Καφες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Άβαταρ μέλους
herco
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 7840 times
Been thanked: 8431 times

Re: Καφες

Δημοσίευση από herco » πριν από 1 χρόνο

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Ακη, στο φορουμ μας παραθετουμε οποιοδηποτε link (και γενικα στοιχεια) ειναι σχετικο (και χρησιμο) στο αντικειμενο του εκαστοτε thread. Ποσταρε το, οταν το βρεις.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Akist
Δημοτικό
Δημοτικό
Has thanked: 2313 times
Been thanked: 1706 times

Δημοσίευση από Akist » πριν από 1 χρόνο

Οκ Ηρακλή , επειδή δεν το βρίσκω στο map αύριο που θα πάω να ψωνίσω καφέ θα κρατήσω τα στοιχεία . Δρίτσας είναι και αυτός - συγγενής του συχωρεμένου - και έχει πολλά χρόνια το μαγαζάκι . Είναι οικογενειακή επιχείρηση και τα παιδιά του έχουν μελετήσει σοβαρά το θέμα του καφέ , τις εισαγωγές που κάνουν και τα χαρμάνια .

Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...

Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Edwin Jagger DE89L/Lord L6
Omega 10005/Liojuny Finest Hawaii 24mm
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 3472 times

Δημοσίευση από Roadrunner » πριν από 1 χρόνο

Κατά σύμπτωση πήρα κι εγώ καφέ Δρίτσα από Σκλαβενίτη τη Δευτέρα. Δεν τον έχω ανοίξει ακόμα, περιμένω να τελειώσει σε 2-3 μέρες ο Bravo (δεν έχω στοκ!).

Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Has thanked: 2995 times
Been thanked: 1976 times

Δημοσίευση από Ilias-G » πριν από 1 χρόνο

Για καφέ espresso (μεχρι τωρα) παραγγελνω στο www.coffees.gr

Εχει καποιους πολύ καλούς καφεδες με πολύ καλή εκπτωση
https://www.coffees.gr/unique-offers/

Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι πολύ ακριβός ο καφες για να ειναι καλος. Αν βαλετε φιλτρο τιμης μεχρι 15-20 € θα βγαλει πολύ ωραιους καφεδες.Διαλεγετε, αλλαζετε καθε τοσο και δοκιμαζετε.
https://www.coffees.gr/espresso/?featur ... 1-0-20-EUR

Στο σπίτι εχω μια υπεραυτοματη μηχανη με μυλο, την Krups EA8108.
Εχω και μια Wega Mininova και ενα μυλο Εurogat, αλλά όχι στο σπίτι.

Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει σε συσκευασιες του 1 κιλού σε κοκκους.
Segafredo intermezzo (κοκκινος)
Segafredo casa (μαυρος)
Motta Gusto classico
Covim Gran Bar (red)
Covim Orocrema (brown)
Covim Prestige (black)
Contego espresso crema

Eχω επίσης, αλλά δεν εχω δοκιμασει ακομα.
De Roccis cremoso (red).

Για τα δικά μου γουστα (γιατί το θεμα ειναι ακρως υποκειμενικό) θεωρώ ότι και οι 3 Covim, με την σειρά καταταξης για μενα να ειναι μαυρος-κοκκινος-καφέ, και δεν ειναι μαλλον τυχαιο αφού με αυτή τη σειρά εχουν και την μεγαλύτερη αναλογία Arabica/Robusta, μαζί με τον Segafredo casa (black) ήταν γευστικά οι καλύτεροι.
Αλλωστε αν δειτε ειχαν και από τις μεγαλυτερες αρχικές τιμές, ασχετα αν με την μετεπειτα μεγαλη εκπτωση κατεβαιναν στα επιπεδα των αλλων...

Περιμενω ο De Roccis να τους ξεπερνάει όλους, λόγω "ονόματος", αλλά αυτό δεν ειναι και σιγουρο, το όνομα καμμια φορά δεν λεει και τίποτα....Θα σας ενημερωσω.

Πέρα από τις πολλές μαρκες και ποικιλίες λόγω προελευσης, εδάφους, κλίματος, υψομετρου, πάνω από όλα ο καφές ειναι αρωμα και γευση. Και όπως ξερετε αυτά ειναι εντελώς υποκειμενικά. Ό,τι αρεσει στον ενα, δεν ειναι απαραίτητο να αρέσει στον άλλο. Γι'αυτό το μόνο που σε "σωζει" ειναι οι δοκιμές διαφορετικών μαρκων και χαρμανιών. Εγω εχω υιοθετησει αυτη τη μεθοδο, με μια προυπόθεση, να μην ξεφευγω οικονομικά. Δεν ειμαι, ουτε το παιζω ειδικός, απλά δοκιμάζω διαφορες μαρκες χωρις να κολλαω στα "ονοματα" και βλέπω τι μου αρέσει, Αλλωστε ειναι τόσες πολλές οι μαρκες και οι γευσεις, πολλές διαφορετικές ακόμα και στην ιδια μαρκα, που ορεξη να'χεις να δοκιμάζεις...

Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Μηχανη: Edwin Jagger DE89BA11BL,Merkur Futur
Πινέλο: Omega 20102, Samogue 610, Yaqi tuxedo 24mm.
Κρέμα: Body shop maca root, palmolive classic and Menthol,Tobs Avocado,Noxzema
Σαπούνια: Tabac, Cella, Arko stick, LaTojaStick, MWF, Wilkinson stick, lea stick, Palmolive stick,
Pre Shave :Floid, Proraso Eucalyptus & Menthol.
Aftershave lotion :Pinaud Clubman Classic,
Bay Room, και Vanilla, Floid Black & Vigoroso, Tabac,Extro Tobacco, RazoRock Mudder, RazoRock Emperor,Pashana, Fine Platinum,
Balsam:Tabac, Korres.
Has thanked: 158 times
Been thanked: 150 times

Δημοσίευση από Sotisbill » πριν από 1 χρόνο

Καλημέρα Ηλία .Ki εγω λάτρεις espresso.Εχω μια Bezzera unica και κοπτη mazzer super jolly.Εχω δοκιμάσει διαφορους καφεδες και αξίζει να δοκιμάσεις τον lavazza tiera,τον lavazza golg (βγάζει μια γλυκαδα), τον bristot rainforest και julius meinl.Δοκίμασε κι απο τα παρακάτω www.mercatodelcaffe.gr(βρίσκετε Βόλο απλώς πάρε τηλέφωνο γιατι μπορει να μην εχει σε στοκ κάποιους καφέδες.με τραπεζική κατάθεση,θα σε εξυπηρετηση άψογα μια κοπελίτσα και μπορείς να της πεις να στα στείλει με ταχυδρομείο για λιγότερα μεταφορικά.www.coffee-world.gr βρίσκεται Βέροια καλο μαγαζι καλές τιμες. Για σπεσιαλιτι καφεδάκια φρεσκοψημένα δοκίμασε cup10.gr λιγο ακριβά αλλα που και που κάνω καμια παραγγελια γιατι ο καφες ειναι απολαυση.αν τον πίναμε μονο για να μας τονώνει και να μας ξυπνάει υπάρχουν και χαπάκια καφεΐνης στα φαρμακεία. Καλα εσπρεσακια σου ευχομε Ηλια.

Άβαταρ μέλους
Akist
Δημοτικό
Δημοτικό
Has thanked: 2313 times
Been thanked: 1706 times

Δημοσίευση από Akist » πριν από 1 χρόνο

Δρίτσας Ι. Χρήστος , Εμπορία Καφέδων, Μεταμορφώσεως 11 Καλαμάκι , τηλ. 210-9835341

Όπως κατεβαίνουμε την μεταμορφώσεως (είναι παράλληλη της Καλαμακίου και το μαγαζί είναι σε ύψος τέσσερα τετράγωνα πριν τα φανάρια που διασταυρώνεται η Καλαμακίου με την Ποσειδώνος ) το καφεκοπτείο είναι στο δεξί μας χέρι . Έχει καλό ελληνικό , καλό στιγμιαίο (και σε πούδρα και σε κόκκους) και εμένα το χαρμάνι του Espresso μου αρέσει , βέβαια και στους καφέδες ymmv ....

Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...

LeonidasPap
Νήπιο
Νήπιο
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση από LeonidasPap » πριν από 9 μήνες

Εγω πηρα επαναγεμιζομενες καψουλες για την nespresso που ειχα ηδη..προς το παρων δοκιμασα dimello.Καλο αποτελεσμα...Θα αρχισω δοκιμες και σε καφεκοπτια να δω αν βρω κατι αξιολογο

Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: EJ89, GEM
Has thanked: 5184 times
Been thanked: 4695 times

Δημοσίευση από Dr.Takero » πριν από 9 μήνες

Για nespresso έχει ωραίες ποικιλίες η VOLCANO.

Let the music play

Άβαταρ μέλους
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 182 times
Been thanked: 398 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Παντελεήμων » πριν από 3 μήνες

Μήπως ξέρετε αν υπάρχει σε πώληση ο καφές των everest (arabica) είχα πιει στην Θεσσαλονίκη φίλτρου και ήταν ωραίο θα ήθελα να το δοκιμάσω και σπίτι σε καφετιέρα χειρός.
Θυμάμαι αρκετά παλιά μικρούλης όταν η γονείς μου έπιναν φίλτρου σε ηλεκτρική καφετιέρα καφέ της jacobs μου έχει μείνη από τότε γεύση όμορφη, δυστυχώς κάνω τώρα jacobs και δεν μου αρέσει και τόσο.

Παντελεήμων Ν.

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 9625 times
Been thanked: 13065 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vavous » πριν από 3 μήνες

Δεν γνωρίζω τι καφέ σερβίρουν στα Έβερεστ.

Όμως, όπως ο Ηλίας (Ilias-G) παραπάνω, αγοράζω καφέ σε κόκκους από το coffees.gr, τους αλέθω σε μια μικρή μηχανή Ντελόνγκι που έχω και φτιάχνω γαλλικό -what else- ο ονομαζόμενος επίσης και 'φίλτρου'. Οι καφέδες των σουπερμάρκετ τύπου Γιάκομπς, αν μη τι άλλο δεν είναι φρέσκοι, για να μην πω τίποτε χειρότερο για την άγνωστη προέλευση ή τα χαρμάνια τους (υποπτεύομαι με πριονίδι!).

Ο πιο αρωματικός και εύγεστος είναι ο σκέτος Αράμπικα (όχι χαρμάνι δηλαδή π.χ. με Ρομπούστα). Πάλι, βέβαια υπάρχουν πολλές, λιγότερο ή περισσότερο ακριβές ποικιλίες Αράμπικα, όπου οι διαφορές τους γίνονται αντιληπτές κυρίως στον εσπρέσσο, σπάνια στον καφέ φίλτρου.

Εν συντομία, για να μην παιδεύεσαι, αν πας σε ένα οποιοδήποτε καφεκοπτείο και αγοράσεις λίγο καφέ Αράμπικα 100% που θα σου αλέσουν επιτόπου (να πεις ότι τον θέλεις για φίλτρο), νομίζω ότι θα ευχαριστηθείς πολύ.

Ανδρέας Ν.

Άβαταρ μέλους
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 182 times
Been thanked: 398 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Παντελεήμων » πριν από 3 μήνες

Μάλιστα όταν λέτε για φίλτρο εννοείτε για καφέ φίλτρου; επίσης είχα πάρει από Coffee island που είναι και καφεκοπτείο αλλά δεν μου άρεσε, μήπως εκείνο ήταν παραγωγής τους των Coffee island και όχι Αράμπικα. τέτοιο σερβίρουν και στα Έβερεστ 100% Arabica λένε.

Παντελεήμων Ν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”