Τσάι και Βότανα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
mindcircus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Φεβ 2019, 12:03
5
Has thanked: 11 times
Been thanked: 51 times

Πολλές ποικιλίες από το madras θα βρείτε και σε άλλα καταστήματα με βότανα. Η τελευταία αγορά μου από εκεί περιελάμβανε το πράσινο τσάι κίνας gunpowder (chinese dragon). Όποιου του αρέσουν τα πράσινα τσάγια να το δοκιμάσουν οπωσδήποτε!
NavalArchitect

Dammann
Δύο δικά τους έχω δοκιμάσει, και τα δύο Χριστουγεννιάτικα.
Ωραίο, ποιοτικό τσάι, αν και blended βέβαια.
Μαζί με το Ronnefeldt από τα πιό καλά τυποποιημένα στην Ευρώπη.

Εικόνα

Shanghai Ganchun Tea
Κλασικό Puer Tuo τσάι, ιδιαίτερα ωφέλημο για έντερα και στομάχι.
Πεπιεσμένα φύλλα σε μπάλες, τυλιγμένες με αλουμινόχαρτο.
Μία μπάλα φθάνει για 1 λίτρο νερού και διπλά servings (ποτήρια) για 4-5 άτομα...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Κινέζικο πράσινο τσάι
Δεν ξέρω πολλά για τούτο 'δω, κι έχω και καιρό να το πιώ.

Εικόνα

Εικόνα

Shulin tea
Oolong τσάι, με προδιαγραφές, κλπ.
93 Ευρώ το πακέτο των 250 γραμμαρίων (τότε, το 2010 αν θυμάμαι καλά).
Εξαιρετική γεύση φυσικά.

Εικόνα

Εικόνα

Συνεχίζεται...

Added in 4 hours 45 minutes 36 seconds:
Κινέζικο μαύρο τσάι
Δυνατή αλλά ταυτόχρονα εκλεπτυσμένη γεύση.
Αν δεν απατώμαι αυτό ήταν με παλαίωση 10-ετίας, αρκετά ακριβό.

Εικόνα

Εικόνα

Qitai Chinese black tea
Απλό και φθηνό τσάι, διαθέσιμο στο duty free του Pudong International (PVG) το οποίο είναι το μεγάλο αεροδρόμιο έξω από τη Shanghai.

Εικόνα

Εικόνα

Ganchun green tea

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

TWG
Η TWG είναι μία ενδιαφέρουσα περίπτωση μιας και είναι ιδιαίτερα διαδεδομένη στη Νοτιανατολική Ασία.
Ακριβό (σχετικά) τσάι, με προφίλ παρόμοιο αυτών που διατηρούν τα Dammann και Ronnefeldt στην Ευρώπη.
Blended teas κι εδώ φυσικά, με πάρα πολλά labels (ο κατάλογος είναι ατελείωτος).

Επίσης ως εταιρεία διατηρεί καφέ σε πολύ καλά σημεία των πιό δημοφιλών εμπορικών κέντρων σε Ινδονησία, Μαλαισία και Σιγκαπούρη.
Στα συν η επιλογή συσκευασίας κατά τη διαδικασία αγοράς (έχουν μικρά, μεγάλα κουτιά, αλλά πωλούν και χύμα), τα πολλά labels που σίγουρα θα σου προσφέρουν κάτι που να σου αρέσει, όπως και το ότι διατηρούν καταστήματα στα μεγάλα διεθνή αεροδρόμια της περιοχής. Στα πλην οι σχετικά ακριβές τιμές σε σχέση με την ουσιαστική ποιότητα του τσαγιού που παίρνεις.

Το εικονιζόμενο Red Africa, για παράδειγμα, είναι χωρίς τείνη - ιδιαίτερα ήπιο αλλά ταυτόχρονα πλούσιο και εξωτικό σε γεύση.
Προσωπικό αγαπημένο από όλη τη σειρά της εταιρείας, το Paris-Singapore.

Εικόνα

Εικόνα
aliki.mar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 29 Μαρ 2019, 18:59
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

Τελευταία έχω φάει τρελό κόλλημα με το Αφρικανικό Rooibos.. ειδικά με Ginger, μια και είμαι των έντονων γεύσεων. Ο mandras έχει ωραία ποικιλία, σε όσους αρέσουν τα δυνατά και κόκκινα τσάγια αξίζει να το δοκιμάσουν.
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

θα προτείνω σε οποίον του αρέσει το τσάι η βότανα να το αποθηκεύουν σε τσίγκινα κουτιά ,τα γυάλινα τα πανιάζουν τα βότανα και το τσάι,εγώ παίρνω από ιαπωνια τσάι το βάζουν σε πλαστικά σακουλάκια που κλείνουν αρκετά καλά, αν δεν έχω τσίγκινο είναι καλύτερα να το αφήσω στο σακουλάκι παρά να το βάλω σε γυάλινο,καλή λύση και φτηνή είναι το τσάι twinings σε μεταλλικό κουτί καλό και τίμιο για τα λεφτά του και σου μένει και το κουτι.

Μήνυμα από τον συντονιστή Antonis

Δεν είναι καλύτερα όπως είναι παρακάτω; Πρέπει να έχουμε μια βασική δομή στην γραφή μας με αρχή, κόμματα, σημεία στίξης και τελείες. Μια μονοκόμματη πρόταση χωρίς αρχή και τέλος δεν διαβάζεται.

Θα προτείνω σε οποίον του αρέσει το τσάι η βότανα, να το αποθηκεύουν σε τσίγκινα κουτιά. Τα γυάλινα τα πανιάζουν τα βότανα και το τσάι. Εγώ παίρνω από Ιαπωνία τσάι, το βάζουν σε πλαστικά σακουλάκια που κλείνουν αρκετά καλά. Αν δεν έχω τσίγκινο, είναι καλύτερα να το αφήσω στο σακουλάκι παρά να το βάλω σε γυάλινο. Καλή λύση και φτηνή είναι το τσάι twinings σε μεταλλικό κουτί, καλό και τίμιο για τα λεφτά του και σου μένει και το κουτί.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Τα μέσα Απριλίου είναι η ιδανική εποχή για την συγκομιδή ανθών άγριου χαμομηλιού για αποξήρανση. Περισσότερες πληροφορίες για το χαμομήλι (άγριο και ήρεμο) μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

Έκανα μια βόλτα το πρωί σε γνωστό σημείο και μάζεψα αρκετό για να με φτάσει μέχρι τον επόμενο Απρίλιο
Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”