Καφες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Άβαταρ μέλους
Constantinos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 28 Δεκ 2015, 22:04
8
Τοποθεσία: Ωρωπός
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times
Ηλικία: 55

μέχρι τώρα αγόραζα αγόραζα καφέ από τον Αρμενιάκο στην Πραξιτέλους και ήμουν πολύ ευχαριστημένος, τώρα πια που δεν μπαίνω συχνά στο κέντρο έχω ξεπέσει σ' αυτούς του SuperMarket >:{
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Όσοι αρέσκεστε στους δυνατούς καφέδες με πολύ ένταση και όχι ιδιαίτερα ξινούς δοκιμάστε και τον Barbera.
Βασικά έχω δίπλωμα/σεμινάριο barrista level1 και ο δάσκαλος μου εισάγει τον καφέ αυτό.
Δεν θα χάσετε...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Εμένα μου αρέσκοι πολύ ο Γαλλικός καφές μέτριο αλλά ένα με δυνατό άρωμα και με δυνατή γεύση. Αλλά γύρω στα 150ml δεν μου αρέσει και πολύ η μεγάλη ποσότητα.
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
6
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Οπως προαναφερθηκε χρυσος lavazza για καφε που τον βρισκεις ευκολα σε supermarket ξερεις οτι θα πιεις ευχάριστα ενα καφε... Σε γνωστες αλυσιδες ανα διαστηματα να το εχουν προσφορα αξιζει και με το παραπανω...λιγο πιο βαρυς και εξισου ωραιος ο μαύρος lavazza στη χαρτινη συσκευασια (και οχι κουτακι... Εχει διαφορα) μια εποχη ειχα κολλησει και με Jacob's μαύρο (και αυτος συχνα πυκνα σε προσφορες σε γνωστα supermarket) ο taf ειδικα οι βραβευμένοι παρα πολυ καλοι! Και για οσους θελουν να αλεσουν ειχα βρει ενα ωραιο mix γουατεμαλα κολομβια. Ωραιος αλλα λίγο ελαφρυς (για τα γουστα μου) ο kimbo(ο 100%arabica) και επισης καποιες ποικιλιες bristot ειχαν ωραιο καφε αλλά δεν θυμαμαι ποιες ηταν :)
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
6
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

Καλοί οι σπεσιαλιτι καφέδες απο Τaf, βγάζουν ωραία αρώματα και γεύση αλλά πολύ ακριβοί.Τιμη κιλού γύρω στα 32 ευρώ για κάποιο αξιοπρεπή . Οπότε συμβιβάζομαι με <<μπαγιάτικους >>. Lavazza Tierra, bristot rainforest, Julius Meinl. Για φθηνά και αξιοπρεπή εσπρεσακια.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Ελληνικοί καφέδες:

Μπαρμπα-Γιώργης (Ο ελαφρύτερος όλων με αποδεκτή όμως γεύση)
Λουκάς Καφεκοπτείο Νέα Ιωνία (Ελαφρύς αδιάφορος)
Ρωξάνη (Μέτρια γεύση)
Bravo (Μέτρια και βγάλε γεύση)
Ριζόπουλος (Μέτρια γεύση)
Λουμίδης (Το σημείο αναφοράς μου)
Σμυρναίικος (Η γκουρμέ γεύση)
Δανδάλης (Δυνατό χαρμάνι)
Αθανασάκης (Στούκας)

Να ζητήσω συγνώμη :'( από τον Δρα (Dr.Takero) για την πλημμελή ανάγνωση του θέματος και να συμφωνήσω μαζί του ότι ο καλύτερος ελληνικός αυτή τη στιγμή είναι του Δρακούλη. Έχει δύο τύπους Ελληνικό (δεν τον έχω δοκιμάσει) με το (ε) και Σμυρναίικο με το (σ) στο σακουλάκι. Πέτυχα τον Σμυρναίικο στα ΑΒ με 1,93€ (ακριβός), αν θυμάμαι καλά, το μικρό σακουλάκι 93γρ., αλλά σε προσφορά 1+1 δώρο. Οπότε ήταν πολύ καλή έτσι η τιμή του.
Οι σειρά από πάνω προς τα κάτω είναι ελαφρύς-->δυνατός.
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Όντως είναι ακριβός ο Δρακούλης αλλά με την προσφορά 1+1 τρέχω να αγοράσω!!!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Δεν είναι τωρινή η προσφορά, αλλά δυστυχώς πριν από 3 εβδομάδες.
Όμως είδα στο ηλεκτρονικό κατάστημά τους ότι έχουν 3 συσκευασίες των 200γρ 9,59€ που πάλι συμφέρει, όχι όσο έγραψα παραπάνω βέβαια. Θα έχω το νου μου και θα ενημερώσω αν δω κάτι.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Ο Δρακούλης είναι πράγματι top σε αραβικό καφέ ειδικά στο Σμυρναίικο χαρμάνι .

Δεν ξέρω αν έχει ξαναγραφεί , και ο Δρίτσας έχει καλό espresso και ελληνικό (τον βρίσκω στο Σκλαβενίτη) .

Επίσης για αυτούς που πίνουν στιγμιαίο Φραπέ - Ζεστό (δεν αγοράζω συγκεκριμένη μάρκα λόγω καρτέλ με τρομακτικές μεθόδους εκβίασης) υπάρχει ένα καφεκοπτείο που βρίσκεται στον Άλιμο (όσοι θέλετε με πμ να ψάξω να βρω τη διεύθυνσή - δεν ξέρω αν παραβιάζω κάποιο κανονισμό εδώ συγχωρείστε την άγνοια μου).

Ο καφές που παράγει είναι το ίδιο γευστικά μπουκέτο με τον στιγμιαίο - ίσως λίγο ελαφρύτερος και γι΄αυτό τον προτιμώ και εγώ .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ακη, στο φορουμ μας παραθετουμε οποιοδηποτε link (και γενικα στοιχεια) ειναι σχετικο (και χρησιμο) στο αντικειμενο του εκαστοτε thread. Ποσταρε το, οταν το βρεις.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”