Αποσμητικα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

To Noxema ηταν το μοναδικο αποσμητικο που παρ'ολο που ειχε την καλυτερη αποδοση, ηταν ο μεγαλυτερος καταστροφεας υφασματων....Θυμαμαι σε 10ημερη ασκηση, 5 μερες απλυτος και δεν μυριζε τπτ :megagrin

Το εκοψα μαχαιρι πριν πολλα χρονια.

Το θεμα ειναι πια αποσμητικα κανουν τις λιγοτερες δυνατον κιτρινιλες στα ρουχα.

Πιστευω οτι κατι σε διαφανες χρωμα και χωρις οινοπνευμα, προκαλει καταρχην λιγοτερη ζημια. Μετα καλο ειναι καποιος να βαζει οσο μπορει λιγοτερο κ σε συνδυασμο με καθαρα ρουχα και ντους να αντιμετωπιζει το προβλημα.

Εδω και καιρο χρησιμοποιω το NIVEA Fresh active και δεν εχω δει τιποτε περιεργο στα ρουχα μου....Ομως οπως προειπα προσπαθω να βαζω πολυ λιγο.....
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Να συμπληρώσω ότι τώρα έχω για καθημερινό το Old spice High Endurance και για σπανιότερα ένα Armani Code stick
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Tο old spice cream είναι πολύ καλό και απορροφάται γρήγορα, αλλά εγώ προτιμώ αποσμητικά χωρίς άρωμα. Πολύ καλή είναι και η κρέμα perky σε σωληνάριο. Την έχουν στα galerie de beaute και σε μεγάλους Χόντους.
Αν απορροφηθεί καλά το αποσμητικό πώς αφήνει λεκέ? :confused
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Διοτι ξαναβγαινει πισω με τον ιδρωτα, ο οποιος το αποβαλει πισω....γι'αυτο θελει λιγο διοτι κ να το απορροφησει η μασχαλη σου πριν βαλεις πουκαμισο, σε μια ζεστη μερα θα το βγαλει παλι
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Παντως μακρια απο τα gillette stick γιατι τα ρουχα σας θα γινουν ασπρα. Τωρα χρησιμοποιω ενα gillette σπρευ και ειναι πολυ καλο.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ρε συ Άρη με έστειλες τώρα. Πράγματι έχω βρεί λεκέδες κίτρινους και μου είχε κάνει εντύπωση... :eek
Τι πάθαμε... αλλά και χωρίς αποσμητικό δεν παίζει ρε φίλε...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Aυτο ειναι και το νοημα του ποστ Αποστολη.

Να ανταλλαξουμε ιδεες για αποσμητικο που να αρωματιζει χωρις να καταστρεφει φανελες κ πουκαμισα

Μερικές πατέντες για να φύγουν οι λεκέδες (δεν τις έχω δοκιμάσει)

Πηγή Meacolpa blogspot
ΠΑΤΕΝΤΑ 1
- κόβουμε λεμόνι στα δύο και τρίβουμε τον λεκέ
- μετά βάζουμε στο πλυντήριο να πλυθεί

ΠΑΤΕΝΤΑ 2
Αλλος ένας τρόπος να φύγει ο λεκές από ιδρώτα στο ρούχο:
- Τρίβουμε τον λεκέ με λίγο υγρό σαπούνι πιάτων
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Αχμ αχμ... Πονεμένη ιστορία αυτή των αποσμητικών για τις μασχάλες.

Μετά τα διάφορα περί χημικών κου λου που, έψαξα στο internet πως θα μπορούσα να φτιάξω ένα δικό μου αποσμητικό προ καιρού. Επίσης, με προβλημάτιζε και το θέμα της τιμής, καθότι το θεωρώ λιγάκι τραβηγμένο να δίνω 5 ευρώ. Αυτό που ανακάλυψα με πολύ ενδιαφέρον, είναι ότι σχεδόν όλοι όσοι ανέφεραν συνταγές για αποσμητικό μασχάλης, ανέφεραν ένα βασικό συστατικό. Μαγειρική σόδα. Ναι, μάλιστα!

Το κακό: ενώ έχει άριστες αποσμητικές ιδιότητες, ερεθίζει το δέρμα σε μακροχρόνια χρήση. Το καλό: υπάρχει τρόπος να διορθωθεί η κατάσταση.

Τελικά, κατέληξα να φτιάξω καμιά-δυό παραλαγές, και αυτό που χρησιμοποιώ τώρα, περιέχει βούτυρο καριτέ, βούτυρο κακάο, μαγειρική σόδα, ταλκ και το γνωστό κορν φλάουρ, συν λίγες σταγόνες από βιταμίνη Ε. Για ένα 24ωρο, ποσότητα όση ένα μπιζέλι με καλύπτει ακόμα και το καλοκαίρι. Στην αρχή, χρησιμοποιούσα περισσότερο με αποτέλεσμα να μου λεκιάζει τα ρούχα, ωστόσο με το πλύσιμο δεν έμενε κανένα ίχνος. Επίσης ποτέ δεν παρατήρησα αποχρωματισμό ρούχων. Δυο φορές, οι αδένες της μασχάλης μου ενοχλήθηκαν. Και τις δυο σταμάτησα, και χρησιμοποιούσα αντί της κρέμας μου το γνωστό alum, μέχρι να ηρεμήσουν οι αδένες, πράγμα που συνέβη σε 2-3 μέρες. Τώρα χρησιμοποιώ μικρότερη ποσότητα χωρίς να έχω κάποια ενόχληση.

Το alum, σε περίπτωση που δεν το γνωρίζετε, έχει και αυτό αποσμητικές ιδιότητες. Ωστόσο στην περίπτωση μου δεν είναι τόσο αποτελεσματικό.

Επίσης, μαγειρική σόδα ανακατεμένη με ταλκ σε ένα σκεύος σαν αλατιέρα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αποσμητικό μασχάλης διάβασα σε άλλες σελίδες. Ωστόσο αυτό δεν το έχω δοκιμάσει.

Αν θέλει κάποιος περισσότερες πληροφορίες, ας μου πει εδώ, ή ας ψάξει στο google για homemade deodorant. Ως και στο YouTube έχει σχετικά βίντεο.
Βαλάντης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Στον αντιποδα, εχω ενα κρυσταλλικο αποσμητικο με alum, το οποιο το αγορασα πολυ φτηνα. Το χρησιμοποιω σπανια βεβαια, αν εχω πραγματικα ασχημο mood, σαν κανονικο alum block. Ουδεμια διαφορα. Εκτος απο την τιμη...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Χμμμ... Εγώ προσωπικά είχα πάρει έναν αποσμητικό κρύσταλλο από ammonium alum πριν 2 χρόνια περίπου και είχα πληρώσει 10 ή 12 ευρώ. Το είχα πάρει από ένα φαρμακείο. Καθαρό βάρος αναφέρει 120gr. Στο γνωστό Τούρκικο e-shop, δίνει το alum block 2 ευρώ με βάρος 70gr. Στην περίπτωσή μου όπως καταλαβαίνεις, πλήρωσα ακριβότερα το αποσμητικό.

Παρεμπιπτόντως, στα σχόλια του site, αναφέρει κάποιος ότι αποτελείται από potassium alum, το οποίο θεωρεί καλύτερο από το ammonium alum. Λέει επίσης ότι αυτό δεν "τσιμπάει" αλλά και δεν δημιουργεί ερεθισμούς. Έχεις υπόψη σου κάτι σχετικά;
Βαλάντης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποσμητικά”