Αποσμητικα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Παιδιά ελπίζω να αστειεύεστε,γιατί δεν ξέρω πώς αλλιώς εξηγείτε...

Αλκοολούχο λοσιόν ως αποσμητικό,και στην συγκεκριμένη περιοχή;
Στην ουσία μιλάμε για αιθυλική αλκοόλη(οινόπνευμα),"το πρώτο" που αναφέρει ο φίλος Γιάννης,είναι ένα προϊόν που δεν είναι κατάλληλο σαν αποσμητικό,πρόκειται για ένα μετουσιωμένο(μεταλλαγμένο)οινόπνευμα με περιεκτικότητα 93% με γλυκερίνη,και άρωμα λεμόνι,η μακροχρόνια χρήση του είναι απαγορευτική,ακόμα και στα χέρια.

* Συγνώμη Γιάννη,μήπως να το επανεξέταζες το θέμα.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

ευχαριστώ φίλε μου για το ενδιαφέρον αλλά έχω μιλήσει με πολλούς δερματολόγους κι έχω μεγάλη βιβλιογραφία όπουεπιστημονικά αποδεικνύεται παντελώς ακίνδυνο όχι το εν λόγω μίγμα αλλά τα συστατικά του. Αν θέλεις όμως μπορείς να μου εξηγήσεις τους όρους "μετουσιωμένο, μεταλλαγμένο" με επιστημονική ορολογία για να καταλάβω τι εννοείς; Εννοείς μήπως ότι το μείγμα γλυκερίνης λεμονιου (αιθ. έλαιο) και οινοπνευματος μεταλλάσεται κατα την ανάδευση; Μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Κατέχω αρκετά από χημεία οπότε εκφράσου τεχνικά. Ευχαριστώ και πάλι.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Δεν ξέρω φίλε με ποιούς δερματολόγους μίλησες,έχουμε και ιατρούς στο forum,και θα ήθελα πολύ να διαβάσω την μεγάλη επιστημονική βιβλιογραφία σου,δεν κατάλαβα όμως,για ποιά συστατικά μιλάς; και ποιά αιθέρια έλαια; για οινόπνευμα μιλάμε,βάζουν αιθέρια έλαια στο οινόπνευμα και δεν το γνωρίζουμε;

Γιάννη λόγω ό,τι το συγκεκριμένο νήμα αφορά τα αποσμητικά,και ήδη είμαστε offtopic,και μου ζητάς δε,κάτι πολύ απλό για εμένα,που σπάνια αρνούμαι να μοιραστώ τις γνώσεις μου,θα ανοίξω ένα νέο νήμα για να μπορούμε να είμαστε και επί του θέματος,θα μεταφέρω και τις αναρτήσεις μας,να τα πούμε,ok συμφωνείς;

* Γνωρίζω πολύ καλά πως,είναι πολύ σημαντικό να λαμβάνεις σωστές απαντήσεις,και εύχομαι να μην το πάρεις προσωπικά,γιατί απλώς πληροφορίες δίνω,όποτε μου ζητηθούν,με σκοπό την βοήθεια...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

βεβαίως αυμφωνώ! τι προσωπικά; συζήτηση κάνουμε. :)
τα συστατικά είναι τρία. Αιθυλική αλκοόλη, προπυλενογλυκόλη, αιθέριο έλαιο λεμονιού. Κι αιθέρια έλαια βάζουν στο οινόπνευμα και γλυκερίνη βαζουν και πολλά άλλα βάζουν. Για παράδειγμα το άφτερ σέιν που φτιάχνω περιέχει και τα τρία άνωθεν συστατικά (όχι αιθέριο έλαιο λεμονιού αλλά κέδρο κυπαρρίσι και υλάνγκ υλάνγκ) αλλά και στυπτηρία καλίου που όμως επειδή δεν διαλύεται στην αιθυλική αλκοόλη αλλά διαλύεται στην φυτική γλυκερίνη (την προπυλενογλυκόλη την προτιμούν οι βιομηχανίες) διαλύω την στυπτηρία καλίου σε μέρος γλυκερίνης και την χρησιμοποιώ στην μετουσίωση της αιθυλικής αλκοόλης. τα έγραψα για να μην μείνει χωρίς απάντηση το νήμα εδώ. άνοιξε το άλλο να τα πούμε φίλε δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα και ούτε θα σου δώσω την βιβλιογραφία μου. Όπλο, γυναίκα, μηχανή βιβλίο δίσκο και κομπολόι δεν δανείζω! XD

Added in 19 minutes 59 seconds:
ΥΓ. Βάζω κι άλλα στην συνταγή του αφτερ σέιβ αλλά δεν έχει σημασία επί του παρόντος.
stellios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Απρ 2017, 12:14
6
Has thanked: 189 times
Been thanked: 142 times

μόνο noxzema και όχι καθημερινά
stergios

Απ τα πιο φορτωμενα με χημεια. Το εβαζα μια φορα και εναν καιρο κ γω. Ψαξτο λιγα. Κριμα ειναι, στους αδενες μας τα βαζουμε κ οχι απλα στη βρωμερη μασχαλη μας! :-) φιλικα Στελιο...
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Τελικά άλυτο θέμα αυτό με τα αποσμητικά!
Εγώ μια ζωή noxema αλλα εδώ και αρκετό καιρό ενώ ήταν τα μόνα που δεν είχαν αντιιδρωτικές χημείες και τέτοια ....τελικα υπέκυψαν και αυτοί!
Οπότε προς αναζήτηση...
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Κάβειρος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 04 Μαρ 2017, 15:08
7
Τοποθεσία: Stuttgart
Has thanked: 126 times
Been thanked: 374 times
Ηλικία: 49

Εδώ και δύο χρόνια χρησιμοποιώ μόνο Κορρέ.
Καλοί μου άνθρωποι!
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Απο που ψωνίζεις?
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Εντός εβδομάδας -τελωνείου επιτρέποντος -ακολουθεί δοκιμή πολλά υποσχόμενου αποσμητικού. Θα επανέλθω.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποσμητικά”