εξωτερικό είναι μονόδρομος. Αυτός ο καφές που πήρα χρησιμοποιείται από το μαγαζί για να φτιάξει κυρίως Ελληνικό καφέ και ουδεμία σχέση έχει με τους μονοποικιλιακούς που κυκλοφορούν στην αγορά.

Νίκο, τον καφέ τον κόβω με χειροκίνητο μύλο και χρησιμοποιώ Aeropress αυτό το καιρό, που έχει ανοχές στο κόψιμο.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Στο σπίτι ελληνικό, στη δουλειά ελληνικό το πρωί και φρεντο εσπρέσο από μηχανή πιαλέτι το απόγεμα.

Αν βρώ φίλτρα αέροπρες θα δοκιμάσω την πατέντα αυτή

[youtube][/youtube]
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Link

Κάπτεν καλημέρα,

το "6γωνο" αυτό μπρίκι με την ειδική διάταξη στην κορυφή του πίδακα, το έχω στην wish list μονίμως.
Αλλά crematore έχει και η ηλεκτρική Delonghi μου και επίσης έχω άλλη μια ανοξείδωτη Lavazza "Carmencita" και μια απλή Bialetti και έτσι δεν θέλω να βάλω το χέρι στην τσέπη. Οι ανοξείδωτες ζουν κυριολεκτικά για πάντα, ενώ οι αλουμινένιες με τα χρόνια μπορεί να "πιτσικάρουν" και τα πάσα χαλαρώνουν (ειδικά όταν τις δουλεύει κανείς στο γκαζάκι για σωστό έλεγχο του βρασμού μέσω της φλόγας: όταν σκάει ο πρώτος αφρός ή σβύνει ή μειώνεται στο απολύτως ελάχιστο για να μην παραβράσει και έτσι χαθεί).
'Ετσι κάποια στιγμή θα αντικατασταθεί με το σωστό το εργαλείο...

Για σωστό Ιρλανδέζικο που ανασταίνει και πεθαμένους:
1. Ο espresso πρέπει να είναι όσο ristretto είναι δυνατόν να γίνει από τον εξοπλισμό σου.
2. Το whisky γίνεται σιρόπι στο μπρικάκι με την απαιτούμενη ζάχαρη και παίρνει μια ψιλοβράση εκεί μεσα, για να εξατμιστεί καμπόσο απο το αλκοόλ, μια που αν το βάλεις χύμα κοντράρει γεύση με την κρέμα γάλακτος και πικρίζει (σύνηθες φαινόμενο αν τον παραγγείλεις σε cafe χωρίς barista που να το έχει το θέμα!). Πόσο θα σωθεί το σιρόπι? Ανάλογα με το πόσο αλκοολικό τόνε θέλεις και με το πόσο σηκωνει η κρέμα γάλακτος που θα χρησιμοποιήσεις.
Tullamore Dew: κορυφαίο κατ'εμέ και επίσης excellent value for money, Bushmills επίσης (για να τα πιείς και στο ποτήρι), Jameson: χμμμ όχι - αλλά το έχω κάνει και με αμερικλάνικα whiskeys όπως Jack ή το κάποτε εξαιρετικό Canadian Club.
3. Την κρέμα (full fat κατ'απόλυτη προτίμηση και απαγορεύεται δια ροπάλου η φυτική) τη χτυπάς με το χέρι (πηρούνι) ή με το δονητή (sic) του φραπέ για να κανονίσεις το δέσιμο.
4. Καφες κάτω - σιρόπι που το ρίχνεις σιγά με την ανάποδη του κουταλιού γλυκού από πάνω - κρέμα στην κορυφή.
Έτσι με τις πρώτες γουλιές θα σου έρθουν διαδοχικά οι γεύσεις, καπάκι η μια πάνω στην άλλη: απόλαψις πασών των απολάψεων, λέμε!
5. Πίνεις, και: "Aferim Saloniki!, Aferim Dublin!!, Aferim Belfast!!!"


Θα σου έγραφα και για την δικιά μου πατέντα με χτυπημένο κρόκο και ρούμι, αλλά δεν την συνιστώ ούτε την κάνω πιά υπό την απειλή της salmonella και των λοιπών διατροφικών σκάνδαλων.
Τι κρίμας: τα early '90s μοιάζουν πια τόσο μακρυνα.
Κάποια πράγματα ήσαντε πιο αγνά τότενες (και εγώ ο ίδιος δηλαδής!)
Link

.... με το τίποτα.

Θέλει 1/2 ώρα για να φτιάξεις ένα καφέ που ονομάζεται "espresso": αλλού βράζεις αλλού πρεσσάρεις και αν πετύχεις τότε βγάζεις 1 δαχτυλήθρα, και αν. ("Ναι, έχω Zippo, αλλά μου αρέσει να ανάβω τη φωτιά τρίβοντας κλαράκια!")

Επίσης κάνει τον πάγκο "αιδοίο" να το πω, μ*%ν# να το πω, δε θέλω να μπλέξω και με τη λογοκρισία,
και κατά συνέπεια έχει very, very low (if at all) WTF (Wife Tolerance Factor).
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Σημερα εκανα αφαλατωση στην Pavoni Lever και αλλαξα και ενα λαστιχακι στο ακροφυσιο του ατμου , επισης εκανα και τον απαραιτητα συχνο καθαρισμο με cafiza .
Στην αλλη pavoni ακανα αφαλατωση με κιτρικο οξυ διοτι πλεον αργουσε και να ζεστανει πλεον , εβγαλε κοματια απο αλατα αλλο πραγμα .
Ελυσα των mazzer mini E και καθαρισα τα μαχαιρια .
Ετσι περασε το πρωινο της Κυριακης , τωρα περιμενω τον συνηθη υποπτο να μου πει την γνωμη του .

Added in 4 minutes 59 seconds:
Μολις ξεκινησα και εφτιαξα 2 καφεδακια τα οποια πανε προς τον νεροχυτη , μετα την αφαλατωση και τον καθαρισμο με cafiza επιβαλλεται .
Η στιγμη για τον καπουτσινο της συζυγου και τον ριστρετο τον δικο μου εφτασε 25 ml με 16 gr Mrs Rose σκετο μελι .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

olga.jpg1.jpg
λογικα στην τιμη θα''ειχε''και τη σερβιτορα... ;)
:hellas3 :hb
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

ποοοοο....
Μάλλον ήτανε Φραπουτσίνο και όχι καπουτσίνο, Μάχο. (από το γνωστό ανέκδοτο με την φραπουτσομηχανή)
Περαστικά...
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
Constantinos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 28 Δεκ 2015, 22:04
8
Τοποθεσία: Ωρωπός
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times
Ηλικία: 55

ωραίο θεματάκι αυτό, θα το διαβάσω αργότερα όλο...
πίνω 3 - 4 καφέδες την ημέρα. Έναν espesso το πρωί πριν φύγω από το σπίτι, αργότερα φτιάνω έναν στιγμιαίο Nescafe Gold γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα για κάτι άλλο....
Το απόγευμα στο σπίτι πίνω φίλτρου, και τα καλοκαίρια μόνο freddo espresso.
Μηχανές espresso έχουν περάσει 2 -3 από τα χέρια μου στο σπίτι. 2 krups και 1 izzy, εντάξει δεν κάνουν τον τέλειο espesso αλλά οι ''άλλες'' είναι πολύ μακριά από τις οικονομικές μου δυνατότητες....
Εδώ και 10 χρόνια παίρνω καφέδες από τον Αρμενάκο στην Πραξιτέλους και καμιά φορά όταν δεν μπορώ να πάω ξεπέφτω στους συσκευασμένους του supermarket.
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

macho έγραψε:
olga.jpg1.jpg
λογικα στην τιμη θα''ειχε''και τη σερβιτορα... ;)
:hellas3 :hb
Στο Μοντε Καρλο θα πρέπει να εχει φθηνότερα ;)
if you have a great shave you have a great day
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”