Καφες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Οκ Ηρακλή , επειδή δεν το βρίσκω στο map αύριο που θα πάω να ψωνίσω καφέ θα κρατήσω τα στοιχεία . Δρίτσας είναι και αυτός - συγγενής του συχωρεμένου - και έχει πολλά χρόνια το μαγαζάκι . Είναι οικογενειακή επιχείρηση και τα παιδιά του έχουν μελετήσει σοβαρά το θέμα του καφέ , τις εισαγωγές που κάνουν και τα χαρμάνια .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Κατά σύμπτωση πήρα κι εγώ καφέ Δρίτσα από Σκλαβενίτη τη Δευτέρα. Δεν τον έχω ανοίξει ακόμα, περιμένω να τελειώσει σε 2-3 μέρες ο Bravo (δεν έχω στοκ!).
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Για καφέ espresso (μεχρι τωρα) παραγγελνω στο www.coffees.gr

Εχει καποιους πολύ καλούς καφεδες με πολύ καλή εκπτωση
https://www.coffees.gr/unique-offers/

Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι πολύ ακριβός ο καφες για να ειναι καλος. Αν βαλετε φιλτρο τιμης μεχρι 15-20 € θα βγαλει πολύ ωραιους καφεδες.Διαλεγετε, αλλαζετε καθε τοσο και δοκιμαζετε.
https://www.coffees.gr/espresso/?featur ... 1-0-20-EUR

Στο σπίτι εχω μια υπεραυτοματη μηχανη με μυλο, την Krups EA8108.
Εχω και μια Wega Mininova και ενα μυλο Εurogat, αλλά όχι στο σπίτι.

Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει σε συσκευασιες του 1 κιλού σε κοκκους.
Segafredo intermezzo (κοκκινος)
Segafredo casa (μαυρος)
Motta Gusto classico
Covim Gran Bar (red)
Covim Orocrema (brown)
Covim Prestige (black)
Contego espresso crema

Eχω επίσης, αλλά δεν εχω δοκιμασει ακομα.
De Roccis cremoso (red).

Για τα δικά μου γουστα (γιατί το θεμα ειναι ακρως υποκειμενικό) θεωρώ ότι και οι 3 Covim, με την σειρά καταταξης για μενα να ειναι μαυρος-κοκκινος-καφέ, και δεν ειναι μαλλον τυχαιο αφού με αυτή τη σειρά εχουν και την μεγαλύτερη αναλογία Arabica/Robusta, μαζί με τον Segafredo casa (black) ήταν γευστικά οι καλύτεροι.
Αλλωστε αν δειτε ειχαν και από τις μεγαλυτερες αρχικές τιμές, ασχετα αν με την μετεπειτα μεγαλη εκπτωση κατεβαιναν στα επιπεδα των αλλων...

Περιμενω ο De Roccis να τους ξεπερνάει όλους, λόγω "ονόματος", αλλά αυτό δεν ειναι και σιγουρο, το όνομα καμμια φορά δεν λεει και τίποτα....Θα σας ενημερωσω.

Πέρα από τις πολλές μαρκες και ποικιλίες λόγω προελευσης, εδάφους, κλίματος, υψομετρου, πάνω από όλα ο καφές ειναι αρωμα και γευση. Και όπως ξερετε αυτά ειναι εντελώς υποκειμενικά. Ό,τι αρεσει στον ενα, δεν ειναι απαραίτητο να αρέσει στον άλλο. Γι'αυτό το μόνο που σε "σωζει" ειναι οι δοκιμές διαφορετικών μαρκων και χαρμανιών. Εγω εχω υιοθετησει αυτη τη μεθοδο, με μια προυπόθεση, να μην ξεφευγω οικονομικά. Δεν ειμαι, ουτε το παιζω ειδικός, απλά δοκιμάζω διαφορες μαρκες χωρις να κολλαω στα "ονοματα" και βλέπω τι μου αρέσει, Αλλωστε ειναι τόσες πολλές οι μαρκες και οι γευσεις, πολλές διαφορετικές ακόμα και στην ιδια μαρκα, που ορεξη να'χεις να δοκιμάζεις...
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
6
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

Καλημέρα Ηλία .Ki εγω λάτρεις espresso.Εχω μια Bezzera unica και κοπτη mazzer super jolly.Εχω δοκιμάσει διαφορους καφεδες και αξίζει να δοκιμάσεις τον lavazza tiera,τον lavazza golg (βγάζει μια γλυκαδα), τον bristot rainforest και julius meinl.Δοκίμασε κι απο τα παρακάτω www.mercatodelcaffe.gr(βρίσκετε Βόλο απλώς πάρε τηλέφωνο γιατι μπορει να μην εχει σε στοκ κάποιους καφέδες.με τραπεζική κατάθεση,θα σε εξυπηρετηση άψογα μια κοπελίτσα και μπορείς να της πεις να στα στείλει με ταχυδρομείο για λιγότερα μεταφορικά.www.coffee-world.gr βρίσκεται Βέροια καλο μαγαζι καλές τιμες. Για σπεσιαλιτι καφεδάκια φρεσκοψημένα δοκίμασε cup10.gr λιγο ακριβά αλλα που και που κάνω καμια παραγγελια γιατι ο καφες ειναι απολαυση.αν τον πίναμε μονο για να μας τονώνει και να μας ξυπνάει υπάρχουν και χαπάκια καφεΐνης στα φαρμακεία. Καλα εσπρεσακια σου ευχομε Ηλια.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Δρίτσας Ι. Χρήστος , Εμπορία Καφέδων, Μεταμορφώσεως 11 Καλαμάκι , τηλ. 210-9835341

Όπως κατεβαίνουμε την μεταμορφώσεως (είναι παράλληλη της Καλαμακίου και το μαγαζί είναι σε ύψος τέσσερα τετράγωνα πριν τα φανάρια που διασταυρώνεται η Καλαμακίου με την Ποσειδώνος ) το καφεκοπτείο είναι στο δεξί μας χέρι . Έχει καλό ελληνικό , καλό στιγμιαίο (και σε πούδρα και σε κόκκους) και εμένα το χαρμάνι του Espresso μου αρέσει , βέβαια και στους καφέδες ymmv ....
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
LeonidasPap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2017, 18:29
6
Been thanked: 4 times

Εγω πηρα επαναγεμιζομενες καψουλες για την nespresso που ειχα ηδη..προς το παρων δοκιμασα dimello.Καλο αποτελεσμα...Θα αρχισω δοκιμες και σε καφεκοπτια να δω αν βρω κατι αξιολογο
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Για nespresso έχει ωραίες ποικιλίες η VOLCANO.
Let the music play
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Μήπως ξέρετε αν υπάρχει σε πώληση ο καφές των everest (arabica) είχα πιει στην Θεσσαλονίκη φίλτρου και ήταν ωραίο θα ήθελα να το δοκιμάσω και σπίτι σε καφετιέρα χειρός.
Θυμάμαι αρκετά παλιά μικρούλης όταν η γονείς μου έπιναν φίλτρου σε ηλεκτρική καφετιέρα καφέ της jacobs μου έχει μείνη από τότε γεύση όμορφη, δυστυχώς κάνω τώρα jacobs και δεν μου αρέσει και τόσο.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Δεν γνωρίζω τι καφέ σερβίρουν στα Έβερεστ.

Όμως, όπως ο Ηλίας (Ilias-G) παραπάνω, αγοράζω καφέ σε κόκκους από το coffees.gr, τους αλέθω σε μια μικρή μηχανή Ντελόνγκι που έχω και φτιάχνω γαλλικό -what else- ο ονομαζόμενος επίσης και 'φίλτρου'. Οι καφέδες των σουπερμάρκετ τύπου Γιάκομπς, αν μη τι άλλο δεν είναι φρέσκοι, για να μην πω τίποτε χειρότερο για την άγνωστη προέλευση ή τα χαρμάνια τους (υποπτεύομαι με πριονίδι!).

Ο πιο αρωματικός και εύγεστος είναι ο σκέτος Αράμπικα (όχι χαρμάνι δηλαδή π.χ. με Ρομπούστα). Πάλι, βέβαια υπάρχουν πολλές, λιγότερο ή περισσότερο ακριβές ποικιλίες Αράμπικα, όπου οι διαφορές τους γίνονται αντιληπτές κυρίως στον εσπρέσσο, σπάνια στον καφέ φίλτρου.

Εν συντομία, για να μην παιδεύεσαι, αν πας σε ένα οποιοδήποτε καφεκοπτείο και αγοράσεις λίγο καφέ Αράμπικα 100% που θα σου αλέσουν επιτόπου (να πεις ότι τον θέλεις για φίλτρο), νομίζω ότι θα ευχαριστηθείς πολύ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Μάλιστα όταν λέτε για φίλτρο εννοείτε για καφέ φίλτρου; επίσης είχα πάρει από Coffee island που είναι και καφεκοπτείο αλλά δεν μου άρεσε, μήπως εκείνο ήταν παραγωγής τους των Coffee island και όχι Αράμπικα. τέτοιο σερβίρουν και στα Έβερεστ 100% Arabica λένε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”