Αποσμητικα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Από λεκέδες πως πας @Vavous με το speick? Μυρωδιά σαν το balm η όχι?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Δεν έχω παρατηρήσει λεκέδες, αλλά δεν με νοιάζει κιόλας γιατί ως γνήσιο παιδί των 80'ς φοράω ακόμα T-shirts -με χαμηλή βέβαια λαιμόκοψη να μην φαίνονται- εν είδει φανέλας, οπότε ας λερώνονται.
Αρωμα απαλό φουζέρ απροσδιόριστο, όμως δεν το ξέρω το μπαλμ για να συγκρίνω.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Τελικά πήρα το obsessed. Το είχε με -25% στο hondos και βγήκε 12,80Ε (ενώ το tabac είχε 10,90Ε και φοβόμουν και την έντονη μυρωδιά).
Εικόνα
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Τελικά από την εμπειρία σας και τις γνώσεις ως σήμερα, τι προτείνετε; Λίγο αυτά που ειπώθηκαν για τον κρύσταλλο με άφησαν μπερδεμένο. Είναι ακίνδυνα αυτά που παρουσιάζονται ως φυσικά από κρύσταλλο ή όχι. Πάντως από τα γραφόμενα εδώ μάλλον δεν ήταν πετυχημένα σε πολλούς, δεν δούλεψαν σωστά ή και καθόλου;
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Σε μένα έχει κάτσει εξαιρετικά ο κρύσταλλος και τον χρησιμοποιώ χρόνια. Σαφώς και κάνει δουλειά. Το θέμα είναι να ταιριάξει με την επιδερμίδα σου και να μην σου κάνει κάποιο ερεθισμό.

Για να μην παρεξηγηθώ, αυτό δεν είναι χαρακτηριστικό του κρυστάλλου, δηλαδή οτι είναι επικίνδυνο για ερεθισμό. Το λέω γιατί κάτι τέτοιο ισχύει για όλα τα προϊόντα. 'Ολα μπορεί να προκαλέσουν κάποιο ερεθισμό εαν δεν είναι συμβατά με το δέρμα μας.
Νίκος
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Το αλουμίνιο είναι επικίνδυνο ή όχι; Αυτό που παρουσιάζεται ως κρύσταλλο;
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Ποιο αλουμίνιο ρε παιδιά ; Για ορυκτό άλας δε μιλάμε ;
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

gousias έγραψε: 12 Μαρ 2018, 21:15 Το αλουμίνιο είναι επικίνδυνο ή όχι; Αυτό που παρουσιάζεται ως κρύσταλλο;
Oι φυσικές πέτρες υποτίθεται δεν περιέχουν aluminum. Δες εδώ (τυχαία η επιλογή φαρμακείου) την περιγραφή του κατασκευαστή. Εγώ αυτό χρησιμοποιώ.

Στην ερώτηση τι είναι επικίνδυνο και τι όχι, προσωπικά δεν έχω απάντηση. Μιας και το έφερε η κουβέντα, για τέτοια θέματα, και αν θέλουμε να έχουμε μια πιο σφαιρική και επιστημονική άποψη, μπαίνουμε εδώ. Είναι το Google που περιέχει ένα τεράστιο μέρος της ακαδημαϊκής βιβλιογραφίας. Πατάμε αυτό που θέλουμε να δούμε π.χ. Toxicity of aluminum ή toxicity of aluminum in skincare σε αυτή την περίπτωση, και θα βγάλει ολά τα επιστημονικά άρθρα, έρευνες κλπ. που έχουν ασχοληθεί με αυτό το θέμα. Πολλά είναι δωρεάν, άλλα θέλουν πληρωμή. Και για τα τελευταία εαν ψάξει κάποιος ένα σπαστήρι, ίσως βρει κάτι. Δεν ξέρω εαν υπάρχει, αλλά μπορεί...

Για να μην κάτσει κάποιος να διαβάσει κατεβατές τις εκάστοτε ακαδημαϊκές δημοσιεύσεις, παει περίπου προς το τέλος ενός άρθρου, και διαβάζει το Conclusion ή αν δεν έχει (σπάνια) το Discussion. Επίσης, περίπου στην αρχή ενός άρθρου, συνήθως υπάρχει μια μικρή περίληψη (Abstract). Οπότε μπορούμε να διαβάσουμε και εκεί.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Ω :dance:

Εικόνα

Αποκαλυψις Γιατρε μου!

Για το ξυρισμα το πηρα και πηρα και 2ο αφου το δοκιμασα και για αποσμητικο! Μαζι με το Baxter που ανεφερα πιο πισω ειναι τα τρεχοντα που χρησιμοποιω και τα συστηνω!
any shave you can walk away from, is a good shave!
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Το alum omega είναι ορυκτό και άρα το θεωρείτε φυσικό και ακίνδυνο; Σε τι διαφέρει από το αλουμίνιο που λέτε σε κάποια πιο βαριά χημικά;
Άρα ο κρύσταλλος που λένε σε όλα αυτά είναι ορυκτό μεν αλλά σε ορισμένα όπως του korre περιέχουν και διαφορα αλλα;
Το Baxter από εξωτερικό; Είναι ακριβό πάντως!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gousias την 13 Μαρ 2018, 07:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποσμητικά”