Αποσμητικα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ναι γι' αυτό είπα υποτίθεται. Ποιος ξέρει ακριβώς τι σκατολοίδια βάζουμε πάνω μας, αν γίνονται αμερόληπτοι έλεγχοι των συστατικών, των μεθόδων παραγωγής κλπ κλπ. Όπως επίσης δεν ξέρουμε ποιες έρευνες που δείχνουν κάποια συσχέτιση μεταξύ συστατικών και τοξικότητας, είναι αμερόληπτες και μη καθοδηγούμενες.

Δηλαδή το alum powder που χρησιμοποιεί το herbana από που προέρχεται; Αμα είναι να πάρω 3-4 να έχω.
Νίκος
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4166
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5728 times
Been thanked: 5627 times

Δώστε link για το herbana παιδιά . Σε φυσικό κατάστημα θα το βρούμε ;
Προσωπικά, αγοράζω αποσμητικά όχι αντιιδρωτικά, οπότε το alum απορρίπτεται ως επιλογή. Σκεφτόμουν επίσης να δοκιμάσω αποσμητική κρέμα. Υποτίθεται πως διαρκεί 3 μέρες.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ηλία οι κρύσταλλοι δεν έχουν αντιιδρωτική δράση. Αυτό είναι και το όλο νόημά τους, οτι το δέρμα ιδρώνει και αναπνέει κανονικά. Απλά έχουν αντιβακτηριδιακή δράση και λειτουργούν αποκλειστικά ως αποσμητικά.

Τα Herbana θα τα βρεις εδώ.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

και εγώ χρησιμοποιώ το alum block αποσμητικά, Αυτό εδώ

Εικόνα

"Το αποσμητικό δρα κατά των βακτηριδίων στην επιφάνεια του δέρματος χωρίς να απορροφάται και έτσι αποτρέπει αποτελεσματικά την κακοσμία χωρίς να αναστέλλει την ευεργετική για τον οργανισμό διαδικασία της εφίδρωσης καθώς δεν μπλοκάρει τους πόρους. Παράλληλα δημιουργεί ένα φυσικό φίλτρο προστασίας διευκολύνοντας την αναπνοή του δέρματος και διατηρώντας έτσι το αίσθημα φρεσκάδας όλη μέρα.
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε άλλες περιοχές του σώματος που εμφανίζουν έντονη εφίδρωση καθώς επίσης και σε παπούτσια.
100% φυσικό υποαλλεργικό προϊόν
Χωρίς αρώματα και άλλα πρόσθετα
Δεν περιέχει οινόπνευμα
Δεν περιέχει Aluminum Zirconium Aluminum και Chlorohydrate
Δεν λεκιάζει τα ρούχα και δεν αφήνει άσπρους λεκέδες στο δέρμα
Κατάλληλο για ευαίσθητες επιδερμίδες
Οικονομικό
Φιλικό προς το περιβάλλον
100% φυσικό υποαλλεργικό προϊόν, χωρίς αρώματα και άλλα πρόσθετα.
Δεν περιέχει οινόπνευμα, Aluminum Zirconium Aluminum και Chlorohydrate"
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Αυτονόητο ότι, για λειτουργήσει σωστά το αποσμητικό, πρέπει κάποιος να κάνει μπάνιο κάθε μέρα.
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ τα ice guard μου φαίνονται πολύ καλά. Το ίδιο βγαίνει και σε roll on και spray είδα και έχουν πάρει πολύ καλές κριτικές. Κανένας λεκές και καμιά μυρωδιά για πολλές ώρες.. Θα τα τσιμπήσω. Σωστός ο Πέτρος.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7310 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Μετά από αρκετούς μήνες χρήσης, πλεον εχω διαμορφώσει γνώμη για τα ακόλουθα "οικολογικά" αποσμητικά:

Εικόνα

Το Speick δεν εχει πολλη διάρκεια μιας και χωρίς φυσική άσκηση, με την παραμικρή ένταση κι εφίδρωση η υποψία κακοσμίας κάνει τη εμφάνισή της =o

Εικόνα

Το ακριβότερο Βaxter, εξαιρετικό. Ανταπεξέρχεται σε στρες και πλέον καθίσταται το βασικό αποσμητικό μου! :dance:
any shave you can walk away from, is a good shave!
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

εγώ δοκίμασα το άλουμ αλλά δεν μου κάνει. Νοιώθω ένα συνεχές "τράβηγμα" στις μασχάλες. Συνεχίζω αυτό που βάζω όλη μου την ζωή. Καθαρό οινόπνευμα, από δύο τρία ψεκάσματα κάθε πρωί στην μασχάλη και τέλος κακοσμία. Τώρα τελευταία που το καθαρό οινόπνευμα το έβαλαν ίδια τιμή με το 12άρι chivas regal κυκλοφόρησε ευρέως και λοσιόν με οινόπνευμα 95άρι λεμόνι και γλυκερίνη και είναι καταπληκτική σε μένα.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Για δώσε λεπτομέρειες Γιαννη.Ποια λοσιόν είναι αυτή;
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

την πουλάνε σε όλα τα σούπερ μάρκετ δίπλα στο καθαρό οινόπνευμα.... κάτσε μια στιγμή να πα να δω κι έρχομαι... οκ "αλκοολούχος λοσιόν" "το πρώτο"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποσμητικά”