Αποσμητικα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zach
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 21:47
6
Has thanked: 1943 times
Been thanked: 1202 times
Ηλικία: 54

Επομένως, δε βάζουμε αυτό του "μουτσουνιού" μας στην μασχάλη;
Εσύ Ηλία, το ίδιο βάζεις;
Όλα πρέπει να γίνονται όσο πιο απλά είναι δυνατόν, αλλά όχι απλούστερα.
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Dr.Takero έγραψε: 29 Ιαν 2018, 08:58 Άλλο το μασχαλιζέ άλουμ και άλλο το ξυριστικό.
Αν είναι όμως alum block, και αυτό δεν κλείνει τους πόρους;
Και είναι κάτι που δεν το θέλουμε, για αυτό άλλωστε ξεπλένουμε τη μούρη μας μετά την εφαρμογή.
Αν δεν τους κλείνει, πως είναι alum block; :P
Έχει απλά κάποια κοινά στοιχεία ή σε πολύ μικρότερη ποσόστωση;
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Πίστευε και μη ερεύνα :ugeek:
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Εγώ γεννήθηκα πρωτοδεσμίτης και το κόμμα το βάζω πάντα μετά το "μη". :P
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Υπάρχουν δυο διαφορετικά είδη αποσμητικών κρυστάλλων για τις μασχάλες που μοιάζουν εντελώς όμοιοι μεταξύ τους αλλά δεν είναι. Το ένα περιέχει Potassium alum και το άλλο Ammonium alum. Το alum block που χρησιμοποιούμε στο ξύρισμα είναι από Potassium alum.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Έχει δοκιμάσει κανένα το αποσμητικό στικ tabac; Το είδα στο hodos και μιας και μου τελειώνει αυτό που εχω, λέω να το πάρω.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
stergios

Εχει αναφορες πιο πισω σ αυτο το νημα. Το χω δοκιμασει εγω κ μ αρεσε. Αλλα το θεωρω ακριβο κ οχι υγιεινο οπως τα περισσότερα. Για το αρωμα το πηρα. Ειναι λιγο βαρυ σαν αρωμα κ αν ιδρώσεις πολυ κ μυριζει ο θδρωτας σου ασχημα, τοτε καταλαβαινεις...

Εγω εχω αλλαξει την διατροφη μου τελευταια κ εχω κοψει τελειως εδω κ δυο μηνες τα παντα στις μασχαλες. Καμια σχεση η μυρωδια του ιδρωτα τωρα με πριν! Ειδικα τις πρωτες μερες που τα χα σταματησει, η μυρωδια ηταν αστα να πανε! Ισως τοσα χρονια να εφραζα τον ιδρωτα κ τις τοξινες με ολα αυτα τα χημικα. Ετσι σκεφτηκα κ το κοψα. Υποψιν δεν ειναι απλα δερμα, ειναι αδενες.

Το καλοκαιρι μαλλον δε θα μπορω να τ αποφυγω αλλα θα προσανατολιστω σε λιγο πιο "υγιεινα" προιοντα. Weleda, speick, alum κ.α.
Εβαζα μια αλοιφη χωρις αρωματα, τον τελευταίο καιρο, με αρκετα καλα αποτελεσματα που δε θυμαμαι τ ονομα της αυτη τη στιγμη. Εχει αναφερθει καπου σ αυτο το νημα.

Επισης κουρευω κανα 2-3 φορες το χρονο τις τριχες στις μασχαλες κ η δυσοσμια ελαττωνεται κατα πολυ.
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

@stergios perky η αλοιφη που λες
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Η δυσοσμία δεν είναι τίποτε άλλο από βακτήρια που πανε και κολλάνε πανω στις τρίχες. Το να μη βάλει κάνεις τίποτα δεν είναι λυση γιατί και μπάνιο 2 φορές τη μέρα να κάνει θα βρωμάει μετά από λίγο.

Η λυση ειναι η ο κρυσταλλος, αλλά πρεπει να τον βάλεις αμέσως μετά το μπάνιο, η σπρέυ αλλά εκεί η χημεία παει κι έρχεται. Τα στικ η τα ρολ ον είναι επίσης άχρηστα αφου και λίγο να βάλεις χαλάνε το υφασμα. Εχω πεταξει μπλουζάκια είτε μαυρα είτε λευκά από τέτοια πραγματα.

Επίσης ο κρυσταλλος ο αποσμητικός θεωρώ ότι είναι ίδιος με τον ξυριστικο. Επίσης δεν είναι ωραίο να μυρίζει κάτι έντονα άρωμα στη μασχάλη, γιατί μπλέκεται και με την κολωνια. Από την άλλη η μασχαλίλα ΔΕΝ αντέχεται. Κάποιες φορές που δε βάζω τίποτα δεν αντέχω ουτε τη δική μου.

Μιλάμε για τραγιλα όχι αστεία φίλοι μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Randyman την 29 Ιαν 2018, 17:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

captain_hx έγραψε: 29 Ιαν 2018, 13:25 Υπάρχουν δυο διαφορετικά είδη αποσμητικών κρυστάλλων για τις μασχάλες που μοιάζουν εντελώς όμοιοι μεταξύ τους αλλά δεν είναι. Το ένα περιέχει Potassium alum και το άλλο Ammonium alum. Το alum block που χρησιμοποιούμε στο ξύρισμα είναι από Potassium alum.

Daaaaamn! Γι' αυτό λοιπόν πρήστηκαν οι αδένες στη μασχάλα μετά που έβαλα εκεί το Osma Alum! :doh:

Εδώ κι ένα χρόνο χρησιμοποιώ Speick και δεν τ'αλλάζω.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποσμητικά”